mona091
14.06.11,20:49
pekny vecer vsetkym,

prosim o radu:

spravcovske bytove druzstvo uskutocnuje pisomne hlasovanie, chcem sa spytat na nasledky formulacie, citujem znenie hlasovacieho listka:


"
1. suhlasim, aby na zabezpecenie financovania vyznamnej obnovy bytoveho domu .... suhlasia s tym, ze si zalozia stavebne sporenie v PSS vo vyske 87000 € a zaroven suhlasia s tym, ze poziadaju o medziuver s 5% vkladom na zmluve o stavebnom sporeni. Suhlasim s tym, ze na vinkulaciu 3 mesacnych vkladov pri medziuvere uzatvoria novu zmluvu o stavebnom sporeni vo vyske 170000€. Zaroven vlastnici bytov a NP splnomocnuju konatela SBD na vsetky ukony spojene s uzatvorenim zmluvy o stavebnom sporeni v PSS a na podanie ziadosti o medziuver, ktory bude zabezpeceny zaloznym pravom na pohladavky, na uzatvorenie uverovej zmluvy a dalsich dokladov suvisiacich so zabezpecenim uverovych financnych zdrojov z PSS

ANO NIE"


doplnam, ze nasa bytovka pred 5. rokmi uz cerpala jeden uver z PSS na zateplenie, ale rozpocet vysiel iba na jednu stranu bytovky,, teraz chcu dalsim uverom dofinancovat druhu cast bytovky, pri navrhu, aby sa vyuzili statne dotacie, vsetci ma prehlasovali, ze je to zbytocne

moje otazky:
- ako sa mozem branit, ak nesuhlasim s cerpanim medziuveru z PSS, ani s uzatvorenim sporenia
- mam dojem, ze niekomu ide o provizie za uzatvorenie zmluv
- ako sa budem moct branit, ak na zaklade hlasovacich listkov vyjde ANO v nadpolovicnej vacsine
- ako bude vyzerat zalozne pravo spominane na hlasovacom listku

dakujem
verkaz
14.06.11,18:55
Podaním protestu na súd ale len v prípade, že budeš prehlasovaný.
Jozef Štora
14.06.11,18:58
Podla mojho nazuru brat takto uver je cisty nezmysel. Vseobecny trend je zbavovat sa viacerych uverov a dat ich pod jeden a to este pri stavebnom sporeni splacate uroky z penazi, ktore ste tam uz vlozili, ak cerpate medziuver. Dnes vam banka je schopna pri takej sume poskytnut urok euribor + 1,5 az 2,2 % cize aj o 2 % mensi ako stavebne sporenie s ohladom na vsetky poplatky pri vybavovani, nedocerpani ako aj vycerpani prostriedkov.

Branit sa mozte podanim na sud do 15 dni od hlasovania, ale myslim ze ucinne si nepomozete, lebo nebudete mat pravne relevantny dovod na podanie namietky.

O tych proviziach hovorte opatrne, trestny cin ohovarania je potvora aj ked myslia si to asi aj ini okrem vas, nebudete v tom sama :-)

Otazka cislo jedna je odpovedou aj na tuto otazku.

Zalozne pravo bude vyzerat tak, ze platby fo fondu oprav priotitne musia odist na splatku uveru a az potom na potreby domu co je vsetko. Su tam aj podmienky rezervy a kvota neplaticov ale to je na dlhsie...

Moj postreh na zaver, potom sa druzstva cuduju ze o nich nikto v dobrom nehovori... ja sa necudujem, vy este ano? :-)))
mona091
14.06.11,19:17
- robim priamo v bankovom sektore
- velmi dobre poznam uverove moznosti (ako aj ostatne)
- predstavitelia ovplyvnili spoluvlastnikov o spravnosti navrhu aj v uverovej casti, vacsina spoluvlastnikov su dochodcovia
- pri mojej ucasti na schodzi, kedy som si dovolila uvadzat fakty, schodzu zrusili

- dnes platime mesacne do fondu prevadzky udrzby a oprav
0,993 € na m2 (29,915 skk)

