rony
15.06.11,19:45
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, či má nájomník bytu povinnosť zúčastniť sa na jarnej brigáde pri upratovaní okolo košov a zametaní odpadu po zime v širšom okolí bytovky.
Druhá otázka je, či ho za jeho neúčasť môže bytový dôverník alebo členovia spoločenstva pokutovať.
Myslím si totiž, že okolie okolo košov a verejná cesta nie je majetkom nájomníkov, ale mesta a to by sa malo starať aj o údržbu.
Tretia otázka sa týka toho, ako postupovať,ak mi za neúčasť na brigáde vo vyúčtovaní dali pokutu 16,60 euro, čo nie je malá čiastka a chcem ju naspäť.
Ďakujem za radu.
danushka
15.06.11,17:56
:eek:
To, čo píšeš, je neoprávnené. Upratovanie okolia bytovky je čisto dobrovoľná záležitosť.
Správcu žiadaj, nech Ti vysvetlí, na základe akej dohody, či oprávnenia Ťa pokutoval, pohroz mu, že naň zavoláš TV.
Gina Er
15.06.11,18:12
a to ste si ako spoločenstvo odhlasovali?????? :eek::eek::eek::eek::eek::eek:
buchač
15.06.11,18:13
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, či má nájomník bytu povinnosť zúčastniť sa na jarnej brigáde pri upratovaní okolo košov a zametaní odpadu po zime v širšom okolí bytovky.
Druhá otázka je, či ho za jeho neúčasť môže bytový dôverník alebo členovia spoločenstva pokutovať.
Myslím si totiž, že okolie okolo košov a verejná cesta nie je majetkom nájomníkov, ale mesta a to by sa malo starať aj o údržbu.
Tretia otázka sa týka toho, ako postupovať,ak mi za neúčasť na brigáde vo vyúčtovaní dali pokutu 16,60 euro, čo nie je malá čiastka a chcem ju naspäť.
Ďakujem za radu.

...to je čo za 3,14-vina :eek::eek::eek::confused::confused::confused:..... ....sorry za výraz ...
To čo sme ????...v totáči ...???? :confused::confused::confused:

Som síce zástupcom vlastníkov bytov ( ach , jo ...málo ešte platia ...;):---:D ) , ale keby mne niekto takú " pokutu " dal ...no neviem , neviem ...
Ako postupovať ???...šak uder tomu svojmu ...a po hlave , aby nekríval ...:cool:
arizona
15.06.11,18:39
Povinnostou to nie je,ale urcite by malo vsetkym zalezat na tom,aby okolie bytovky bolo ciste a upravene.
Je trochu nefer,aby niekto cakal, ze ostatni upracu...

Pokutiu Ti ale nemoze dat nejaky domovnik, dovernik ci podobne...:rolleyes:

My sme to mali vyriesene tak, ze ten, komu sa platilo mesacne za upratovanie,ten sa staral aj o okolie.Takze ziadne brigady sa nekonali...
verkaz
15.06.11,20:14
My to riešime tak, že ak ten, kto má službu v týždni upratovať, neupratuje, dáme to v nasledujúci pondelok upratať a zaplatíme za upratanie. Vlastník alebo nájomník, ktorý neupratoval, za toto upratovanie zaplatí, alebo dal na zhromaždení súhlas s tomu, aby mu za upratovanie bolo zrazené z vyúčtovanie.
Chceli sme to riešiť tak, že bude upratovať, zametať okolo kontainerov a v zime odpratávať sneh jedna osoba, ktorej sa za to bude platiť.
Toto nebolo odsúhlasené, lebo sa nedohodli na platbách a nikto to predsa robiť nebude zadarmo.
Podľa VZN mesta je povinnosť udržiavať poriadok okolo domu vlastníkmi bytov.
Bohužiaľ sa nájdu takí, ktorým upratovanie nič nehovorí a potom ostáva upratovanie len na tých. ktorí majú k tomu zodpovedný prístup.
S brigádami na upratovaní okolia je to tiež zlé. Pred niekoľkými rokmi prišlo zo 64 bytov aj 30 ľudí ale v posledných rokoch ak sa na upratovaní zúčastnia štyria alebo piati, tak to je veľa.
Pokutu ti dali neoprávnene, ale vstúp si do svedomia, kto za teba upratoval?

