janber
14.06.11,09:19
Dobrý deň,

máme zamestnankyňu, ktorá nenastúpila do práce a po týždni nám predložila doklad na ošetrovné, kde bolo uvedené, že ošetruje dieťa. Keďže žiadne vlastné dieťa nemá zisťovali sme ďalšie skutočnosti. Zistili sme, že ide o dieťa jej sestry, ktorá je slobodná mamička a je v hospitalizovaná v nemocnici.

Moje otázky:

1) Má nárok na ošetrovné podľa zák. 461/2003 Z.z. - §39 bod 1b) číslo 3 ak nie je splený bod 3)?

2) Ak nie, môže byť uvedená doba posudzovaná ako dôležitá osobná prekážka podľa §141 zákonníka práce?

3) Ako postupovať pri vykazovaní pre SP a ZP?

Vopred ďakujem za každú radu ! ! !
srska
14.06.11,07:24
Dobrý deň,

máme zamestnankyňu, ktorá nenastúpila do práce a po týždni nám predložila doklad na ošetrovné, kde bolo uvedené, že ošetruje dieťa. Keďže žiadne vlastné dieťa nemá zisťovali sme ďalšie skutočnosti. Zistili sme, že ide o dieťa jej sestry, ktorá je slobodná mamička a je v hospitalizovaná v nemocnici.

Moje otázky:

1) Má nárok na ošetrovné podľa zák. 461/2003 Z.z. - §39 bod 1b) číslo 3 ak nie je splený bod 3)?

2) Ak nie, môže byť uvedená doba posudzovaná ako dôležitá osobná prekážka podľa §141 zákonníka práce?

3) Ako postupovať pri vykazovaní pre SP a ZP?

Vopred ďakujem za každú radu ! ! !
má nemá nárok na ošetrovné

to veronikasad - máš pravdu, platí toto: (3) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
veronikasad
14.06.11,07:25
srska, na základe čoho ? Neide o dieťa, manžela, manželku, ani rodiča pracovníka ...

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
janber
14.06.11,07:53
Na SP mi povedali, že musia byť splené všetky tri podmienky. Volala som aj na inšpektorát práce tam mi pani povedala, že ak nemá nárok na ošetrovné podľa §141 bod 1 môžu jej poskytnúť pracovné voľno podľa bodu 3), ale keďže podľa ich interných smerníc, takéto voľno neposkytujú tak som zase na začiatku.

Ak teda nemá nárok na ošetrovné a ani nemá dovolenku, ktorú by si mohla čerpať, máme túto dobu vykázať ako neplatené voľno? (SP - prerušenie; ZP - 2K)
veronikasad
14.06.11,07:54
Na SP mi povedali, že musia byť splené všetky tri podmienky. Volala som aj na inšpektorát práce tam mi pani povedala, že ak nemá nárok na ošetrovné podľa §141 bod 1 môžu jej poskytnúť pracovné voľno podľa bodu 3), ale keďže podľa ich interných smerníc, takéto voľno neposkytujú tak som zase na začiatku.

Ak teda nemá nárok na ošetrovné a ani nemá dovolenku, ktorú by si mohla čerpať, máme túto dobu vykázať ako neplatené voľno? (SP - prerušenie; ZP - K)
Žije so sestrou v spoločnej domácnosti ?
marjankaj
14.06.11,08:06
Žije so sestrou v spoločnej domácnosti ?

Veronika to asi nepôjde. Je tam priamo napísané, že dieťa musí byť jej alebo manžela.:confused: Takže ošetrovné asi nie.
veronikasad
14.06.11,08:11
Veronika to asi nepôjde. Je tam priamo napísané, že dieťa musí byť jej alebo manžela.:confused: Takže ošetrovné asi nie.
Janko, na ošetrovné nárok nemá - to som už napísala v predch.príspevku. Myslela som na volno v zmysle § 141 odst. 3 Zákonníka práce, kedy by zamestnávatel nemusel nahlasovať prerušenie poistenia v SP
brčko
14.06.11,08:19
mne napadá len možnosť jednorázového sprevádzania sestry na ošetrenie, vyšetrenie podla § 141 ods. 2 písm. c) bod 1. Zákonník práce + vid definícia rodinného príslušníka v § 40 tuším ods.5 ZP.

ale to nerieši ich situáciu. Ale snád dobré pre nich vedieť do budúcna. Neter v rodinn.prísl. nie je uvedená, sa ani P-čko nedá. Jedine ak by žili v spoločnej domácnosti sa dá aj na neterku p-čko.
marjankaj
14.06.11,08:20
Janko, na ošetrovné nárok nemá - to som už napísala v predch.príspevku. Myslela som na volno v zmysle § 141 odst. 3 Zákonníka práce, kedy by zamestnávatel nemusel nahlasovať prerušenie poistenia v SP

Ak je to niekto z rodiny, tak áno.



§ 40

(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
janber
14.06.11,09:00
Dieťa je novorodec, z pôrodnice si ho odniesla domov zamestnankyňa, takže by tam spoločná domácnosť bola. Koľko bude matka hospitalizovaná, je ťažko predpokladať. Zamestankyňa s nami komunikuje obtiažne, to že má takýto problém sme zistili, až keď sme jú týždeň naháňali, že prečo nechodí do práce...následne poslala ošetrovné bez ďalšieho vysvetlenia. Je jasné, že je to pre ňu veľká záťaž, ale zamestnávateľ to dáko riešiť musí. Asi budeme postupovať nasledovne.
Napíšeme jej list, kde uvedieme, že nemá nárok na ošetrovné nakoľko nespĺňa podmienky (rozpíšem aké) a že od uvedeného dátumu jej poskytujeme neplatené voľno na základe, ktorého je povinná sa prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ.
Neviem ako inak by sa dala daná situácia riešiť, keď žiadny doklad, že by je bolo dieťa zverené neexituje a matke, ktorá je hospitalizovaná je podľa info zo SP vyplácané materské.
jana32
02.07.11,04:31
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec má PN od 10.12.2010, Pn mu skončila 29.6.2011, 30.6.2011 mal nastúpiť do práce ale doniesol nám potvrdenie od lekára, že bol na vyšetrení . Má na neho nárok, keď neodpracoval ani jediný deń v roku?
jana32
02.07.11,18:50
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec má PN od 10.12.2010, Pn mu skončila 29.6.2011, 30.6.2011 mal nastúpiť do práce ale doniesol nám potvrdenie od lekára, že bol na vyšetrení . Má na neho nárok, keď neodpracoval ani jediný deń v roku?


prosím, skúste mi poradiť. Ďakujem
veronikasad
02.07.11,18:55
prosím, skúste mi poradiť. Ďakujem
Má nárok - ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr.zariadení sa neviaže na počet odprac.dní v roku.

(po novele ZP od 1.9.2011 sa nárok bude pomerne krátiť - podľa doby trvania prac.pomeru v kal.roku).
jana32
02.07.11,19:16
Veronika ďakujem!