PiT_
11.01.06,15:52
Som študent pracujúci na dohodu o brigádnickej činnosti u dvoch subjektov.

Môj hrubý ročný zárobok bol v súčte menší ako 39000,- Sk (predpokladajme, že bol 39000,- 30000 u jedného a 9000 u druhého)

Môžem podať daňové priznanie a navrátia mi 19% (teda 7410,-)?

Pretože som počul, že mi môžu vrátit daň iba od jedného z dvoch subjektov, u ktorých som pracoval (logicky teda buď 5700,- alebo 1710,-)

Ďalej sa chcem spýtať, ako je to s predchádzajúcimi rokmi (2004, 2003, ...). Už vtedy som pracoval na dohodu, no moje zárobky boli malé a daňové priznanie som nikdy nepodával. Môžem tieto daňové priznania podať dodatočne a navrátia mi daň alebo je to nemožné/premlčané?
Daska
11.01.06,15:51
Som študent pracujúci na dohodu o brigádnickej činnosti u dvoch subjektov.

Môj hrubý ročný zárobok bol v súčte menší ako 39000,- Sk (predpokladajme, že bol 39000,- 30000 u jedného a 9000 u druhého)

Môžem podať daňové priznanie a navrátia mi 19% (teda 7410,-)?

Pretože som počul, že mi môžu vrátit daň iba od jedného z dvoch subjektov, u ktorých som pracoval (logicky teda buď 5700,- alebo 1710,-)

Ďalej sa chcem spýtať, ako je to s predchádzajúcimi rokmi (2004, 2003, ...). Už vtedy som pracoval na dohodu, no moje zárobky boli malé a daňové priznanie som nikdy nepodával. Môžem tieto daňové priznania podať dodatočne a navrátia mi daň alebo je to nemožné/premlčané?

Podas si danove priznanie za rok 2005, uvedies v nom vsetky prijmy, mas narok na odpocitatelnu polozku celych 87 936,- bezohladu na to, ci je to zarobok za mesiac alebo za 12 mesiacov, vratia ti celu dan, v tvojom pripade tych 7410,-.
V dalsom roku podpises Vyhlasenie na zdanenie prijmov u jedneho zamestnavatela, on ti prijem danit nebude(lepsie povedane nezdani ti prislusnu cast), druhy zamestnavatel ti prijem zdani, ale zasa podas DP za prislusny rok a ak ti prijem nepresiahol odpocitatelnu polozku na prislusny rok DU ti vrati aj zrazenu dan...

Dufam ze je to dost zrozumitelne...
PiT_
11.01.06,16:00
Ďakujem za odpoveď.

Môžem postupovať aj tak, že nepodpíšem Vyhlásenie na zdanenie príjmov u jedného zamestnávateľa a na budúci rok podám daňové priznanie rovnaké ako teraz za rok 2005?

Daňové priznanie za rok 2005 musím podať do 31.3.2006?

Za minulé roky (2004, ...) je to už asi pasé, že?
Daska
11.01.06,16:14
samozrejme ze nemusis podpisovat Vyhlasenie a postupovat tak ako toho roku.
DP do konca marca 2006.
Co sa tyka minulych rokov neni som si ista, ide o vela penazi???
bendži
11.01.06,16:16
Vyhlásenie nemusíš podpisovať u žiadneho zamestnávateľa, v tom prípade ti vždy pri výplate mzdy stiahne daň 19 % a budeš postupovať rovnako ako za rok 2005, že si sám podáš daňové priznanie a v podstate dostaneš daň naspäť (podľa výšky celkových príjmov a nezdaniteľnej časti, tak ako ti to už napísali aj vyššie).

Daňové priznanie sa vždy podáva do konca marca nasledujúceho roku, čiže tentokrát je to do 31.3.2006 za zdaňovacie obdobie roku 2005.

Minulé roky, neviem poradiť, najlepšie opýtať sa priamo na daňovom úrade..
karpis
12.01.06,06:19
Ja si myslím, že za rok 2006 sa odvedená dan z dohôd považuje za vysporiadanú, a preto je výhodnejšie podpísať vyhlásenie.
anssia
12.01.06,07:02
k tomu roku 2004 a 2003 podľa mňa si to ešte môžeš uplatniť, ale na starých tlačivách..pokuta by za to nemala byt..tá je iba z daňovej povinnosti a keďže ty budeš mat preplatok tak ti to nehrozí
PiT_
12.01.06,15:31
Ja si myslím, že za rok 2006 sa odvedená dan z dohôd považuje za vysporiadanú, a preto je výhodnejšie podpísať vyhlásenie.
Môžeš mi prosím ako úplnému laikovi povedať, čo znamená, že sa považuje za vysporiadanú? (myslíš tým, že mi ju nevrátia ak v roku 2007 podám opäť daňové priznanie za rok 2006?)
bendži
12.01.06,15:36
Ja si myslím, že za rok 2006 sa odvedená dan z dohôd považuje za vysporiadanú, a preto je výhodnejšie podpísať vyhlásenie.

Vychádzaš z nejakých konkrétnych paragrafov?
Pretože mne sa toto tvrdenie veľmi nezdá, vyhlásenie je moja dobrovoľná vec, či podpíšem alebo nie, a taktiež mám nárok na nezdaniteľnú čiastku, tak prečo by som si to nemohla vyrovnať prostredníctvom daňového priznania na konci roka?
Simonab
12.01.06,16:03
Myslím,že Karpis vychádzal z novely zákona o dani z príjmu platnej od 1.1.2006. Je to presne v § 43 ods.3 písm.j). Dnes som na túto otázku zadala novú tému ale nikto sa zatiaľ neozval. Ale nie je tam, nič o tom, že daňové priznanie nemôže podať. podľa mňa záleží na tom ako sa rozhodne. Ale toto platí až pri podávaní daňových priznaní za rok 2006.
Lanaj
12.01.06,17:31
Ja si myslím, že za rok 2006 sa odvedená dan z dohôd považuje za vysporiadanú, a preto je výhodnejšie podpísať vyhlásenie.

Tu nie je dôležité, či ide o daň z dohody alebo pracovného pomeru. V prípade zrážkovej dane (pri príjmoch nepresahujúcich 5 000,- Sk) sa daňovník môže rozhodnúť, či je pre neho výhodné tento príjem a daň uviesť do daňového priznania (výhodné to bude v prípade ročných príjmov nižších ako je nezdaniteľná suma na daňovníka).

§43
ods.6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2)........................a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

ods(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126)
PiT_
12.01.06,17:54
... V prípade zrážkovej dane (pri príjmoch nepresahujúcich 5 000,- Sk) sa daňovník môže rozhodnúť...
Ak mám príjem v jednom(alebo viacerých) mesiaci(och) presahujúci 5000, ale dokopy za rok to bude menej ako odpočítateľná položka, tak sa tým pre mňa niečo mení?
Lanaj
12.01.06,18:16
Ak mám príjem v jednom(alebo viacerých) mesiaci(och) presahujúci 5000, ale dokopy za rok to bude menej ako odpočítateľná položka, tak sa tým pre mňa niečo mení?

V tvojom prípade (že chceš vrátiť daň) sa nezmení nič. Do daňového priznania si uvedieš aj príjmy zrazené preddavkovou daňou aj zrážkovou daňou /v prípade nepodpísania vyhlásenia/.
Tu je rozdiel ten, že v prípade podania daňového priznania sa príjem zrazený preddavkovou daňou musí uviesť do daňového priznania a v prípade zrážkovej dane sa môžeš rozhodnúť, či to tam uvedieš alebo nie.