minie
11.01.06,14:05
Dobrý deň, môj priateľ je riadne zamestnaný a má ešte brigádu popri zamestnaní. Jeho zamestnávateľka z brigády mu odporučila urobiť si živnosť na túto brigádu, vraj že nepríde aspoň o daň. Jeho plat v práci je cca.18.000,- a brigád. plat cca.10.000,-.
1. Keby pokryl všetok príjem výdavkami, čo všetko by musel platiť,myslím tým odvody do poisťovní a musel by odvádzať daň?
2.Čo všetko by si mohol dať do nákladov, keď jeho brigáda spočíva v rozvážaní doručovateľských zásielok a používa pri tom svoje vlastné motor.vozidlo.
DAKUJEM ZA POMOC
minie
11.01.06,13:27
Nájde sa niekto, kto mi poradí. Možno je to pre niekoho každodenná rutina a samozrejmosť, ale pre mňa je to tak trošičku španielska dedina.PJOSÍM PJOSÍM PORADTE MI
minie
11.01.06,14:12
Dobrý deň, môj priateľ je riadne zamestnaný a má ešte brigádu popri zamestnaní. Jeho zamestnávateľka z brigády mu odporučila urobiť si živnosť na túto brigádu, vraj že nepríde aspoň o daň. Jeho plat v práci je cca.18.000,- a brigád. plat cca.10.000,-.
1. Keby pokryl všetok príjem výdavkami, čo všetko by musel platiť,myslím tým odvody do poisťovní a musel by odvádzať daň?
2.Čo všetko by si mohol dať do nákladov, keď jeho brigáda spočíva v rozvážaní doručovateľských zásielok a používa pri tom svoje vlastné motor.vozidlo.
DAKUJEM ZA POMOC
No nič, budem stále dúfam, že mi niekto dá cennú radu. :confused:
renča1
11.01.06,14:42
Dobrý deň, môj priateľ je riadne zamestnaný a má ešte brigádu popri zamestnaní. Jeho zamestnávateľka z brigády mu odporučila urobiť si živnosť na túto brigádu, vraj že nepríde aspoň o daň. Jeho plat v práci je cca.18.000,- a brigád. plat cca.10.000,-.
1. Keby pokryl všetok príjem výdavkami, čo všetko by musel platiť,myslím tým odvody do poisťovní a musel by odvádzať daň?
2.Čo všetko by si mohol dať do nákladov, keď jeho brigáda spočíva v rozvážaní doručovateľských zásielok a používa pri tom svoje vlastné motor.vozidlo.
DAKUJEM ZA POMOC

Ak by tvoj priateľ pokryl príjem výdavkami mal by stratu. Neplatil by daň z príjmu, odvody záleží od výšky príjmu. Do nákladov si môže dať všetko čo súvisí s dosiahnutím a zabezpečením príjmu. Pri doruč.zásielok napr. ak má os.auto zaradené v podnikaní tak si uplatní opravy, spotrebu PHM, odpisy, cestnú daň, zákon.poistenie...zatiaľ v krátkosti....je strašne veľa odpovedí k tejto otázke, teda ak si zadáš cez vyhľadávanie tieto slová napr. SZČO, začiatky podnikania....nájdeš tu o tom veľa písaného.
Daska
11.01.06,14:44
Dobrý deň, môj priateľ je riadne zamestnaný a má ešte brigádu popri zamestnaní. Jeho zamestnávateľka z brigády mu odporučila urobiť si živnosť na túto brigádu, vraj že nepríde aspoň o daň. Jeho plat v práci je cca.18.000,- a brigád. plat cca.10.000,-.
1. Keby pokryl všetok príjem výdavkami, čo všetko by musel platiť,myslím tým odvody do poisťovní a musel by odvádzať daň?
2.Čo všetko by si mohol dať do nákladov, keď jeho brigáda spočíva v rozvážaní doručovateľských zásielok a používa pri tom svoje vlastné motor.vozidlo.
DAKUJEM ZA POMOC

1. Ak jeho prijem zo zivnosti za predchadzajuci kalendarny rok je viac ako 82800.- (t. zn. za rok 2005) bude si musiet zacat platit odvody do SP od 7/2006.
Do ZP zalezi na tom aky bude mat ZD, kedze je zamestnany a ZD by bol 0.- aj odvod by bol 0,-
2. auto ma na zivnost alebo na RC???
minie
11.01.06,14:52
1. Ak jeho prijem zo zivnosti za predchadzajuci kalendarny rok je viac ako 82800.- (t. zn. za rok 2005) bude si musiet zacat platit odvody do SP od 7/2006.
Do ZP zalezi na tom aky bude mat ZD, kedze je zamestnany a ZD by bol 0.- aj odvod by bol 0,-
2. auto ma na zivnost alebo na RC???

