cepeva
11.01.06,15:27
Ahojte,
dumám nad jedným potvrdením, ktoré si mám alebo nemám pýtať od zamesntnaca pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na manžela/ku pri ročnom zúčtovaní dane.
Jedná sa o sobášny list.
K tomuto dokladu ma priviedlo ustanovenie §37 ods.1a), kde sa hovorí: "Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane predložením dokladu o oprávnenosti nároku.."
Dá sa povedať, že doklad o oprávnenosti nároku je sobášny list (ako napr. u detí je to rodný list) alebo si to zle vysveľujem.
Vopred ďakujem za odpoveď.
matafe
11.01.06,14:31
Áno, doklad o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku je sobášny list.
cepeva
11.01.06,14:40
Ďakujem. Včera som bola na školení a nebola o tom ani zmienka, tak som nevedela, či uvažujem správne.
Inak, ak sa danovnik rozvedie, tak sobasny list mu zostane.. a on mi ho moze predlozit.. Nie je to dobre :)
VERONIKA6
16.01.06,07:26
Poradíte? Mala som pracovníka, ktorý do 30.4.2005 robil u iného zamestnávateľa a u nás pracoval od 4.5.2005 do 31.12.2005 . Robím mu ročné zúčtovanie dane ja, alebo si podáva sám. :eek:
matafe
16.01.06,07:32
Poradíte? Mala som pracovníka, ktorý do 30.4.2005 robil u iného zamestnávateľa a u nás pracoval od 4.5.2005 do 31.12.2005 . Robím mu ročné zúčtovanie dane ja, alebo si podáva sám. :eek:

Ak mal príjmy iba zo závislej činnosti, prípadne príjmy zdaňované zrážkou a požiadá vás o vykonanie ročného zúčtovania do 15.2.2006 a zároveň do tohto dátumu donesie potvrdenie o prijme od predošlého zamestnávateľa, potom urobíte ročné zúčtovanie, ináč si podáva DP.
VERONIKA6
16.01.06,07:38
A ak bol nezamestnaný, poberal podporu v nezamestnanosti a potom nastúpil ku nám pracovať a nemal iný príjem len od nás, taktiež mu robím ročné zúčtovanie. Predložiť musí potvrdenie z úradu práce?
maca88
16.01.06,07:51
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Zamestnanec v minulom roku pracoval do marca 2005 u jedného zamestnávateľa, od apríla do septembra 2005 u dalšieho zamestnávateľa, v septembri bol 2 týždne evidivaný na úrade práce a od 5.10 do 31.12.05 pracoval (skončil v skúšobnej dobe) u dalšiaho zamestnávateľa. Od 1.1.2006 je zamestnaný u nás. Kto robí za neho ročné zúčtovanie? Ako treba postupvať. Koho má požiadať o ročné zúčtovanie?

Ďakujem
DanielaSL
16.01.06,07:54
A ak bol nezamestnaný, poberal podporu v nezamestnanosti a potom nastúpil ku nám pracovať a nemal iný príjem len od nás, taktiež mu robím ročné zúčtovanie. Predložiť musí potvrdenie z úradu práce?

V tom prípade nemusí dávať žiadne potvrdenie, lebo na žiadosti o ročné zúčtovanie svojim podpisom zodpovedá za správnosť údajov. Len v prípade , že by ho DÚ vyzval , tak doloží papier, že bol nezamestnaný.
DanielaSL
16.01.06,07:57
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Zamestnanec v minulom roku pracoval do marca 2005 u jedného zamestnávateľa, od apríla do septembra 2005 u dalšieho zamestnávateľa, v septembri bol 2 týždne evidivaný na úrade práce a od 5.10 do 31.12.05 pracoval (skončil v skúšobnej dobe) u dalšiaho zamestnávateľa. Od 1.1.2006 je zamestnaný u nás. Kto robí za neho ročné zúčtovanie? Ako treba postupvať. Koho má požiadať o ročné zúčtovanie?

Ďakujem
Môže si požiadať prípadne posledného zamestnávateľa. Alebo si urobiť sám daňové priznanie typu A.
Diamant
16.01.06,08:02
§38 ods.1) písomnú žiadosť dá u posledného zamestnávateľa u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane......
maca88
16.01.06,09:00
pre upresnenie - takže si podá žiadosť u zamestnávatela kde skoncil k 31.12.2005?...alebo u nás, kde pracuje od 1.1.2006
Tweety
16.01.06,09:03
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Zamestnanec v minulom roku pracoval do marca 2005 u jedného zamestnávateľa, od apríla do septembra 2005 u dalšieho zamestnávateľa, v septembri bol 2 týždne evidivaný na úrade práce a od 5.10 do 31.12.05 pracoval (skončil v skúšobnej dobe) u dalšiaho zamestnávateľa. Od 1.1.2006 je zamestnaný u nás. Kto robí za neho ročné zúčtovanie? Ako treba postupvať. Koho má požiadať o ročné zúčtovanie?

