Vanka
15.06.11,08:06
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadne faktoringu. Náš dodávateľ má uzavretú zmluvu s faktor.spoločnosťou. Vystavil nám faktúru 7.4., o postúpení pohľadávky sme sa dozvedeli až 26.4.. Ako sa to má správne zaevidovať v knihe došlých faktúr a kto bude ako dodávateľ vedený v účtovníctve, na faktúre sú údaje nášho dodávateľa. Ale ako to má byť na účte 321 - Dodávatelia. Je to dôležité, lebo na tento projekt máme peniaze z eurofondov a tieto podklady sa predkladajú k žiadosti o platbu, aj účtovanie faktúry aj krycí list faktúry. Za odpoveď budem veľmi vďačná.
KEJKA
15.06.11,06:41
ako to budú hodnotiť z hľadiska eurofondov-neviem, podľa mňa tam je rozhodujúca faktúra ako taká. Prípadné preukázanie úhrad viete práve zmluvou o postúpení a následnej úhrade faktor.spoločnosti.
Pôvodné účtovanie 5xx, resp.042 /321...dodávateľ
zmena dodávateľa v knihe faktúr /prípadne preúčtovanie 321/321, ak to inak SW nevie dňa 26.4. na faktor.spol.
od 26.4. dlhujte fakt.spoločnosti a dodávateľovi nie - ten dostal zrejme peniaze od fakt.spol.
mimotemy
prečo zadávaš duplicitne otázky? vymaž túto tému
http://www.porada.sk/t170391-faktoring-z-pohladu-dlznika.html
Vanka
15.06.11,07:03
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte opýtať, nemám s tým skúsenosti. Ako sa potom zaeviduje tá faktúra na dodávateľa (táto sa zruší alebo čo, ale musí ostať niekde evidovaná, že pôvodne to bolo na dodávateľa) a ako sa potom zaeviduje na faktoringovú spoločnosť (ten potom bude aj ako dodávateľ, zmení sa interné číslo faktúry? nechceme aby menilo).
Prepáčte, neviem celkom ako funguje ten systém s novými témami, trochu som to pokazila a teraz to neviem vymazať.
arizona
15.06.11,08:12
mimotemyduplicitne zalozenu temu som Ti vymazala, pokracuj v tejto.

Temu a otazku staci zadat len raz.
Vanka
15.06.11,08:31
Ďakujem.
KEJKA
16.06.11,11:36
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte opýtať, nemám s tým skúsenosti. Ako sa potom zaeviduje tá faktúra na dodávateľa (táto sa zruší alebo čo, ale musí ostať niekde evidovaná, že pôvodne to bolo na dodávateľa) a ako sa potom zaeviduje na faktoringovú spoločnosť (ten potom bude aj ako dodávateľ, zmení sa interné číslo faktúry? nechceme aby menilo).
neviem, aký máš program, najdi si spomedzi ponúkaných Porád a skús nájsť odpoved tam.
Určite sa nemení č.faktúry - ani interné ani VS!!!
v niektorých SW stačí prepísať meno dodávateľa, aj tak, že tá zmena platí len od určitého dátumu, resp. v knihe faktúr je meno povodného a aj nového dodávateľa.
Inde to treba urobiť účtovne
Ak je tio len jeden dodávateľ a faktoringom, tak môžeš vyrovnať faktúru cez ID a preúčtvať to mimo knihy faktúr na 321, ktorý nie je SDK, prípadne na 325,........je veľaveľa možností,. treba si vybrať.
Vanka
16.06.11,19:14
Ďakujem veľmi pekne, náš softvér to urobiť nevie, tak som to potom preúčtovala interne. Na krycom liste ku faktúre som nechala ako dodávateľa údaje dodávateľa a platobný príkaz na faktoringovú spoločnosť a následne doložím interné preúčtovanie 321 na faktoringovú spoločnosť, lebo náš softvér nevie urobiť taký krycí list, kde by bol vlastne faktoring ako veriteľ nie ako dodávateľ a účet môže zostať 321, alebo by bol lepší 325 alebo 379? Dúfam, že to bude dobre aj pre VUC ako riadiaci orgán. Lebo oni to teraz nevedia, ale keď to budú kontrolovať, tak to už budú vedieť.