Tvoja otázka na povinnosť zúčastňovať sa na takomto upratovaní sa ni zdá dosť naivná, veď keď si nebudete upratovať okolie, kto to za vás urobí ? Samé sa to neuprace a pozerať sa na to, že upratujú stále len tí istí sa mi zdá veľmi sebecké.
rony
16.06.11,12:48
Ďakujem všetkým za odpovede a súhlasím aj s kritickými pripomienkami.
Celé roky upratujem spoločné priestory keď mám službu dva krát do týždňa, v ktorom mám službu, výťahy, pivnice, prízemie, v zime sneh spred bytovky a keď nie je sneh tak aj smeti z najbližšieho okolia bytovky. Neraz som upratovala po "nájomníkoch" zvratky a moč z výťahov ak mi vtedy vyšla služba, neraz sa mi dvíhal z toho žalúdok a nič som nehovorila, ale verejnú komunikáciu, ktorá patrí mestu a ktorému poctivo platím dane nemienim upratovať. Chodím domov iba spávať, čo som tak pracovne vyťažená a ak príde sobota, som rada, že si môžem trochu oddýchnuť, ak práve, čo sa týka aj tejto situácie, nie som pracovne doma.
Ešte raz ďakujem za odpovede. Prajem pekný deň.
Halli
16.06.11,18:13
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, či má nájomník bytu povinnosť zúčastniť sa na jarnej brigáde pri upratovaní okolo košov a zametaní odpadu po zime v širšom okolí bytovky.
Druhá otázka je, či ho za jeho neúčasť môže bytový dôverník alebo členovia spoločenstva pokutovať.
Myslím si totiž, že okolie okolo košov a verejná cesta nie je majetkom nájomníkov, ale mesta a to by sa malo starať aj o údržbu.
Tretia otázka sa týka toho, ako postupovať,ak mi za neúčasť na brigáde vo vyúčtovaní dali pokutu 16,60 euro, čo nie je malá čiastka a chcem ju naspäť.
Ďakujem za radu.

Najskôr by si si mala ujasniť, či si nájomník, alebo vlastník ! O okolí košov už píšeš, že je "vlastníkom"- / majetok/.. mesto...a smeti do košov dávajú asi lastovičky...:rolleyes:...Nuž ak máte v dome takých vlastníkov ako píšeš a čo si po nich upratovala, vobec sa nečudujem, že ste si asi odsúhlasili pokuty.Malo by to mať ale jasné pravidlá!.. Samozrejme, že sa má mesto starať, má dať na to dostatočný počet košov a separáciu odpadu...tu však ešte stále nie sme zvyknutí upratať si aj pred prahom, nie len za dverami vlastného bytu....Niekto sa totiž musí starať o to, aby si vlastníci konečne uvedomili, čo je nielen ich právami, ale aj povinnosťami. Nuž a keďže chodíš domov len spávať, to neznamená, že sa nemáš podielať na brigádach./ Zrejme ani na schôdze nechodíš/...čo ak všetci v dome napíšu, že nie sú celý deň doma? hm?
Ak moj príspevok pochopíš naopak a neskusíš sa zamyslieť...tak potom určite nevieš čo je to za práca s ľudmi a správa domov. 16 Euro dáš za mesiac na TV /možno/ a aj tak ju nepozeráš ak chodíš domov neskoro večer.
Dva názory, dva uhly pohľadu ...;)
mona091
16.06.11,19:00
mesto si vie vyberat poplatky za hocico, hlavne parkovanie,
no mesto by si malo plnit aj povinnost starat sa, okrem ineho, aj o cisototu,

