dara
11.01.06,14:21
Chcela by som predať byt, ktorý mám v osobnom vlasntnícke 2 roky, ale nemám tam trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť daŇ ?Prosím o podrobné infor, ako je to v roku 2006? Ďakujem vopred
dara
11.01.06,13:44
posúvam...............
Pepa
11.01.06,14:32
1.Nemáš v ňom trvalý pobyt 2 roky - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. a)
2. Medzi nadobudnutím a predajom neuplynulo 5 rokov - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. b).
Záver: ak ho predáš si povinná príjem z predaja tohto bytu zdaniť.
Tatranka
13.01.06,12:07
Áno, súhlasím s Pepa. Si povinná zaplatiť daň z príjmu - nespĺňaš podmienku
2-ročný trvalý pobyt v uvedenom byte alebo 5-ročné vlastníctvo bytu.
dara
31.01.06,12:15
Ak som byt kúpila za cca 500 tis., znalecký je na 600 tis. a predám ho za 600 tis. daňová povinnosť bude 0 sk, je tak? Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
Pepa
31.01.06,12:17
Kúpila si za 500 a predáš za 600 - daň platíš zo 100.
Ako si prišla k tej nule?
dara
01.02.06,05:26
No myslela som, či sa pri predaji neberie hodnota bytu, ktorá je na znaleckom posudku. Pýtam sa nakoľko, s týmto nemám dostatočné skúsenosti.
dara
01.02.06,05:28
Takže na príklade a prosím potvrdte mi to ak je to správne:

1,

Kúpa bytu rok 2003 - 300 tis.
Znalecký na - 500 tis.
Predaj v roku 2006 - 300 tis.

Daň 0

2,

Kúpa bytu rok 2003 - 300 tis.
Znalecký na - 500 tis.
Predaj v roku 2006 - 500 tis.

Daň 38 tis.

Ďakujem za všetky cenné rady
Pepa
01.02.06,06:39
Je to správne.
Chobot
01.02.06,08:12
Je to správne.

Nebolo to tak, že ak hodnota uvedená v znaleckom posudku bola vyššia ako predajná cena, tak základom dane bola tá cena určená znaleckým posudkom? Zmenilo sa to teraz niekedy?

Lebo to by potom bolo ľahko zneužiteľné - určí sa cena znaleckým posudkom a v zmluve sa uvedie predajná cena čo najnižšia (rovná nadobúdacej cene), mimo zmluvy sa v hotovosti doplatí rozdiel a potom netreba odviesť žiadnu daň z príjmu.

Fakt to takto funguje?
dara
01.02.06,09:32
Jemine Chobot, nechápem ťa, kto by rád platil štátu vysoké dane.


Čo sa týka znaleckého, tiež som na pochybách, lebo myslím, že som sa niekde na porade dočítala, že ak je cena znaleckého vyššia ako cena nákupná berie sa tá výššia, t.j. zo znaleckého posudku.
dara
01.02.06,09:36
A ďalej by som potrebovala poradiť aj v prípade dedičstva.

Ak rodin.príslušníci zdedia byt. Sú traja vlastníci, pričom jeden z nich tam má trvalý pobyt. Ako postupovať v prípade predaja? Bude sa platiť daň z príjmu z predaja bytu??? Prosím poradte. Ďakujem
vieroslava
01.02.06,09:57
Súhlasím s Dara a Pepa. Cena vyššia platila, keď sa platila daň z prevodu. Tá sa platila z ceny vyššej.
Dnes, keď je daň z prevodu a prechodu nehnuteľností zrušená, nepotrebuješ k prevodu znalecký posudok. Platí cena dohodou.
Keď si kúpila za 300000 a predávaš za 500000 skôr, ako naplníš zákonom stanovené podmienky na oslobodenie, zdaňuješ rozdiel. Bez ohľadu na znalecký posudok.
Pepa
01.02.06,10:03
Chobot:
No fakt to takto funguje. Znalecký posudok bol potrebný pri dani z prevodu a prechodu, kde základom dane bola cena predajná min. však cena zo znaleckého posudku.
dara
01.02.06,10:03
Vierka, teda ak kúpim za cca 300 a predám za 300 tak je daň.základ 0, daň sa neplatí?
Pepa
01.02.06,10:06
Vierka, teda ak kúpim za cca 300 a predám za 300 tak je daň.základ 0, daň sa neplatí?
Daňový základ nula = daň 0
Pepa
01.02.06,10:20
A ďalej by som potrebovala poradiť aj v prípade dedičstva.