- platby sa uverom este zvysia

dochodcovia sa spamataju, az ked im dojde zvysenie, to uz bude ale neskoro

protestom na sud sa da zabranit uzatvoreniu tychto zmluv?
verkaz
15.06.11,06:07
Záložné právo si stavebná sporiteľňa vyinkasuje 3 mesačné splátky úveru. Táto suma ostáva na účte v depozite a slúži pre prípad, že by ste neboli schopní splácať úver.
Tá výška úveru bola podložená projektom a výberovým konaním. Neviem aký máte veľký dom, ale tá suma je príliš vysoká.
Najlepšie by bolo tak, ako je to v príspevku 3 splatiť starý úver a potom čerpať nový.
Príspevok do FO opráv sa samozrejme bude musieť zvýšiť a ešte musí byť na FO nechaná rezerva na bežné opravy, revízije a prípadné havárie.
Čo sa týka štátnych dotácií, tak sa čudujem družstvu, lebo tým sa viac darí získať dotáciu (aj keď nie v plnej výške, ale aspon časť) ako SVB.
Jozef Štora
15.06.11,06:22
Dotacie nejsou a nebudou :-)))) myslim ze uz nie su zdroje a co boli na tento rok, banky vycerpali za 4 hodiny od pridelenia :-)))
IvanPK
15.06.11,06:27
My splácame úver 480.000 skk na 5 rokov a splátka je mesačne 331 eur, poslednú splátku máme 2/2012 a hneď idem vybaviť ďalší na rekon. balkónov to bude cca 40.000 až 50.000 eur/ 24 balkónov...platíme na m2 - 0,43 eur 11 rokov....ak som chcel vybaviť lepšie podmienky úveru musel som napr. zmeniť banku v ktorej sme mali účet SVB..oplatilo sa....1 eur na m2 je strašne veľa....kto to zvládne....a čo sa týka dotácií, mne sa podarila vybaviť 760.000 skk na odstránenia systém.....porúch....super, štát nám dal niečo zadarmo - neuveriteľné !
Halli
15.06.11,07:53
My splácame úver 480.000 skk na 5 rokov a splátka je mesačne 331 eur, poslednú splátku máme 2/2012 a hneď idem vybaviť ďalší na rekon. balkónov to bude cca 40.000 až 50.000 eur/ 24 balkónov...platíme na m2 - 0,43 eur 11 rokov....ak som chcel vybaviť lepšie podmienky úveru musel som napr. zmeniť banku v ktorej sme mali účet SVB..oplatilo sa....1 eur na m2 je strašne veľa....kto to zvládne....a čo sa týka dotácií, mne sa podarila vybaviť 760.000 skk na odstránenia systém.....porúch....super, štát nám dal niečo zadarmo - neuveriteľné !

Super Ivan, gratulujem...len jedna poznámočka...nič nie je zadarmo, možno je to len klam pre Váš dom, ale z toho som už dávno vyrástla, aby mi niekto povedal, že v tomto štáte dal niečo zadarmo....budú to splácať ešte naše 3 pokolenia...;)
IvanPK
15.06.11,08:23
ja si myslím, že splácať je normálne v dnešnej dobe, záleží len koľko, ako dlho a koľko preplatím ....hotovosť nie je ....v SVB
Halli
15.06.11,08:25
ja si myslím, že splácať je normálne v dnešnej dobe, záleží len koľko, ako dlho a koľko preplatím ....hotovosť nie je ....v SVB

To je jasné, nemám nič proti...písala som o dotáciach "zadarmo":) ako si napísal...
Všetky dotácie poskytnúté z akýchkoľvek fondov naš štát draho zaplatí...to som myslela, ale inak nič viac, to sú moje dlhodobé skúsenosti a úvahy ....Pre Vás je dôležité, že ste si dom zrekonštruovali, tak to chválim...;)
Lotarka
15.06.11,10:28
pekny vecer vsetkym,

moje otazky:
- ako sa mozem branit, ak nesuhlasim s cerpanim medziuveru z PSS, ani s uzatvorenim sporenia
- mam dojem, ze niekomu ide o provizie za uzatvorenie zmluv
- ako sa budem moct branit, ak na zaklade hlasovacich listkov vyjde ANO v nadpolovicnej vacsine
- ako bude vyzerat zalozne pravo spominane na hlasovacom listku