samozrejme, ze nikto to nebude robit zadarmo, ale aby to zadarmo robili vlastnci bytov z prilahleho okolia? :eek:

je pekne, ze mnohi dobrovolne brigaduju zadara, aby zkulturnili svoje okolie, ale nikoho to neopravnuje, aby nutil ineho zadara robit to iste,

v prvom rade je dolezite, aby sa ludia naucili nerobit okolo seba humus, nech sa pokutuje vseobecne znecistovanie, ako hadzanie papierov, spakov a vsetkeho ostatneho na zem, ale udrziavanie cistoty na verejnom priestranstve ma predsa
byt uskutocnovane oficialnou cestou -aspon myslim
Halli
16.06.11,21:03
mesto si vie vyberat poplatky za hocico, hlavne parkovanie,
no mesto by si malo plnit aj povinnost starat sa, okrem ineho, aj o cisototu,

samozrejme, ze nikto to nebude robit zadarmo, ale aby to zadarmo robili vlastnci bytov z prilahleho okolia? :eek:

je pekne, ze mnohi dobrovolne brigaduju zadara, aby zkulturnili svoje okolie, ale nikoho to neopravnuje, aby nutil ineho zadara robit to iste,

v prvom rade je dolezite, aby sa ludia naucili nerobit okolo seba humus, nech sa pokutuje vseobecne znecistovanie, ako hadzanie papierov, spakov a vsetkeho ostatneho na zem, ale udrziavanie cistoty na verejnom priestranstve ma predsa
byt uskutocnovane oficialnou cestou -aspon myslim

Neviem, v Krompachoch možno nie, ale u nás to funguje už dosť dlho, máme kontajnery na tuhý aj separovaný odpad, pravidelne prebiehajú v meste vývozy veľkého objemného odpadu elektroniky, nebezpečneho odpadu atď.... a ľudia sa naučili , okolo kontajnerov je poriadok a čisto, mesto nemôže za "prasata", čo sú lenivé ešte aj do kontajnera vhodiť svoje zbytky z obeda, krabice od elektroniky a flaše sa neunúvajú popučiť, ale našlahajú ich do kontajnera tak ako sú... preberáme to aj na schôdzach, práve dnes všetko okolo panelákov krásne vykosené...všetko sa dá keď sa pričinia obidve strany, nestačí len frfľať a nadávať jeden na druhého...
mona091
17.06.11,03:51
[QUOTE=Halli;1770184]...... mesto nemôže za "prasata", čo sú lenivé ešte aj do kontajnera vhodiť svoje zbytky z obeda, krabice od elektroniky a flaše sa neunúvajú popučiť, ale našlahajú ich do kontajnera tak ako sú... /QUOTE]

