misenka_F
15.06.11,11:39
Zdravím vás.Možno je to v zlej téme ale nevedela som vybrať inú. Chcela by som sa informovať čo robiť v takomto prípade :
Jeden pán predával svoj majetok v miestnosti,ktorú mal prenajatú. Našiel sa kupec. Spísala sa s ním zmluva - čo všetko ten pán predáva a za akú cenu. Potom sa napísala ďalšia zmluva,že polka zo sumy bude vyplatená pri podpise prepisu nájomnej zmluvy na daný objekt-miestnosť. Ale stala sa taká vec,že majitel objektu v ktorom bol nájomca ten pán potreboval mať už podpísanú zmluvu aby si mohol spraviť prepisy a podobne. Tak elektronickou formou poslal tomu pánovi zmluvu aby si ju vytlačil a podpísal a zaniesol len na vrátnikovi,že on to potom podpíše. Kupujúci,ktorý sa zaviazal zaplatením polky zo sumy v zmluve pri podpise prepisu objetku-miestnosti ale nebol prítomný, jemu to tiež dal oddelene podpísať ten majiteľ objektu. Predávajúci má teraz podpísanu zmluvu,že už mu to nepatrí, ale k peniazom ktoré mu patria sa nevie dostať pretože kupujúci sa stále nejako vyhovárajú,že nemali čas a podobne, už sa to vlečie cez mesiac. Tak by som sa chcela spýtať čo sa s tým dá robiť. Človek verí v dobrej mienke,že mu tie peniaze naozaj dajú a oni sú také špiny,že sa vyhovárajú stále. Dokonca jeden z nich je aj dlžník v jednej poistovni. Ale to sme si až neskoro všimli. Tie peniaze potrebujeme čo najskôr získať od nich, pretože nám patria a chýbajú nám ..

Ďakujem za odpoveď a rady.
Mária27
15.06.11,11:07
Nemáte problém, ak je tam napísané, že "bude vyplatená pri podpise prepisu". Vyplatené to vtedy nebolo (nemá potvrdenie), tak od tohto dátumu je dlžníkom a dlh normálne vymáhajte. Podajte návrh na platobný rozkaz na predpísanom tlačive (bude to do 10 dní).

Problém by bol, keby ste podpísali, že pri podpise ste sumu aj prebrali. Tu by ste museli dokazovať, ako sa to stalo.

§ 172 občianskeho súdneho poriadku
(8) Ak navrhovateľ predloží spolu s návrhom na začatie konania platobný rozkaz na tlačive vydanom podľa vzoru uvedenom v osobitnom predpise a na vydanie platobného rozkazu sú splnené zákonom ustanovené podmienky a je zaplatený súdny poplatok, súd vydá platobný rozkaz najneskôr do desiatich pracovných dní od splnenia týchto podmienok.