Ďakujem Môže požiadať jedného z tých troch, s tým, že tomu druhému predloží potvrdenia o ostatných príjmoch.:eek: U Vás nie, vy ste mu nevyplácali mzdu v roku 2005.
DanielaSL
16.01.06,09:32
pre upresnenie - takže si podá žiadosť u zamestnávatela kde skoncil k 31.12.2005?...alebo u nás, kde pracuje od 1.1.2006
Len jedného z tých kde pracoval v roku 2005.
milanr
17.01.06,08:05
Chcem sa opýtať, ak zamestnankyňa bola celý kalendárny rok 2005 na rodičovskej dovolenke a ešte celý r. 2006 bude na rodičovskej dovolenke a poberá iba rodičovský príspevok musí podpísať "Vyhlásenie ..." do 31.1.2006 ? Vo "Vyhlásení..." už podpísala ako zmenu narodenie dieťaťa. Má zmysel dávať jej to podpisovať, keď si nebude uplatňovať NZD v r.2006, lebo nemá žiaden zdaniteľný príjem. Iba jej vystavím potvrdenie pre manžela, aby si ju mohol uplatniť v RZD.
Tweety
17.01.06,08:19
Chcem sa opýtať, ak zamestnankyňa bola celý kalendárny rok 2005 na rodičovskej dovolenke a ešte celý r. 2006 bude na rodičovskej dovolenke a poberá iba rodičovský príspevok musí podpísať "Vyhlásenie ..." do 31.1.2006 ? Vo "Vyhlásení..." už podpísala ako zmenu narodenie dieťaťa. Má zmysel dávať jej to podpisovať, keď si nebude uplatňovať NZD v r.2006, lebo nemá žiaden zdaniteľný príjem. Iba jej vystavím potvrdenie pre manžela, aby si ju mohol uplatniť v RZD.
Ak nemala príjmy, tak aké ročné zúčtovanie. Vystavíš jej potvrdenie, že nemala za zdaňovacie obdobie príjmy, na uplatnenie nezdaniť. časti pre manžela.Len upresním, žiadosť o vykonanie RZD treba podpísať najneskôr do 15.2.2006.:eek:
Kejt
17.01.06,08:38
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Zamestnanec v minulom roku pracoval do marca 2005 u jedného zamestnávateľa, od apríla do septembra 2005 u dalšieho zamestnávateľa, v septembri bol 2 týždne evidivaný na úrade práce a od 5.10 do 31.12.05 pracoval (skončil v skúšobnej dobe) u dalšiaho zamestnávateľa. Od 1.1.2006 je zamestnaný u nás. Kto robí za neho ročné zúčtovanie? Ako treba postupvať. Koho má požiadať o ročné zúčtovanie?

Ďakujem
Pokiaľ má u Vás pracovnú zmluvu uzavretú od 01.01.2006 tak ročné zúčtovanie vy nerobíte.Ročné zúčtovanie za rok 2005 mu spracuje pedchádzajúci zamestnávateľ.
vladan
17.01.06,08:56
Chcem sa opýtať, ak zamestnankyňa bola celý kalendárny rok 2005 na rodičovskej dovolenke a ešte celý r. 2006 bude na rodičovskej dovolenke a poberá iba rodičovský príspevok musí podpísať "Vyhlásenie ..." do 31.1.2006 ? Vo "Vyhlásení..." už podpísala ako zmenu narodenie dieťaťa. Má zmysel dávať jej to podpisovať, keď si nebude uplatňovať NZD v r.2006, lebo nemá žiaden zdaniteľný príjem. Iba jej vystavím potvrdenie pre manžela, aby si ju mohol uplatniť v RZD.