Ak rodin.príslušníci zdedia byt. Sú traja vlastníci, pričom jeden z nich tam má trvalý pobyt. Ako postupovať v prípade predaja? Bude sa platiť daň z príjmu z predaja bytu??? Prosím poradte. Ďakujem

Treba upresniť - rodinní príslušníci. Pokiaľ sú dedičmi v priamom rade tak:
predaj takejto nehnuteľnosti je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.
dara
01.02.06,10:37
Rod.príslušníci = deti.

V prípade, že neuplynula lehota 5 rokov od nadobudnutia, je potrebné príjem zdaniť?
Stina
01.02.06,10:43
Treba upresniť - rodinní príslušníci. Pokiaľ sú dedičmi v priamom rade tak:
predaj takejto nehnuteľnosti je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. c) ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.

Ak sa nemýlim v prípade dedenia v priamom rade v dôsledku smrti poručiteľa sa do tejto doby bude započítaná aj doba po ktorú bol byt vo vlasníctve poručiteľa.
vieroslava
01.02.06,11:39
Všetko je tak, ako ste napísali.
V roku 2003 bol potrebný znalecký posudok, lebo vtedy sa ešte platila daň z prevodu a ZP bol potrebný, aby sa vedelo, či cena dohodnutá nie je náhodou nižšia. Daň sa platila z ceny vyššej.
Pepa
01.02.06,12:11
Rod.príslušníci = deti.

V prípade, že neuplynula lehota 5 rokov od nadobudnutia, je potrebné príjem zdaniť?
Do tých piatich rokov sa počíta aj doba, po ktorú byt vlastnil poručiteľ /zomrelý rodič/.
Dan1
01.02.06,12:16
Ak sa nemýlim v prípade dedenia v priamom rade v dôsledku smrti poručiteľa sa do tejto doby bude započítaná aj doba po ktorú bol byt vo vlasníctve poručiteľa. Súhlasím so Stinou, že ak súčet doby vlastníctva bytu resp. trvalého pobytu u mŕtveho a dediča spĺňa 2roky (pri trvalom pobyte ), resp. 5 rokov ( pri vlastníctve ), tak dedičia sú od dane z príjmu oslobodení. ;)
Daň z príjmu sa neplatí, ak nákupná cena sa rovná predajnej bez ohľadu na znalecký posudok, tak ako bolo uvedené v príspevku vyššie.
enad
16.02.06,05:52
Ja by som sa chcela spýtať ako to bude v prípade že, manžel predal byt v roku 2006, v ktorom mal trvalý pobyt, ale manželka tam trvalý pobyt nemala. Ako si budú delit v daňovom priznaní príjmy z takéhoto predaja, ak tam jeden z manželom trvalý pobyt mal a druhý nie?
Ďakujem
Pepa
16.02.06,06:38
Ja by som sa chcela spýtať ako to bude v prípade že, manžel predal byt v roku 2006, v ktorom mal trvalý pobyt, ale manželka tam trvalý pobyt nemala. Ako si budú delit v daňovom priznaní príjmy z takéhoto predaja, ak tam jeden z manželom trvalý pobyt mal a druhý nie?
Ďakujem
Trvalý pobyt - koľko resp. nebola splnená podmienka 5 rokov vlastníctva?

Ide o manželov - nemusia si nič deliť Ak manžel splnil podmienku trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom - tento príjem je oslobodený od dane z príjmu. DP z tohto titulu nemusí podať a manželka nič /akoby sa jej to netýkalo/.
dara
01.03.06,06:00
Prosím o vyjadrenie k nasledovnému prípadu:

