cashew
14.06.11,17:44
chcela by som sem tam vo voľnom čase vyrábať nejaké veci, napríklad bižutériu. mala by som teoreticky možnosť to mať v jeden predajni na predaj. ale asi to nie je veľmi legálne, pretože nie som podnikateľ a predajňa by tým pádom nemala doklady, odkiaľ tovar má.
dá sa to teda nejak? majiteľka, logicky, podnikateľka je, tak by to nebolo možné nejak pod jej menom? alebo by si musela rozšíriť svoju živnosť aj o výrobu tých vecí?
ďakujem za rady :)
durisovad
14.06.11,15:50
Majitelka ta moze napriklad zamestnat na dohodu o vykonani prace, ak to bude jednorazova zalezitost alebo na dohodu o pracovnej cinnosti, ak by to malo trvat dlhsiu dobu a pravidelne. V dohode sa presne vymedzi druh prace - v tvojom pripade zhotovovanie bizuterie a odmena za zhotovenie diela. Ona to bude predavat pod svojim menom, teba prihlasi do poistovne a ked vykonas pracu, vyplati ti mzdu. Mzdu bude mat v nakladoch a trzby z predaja vo vynosoch. Myslim, ze by to nemal byt problem. Len este by bolo dobre vediet, co ma priatelka v predmete podnikatelskej cinnosti.
cashew
14.06.11,15:54
presne neviem, ale má obchod, čiže v podstate nakupuje tovar, ktorý potom predáva
durisovad
14.06.11,16:38
Ak by mala od teba kupovat tvoj tovar, musela by si aj ty mat zivnost na vyrobu tej bizuterie. Myslim, ze priechodnejsia by bola ta oracovna zmluva, zvlast ak to chces robit vo svojim volnom case, Predpokladam, ze mas aj ine zamestnanie.
cashew
14.06.11,16:42
ja študujem, živnosť určite neplánujem. s týmto by sa mi to isto neoplatilo :D a nemám v podstate na nič čas, okrem tej školy
takže by stačilo tú dohodu a môže tam predávať hocičo čo by som urobila?
a keby ona niečo vyrábala, tak to by musela mať už iný typ živnosti?
durisovad
14.06.11,16:43
Ak ma zivnost na predaj tovaru, v podstate moze predavat cokolvek okrem liekov, zbrani a inych specialit. Este chvilu pockaj, ci sa nevyjadria odbornici na zivnostenske a pracovne pravo, ja sa skor vyznam v uctovnictve a daniach.
cashew
14.06.11,16:44
ale ak by ona urobila niečo, tak nemá potom doklad o tom, že odkiaľ to má. či to nevadí?
durisovad
14.06.11,16:46
Ale ved pises. ze bizuteriu chces vyrabat ty.
cashew
14.06.11,16:47
áno, ja viem, to bolo tak teoreticky :)
cashew
14.06.11,16:55
a ešte mi napadlo, že som minule narazila na jednu stránku, kde rôzni ľudia môžu ponúkať na predaj svoje výtvory.
kupujúci v podstate kontaktuje priamo toho predávajúceho a ten mu to zašle na dobierku alebo sa platí prevodom. čiže to neide cez ďalšiu osobu, na tej stránke je len ponuka.
tak takto to môže ktokoľvek?

ďakujem :)
Dáša_
14.06.11,17:00
a ešte mi napadlo, že som minule narazila na jednu stránku, kde rôzni ľudia môžu ponúkať na predaj svoje výtvory.
kupujúci v podstate kontaktuje priamo toho predávajúceho a ten mu to zašle na dobierku alebo sa platí prevodom. čiže to neide cez ďalšiu osobu, na tej stránke je len ponuka.
tak takto to môže ktokoľvek?

ďakujem :)

pokiaľ sa tváriš, že predávaš svoje prebytky.... Teda, že si si urobila korále a už sa ti nepáčia, tak ich predáš, vtedy živnosť nepotrebuješ.

Ale ak to chceš robiť sústavne, prípadne budeš robiť aj na objednávky, tak to je potom už typická živnosť.

Je pravda, že tých predajných stránok je viac. A je aj pravda, že veľa ľudí, čo tam predáva, to nerieši. Ale to neznamená, že sa živnostenské úrady nemôžu zamerať aj na toto.
cashew
14.06.11,17:03
ďakujem, tak potom tá dohoda by bola asi najlepšia. nech nespávam s nečistým svedomím :D
durisovad
14.06.11,17:19
áno, ja viem, to bolo tak teoreticky :)
Ked si rozmyslis, ze to bude aj prakticky, potom sa ozvi. Dovtedy sa mozu zmenit zakony.
monika74
15.06.11,08:05
doporučujem si pozrieť istú web stránku - názov je uvedený v článku trendu, možno nájdeš uplatnenie pre predaj tvojich výrobkov a aj nejaké info k tvojim otázkam k tomuto spôsobu predaja tzv. hand made výrobkov http://podnikanie.etrend.sk/kreativne/od-nausnic-k-obchodu-pre-5-000-sikovnych-ruk.html
cashew
15.06.11,08:07
ďakujem, prečítam :)
MAMKA SLAVKA
23.06.11,08:01
Na Originalny.sk sa daju predavat rucne robene veci bez poplatkov a provizii.
durisovad
23.06.11,13:40
Stranku som nasla, vyzera zaujimavo, ale mas s predajom aj nejaku skusenost?
Snajper2
27.02.12,01:59
akú ručnú prácu by ste doporučili začiatočníkovi?
Dáša_
27.02.12,04:54
akú ručnú prácu by ste doporučili začiatočníkovi?

chceš to pre svoj vlastný relax?

skús pozrieť napríklad www.artmama.sk
lindag
28.03.12,14:47
poprosim o radu..pracujem v obchode s knihami a chcela by som tam predavat svoje vyrobky vlastnorucne vyrobene..jedna sa o zalozky pohladnice atd...ako nato ked som zamestnanec a nema zivnost? ak treba dane si zaplatim, ale ako to spravit aby tovar peresiel legalne cez kasu a nemal problem nikto ? dakujem
lugerka
18.07.12,16:37
Dobrý deň
ja mám predajňu s detským textilom. Moja mamina hačkuje krásne veci, môžem ich u mňa v predajni predávať? Ako ich od nej nakúpim? Mamka je dôchodkyňa.
lujza.j
06.10.12,17:28
celkom dobrá stránka ak ju ešte nepoznáte;) http://mojedilo.ireceptar.cz/rucni-prace