ani ja nevidím zmysel v podpísaní vyhlásenia na rok 2006
milanr
17.01.06,09:21
Mne sa jedná o to, že ak bude mať 2 roky dieru vo "Vyhlásení...." - nepodpísané !, nebude to problém pri kontrole z DÚ ? Alebo mne to môže byť jedno. Nemá podpísané "Vyhlásenie...", nemôžem jej uplatniť NZD, však aj tak nemám z čoho. Do "Vyhlásenia ..." mi iba podpíše prevzatie Potvrdenia o ZM. Pri návrate z RD jej dám podísať zmenu do "Vyhlásenia ..." a začnem znova mesačne uplatňovať NZD. Bude to tak správne ?
Kejt
17.01.06,09:45
Potrebovala by som poradiť ak bol zamestnanec 01.01.2005-31.01.2005 na úrade práce a zamestnal sa v našej firme 01.02.2006 a teraz mu idem spracovať ročné zúčtovanie z úradu práce dostane papier za január že bol evidovaný a podľa mňa by mal dostať potvrdenie o príjme za január pretože to chápem ako jeho príjem za rok 2005 z úradu práce.Ďalej jeho manželka je celý rok na materskej dovolenke nemala žiadny príjem takže si môžem na ńu odpočitať čiastku myslím že 10.000,- stačí k tomu sobášny list.Ešte som sa chcela opýtať na daňový bonus na uplatnenie stačí potvrdenie z úradu práce o poberaní prídavkov.Pracujú u nás manželia jeho žena bola pól roka na materskej dovolenke myslím si že on si nemôže na ňu uplatniť odpočet v ročnom zúčtovaní je to správne?A ešte mám jeden prípad máme zamestnanú ženu,ktorej manžel pracuje vo Švédske a má pracovnú zmluvu podpísanú so zahraničným zamestnávateľom môže si ona nárokovať na svojho manžela odpočet pri ročnom zúčtované?
vladan
17.01.06,09:49
Mne sa jedná o to, že ak bude mať 2 roky dieru vo "Vyhlásení...." - nepodpísané !, nebude to problém pri kontrole z DÚ ? Alebo mne to môže byť jedno. Nemá podpísané "Vyhlásenie...", nemôžem jej uplatniť NZD, však aj tak nemám z čoho. Do "Vyhlásenia ..." mi iba podpíše prevzatie Potvrdenia o ZM. Pri návrate z RD jej dám podísať zmenu do "Vyhlásenia ..." a začnem znova mesačne uplatňovať NZD. Bude to tak správne ?

pozri § 36 ods. 6 zákona o dani z príjmov - zamestnávateľ prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane ..., ak zamestnanec podá ... každoročne najneskôr do konca januára ... písomné vyhlásenie ... keďže ty neprihliadaš na nezdaniteľnú časť, podľa mňa, nevadí, ak budeš ma 2 roky dieru vo vyhlásení ... alebo ... k tej zmene o narodení dieťaťa daj poznámku, že zamestnanec na materskej a následne na rodičovskej dovolenke ;)
... ešte sa vrátim k potvrdeniu o ZM ... aké potvrdenie máš na mysli? veď v roku 2005 u teba zamestnanec nemal žiadny príjem a to, že dáš potvrdenie pre manžela, to je tvoja vec ... na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku mu stačí vyhlásenie od manželky, že nemala príjem ... ak predsa dáš potvrdenie, že nemala u teba príjem, určite to nevpisuj do vyhlásenia, založ si to do spisu zamestnanca ... do vyhlásenia sa značí iba vydanie potvrdení o zdaniteľnej mzde, ročného zúčtovania dane a potvrdenie na 2%.
perta
17.01.06,10:11
Ahojte chcela by som sa spýtať, ak zamestnanec bol od 1.1. do konca februára na vojne, potom bol na úrade práce a od 1.7 pracuje u nás aké doklady musí doniesť aby som mu mohla spraviť ročné zúčtovanie???
ďakujem
DanielaSL
17.01.06,10:28
Neviem ako to je s vojnou , ale z úradu práce nič nemusí tebe priniesť , lebo v žiadosti o ročné zúčtovanie ti svojim podpisom zodpovedá za to , že mal len tie príjmy u teba.
Leni
17.02.06,13:30
Keď zamestnanec požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, je potrebné, aby k žiadosti priložil originály potvrdení o zdaniteľnej mzde od predchádzajúcich zamestnávateľov a z poisťovní alebo stačia fotokópie?
ajobs
17.02.06,13:32
Keď zamestnanec požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, je potrebné, aby k žiadosti priložil originály potvrdení o zdaniteľnej mzde od predchádzajúcich zamestnávateľov a z poisťovní alebo stačia fotokópie?

Zákon to neukladá, ide iba o preukázanie príjmov. Pokiaľ má originály, nech ich donesie a porovnáš ich s fotokópiami (niektorí to tak robia).
Ale nie je to povinnosť.