Kúpa bytu za rok 2004 cca 500000
Predaj bytu za rok 2005 cca 600000

Príjmy zo závislej činnosti za rok 2005

Do daňového uvediem náklady súvisiace s kúpou ako aj predajom bytu. Môžem do výdavkou započítať aj náklady na údržbu bytu t.j. energie, voda za cca 2 mesiace, výdavok za nákup kolkov?
dara
01.03.06,06:43
Posúvam..............
dara
01.03.06,09:03
Nik neporadí?
Tatranka
01.03.06,11:10
Náklady na údržbu bytu nemôžeš započítať ako výdavky a už vôbec nie žiadne energie /spotreba vody, elektrika/.
Nákup kolkov /pre výpis z LV/, rôzne právne úkony /osvedčenie podpisov na kúpnych zmluvách atď./ môžeš započítať do výdavkov.
dara
01.03.06,11:37
Tak poradte ako to znížiť ??? Napr. právne rady ohľadom vypracovania kúpno - predajnej zmluvy by sa mohli uviesť do výdavkov?
dara
01.03.06,12:19
A to by som mohla dať do výdavkov? Tú prerábku ? Napr. okná, alebo jadro
Pepa
01.03.06,13:16
A to by som mohla dať do výdavkov? Tú prerábku ? Napr. okná, alebo jadro
No zostala som na pochybách, takže nebudem sa vyjadrovať ak nie som si 100% istá. Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjmom podľa par. 8 ods. 1 a). Pri tomto príjme ustanovenie toho istého paragrafu ods. 5 taxatívne ustanovuje výpočet výdavkov, ktoré je možné uplatniť pri týchto príjmoch. Je to kúpna cena preukázateľne zaplatená , poplatok za znalecký posudok hodnoty predávaného majetku...... takže rekonštrukcia - neviem. Počkajme si na názory poraďákov, ktorí sú v tejto oblasti "zbehlejší".
dara
01.03.06,13:24
No, takže k tej prerábke, to je moja reakcia na jeden príspevok, ktorý tu bol v tejto téme ale zrejme ho jeho zadávateľ už odstránil. Jak je to možné ???
Pepa
01.03.06,13:35
No, takže k tej prerábke, to je moja reakcia na jeden príspevok, ktorý tu bol v tejto téme ale zrejme ho jeho zadávateľ už odstránil. Jak je to možné ???
Dara, ten príspevok bol môj ale keďže som zostala na pochybách som ho odstránila.
dara
02.03.06,05:17
Posúvam, poradí niekto ?
svojar
02.03.06,08:15
K príspevku Pepa č. 31 - Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti sú podľa § 8 ods. 1 pís. b) a ne a).

K zahrnutiu prerábky do výdavkov :
§ 8 ods. 5 rieši čo je výdavkom podľa ods. 1 pís. b - e -
konkrétne prerábka okien a jadra by spadalo pod písm. d) - finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci (aj byt je vec) .......
Treba, ale pozrieť aj ods. 6, že hodnota vlastnej práce nie je výdavkom.....
Pepa
02.03.06,08:19
K príspevku Pepa č. 31 - Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti sú podľa § 8 ods. 1 pís. b) a ne a).
Jasné - súhlas.
Johanka
02.03.06,08:42
Treba, ale pozrieť aj ods. 6, že hodnota vlastnej práce nie je výdavkom.....
Pod hodnotou vlastnej práce sa rozumie to, že nemôže si do výdavkov zahrnúť napr. odpracoval som pri prestavbe 55 hodín x 200 Sk/h.
dara
02.03.06,08:44
Svojar nechápem, tak môže si to uznať alebo nie?
dara
02.03.06,11:44
Tak neporadí nikto???
svojar
02.03.06,11:50
Môže si odrátať keď na práce sú faktúry, resp. pri svojpomocnej práci, aspoň bločky na materiál - napr. za nové okná.
dara
02.03.06,12:05
Takže aj keď sa jedná o byt, ktorý nebol využívaný na podnikanie, tak môže ? V prípade, že bude mať faktúru na montáž okien, bytového jadra? Moc sa mi to ale nezdá, máš s tým skúsenosti ?
Johanka
02.03.06,12:11
Príklad : Kúpila som byt za 500.000 Sk. Dala som prerobiť okná, podlahy, jadro čo jednoznačne zvýšilo hodnotu bytu a umožňuje mi to získať aj vyšší príjem z jeho predaja. Keď ho predám, do výdavkov si okrem obstarávacej ceny započítam aj sumu, za ktorú som preukázateľne dala byt vylepšiť. Už chápeš?
Pepa
02.03.06,12:16
Príklad : Kúpila som byt za 500.000 Sk. Dala som prerobiť okná, podlahy, jadro čo jednoznačne zvýšilo hodnotu bytu a umožňuje mi to získať aj vyšší príjem z jeho predaja. Keď ho predám, do výdavkov si okrem obstarávacej ceny započítam aj sumu, za ktorú som preukázateľne dala byt vylepšiť. Už chápeš?
Presne takto som "vedela" pokiaľ som si niekde niečo neprečítala a začala som pochybovať sama o sebe.:)
svojar
02.03.06,12:23
A čo má s tým spoločné či bol byt využívaný na podnikanie alebo nie. Jedná sa predsa o predaj bytu, ktorý bol kúpený pred rokom, takže sa žiadne osobobodenie od dane nedá použiť. Byt sa kúpil za 500.000,- , technicky sa zhodnotil a predáva sa za 600.000,-. Však už jsem Ti citoval ustanovení Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení § 8 ods. 5 - Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e je výdavkom : /príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je b)/