a prilahly obyvatel za prasata moze?! a este ho aj spoluvlastnici spokutuju, ze nie je ochotny za prasatami pratat!
Matias.S
17.06.11,04:30
No dosť ma táto téma zaujala, nakoľko ja tiež ako zástupca vlastníkov (pekná to funkcia) sa potýkam tiež s problémom, že vo vchode sú takí super nájomníci, že vedia iba buzerovať keď sa im niečo nepáči, ale nič preto neurobia .... Nechcem teraz nikoho urážať, ale ak niekto nie je schopný si upratať v byte je to jeho vec, ale ak robí bordel v spoločných prietoroch je určite na mieste to nejako riešiť ... ako sa dá toto zvládnuť ? .... Samozrejme službou ... a kto to zaplatí ??? My všetci .... a z čoho ???? ... Takže sa pýtam ako donútiť nájomcov, aby javili aspoň ako taký záujem o udržiavanie čistoty ?? Je síce pravda, že píšeš, že si dostala pokutu za koše vonku, čo si myslím, že nie je správne nakoľko nevieš ovplyvniť vyhadzovanie odpadkov našimi "vyberačmi" košov .... avšak aj toto sá da odstrániť (alebo aspoň zamedziť) oplotením týchto priestorov a zamykaním ... no je to v správe mesta .... avšak musíme sa začať správať zodpovedne aj MY VŠETCI a ľahostajnosť k tomu určite nepatrí !!! A socializmus ?! čo bolo na tom, zlé ak sa všetci zišli na "povinnej" brigáde okolo bloku ? aspoň sa všetci spoznali a utužovali sa susedcké vzťahy ... nehovorím, že vždy k dobrému ... aspoň však človek vedel, kto vedľa neho býva (aspoň tušil) .... takže môj názor je, že by to nebolo na škodu mať určité páky na nájomcov aspoň bytových domoch, pretože kým neplatia takpovediac z vlastného vrecka viditeľné peniaze (ale z FÚaO), tak si robia čo chcú a ja potom musím rok čo rok riešiť dobrovoľné brigády (kde prídu 3 ľudia, v tom lepšom prípade) a čistiť bordel so spoločných priestorov ....
mona091
17.06.11,04:43
to vsetko by bolo naozaj pekne, ludska uvedomelost a vyspelost, ale este vela vody pretecie, kym tam dorastieme, a dovtedy, nasi mili politici (lokalny aj statni) veselo tazia z nasej solidarity, no zasadne iba vo svoj prospech,

kym nebudeme mat paky na konanie nasich predstavitelov, kym nebudeme mat moznost sa spolupodielat na rozhodnutiach politikov, pretoze jedinec hlavou mur neprebije, zatial, my, obcania rozmyslame vo svoj neprospech, inac povedane, nechavame sa tlacit k muru a len sa prizerame na vsetky preslapy nasej mocnosti, a jedine, co vieme spravit, preshlasovat na schodzi nezmysly, no nedokazeme podsunut konstruktivne napady do tvorby VZN a inych vytvorov, a dovtedy obcan nech len plati, cusi, nech prispieva do zaplat, a predstavitelia nech si uzivaju a smeju sa, ze este stale mozu s nami tocit,

priklad: nasa policia nema ziadny uctu, lebo historicky nekona v prospech obcana, ale proti nemu, (nastastie, uz su lastovicky), a toto sa da aplikovat na vsetko


a este: preco mesto, ktore zodpoveda za verejne priestranstov, neplati pokutu prilahlym bytovkam za to, ze si nesplni upratovaciu povinnost? aspon z tych penazi by sa dali odmenit brigadnici, alebo inac ich zuzitkovat
verkaz
17.06.11,05:54
U nás kvôli takým, čo nechcú triediť odpad platíme najvyšší poplatok za odpad. V niektorých domoch, kde triedia majú až o tretinu menší poplatok. Ale niektorým bude treba pri kontajneri zabudovať nejaké kladivo a riadne mu dať po hlave, keď nebude triediť alebo sypať odpad na zem.
verkaz
17.06.11,05:59
Prečo poukazovať na veľkú politiku, keď tú v našich domoch si robíme sami a len od nás záleží ako bude naše okolie vyzerať. A ak sú niektorí vlastníci neprispôsobilí, tak to riešiť aj sankciou .
mona091
17.06.11,06:21
Prečo poukazovať na veľkú politiku, keď tú v našich domoch si robíme sami a len od nás záleží ako bude naše okolie vyzerať. A ak sú niektorí vlastníci neprispôsobilí, tak to riešiť aj sankciou .

- suhlasim, neprisposoblivych pokutovat

- ALE nesuhlasim, aby boli pokutovani ti poriadni, ktori sa neprisposobia vacsine iba v tom, ze budu pratat za prasata, alebo ze nechcu prevziat zodpovednost za tretie osoby !