Vzor
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?p...m=lb/forms.htm
misenka_F
15.06.11,11:12
no v tej zmluve je napísané,že ´´zostávajúca čiastka bude vyplatená pri zmene nájomnej zmluvy´´. viete aj na koho sa s týmto máme obrátiť? ďakujem za informáciu
Mária27
15.06.11,11:15
Hlavne, že je to v budúcom čase, že ste mu nepotvrdili prevzatie peňazí (ktoré vlastne neodovzdal). Návrh na platobný rozkaz s priložením zmluvy ako dokladu treba poslať na súd, kde má dlžník bydlisko. Doplnila som prvý príspevok.
misenka_F
15.06.11,11:22
máme v rukách 2 zmluvy. a to prvá je ,že je povinný zaplatiť celú sumu pri podpise tejto zmluvy (kde je vsetko co predavajuci predava-hmotne veci a podobne) ale hneď sa napísala aj 2há zmluva, kde je napísané,že predávajúci dostal k rukám pri podpise zmluvy určitú časť z celej sumy. a hneď podtým je napísané,že zvyšná čiastka bude vyplatená pri zmene nájomnej zmluvy. a sú na tomto jednom papiery podpísaný obaja. druhá zmluva je napísaná ručne na obyčajnom hárku.
arizona
15.06.11,11:56
máme v rukách 2 zmluvy. a to prvá je ,že je povinný zaplatiť celú sumu pri podpise tejto zmluvy (kde je vsetko co predavajuci predava-hmotne veci a podobne) ale hneď sa napísala aj 2há zmluva, kto napisal tu druhu zmluvu? Tipujem spravne ze ju priniesol kupujuci ?kde je napísané,že predávajúci dostal k rukám pri podpise zmluvy určitú časť z celej sumy
takze vlastne predavajuci podpisal, ze prevzal nejaku ciastku?
a hneď podtým je napísané,že zvyšná čiastka bude vyplatená pri zmene nájomnej zmluvy. a sú na tomto jednom papiery podpísaný obaja. druhá zmluva je napísaná ručne na obyčajnom hárku. A preco sa spisovala aj druha zmluva?...
v texte
misenka_F
15.06.11,12:01
napísala sa tá druhá zmluva preto, lebo kupujúci nemal pri sebe toľko peňazí. kupujúci navrhol,že zvyšná časť sa vyplatí,keď sa sa zmení nájomná zmluva daného objektu. (pretože predávajúci musel napísať výpoveď a ako náhle ju napísal tak sa to prepísalo na kupujúceho) . ano, predávajúci podpísal,že prevzal určitú čiastku z celkovej a hneď o riadok nižšie je napísané,že ostatné mu bude vyplatené pri tej spomínanej zmene.
Oliwa
15.06.11,12:24
Naleteli ste chytrákovi. Ešte som nepočula, že by niekto podpísal, že prevzal peniaze, resp. ich časť, ktoré neprevzal... Keď nemal kupec dosť peňazí, nemali ste nič predávať. Bodka. A kúpno-predajné či nájomné zmluvy sa nenechávajú vrátnikovi...
misenka_F
15.06.11,12:27
prevzali sme časť peňazí čo bolo aj napísane v tej druhej zmluve. už chýba len tá druhá časť peňazí čo by nám mal dať pri zmene nájomnej zmluvy. čo je napísané v druhej zmluve.
Oliwa
15.06.11,12:35
Jeden obchod, jedna zmluva... To Vám nebolo podozrivé, že šachuje s dvoma zmluvami a podpisujú sa osobitne bez prítomnosti druhej strany, nehovoriac o neprítomnosti notára?
misenka_F
15.06.11,12:41
podpísali sa za prítomnosti oboch strán obe zmluvy o peniazoch. podozrivé, nám to neprišlo,keďže sa nevieme hýbať v týchto sférach... za prítomnosti oboch sa nepodpísala výpoveď v tom objekte,pretože majiteľ objektu s tým ponáhlal a kupujúci v tom čase nemal čas prísť. a keďže predávajúci podpísal výpoveď a zaniesol ju tomu majiteľovi, tak potom on dal vedieť predávajúcemu,že výpoveď je podpísaná a on mohol ísť napísať novú zmluvu o nájme. a tým pádom už len čakáme na ich slúbené peniaze,ktoré mali byť prevedené po zmene nájomnej zmluvy.
arizona
15.06.11,12:49
podpísali sa za prítomnosti oboch strán obe zmluvy o peniazoch. podozrivé, nám to neprišlo,keďže sa nevieme hýbať v týchto sférach... za prítomnosti oboch sa nepodpísala výpoveď v tom objekte,pretože majiteľ objektu s tým ponáhlal a kupujúci v tom čase nemal čas prísť. a keďže predávajúci podpísal výpoveď a zaniesol ju tomu majiteľovi, tak potom on dal vedieť predávajúcemu,že výpoveď je podpísaná a on mohol ísť napísať novú zmluvu o nájme. a tým pádom už len čakáme na ich slúbené peniaze,ktoré mali byť prevedené po zmene nájomnej zmluvy.
Podpisovat akukolvek zmluvu v casovej tiesni ,vyhovarat sa na nedostatok casu a na to, ze momentalne nemam pri sebe tolko penazi,poslem neskor su najcastejsie finty roznych podvodnikov...a hlavne ,ak zacitia,ze ta druha strana "v tom nevie chodit".

No, ale drzim palce, snad je to len nahoda a nie nejaky vopred premysleny podvod.:)
Barbara
16.06.11,04:51
môj príspevok som vymazala, nakoľko som to zle pochopila. Hlavná vec, že som to prečítala až 3x:cool: Bola som v tom, že sa predával objekt ako taký

Sorry:):)
misenka_F
16.06.11,10:09
ani jedna zmluva neni pisana pod dohladom notara. bola to len ako keby istota , ze co sa predava, komu, za kolko. zmluva je neplatna ak nieje overena notarom?
prudky
16.06.11,12:40
Jeden obchod, jedna zmluva... To Vám nebolo podozrivé, že šachuje s dvoma zmluvami a podpisujú sa osobitne bez prítomnosti druhej strany, nehovoriac o neprítomnosti notára?

Najlepšie by bolo pred podpisom zmluvy poslať preč dobrú vieru a (ak tomu nerozumiem, alebo nemám tlačiarničku na peniaze) zavolať notára.
Gina Er
16.06.11,12:51
ani jedna zmluva neni pisana pod dohladom notara. bola to len ako keby istota , ze co sa predava, komu, za kolko. zmluva je neplatna ak nieje overena notarom?
nemusíš písať zmluvu pred notárom....ale ak v tom človek nevie sa pohybovať,alebo chce mať istotu,tak by som si tú zmluvu dala niekomu vypracovať...a dobre by som si ju pred podpisom prečítala...neviem,či už nie je neskoro plakať nad rozliatym mliekom...:(
misenka_F
16.06.11,12:53
no uvidíme, sľubujú ,že peniaze čoskoro pošlú, tak čakáme a čakáme.