Pod písm. d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu, údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okram výdavkov na osobné účely,

Sám som sice nič nepredával, ale Zákon hovorí jasne.
dara
02.03.06,12:36
Ďakujem svojar, chápem tomu tak, že všetky výdavky, ktorými som zhodnotila byt môžem zahrnúť do výdavkov v DP. Napr. výdavok za nákup okien, či znižovanie stropov. Len som to nikde konkrétne nenašla a preto tie obavy. Nemám s týmto vôbec skúsenosti, logika mi hovorí, že je to tak správne ale zase sa mi to zdá dosť jednoduché. Potom by to každý takto vyriešil a neplatil DÚ daň :)
Johanka
02.03.06,13:44
Nemôže to takto vyriešiť každý, tie výdavky musia byť preukázané.
dara
02.03.06,15:26
Johanka, myslela som to tak, že ak bude niekto šikovný tak si zoženie doklady a zníži daňový základ ak aj v byte žiadne úpravy nerobil.

Čo všetko tam môže podľa teba byť, podlahy, zníženie stropov by mohlo byť?
dara
03.03.06,08:41
Nikto už neporadí ???? Prosím.
Tatranka
03.03.06,10:40
Podľa môjho názoru, toto všetko, čo ste tu uviedli /prerobenie jadra, okien apod./ nemôže byť predmetom uplatnenia výdavkov pri predaji - sú to všetko výdaje na osobné účely...
Ako náklad si môžeš uplatniť výlučne iba výdavky, ktoré súvisia s úkonom - predaj nehnuteľnosti /vyhotovenie kúpnej zmluvy u právnika, vyhotovenie návrhu do katastra nehnuteľnosti, osvedčenie podpisov predávajúceho, kolky na právne úkony atď./.
Ešte sa skúsim pošprtať niekde v zákone, aby to bolo presné.
Pekný deň.
svojar
03.03.06,12:25
Já si zasa myslím, že výmena okien, podlahy, zníženie stropu je technické zhodnotenie bytu a nie je to žiadny výdavok na osobné účely. Osobným výdavkom by bolo napr. cestovné pri vybavovaní potrebných náležitostí k predaju.Bolo by predsa nelogické, keď by som niečo v byte vylepšil za už raz zdanené peniaze, aby sa potom táto hodnota pri predaji zdanila ešte raz.
Johanka
03.03.06,13:06
Podľa môjho názoru, toto všetko, čo ste tu uviedli /prerobenie jadra, okien apod./ nemôže byť predmetom uplatnenia výdavkov pri predaji - sú to všetko výdaje na osobné účely...
Ako náklad si môžeš uplatniť výlučne iba výdavky, ktoré súvisia s úkonom - predaj nehnuteľnosti /vyhotovenie kúpnej zmluvy u právnika, vyhotovenie návrhu do katastra nehnuteľnosti, osvedčenie podpisov predávajúceho, kolky na právne úkony atď./.
Ešte sa skúsim pošprtať niekde v zákone, aby to bolo presné.
Pekný deň.
Keď sa budeš kutať:) , tak si pozri čo je technické zhodnotenie (§29).