Rasťo74
15.06.11,20:03
Dobrý deň.
Mám na Vás jednu otázku ohľadom vystavovania faktúr a vyberania penazí v hotovosti. Faktúry vystavujem za nájom a predaj tovaru pričom peniaze beriem niekedy v hotovosti niekedy cez účet. Ked preberiem hotovosť vystavujem PPD. / platí do konca roka 2011/. Máme zopár prevádzok kde všade používam ERP s FM. Dnes som sa dozvedel od jednej pracovníčky na DU, že musím používať pri preberaní penazí pri platbe faktúr v hotovosti ERP a dávať k FA blok z ERP-FM, nakoľko mám väčšiu časť pokladní s FM musím to tak robiť.
Som z toho trošku mimo čo robiť čítal som tu pár príspevkov podla nich nemusím ona mi hovorí musím teraz neviem čo mám robiť, ked poruším zákon pokuta a tak to ide.
Rozalka
15.06.11,18:15
Ak máš ERP s FM, vzťahuje sa na teba zákon o ERP v plnej miere už teraz (nie od 1.1.2012). Úhrady faktúr za predaj tovaru uhradené v hotovosti musíš zaznamenať do ERP, za prenájom nehnuteľnosti nie.
Rasťo74
15.06.11,19:13
Prečo za nájom nie. Ja robím faktúry za nehnuteľný majetok priestory a po novom chcem robiť faktúry aj za hnuteľný majetok t.j. stroje, veci atd. Tam nepotrebujem robiť príjem cez ERP-FM , stačí FA a k tomu príjmový doklad ?
Prefakturovanie vody cez Fa-ppd alebo cez ERP-FM??

Dík moc
Rozalka
15.06.11,20:08
Voda je predsa tovar, ak fakturuješ samostatne - FA + ERP-FM, ak je súčasťou prenájmu FA + PPD.

Na školení ERP povedala odborníčka z MF, že aj keď dodávateľ vystaví na dodaný tovar dobropis/storno a sumu vyplatí v hotovosti, je povinnosť toto zaregistrovať do ERP-FM.
Rasťo74
16.06.11,18:22
Dobre dakujem a ten nájom určite netreba dávať cez ERP-FM, stačí FA+PPD - kto ti to povedal alebo podľa akého zákona??
A tie hnuteľné veci napr faktúra za nájom stroja?? FA+PPD alebo FA + ERP FM??
Dík moc:)
Rozalka
18.06.11,11:00
Nikto mi to nepovedal, našla som v prílohe zákona:

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI


1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1 . Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2 . Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3 . Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4 . Opravy karosérií osobných motorových vozidiel

2. Umývanie osobných motorových vozidiel

3. Parkovacie služby

4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1 . Reštauračné služby s obsluhou
4.2 . Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3 . Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4 . Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5 . Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6 . Služby spojené s podávaním nápojov

5. Nájom a lízing
5.1 . Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3, 5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2 . Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3 . Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci

6. Fotografické služby
6.1 . Portrétne fotografické služby
6.2 . Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3 . Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4 . Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5 . Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií

7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk

8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov

9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz

10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka

12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín

13. Služby žehliarní a služby mangľovní

14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí

15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá

16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov

17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie

18. Služby na zlepšenie telesnej pohody

19. Strihanie psov