janinka1
14.06.11,09:37
Chcem sa opýtať:
Môže otcova sestra, ktora sa pri dedicskom konani po smrti otca vzdala svojho podielu na dome v prospech otca (otec vlastní 1/2 domu a matka 1/2 ) odmietnutím v dôsledku dlhov, získať po čase celý podiel po matke (1/2 domu) darovacou zmluvou, pri podpise ktorej otec ako spoluvlastník nebol prítomný a nevedel o tom?

Jedná sa o odmietnutie dedičstva len sčasti?
Porušila zákon?
Ako je to s odmietnutím dedičstva? Vzťahuje sa to potom na celý majetok alebo len na majetok po smrti jej otca?
Je takto uzavretá darovacia zmluva platná?
marjankaj
14.06.11,07:59
Kto je to ten otec? Ak je už mŕtvy a prebehlo dedičské konanie, tak nevlastní nič, ani tú jednu polovicu. Tú musel niekto zdediť.:confused:
Alebo sú tí otcovia dvaja?:eek::eek:
Mária27
14.06.11,08:09
Odmietnuť dedičstva z časti sa nedá. Ak dedičstvo odmietla po jednom poručiteľovi, nevzťahuje sa odmietnutie na dedičstvo po inom poručiteľovi.
Situáciu s darovaním si nejasne popísala. Ak jej odmietnutý podiel zdedila matka, môže jej ho následne darovať.
marjankaj
14.06.11,08:12
Odmietnuť dedičstva z časti sa nedá. Ak dedičstvo odmietla po jednom poručiteľovi, nevzťahuje sa odmietnutie na dedičstvo po inom poručiteľovi.
Situáciu s darovaním si nejasne popísala. Ak jej odmietnutý podiel zdedila matka, môže jej ho následne darovať.

Skôr si myslím, že sa dedilo po dedkovi a otec žije.:confused: Kto sa v tom má vyznať?:eek:
arizona
14.06.11,08:20
Chcem sa opýtať:
Môže otcova sestra, ktora sa pri dedicskom konani po smrti otca vzdala svojho podielu na dome v prospech otca (otec vlastní 1/2 domu a matka 1/2 ) odmietnutím v dôsledku dlhov, získať po čase celý podiel po matke (1/2 domu) darovacou zmluvou, pri podpise ktorej otec ako spoluvlastník nebol prítomný a nevedel o tom?

Jedná sa o odmietnutie dedičstva len sčasti?
Porušila zákon?
Ako je to s odmietnutím dedičstva? Vzťahuje sa to potom na celý majetok alebo len na majetok po smrti jej otca?
Je takto uzavretá darovacia zmluva platná?

Dedenie po matke a po otcovi su dve SAMOSTATNE konania,neviem, preco ich miesate dokopy...

To, ze niekto nieco ziska darom,nema nic spolocne s dedenim

Darovanie polovice domu : http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/tvorba-spoluvlastnickeho-podielu.html
marjankaj
14.06.11,08:29
Chcem sa opýtať:
Môže otcova sestra, ktora sa pri dedicskom konani po smrti otca vzdala svojho podielu na dome v prospech otca (otec vlastní 1/2 domu a matka 1/2 ) odmietnutím v dôsledku dlhov, získať po čase celý podiel po matke (1/2 domu) darovacou zmluvou, pri podpise ktorej otec ako spoluvlastník nebol prítomný a nevedel o tom?

Jedná sa o odmietnutie dedičstva len sčasti?
Porušila zákon?
Ako je to s odmietnutím dedičstva? Vzťahuje sa to potom na celý majetok alebo len na majetok po smrti jej otca?
Je takto uzavretá darovacia zmluva platná?


Otcova sestra zo zákona nemôže po tvojom otcovi dediť.
Ak sa dedilo po tvojom dedovi, tak 1/2 patrí tvojmu otcovi a druhá tvojej babke(manželke poručiteľa-zosnulého)?

Tuším som uhádol.:cool:
http://www.porada.sk/t170241-vysporiadanie-podieloveho-spoluvlastnictva.html#post1766747
janinka1
14.06.11,10:14
Takže dedilo sa po mojom dedkovi.

Odmietnutý podiel získal môj otec, ktorý žije.
marjankaj
14.06.11,16:08
Takže dedilo sa po mojom dedkovi.

