madM
13.06.11,20:10
Ahojte,

moze mi zamestnavatel navysit pocet dni dovolenky?

poziadal som zamestnavatela, ci by mi mohol navysit pocet dni dovolenky (z momentalnych 25/rok na 30/rok popr. viac), a vraj by to aj spravil ale, ze mu to zakon nedovoluje ...

dakujem,
Tweety
13.06.11,18:15
Ahojte,

moze mi zamestnavatel navysit pocet dni dovolenky?

poziadal som zamestnavatela, ci by mi mohol navysit pocet dni dovolenky (z momentalnych 25/rok na 30/rok popr. viac), a vraj by to aj spravil ale, ze mu to zakon nedovoluje ...

dakujem,
Má pravdu, jedine ak by išlo o dodatkovú dovolenku.
§ 106
Dodatková dovolenka
(1) Zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa. Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.

(2) Za zamestnanca, ktorý pracuje v sťažených alebo zdraviu škodlivých podmienkach alebo ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, sa na účely dodatkovej dovolenky podľa tohto zákona považuje zamestnanec, ktorý

a) trvale pracuje v zdravotníckych zariadeniach alebo na ich pracoviskách, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy a syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (HIV/AIDS),
b) je pri práci na pracoviskách s infekčnými materiálmi vystavený priamemu nebezpečenstvu nákazy,
c) je pri práci vo významnej miere vystavený nepriaznivým účinkom ionizujúceho žiarenia,
d) pracuje pri priamom ošetrovaní alebo pri obsluhe duševne chorých alebo mentálne postihnutých aspoň v rozsahu polovice určeného týždenného pracovného času,
e) pracuje nepretržite aspoň jeden rok v tropických alebo iných zdravotne obťažných oblastiach,
f) vykonáva mimoriadne namáhavé práce, pri ktorých je vystavený pôsobeniu škodlivých fyzikálnych alebo chemických vplyvov v takom rozsahu, že môžu vo významnej miere nepriaznivo pôsobiť na zdravie zamestnanca,
g) pracuje s dokázanými chemickými karcinogénmi alebo pri pracovných procesoch s rizikom chemickej karcinogenity.

(3) Druhy prác zvlášť ťažkých alebo zdraviu škodlivých, pracoviská a oblasti, kde sa také práce vykonávajú, ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky.
drobeceva
13.06.11,18:15
Ahojte,

moze mi zamestnavatel navysit pocet dni dovolenky?

poziadal som zamestnavatela, ci by mi mohol navysit pocet dni dovolenky (z momentalnych 25/rok na 30/rok popr. viac), a vraj by to aj spravil ale, ze mu to zakon nedovoluje ...

dakujem,
§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.


Veru, zákon zamestnávateľa nepustí.
madM
13.06.11,18:23
vdaka,

moze mi nejakym inym sposobom navysit 'volno' (ci uz platena alebo neplatene) bez toho aby ma musel odhlasovat zo socialky a podobne ? nieco ako zdravotna dovolenka?
ivka70
13.06.11,18:32
vdaka,

moze mi nejakym inym sposobom navysit 'volno' (ci uz platena alebo neplatene) bez toho aby ma musel odhlasovat zo socialky a podobne ? nieco ako zdravotna dovolenka?

Ked sa s nim dohodnes, mozes mat napr. nahradne volno, teda tyzden si vezmes volno, ktore ale v ine dni nadrobis ...vtedy ta z poistovni neodhlasuje.

ak potrebujes volno na liecenie, tak na to sluzi PNka.
Tweety
13.06.11,18:42
vdaka,

moze mi nejakym inym sposobom navysit 'volno' (ci uz platena alebo neplatene) bez toho aby ma musel odhlasovat zo socialky a podobne ? nieco ako zdravotna dovolenka?
§141ZP Dôležité osobné prekážky v práci

Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
veronikasad
13.06.11,19:50
vdaka,

moze mi nejakym inym sposobom navysit 'volno' (ci uz platena alebo neplatene) bez toho aby ma musel odhlasovat zo socialky a podobne ? nieco ako zdravotna dovolenka?
Ak zdravotnou dovolenkou rozumieš volno na vyšetrenie alebo ošetrenie v zdravotníckom zariadení - máš nárok na 7 prac.dní plateného volna v kal. roku.
Chobot
13.06.11,21:25
vdaka,

moze mi nejakym inym sposobom navysit 'volno' (ci uz platena alebo neplatene) bez toho aby ma musel odhlasovat zo socialky a podobne ? nieco ako zdravotna dovolenka?

Skús to upresniť, aby sme vedeli, ktorým smerom máme odoveď viesť. K čomu potrebuješ to voľno?