MartinaPe
15.06.11,09:52
Dobry den


Chcela by som vas poprosit o radu


momentalne som v zahranici kde studujem a tak si doma platim len zdravotnu poistovnu (pokial viem, to je zakona povinne). ochvilu sa budem vydavat a planujeme babatko. preto som rozmyslala, ze by som si zacala platit platby aj do socialnej poistovne, aby som mohla dostavat matersku a potom rodicovsky prispevok. (viem, ze musim mat zaplatenych 270 dni pred odchodom na matersku, aby mi boli pripevky vyplacane. Viete mi povedat kolko mesiacov- tyzdnov pred porodom musim zmenit platby, aby som dostavala max. matersku?)


co v pripade, ak sa dostanem na rizikove tehotenstvo (mam zdravtone problemy a lekar ma varoval), ako mam dalej pokracovat v plateni do socialnej poistovne. alebo sa bude na mna vztahovat nejaka vynimka, ale po narodeni dieta budem moct poberat maximalnu matersku?
Tehotenstvo chcem stravit v zahranici ale rodit by som isla asi na Slovensko. Viete mi povedat, ako bude socialka kontrolovat moje vychadzky, ked budem v zahranici? Bude im stacit papier od zahranicneho gynekologa? Alebo vyzaduju aj od mojho slovenskeho.


Ak by mne alebo partnerovi v zahranici (EU) priznali matersku, da sa to nejak kombinovat so slovenskou materskou?


A este jedna otazka - ked budem na materskej, pripadne rizikovom, musim si nadalej platit zdravotne poistenie?


dakujem za odpovede.