liviag
14.06.11,13:26
Dobry den vsetkym!
Chcem poprosit o radu : vystavba rekreacnej chaty, pozemok je v extravilane mesta, ale hned za hranicou intravilanu. V uzemnom plane je uzemie definovane ako rekreacna zona, pozemok v mojom vlastnictve je orna poda a trvale travne porasty. Zo sieti mam na pozemku elektriku, voda by sa riesila studnou, odpady zumpou. Je tam ale nejake obmedzenie v metroch zastavanej plochy stavby? Musi byt napr do 50 m2 ? Alebo moze byt aj 160 m2 ? Dakujem vopred vsetkym za uzitocne rady! :)
hubatá
14.06.11,11:45
Podľa mňa najprv musíš dať pozemok prekvalifikovať na stavebný, na ornej pôde nemôžeš stavať.
vratnik
14.06.11,11:48
Byva to popisane v textovej casti uzemneho planu pre danu lokalitu - napriklad ci je tam vobec dovolene stavat, obmedzenia stavby max 1 podlazie, max 1 m vyska sokla, ... to vam presne povedia na stavebnom oddeleni, alebo skuste pohladat na strankach mesta textovu cast - regulativy uzemneho planu.
vratnik
14.06.11,11:50
Podľa mňa najprv musíš dať pozemok prekvalifikovať na stavebný, na ornej pôde nemôžeš stavať.
Vynatie pody staci robit az pri schvalovani stavebneho povolenia. Najprv potrebuje vediet funkcne obmedzenia danej lokality.
liviag
14.06.11,12:31
dakujem vsetkym, ale co obmedzenie v m2 ? existuje zakon, ktory limituje zastavanu plochu? ci je jedno ci to bude budka, alebo kastiel?
vratnik
14.06.11,17:19
Taky zakon uz neexistuje, jedine ak je to obmedzene v regulativoch uzemneho planu. Vacsinou su obmedzenia len na vysku.
liviag
14.06.11,18:18
v uzemnom plane mesta je to klasifikovane ako rekreacna primestka zona, ale ani slovko o vystavbe. Jedine ze tam chyba technicko-spolocenske vybavenie.
SBjan82
30.07.11,14:08
Dobry rad by som sa pripojil mam podobny problem tiež chcem stavať chatu v extravilane a neviem kde začať aky postup pomože niekto prosim a zase neviem či sa tu možem rospisať alebo založit novu temu ? ĎAKUJEM :mee::confused::mee:
liviag
30.07.11,18:35
ahoj SBjan, najprv treba ziadat pisomny suhlas od obce, ze ti tam dovolia stavat - rekreacnu chatu. S tymto povolenim a projektom sa ide na pozemkovy fond, tam sa vyberu pozadovane metre stvorcove, prevedu sa na ostatne plochy a tam sa uz moze stavat. Potom ked uz bude chata stat, zakresli sa novy geometricky plan a prevedie sa potom na katastri na zastavane plochy. Aspon tak to funguje u nas :) ale malo by to byt to iste..
SBjan82
01.08.11,16:37
Veľka Vďaka liviag ani som nečakal že niekto odpovie Ešte raz vrela vďaka.Mam ešte par otazok ohľadom stavby chaty a pozemku, rozmer-pozemok:10m širka-200m dlžka ,chata-rozmer :5m širka-16m dlžka jedna sa my že či potredujem suhlas k stavbe,oploteniu a odstupom stavby od vedľajšich majiteľov pozemkov na pravo ma sused asi 10m široky a na ľavo 8m široky-a on hraniči s INTRAVYLANOM ? zamyšľal som o zakupeni toho 8m kvoli odstupom stavby ale ma to vobec zmysel kupovať ? a a a či to všetko je možne zvladnuť alebo si privolať na pomoc dajaku firmu ???
liviag
01.08.11,17:22
je uplne mozne to zvladnut aj sami... len treba pocuvat co od teba urady chcu... neviem ci je to aj na vasom urade tak, ale od hranice tvojho pozemku musis nechat 2 mt z kazdej strany, a 2 mt musia byt od konca strechy, minimalne.. aj tvoj sused potom musi dodrzat taky odstup.. Povolenie k stavbe si daj od obce "na papier", napis im rychlo strucnu ziadost o vystavbu rekreacnej chaty, ze potrebujes stanovisko obce k vystavbe a oni sa ti musia do 30 dni pisomne vyjadrit, prip stanovit podmienky vystavby. To si sprav ako prve, az potom vybavuj ostatne, ked ti obec da suhlasne stanovisko, zahrni do ziadosti aj oplotenie, tak je to ´vlastne uz akoby ti chata stala :)
SBjan82
07.08.11,16:07
Ahoj zabudol som sa spitať ak teda na stavbach dodržim odstupy tie 2 metre tak či potrebujem tie nejake vyjdrenia k mojim stavbam od okolitych majiteľov pozemkov alebo ich je do toho nič ??? a taktiež či tie vyjadrenia potrebujem k oploteniu pozemku ? inak si my doposiaľ dosť pomohol Veľmy ĎAKUJEM .
liviag
07.08.11,16:55
k tomu 2mt odstupu od susedov.. pokial in nijako nezasahujes nicim na pozemok - mam na mysli ochranne pasma napr studne alebo elekriky, tak ti nic netreba od susedov.. k oploteniu asi ano ale nie som si ista, ja som kupila pozemok uz oploteny :) tak ti neviem povedat, ale predosly majitel mi dal k pozemku vsetky doklady, a k oploteniu je tam tiez len suhlas obce, ziadne suhlasy od susedov nema.. tak fakt neviem.. prezisti si to na ob urade :)
yakuza.nin
01.01.13,19:57
Dobry den vsetkym!
Chcem poprosit o radu : vystavba rekreacnej chaty v plane na LV je zakreslena budova chcel by som vedet ze co je vsetko treba ked tam chcem postavyt daku chatu, momentalne cakam na prepis na katastry. Pozemok sa nachadza v chranenom krajinom uzemi 3 stupen ochrany pokial tam nebolo nieco predtim postavene a nebolo to zakreslene na LV tak sa tam neda ze vraj nic postavit myslim ze to nemoze mat Zaklady, na vedlajsom pozemku tak robil chatu a ma tam dane len panely a na tom prerobene unimobunky a upravene. Na mojom LV su vyznacene zakladdy nejakych 33m2. Chcel by som vedet co vsetko treba vybavyt na to aby som tam mohol spravyt daku chatu, konstrukcia bude drevena a jedne stena asi murovana koli nejakemu vykurovaniu. Dakujem za rady Majo
oondrejj
02.01.13,19:16
zvládneš aj sám ale ako sa hovorí čas sú peniaze, takže ak si to budeš sám robiť budeš to mať lacnejšie len nejaké tie správne poplatky, na druhej strane firma ti to všetko vybaví takže ty ušetriš čas ale firme za to ešte zaplatiš. A zmysel to má jedine taký, že by si chel zväčšiť svoj pozemok aby si mal viac miesta pre rekreaciu.