Ešte tú živnosť nemá, ale keby si ju dal, predpokladám, že aj auto by mal na živnosť.

SP rozumiem, ale ZP - ZD z trvalého prac.pomeru? alebo z tej živnosti?
Ďakujem ti veľmi pekne, si zlatá...:)
Daska
11.01.06,15:20
Ešte tú živnosť nemá, ale keby si ju dal, predpokladám, že aj auto by mal na živnosť.

SP rozumiem, ale ZP - ZD z trvalého prac.pomeru? alebo z tej živnosti?
Ďakujem ti veľmi pekne, si zlatá...:)

Kedze este nema ZL odvody do SP bude platit najskor az za 7/07.
ZD zo zivnosti...
Auto sa mu opalti na zivnost??? ak ma auto starsie, tak sa skor oplati vyuzit pausalne vydavky na sukromne auto...
minie
11.01.06,15:36
Kedze este nema ZL odvody do SP bude platit najskor az za 7/07.
ZD zo zivnosti...
Auto sa mu opalti na zivnost??? ak ma auto starsie, tak sa skor oplati vyuzit pausalne vydavky na sukromne auto...

Keby auto nemal na živnosť, tak si môže dať do nákladov PHM, opravy auta, poistenie, cestnú daň alebo sa to vzťahuje len na auto na živnosť?

ZP sa počíta zo ZD zo živnosti každý mesiac osobitne alebo až po daň. priznaní z rozdielu V-N?
Ďakujem si zlatá:)
Pepa
11.01.06,15:53
Keby auto nemal na živnosť, tak si môže dať do nákladov PHM, opravy auta, poistenie, cestnú daň alebo sa to vzťahuje len na auto na živnosť?

ZP sa počíta zo ZD zo živnosti každý mesiac osobitne alebo až po daň. priznaní z rozdielu V-N?
Ďakujem si zlatá:)

Ak by používal vlastné auto tak si uplatňuje tzv. paušál /základná náhrada/ 6,20 Sk + spotreba PHM podľa najazdených km. Cestnú daň si v takomto prípade môže dať do nákladov.

ZP sa počíta po podaní DP : príjmy - náklady + odvody do ZP/2.14/počet mesiacov podnikania.
Daska
11.01.06,16:00
ZP az po DP,
auto na zivnost - PHM, opravy, cestna dan, poistenie, odpisy...
sukr. auto - PHM, pausal 6,20 od km, cestna dan
minie
11.01.06,16:03
Ak by používal vlastné auto tak si uplatňuje tzv. paušál /základná náhrada/ 6,20 Sk + spotreba PHM podľa najazdených km. Cestnú daň si v takomto prípade môže dať do nákladov.

ZP sa počíta po podaní DP : príjmy - náklady + odvody do ZP/2.14/počet mesiacov podnikania.

Ak teda používa súkromné auto a nemá ho prihlásené k živnosti, musí zaplatiť cestnú daň?
Takže ZP sa začína taktiež platiť až po podaní DP, čo by bolo v jeho prípade až po 31.3.2007?
2,14 to je % zo ZD, dobre predpokladám?:confused:
minie
11.01.06,16:08
ZP az po DP,
auto na zivnost - PHM, opravy, cestna dan, poistenie, odpisy...
sukr. auto - PHM, pausal 6,20 od km, cestna dan

To je super prehľadné ďakujem:) :) :) ...Takže cestná daň musí byť tak, či onak (vybavuje sa to na daň.úrade?)
Ešte otázočka: Čo sa podľa teba viac oplatí, čo sa týka toho auta, dať ho na tú živnosť alebo nie?(auto má hodnotu približne 120.000,-, r.výroby 1998)
ajobs
11.01.06,16:12
Ak teda používa súkromné auto a nemá ho prihlásené k živnosti, musí zaplatiť cestnú daň?
Takže ZP sa začína taktiež platiť až po podaní DP, čo by bolo v jeho prípade až po 31.3.2007?
2,14 to je % zo ZD, dobre predpokladám?:confused:

Nie, výška ZP je 14%, to čo je uvedené v menovateli predmetného vzorca je iba konštanta 2,14 na výpočet vymeriavacieho základu ZP.
Daska
16.01.06,23:17
To je super prehľadné ďakujem:) :) :) ...Takže cestná daň musí byť tak, či onak (vybavuje sa to na daň.úrade?)
Ešte otázočka: Čo sa podľa teba viac oplatí, čo sa týka toho auta, dať ho na tú živnosť alebo nie?(auto má hodnotu približne 120.000,-, r.výroby 1998)

Cestna dan(po novom DAN Z MOTOROVYCH VOZIDIEL) sa plati na miestne prislusnom DU, musi sa podat DP v lehote do 15 dni od vzniku danovej povinnosti.
Pri starsom aute sa Ti skor oplati pausal.