hanka k
13.06.11,19:24
Dobrý večer, máme nahlásenú kontrolu na dani z príjmu. V oznámení nás žiadajú, aby sme všetky potrebné doklady doručili na daňový úrad. My by sme ale chceli, aby sa daňová kontrola vykonávala v našich priestoroch, lebo máme na to vytvorené podmienky. Máme na to právo. ďakujem za odpovede.
hanka k
13.06.11,17:29
Zabudla som dať otáznik, či máme právo to žiadať.
Tweety
13.06.11,17:48
Zabudla som dať otáznik, či máme právo to žiadať.
Áno, môžete ich o to požiadať, ak to budú akceptovať, ste vo výhode. Ja som tak riešila kontrolu na dph, tiež chcel doniesť dokladu na DÚ, čudoval sa, že to nechcem aj ja, ale nakoniec sme sa dohodli a prišli do firmy.
hanka k
13.06.11,18:06
ďakujem za odpoveď , no oni trvajú na tom, aby sme doklady priniesli. Zaujíma ma, či je nato nejaký zákon.
Tweety
13.06.11,18:20
ďakujem za odpoveď , no oni trvajú na tom, aby sme doklady priniesli. Zaujíma ma, či je nato nejaký zákon.
Áno je, je to Zákon o správe daní a poplatkov, ale ten podrobne nešpecifikuje miesto vykonania kontroly. Takže vám neostáva iné, len sa DÚ prispôsobiť.
misoft
13.06.11,18:23
Poznámka pod čiaru (nie som v tomto fachman): čo takto ich upozorniť, že doručenie množstva dokumentov na DÚ bude technicky náročnejšie, ako vykonanie kontroly v sídle spoločnosti? Za pokus to stojí, nie?
srska
13.06.11,18:26
zákon o správe daní č.511/1992 Zb.:

§ 15
Daňová kontrola

(1) Daňovou kontrolou sa zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti, a to u daňového subjektu alebo na mieste, kde to účel kontroly vyžaduje; pri správe daní vykonávanej daňovým úradom alebo colným úradom daňovú kontrolu vykonáva zamestnanec správcu dane podľa § 1a písm. j) prvého alebo druhého bodu na základe poverenia miestne príslušného správcu dane. Daňová kontrola sa vykonáva v rozsahu, ktorý je nevyhnutne potrebný na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona alebo osobitného predpisu. 6ea) Za daňovú kontrolu sa považuje aj kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 6eb) alebo kontrola uplatnenia daňového bonusu podľa osobitného zákona, 6ee) alebo kontrola použitia tovaru oslobodeného od dane podľa osobitných zákonov.1b)......

.........
hanka k
13.06.11,18:29
Ďakujem Vám za Vaše názory, upozornila som ich na náročnosť nosenia dokladov, mám dojem, že im sa nechce chodiť k nám.
skaspa
14.06.11,07:12
ja by som na vašom mieste trval na tom, aby sa kontrola vykonávala u vás vo firme, dokonca vám to priamo vyplýva zo zákona: § 15 ods. 6 zákona o správe daní: Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti:zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly, čiže, keď im viete zabezpečiť vhodné miesto nemôžu vás nútiť nosiť doklady na daňový úrad; ja osobne tiež radšej preferujem vykonávanie kontroly vo firme, lebo spravidla trvá kratšie, ako keď donesiete doklady na úrad (tam môžu byť odložené aj niekoľko týždňov, ale keď už k vám prídu, tak je jasné, že to budú kontrolovať)