plada
15.06.11,11:13
Mám informáciu, že banka Vám dá úver(obytnému domu napr. na zateplenie) len vtedy, ak vo fonde máte dostatok fin. prostriedkov, teda najmenej trojnásobok mesačného vkladu za dom. Je to pravda?
Lotarka
15.06.11,10:07
Zvykne to tak byť, že na FO musia byť viazané 3 splátky úveru. Aspoň, čo ja mám informácie.
Jozef Štora
15.06.11,10:49
S uverom je to tak, ze kazda banka ma svoje podmienky. Avsak podmienky poskytnutia su velmi podobne. Su to :

1. Tvorba fondu oprav = uverova splatka + 20% rezerva
2. Platby do fondu oprav rucia za uver
3. Poistka za dom je vinkulovana v prospech banky
4. Miera neplatičov musí byť do 5%
5. Správca musí mať vysporiadané záväzky voči štátnemu rozpočtu
6. Len niektore banky vyzaduju zostatok vo vyske 3 splatok, niektore ich dokonca chcu mat na svojom ucte.
7. Fond opráv alebo aspon ucet, z ktoreho odchadzaju splatky chce mat banka u seba, cize ak uver poskytne ina banka ako ta kde mate ucty

Myslim ze by to malo byt vsetko dolezite, ale da sa to zvladnut v pohode...
Chobot
15.06.11,11:13
Mám informáciu, že banka Vám dá úver(obytnému domu napr. na zateplenie) len vtedy, ak vo fonde máte dostatok fin. prostriedkov, teda najmenej trojnásobok mesačného vkladu za dom. Je to pravda?

BAnka môže podmieniť vyplatenie (či schválenie) úveru nejakými podmienkami. Ak sa ručí za úver fondom opráv, tak môžu požadovať, aby vo FO niečo bolo, aspoň tie 3 mesiace.

Dokonca niektoré banky podmieňujú vyplatenie úveru tým, že nesmie byť v dome žiadny neplatič, čiže suma nedoplatkov za dom musí byť nula.
Bambit
15.06.11,11:26
Chceme si dať zatepliť bytovku. Našim správcom je OSBD a teraz keď sme mali schôdzu nám správca povedal, že je nám schopný vybaviť úver zo ŠFRB s 1% úrokom. Sme 37 ročná bytovka. podarilo sa to už niekomu vybaviť ?
verkaz
15.06.11,14:50
Skúsiť to môžete. Možno Vaše OSBD má nejaké konekcie. Nám a ani nikomu tu v okolí sa to nepodarilo. Asi pred tromi rokmi získalo SBD dotáciu od štátu. Ale SVB nie.
angels88
15.06.11,19:29
Správca keď tak mal povedať , že Vám skúsi vybaviť úver zo ŠFRB. Úver sa dá vybaviť, ale žiadosť musí byť bezchybná a so všetkými prílohami podaná 2. januára , lebo už 3.januára môžu byť financie minuté. V tomto roku čo som počul boli financie minuté za 3 dni a celkovo bolo podaných žiadostí na trojnásobnú poskytovanú sumu štátom. Len pre zaujímavosť moja žiadosť mala 48 príloh všetko originály alebo overené kópie u notára.
Deganova
16.06.11,03:27
Sme SVB a mne sa to podarilo, dokonca sme sa vmestili do vládneho programu zateplenia a dostali sme úver zo ŠFRB bez úrokov. Tvorba FOaÚ musela byť taká, aby vo fonde ostávalo 20% na nevyhnutné opravy. Záruku sme vybavovali v SZRB, kde vlastne ručíme FOaÚ, poistná zmluva je vinkulovaná v prospech ŠFRB, a tiež máme vinkuláciu na 2 splátky úveru. Bolo okolo toho riadne veľa roboty, ale keď som pozrela spotrebu tepla za 01-05/2010 a porovnala za 01-05/2011 ušetrili sme 36% tepla, takže tá námaha stála za to. Susednú bytovku tiež zatepľujú, majú správcu, takže aj touto cestou sa to vybaviť dá.
plada
16.06.11,04:48
Sme SVB a mne sa to podarilo, dokonca sme sa vmestili do vládneho programu zateplenia a dostali sme úver zo ŠFRB bez úrokov. Tvorba FOaÚ musela byť taká, aby vo fonde ostávalo 20% na nevyhnutné opravy. Záruku sme vybavovali v SZRB, kde vlastne ručíme FOaÚ, poistná zmluva je vinkulovaná v prospech ŠFRB, a tiež máme vinkuláciu na 2 splátky úveru. Bolo okolo toho riadne veľa roboty, ale keď som pozrela spotrebu tepla za 01-05/2010 a porovnala za 01-05/2011 ušetrili sme 36% tepla, takže tá námaha stála za to. Susednú bytovku tiež zatepľujú, majú správcu, takže aj touto cestou sa to vybaviť dá.
SZRB - to je Slovenská záruková a rozvojová banka?
Alebo je to niečo iné?
Deganova
16.06.11,09:14
SZRB - to je Slovenská záruková a rozvojová banka?
Alebo je to niečo iné?

áno
Lotarka
16.06.11,09:16
My sme chceli podať žiadosť o úver zo ŠFRB na budúci rok, no správca prišiel s tým, že už nie je možné zobrať si potrebných 20% z banky, ale musíme si na to za pol roka našetriť, čo je nemožné. Neviete ako to je? Vraj doteraz stačil bankový prísľub na tých 20%, no teraz to už nieje možné.
Viete niekto o zmenách, čo sa týka ŠFRB od r. 2013- vraj sú v schvalovaní už po druhom čítaní, no ja ich neviem nikde nájsť.
angels88
16.06.11,10:41
20 % vlastných prostriedkov už platí dva roky. Bankový prísľub už nemôže byť. A jednorázovo sa neviete vyskladať na tých 20% ? Je to veľká suma.
Lotarka
16.06.11,11:38
Áno, je to dosť a nerealne u niektorých rodín, teda aj u mojej.
Preto som chcela vedieť tie zmeny, lebo správca avizoval, že už financie na 20% investície nebudú potrebné, lebo úver bude na celých 100%, ale so zvýšeným úrokom. U nás veľmi ľudia nechcú ísť do úveru z bánk, lebo sa obávajú veľkého preplatenia.
Zitulda
16.06.11,16:19
Skúsiť to môžete. Možno Vaše OSBD má nejaké konekcie. Nám a ani nikomu tu v okolí sa to nepodarilo. Asi pred tromi rokmi získalo SBD dotáciu od štátu. Ale SVB nie.
Naši správcom je tiež SBD a on dostal od nás splnomocnenie a vybavil , dotáciu sme dostali iba nám krátili.