zuzana gebhardova
14.06.11,20:15
Na liste vlastníctva mi bolo súdom určené predbežné opatrenie, ktoré sa týka zákazom nakladania s mojou nehnuteľnosťou, až kým súd neurčí zriadenie vecného bremena , ktoré sa malo týkať doživotného užívania nehnuteľnosti navrhovateľky. Keď už bol určený deň pojednávania kedy sa malo rozhodnúť o veci samej, navrhovateľka stiahla žalobu v plnom rozsahu. Chcem sa spýtať ako môžem zrušiť na katastri výmaz predbežného opatrenia, musím podať na súd novú žiadosť o zrušenie predbežného opatrenia alebo stačí keď na kataster zanesiem rozhodnutie zo súdu v ktorom sa hovorí že súd konanie zastavuje, nakoľko navrhovateľka stiahla žalobu v plnom rozsahu. Keby som túto nehnuteľnosť chcela predať previedli by na nového vlastníka túto nehnuteľnosť keď je tam zapísané takéto predbežné opatrenie? Vopred ďakujem za radu
Mária27
14.06.11,18:50
Nie je to až tak šité na mieru, ale zo zákonov vyplýva, že by sa poznámka mohla zrušiť aj na tvoj návrh s priložením rozhodnutia súdu o zastavení konania. Ak ti vznikla ujma, mohla by si ju požadovať nahradiť.

§ 77 občianskeho súdneho poriadku
(1) Predbežné opatrenie zanikne, ak
a) navrhovateľ nepodal v súdom určenej lehote návrh na začatie konania;
b) sa návrhu vo veci samej nevyhovelo;
c) sa návrhu vo veci samej vyhovelo a uplynulo 30 dní od vykonateľnosti rozhodnutia o veci;
d) uplynul určený čas, po ktorý malo trvať.
(2) Predbežné opatrenie súd zruší, ak pominú dôvody, pre ktoré bolo nariadené.
(3) Ak predbežné opatrenie zaniklo alebo bolo zrušené z iného dôvodu, než preto, že sa návrhu vo veci samej vyhovelo alebo preto, že právo navrhovateľa bolo uspokojené, navrhovateľ je povinný nahradiť ujmy tomu, komu predbežným opatrením vznikli. Rozhodne o tom na návrh súd, ktorý nariadil predbežné opatrenie.

§ 39 katastrálneho zákona
(1) Na základe oznámenia súdu alebo iného štátneho orgánu, alebo na návrh iného oprávneného podľa osobitných predpisov10b) správa katastra zapíše do katastra najmä poznámku o ... predbežnom opatrení, ktorým sa zakazuje nakladať s nehnuteľnosťou.
(3) Správa katastra zruší poznámku bez návrhu alebo na návrh toho, kto podal návrh na jej zápis, ak sa preukáže, že pominuli dôvody jej zápisu.