- a tiez som za pokutovanie mesta, ak si neplni svoje povinnosti

(aj mesto teba spokutuje, ak si nepokosis svoj travnik )
mona091
17.06.11,06:29
Neviem, v Krompachoch možno nie, ale u nás to funguje už dosť dlho,......

len tak mimochodom, stred sveta nie je u dobrych anjelov,

je zaujimave sledovat poznamky na krompachy a podobne obce,

a skoda, ze triafas vedla


inac, ja som patrila k priekopnikom triedenia odpadu, v tych casoch som bola na posmech, je dobre, ze uz dnes existuju aj motivacie pre tych, co triedia, no tema nebola o triedeni odpadu
Halli
17.06.11,06:54
len tak mimochodom, stred sveta nie je u dobrych anjelov,

je zaujimave sledovat poznamky na krompachy a podobne obce,

a skoda, ze triafas vedla


inac, ja som patrila k priekopnikom triedenia odpadu, v tych casoch som bola na posmech, je dobre, ze uz dnes existuju aj motivacie pre tych, co triedia, no tema nebola o triedeni odpadu

mimotemyK tým Krompachom len toľko, že najskor som začala svoj príspevok, že ...neviem síce odkiaľ si...a potom som si všimla, že tam máš Krompachy, tak som použila to čo si si dala do profilu...Je jedno čo v ňom máme...ja mám dobrého anjela, aby som motivovala ostatných platiť touto kartou a prispela som už pomerne veľkou čiastkou aj mimo...takže to nepatrí riešiť sem , ale ak ťa to uráža, reagovala som len na tvoj hnev voči mestu, lebo u nás sa to veľmi zlepšilo a do ss ti kľudne napíšem kto som,čo,som a skadiaľ som ak chceš;) :)
Keby si si vypočula, čo všetko riešia na meste, možno by si si tiež povedala, že začať by mal každý sám u seba...ale to je na veľmi dlhú debatu, tak sa už nedurdi, pekný dník ti prajem;)
verkaz
17.06.11,08:36
Matias, prosím prepáč namiesto užitočné, som klikla - zábavné -. V každom prípade malo byť "užitočné".
Halli
17.06.11,11:04
Matias, prosím prepáč namiesto užitočné, som klikla - zábavné -. V každom prípade malo byť "užitočné".

Vieročka aj u mňa ?:D, dnes ti je voľajako zábavno :D...ale to je dobre, lebo ide víkend;)
mona091
17.06.11,12:49
mimotemyK tým Krompachom len toľko, že najskor som začala svoj príspevok, že ...neviem síce odkiaľ si...a potom som si všimla, že tam máš Krompachy, tak som použila to čo si si dala do profilu...Je jedno čo v ňom máme...ja mám dobrého anjela, aby som motivovala ostatných platiť touto kartou a prispela som už pomerne veľkou čiastkou aj mimo...takže to nepatrí riešiť sem , ale ak ťa to uráža, reagovala som len na tvoj hnev voči mestu, lebo u nás sa to veľmi zlepšilo a do ss ti kľudne napíšem kto som,čo,som a skadiaľ som ak chceš;) :)
Keby si si vypočula, čo všetko riešia na meste, možno by si si tiež povedala, že začať by mal každý sám u seba...ale to je na veľmi dlhú debatu, tak sa už nedurdi, pekný dník ti prajem;)

- Halli, jasne ze sa nehnevam, vlastne, ja som v krompachoch ani nikdy nebola, len som cez ne jazdila obcas,
ale irituje ma, ak sa ludia posudzuju podla nejakych znakov, napriklad, v tomto pripade podla obce, ktora je hlboko daleko od dnesnych vymozenosti,

- a tiez sa velmi hnevam na spravcov a nerozumne hlasovanie spoluvlastnikov vseobecne, je to cista MANIPULACIA

- a tiez mam v zuboch lokalpolitikov (stat zamerne nespominam), kedy, ked som sa snazila presadit urcite navrhy a riesenia, sfukli ma zo stola, a veselo si obchodovali dalej na svojom teritoriu, a len vo svoj prospech

- a tiez, ked som bojovala s nasim magistratom, ale moja pozicia, sila/moc a financna nezavislost bola malinka, tak som boj vzdala

