lipkovamel
14.06.11,18:08
Predpokladám, že moja cesta ja tak povedie do sociálnej poisťovne, ale predsa aj sem skúsim napísať svoju otázku.
Od decembra 2010 som na materskej dovolenke, inak som zamestnaná (od roku 2004) a zároveň vykonávam slobodné povolanie, ale teraz som zistila, že potichúčky zaradili slob. povolanie do skupiny SZČO, čiže mám povinnosť sa zaregistrovať na soc.poisťovňu a platiť odvody.
Otázka znie: v soc. poisťovni som už evidovaná ako zamestnanec a momentálne mi je vyplácaná materská. Po skončení mat.príspevku požiadam o rodičovský a budem popri ňom pracovať ako szčo.
Ako to potom bude s odvodmi??
Vďaka za každú odpoveď.
veronikasad
14.06.11,16:13
Aký príjem = tržby si mala za rok 2010 ?
lipkovamel
14.06.11,16:23
príjem celkový alebo len zo slob.povolania?
veronikasad
14.06.11,16:25
príjem celkový alebo len zo slob.povolania?
zo slobodného povolania (z §6)
lipkovamel
14.06.11,16:29
neviem nájsť d.prizn., ale ak ide o tú sumu, ktorá keď sa presiahne a vzniká odvodová povinnosť (okolo 3900,-€ však?), tak tú som presiahla isto.
veronikasad
14.06.11,16:31
neviem nájsť d.prizn., ale ak ide o tú sumu, ktorá keď sa presiahne a vzniká odvodová povinnosť (okolo 3900,-€ však?), tak tú som presiahla isto.
pokial si presiahla príjem vo výške 12-násobku min.VZ, po skončení poberania materského - ak budeš činnosť vykonávať aj počas RD, si povinná platiť odvody do SP.
Ak nie si v SP registrovaná ako povinne poistená SZČO, treba tak urobiť do 8.7.2011. Výpisy z DP SP dostala z DU.
lipkovamel
14.06.11,16:35
a čo keď mi začnú vyplácať rodičovský príspevok a ja popri ňom trebárs 2-3 mesiace nič nezarobím ako szčo (lebo nebude žiadna práca), aj tak budem musieť pravidelne mesačne platiť odvody? A to ako z čoho??
veronikasad
14.06.11,16:38
a čo keď mi začnú vyplácať rodičovský príspevok a ja popri ňom trebárs 2-3 mesiace nič nezarobím ako szčo (lebo nebude žiadna práca), aj tak budem musieť pravidelne mesačne platiť odvody? A to ako z čoho??
ak sa na slobodné povolanie vzťahuje povinná registrácia, počas RD - ak túto činnosť vykonávaš, bez ohladu na to či príjem mať budeš alebo nie, budeš platiť odvody do SP. Musela by si v SP podpísať čestné prehlásenie, že činnosť počas RD nevykonávaš ... (a to sa asi nedá urobiť spätne - informuj sa v SP)
lipkovamel
14.06.11,16:40
my sme teda "sociálny" štát... A keby som pracovala na dohodu? Je tam nejaký limit zárobku?
veronikasad
14.06.11,16:41
my sme teda "sociálny" štát... A keby som pracovala na dohodu? Je tam nejaký limit zárobku?
Na dohodu počas RD pracovať môžeš, výška príjmu nie je obmedzená. Dokonca bude štát za teba platiť aj dôchodkové poistenie.
lipkovamel
14.06.11,16:44
Ale ako je to s tou registráciou v soc. poisť.? Musím ju urobiť?
veronikasad
14.06.11,16:45
Ale ako je to s tou registráciou v soc. poisť.? Musím ju urobiť?
registráciu musíš urobiť a ak nechceš platiť odvody, treba pozastaviť (živnosť sa pozastavuje na ŽU, ako je to so slobodným povolaním - či stačí len vrátiť DIČ na DU, neviem).
lipkovamel
14.06.11,18:44
Ďakujem za info. A ešte jedna vec, mám to chápať tak, že keď sa teraz prihlásim, na základe DP z 2010 mi vyrátajú výšku odvodov, ktoré musím platiť od augusta až do ďalšieho DP, aj keď budem v tom čase poberať rodičovský príspevok? Lebo celkom nechápem, z čoho mám každý mesiac platiť do soc. poisťovne, keď vôbec neviem, koľko si privyrobím a či vôbec budem mať zárobok...
veronikasad
14.06.11,18:58
Ďakujem za info. A ešte jedna vec, mám to chápať tak, že keď sa teraz prihlásim, na základe DP z 2010 mi vyrátajú výšku odvodov, ktoré musím platiť od augusta až do ďalšieho DP, aj keď budem v tom čase poberať rodičovský príspevok? Lebo celkom nechápem, z čoho mám každý mesiac platiť do soc. poisťovne, keď vôbec neviem, koľko si privyrobím a či vôbec budem mať zárobok...
vymeriavacím základom je príjem za predch. kal.rok.

Mesačný VZ si vypočítaš :

základ dane /2 / počet mesiacov podnikania. Ak vyjde VZ nižší ako minimálny, odvody sú z minima. (zatial - pripravujú sa zmeny v zákone o soc.poistení)
lipkovamel
14.06.11,19:18
vďaka ešte raz, v každom prípade pôjdem do soc., nakoľko v čase registrácie ešte budem poberať materský príspevok. A so zdravotnou je to rovnako, tiež sa musím prihlásiť? Ale tam sa potom robí ročné zúčtovanie, do ktorého tie platby zarátavajú, však?
veronikasad
14.06.11,19:23
vďaka ešte raz, v každom prípade pôjdem do soc., nakoľko v čase registrácie ešte budem poberať materský príspevok. A so zdravotnou je to rovnako, tiež sa musím prihlásiť? Ale tam sa potom robí ročné zúčtovanie, do ktorého tie platby zarátavajú, však?
V ZP si robila RZZP za rok 2010 ? Aký preddavok na poistné na liste SB ti vyšiel ? (tam nemusíš platiť preddavky z minima. Ak tvoj príjem nepresiahne VZ poistenca štátu, ZP ti po vykonaní RZZP zaplatené preddavky vráti).
lipkovamel
14.06.11,19:27
robila som si RZZP, lenže ja som ešte vypĺňala tlačivo SD, nakoľko to, že nás začlenili medzi szčo, som zistila len pred pár dňami. Takže zrejme budem musieť urobiť opravné RZZP?
veronikasad
14.06.11,19:29
robila som si RZZP, lenže ja som ešte vypĺňala tlačivo SD, nakoľko to, že nás začlenili medzi szčo, som zistila len pred pár dňami. Takže zrejme budem musieť urobiť opravné RZZP?
prever si to v ZP, ak je potrebné, urob dodatočné RZZP.
lipkovamel
14.06.11,19:32
no vidím, že zase budem musieť behať po úradoch, teším sa... ďakujem za info, ty máš toto poradenstvo ako profesiu? :)
veronikasad
14.06.11,19:34
nie, "koníček" - pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú ...
lipkovamel
14.06.11,19:43
pekné hobby :) a inak, teraz som sa logicky zamyslela nad tým RZZP a veď to bolo za rok 2010 a SZČO sme sa stali od roku 2011, čiže by to malo byť ok, ale overím si to v poisťovni :)