Odmietnutý podiel získal môj otec, ktorý žije.

Teraz je to už jasnejšie, ako ten prvý príspevok v cudzej reči:---
Erzebeth
14.06.11,19:15
Takže otcova sestra odmietla dedičstvo po svojom otcovi. Jej brat, tvoj otec zdedil aj jej podiel. Vlastní teda jednu polovicu domu. ich matka, tvoja babka vlasní jednu polovicu domu. Tá nebola v dedičstve po dedkovi. Teraz ju darovala svojej dcére, sestre tvojho otca. A tak sú vlastníci každý jednej polovice domu.
Keďže babka bola vlastníčkou polovice domu, túto darovala svojej dcére, je to podľa zákona v poriadku. K tomu nepotrebovala súhlas svojho syna, tvojho otca, ani nebola povinná ho o tejto skutočnosti informovať.
Mária27
15.06.11,07:23
V jednom komentári k darovacej zmluve som čítala: "V prípade, že dochádza k darovaniu veci v podielovom spoluvlastníctve, musia byť darcami všetci spoluvlastníci. Vyplýva to z toho, že v prípade podielového spoluvlastníctva je každý zo spoluvlastníkov vlastníkom len ideálneho podielu na spoločnej veci." Predpokladám, že sa to týka len prevodu inej osobe ako blízkej.

Porovnávam prípad prevodu darovaním a prevodu predajom spoluvlastníckeho podielu. Kým pri predaji má spoluvlastník predkupné právo, môže sa domáhať buď neplatnosti zmluvy alebo predaja veci jemu (od kupca) za rovnakých podmienok; pri darovaní nemôže prísť k druhému prípadu, lebo by to mal dostať bezodplatne a na to nie je vôľa darcu.
Napadá vás aj iný rozdiel? Faktom je, že všetky rozhodnutia, ktoré som doteraz pri darovaní videla, boli len o neplatnosti zmluvy, nikdy nešlo o osobu blízku.
marjankaj
15.06.11,09:45
V jednom komentári k darovacej zmluve som čítala: "V prípade, že dochádza k darovaniu veci v podielovom spoluvlastníctve, musia byť darcami všetci spoluvlastníci. Vyplýva to z toho, že v prípade podielového spoluvlastníctva je každý zo spoluvlastníkov vlastníkom len ideálneho podielu na spoločnej veci." Predpokladám, že sa to týka len prevodu inej osobe ako blízkej.

Porovnávam prípad prevodu darovaním a prevodu predajom spoluvlastníckeho podielu. Kým pri predaji má spoluvlastník predkupné právo, môže sa domáhať buď neplatnosti zmluvy alebo predaja veci jemu (od kupca) za rovnakých podmienok; pri darovaní nemôže prísť k druhému prípadu, lebo by to mal dostať bezodplatne a na to nie je vôľa darcu.
Napadá vás aj iný rozdiel? Faktom je, že všetky rozhodnutia, ktoré som doteraz pri darovaní videla, boli len o neplatnosti zmluvy, nikdy nešlo o osobu blízku.


§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.



Teda ak ide o prevod blízkej osobe(dar alebo predaj), tak spoluvlastnícui nemajú predkupné právo. Tá druhá veta by prišla do úvahy, ak by to predkupné právo mali.
Mária27
15.06.11,12:26
Nejde mi teraz o dar osobe blízkej, ale osobe inej ako blízkej. Pri prevode darom tejto osobe bez súhlasu spoluvlastníka, spôsobuje to len realívnu neplatnosť zmluvy?
Podľa § 140 pri prevode (odplatnom aj bezodplatnom) má spoluvlastník zákonné predkupné právo. Kedže nie je výslovne právne upravené predkupné právo spoluvlastníka, podľa § 853 je treba vychádzať z analogickej všeobecnej právnej úpravy predkupného práva v záväzkovej časti od § 602 (zvykne sa stále citovať aj R 122/1953).
Malo by to však byť len s výnimkou ustanovení, ktoré sa týkajú výslovne len zmluvného predkupného práva - ktoré sú to? Platí § 603 ods. 3, aby mu ndobúdateľ ponúkol vec na predaj? Za tých istých podmienok ako ju kúpil by znamenalo bezplatne. Pretože podľa ustanovenia § 603 ods. 2 by išlo o vecné právo.