- a vseobecne som potom napalena, ked okolo mna je dav, ktory sa da nahovorit na cokolvek, len mu to treba dat na zlatom podnose a s maslickou
Halli
17.06.11,12:54
Vieš čo? kašlime na to, svet nespasíme a je piatok a treba dobiť baterky ;)
rony
19.06.11,12:36
Službu si plním zodpovedne a aj čistím a zametám pivnice, výťahy, no proste čo treba a triedenie odpadu je už u nás samozrejmosťou. Hnevá ma však to, že jednak brigáda nebola vopred ohlásená, jednak že práve v ten deň, ktorý sa konala som naozaj nemohla. A náhradný termín nedali a preto, že nemôžem mi dajú pokutu? A čo ak sa mi to stane aj budúci rok, lebo dosť často v soboty pracujem?
A k tomu príspevku, že na televízor dám viac ako 16 euro, no nedám. Platím povinný poplatok a potom som si kôli digitalizácii musela zakúpiť taký prístroj.
verkaz
19.06.11,14:53
Rony, takto to vysvetli aj predsedovi. U nás visí celý týždeň pozvánka na brigádu, ktorá sa koná v sobotu. Veľa ľudí sa vždy príde ospravedlniť a samozrejme, že to všetkým nevyhovuje.
peton
19.06.11,15:21
Verkaz tak to sa klaniam pred Tebou, že sa vlastníci prídu aspoň ospravedlniť. Žiaľ táto elementárna vlastnosť už nie je u mnohých vlastníkov v móde a radšej hrajú mŕtveho chrobáka a potom "To bola brigáda? A ja som nevedel, keby som vedel, určite sa zúčastním".
Myslím, že takých čo sa prídu slušne ospravedlniť a vieš, že je to naozaj, sa ani nedá pokutovať. Smutné je, že každý sa oháňa "mám právo" a zabúda na "mám povinnosti".

Možno trochu mimo témy, ale poznám jedno spoločenstvo, kde nemajú s brigádami žiadny problém a dávam ho za vzor všade a teda aj tu. Predseda organizuje 2x ročne brigádu spojenú s varením guľášu, dobrou muzikou, samozrejme dobrým pitím a nakoniec večernou zábavou. No nechoď na brigádu. :D Hádajte aká je neúčasť? A to nehovorím čo sa vraj koná na vianoce a na Silvestra. Ľudia ani nechcú Silvestrovať inde, len doma. Šikovný to chlap.
Keď som nadhodil nášmu predsedovi takúto možnosť utužovania susedských vzťahov, odpoveď si domyslíte každý sám. :mee:
Indeed
22.06.11,04:49
Všetko je v poriadku,pokiaľ si domový doverník /-čka/ , neurobí z upratovania spoločných priestorov náboženstvo a potom ho fanaticky vnucuje všetkým ostatným a vymáha si jeho dodržiavanie.
Vo vchode kde bývam som sa stretol s papierovou vreckovkou naschvál podloženou pod rohožkou,ako dokaz ,že rohožka nebola zdvihnutá a teda sa neupratovalo,
tiež som zaregistroval v pivničných priestoroch naschvál porozsypovanú čokoládovú ryžu, aby bolo možné zistiť , či sa tam zametalo....
Takýto prístup k dohľadu nad upratovaním je jednoducho CHORÝ

a to nehovorím o "BRANO-zavíra samo" namontovaných na všetkých dverách,čo Vám sústavne obíja päty kamkoĺvek sa pohnete, o prenášaní väčších nákupuv, či väčších predmetov ani nehovorím.
A najlepšou perličkou je spoločná pivnica /bývala práčovňa/ sústavne ZAMKNUTÁ aby bola pripravená pre konanie schodze,
schodza sa kona raz za 1/2 roka ...
Jednoducho špehovanie na každom kroku a TEROR na najomnikoch vykonavaný šibnutou domovou doverníčkou.