dakujem

kedže sa rozhoduje o úvere, tu je potrebná 2/3 väčšina
IvanPK
15.06.11,11:19
ďakujem Halli...
mona091
22.06.11,09:31
pekny den,

nadväzujem na zadanie temy:

ziadala som informacie od spravcu o navrhu zmluv:
- stavebne sporenie
- zmluva o medziuvere
- uver

uviedli mi cielovu sumu, urokovu sadzbu pri medziuvere, urok pri uvere a dobu splatnosti

nikto mi nevedel uviest RPMN, alebo ostatne, k tomu prisluchajuce naklady,
ked som sa spojila so zastupkynou PSS, bola velmi arogantna, a na nic mi neodpovedala, povedala, ze konkretny navrh zmluv moze byt az po schvlani cez predmetne hlasovacie listky,

prosim, ako mozem zabranit hlasovaniu?

nemali sme ziadne ine bankove uverove ponuky, nikto o to nemal zaujem, a tiez nikoho nezaujimaju zmluvne podmienky, pricom mozny uverovy zavazok je do 20 rokov,

dakujem
Matias.S
23.06.11,04:56
My splácame úver 480.000 skk na 5 rokov a splátka je mesačne 331 eur, poslednú splátku máme 2/2012 a hneď idem vybaviť ďalší na rekon. balkónov to bude cca 40.000 až 50.000 eur/ 24 balkónov...platíme na m2 - 0,43 eur 11 rokov....ak som chcel vybaviť lepšie podmienky úveru musel som napr. zmeniť banku v ktorej sme mali účet SVB..oplatilo sa....1 eur na m2 je strašne veľa....kto to zvládne....a čo sa týka dotácií, mne sa podarila vybaviť 760.000 skk na odstránenia systém.....porúch....super, štát nám dal niečo zadarmo - neuveriteľné !

Chcem sa opýtať či ste SVB samostatne vybavovali tie úvery, alebo ste tie úvery riešili už aj ako družstvo .... my sme práve v štádiu keď sa odkupujú byty do OV ale je nás stále málo na riešenie väčších úverova môj osobný názor na bratie úveru ešte v družstve je skôr na škodu ako na úžitok, nakoľko cez rôzne paušálne služby miznú peniaze z FÚaO do stratena a nedá sa s tým moc čo robiť nakoľko máme 32 bytov a z toho 6 v OV .... platíme mesačne 0,50 €/m2 na mesiac (16 bytov) a druhý vchod platí 0,36 €/m2 za mesiac (16 bytov) .... a pritom sme bytový dom ako celok ... ako je potom možné riešiť úver napr. na zateplenie a opravu strech ? .... podotýkam, že každý vchod máva samostatné členské schôdze čo by som chcel v najbližšej dobe riešiť ako spoločné schôdze .... no bude to hodne náročné ...
IvanPK
23.06.11,05:55
Úvery aj dotáciu na odstrá...systé..poruch som vybavoval ako predseda SVB, mali sme aj správcu ale všetko som riešil sám za SVB. Je to prehľadnejšie a viem podrobnosti...čo neviem pochopiť to čo píšeš : miznú peniaze z FÚaO, naš správca nemal dosah na náš učet, vlastníkom je SVB. Nás je 30 bytov, všetky su v OV, takže u nás to je jednoduchšie...družstvo nie je moja parketa takže ti neporadím. Teraz sme v príprave výberu zhotoviteľa stavby - komplet. rekonš. balkónov a tých je len 24. Od 2/2012 idem brať úver na tieto práce asi cca 50.000 eur...dnes je jednoduchšie vybaviť úver ak ste SVB a máte učet v banke od ktorej chcete úver. My sme pred 5 rokmi zmenili banku v ktorej sme mali účet. Len pre info - my platí 12-tý rok 0,43 eur/m2 do fondu....a ešte vy ste SVB alebo čo ?
Lotarka
23.06.11,07:25
ked som sa spojila so zastupkynou PSS, bola velmi arogantna, a na nic mi neodpovedala, povedala, ze konkretny navrh zmluv moze byt az po schvlani cez predmetne hlasovacie listky,

dakujem

Podľa mňa by mali vlastníci hlasovať už o konkrétnom návrhu zmluvy, ktorý sa už po odsúhlasení vlastníkmi nezmení.