stívko
16.06.11,07:25
Zdravím všetkých účtovníkov,
potreboval by som poradiť ohľadne adresy uvádzanej na faktúre.
Auditoty my tvrdia že na faktúre nespotačuje len adresa podnikania
kedže je rôzna od sídla. Viete my niekto poradiť ?? prípadne odvolavku na
zakon, prípane MP DR či niečo iné???
Podľa môjho názoru v § 71 zakona o DPH je uvedené že: Faktúra musí obsahovať názov a sídlo, miesto podnikania, prípadne prevádzkarne ....
Mne z toho vyplýva, že pokial je medzi sídlom a miestom podnikania čiarka tak sa to považuje za rovnocenné...
Prosím o radu
Stivko :(
betka
16.06.11,20:10
Čiarka.
Čiarka sa môže vyskytnúť buď v jednoduchej vete, alebo v súvetí. V jednoduchej vete sa čiarkou oddeľujú rovnorodé výrazy, ak nie sú oddelené spojkou a, i, aj, ani alebo, či. Rovnorodé výrazy tvoria viacnásobný vetný člen: Najväčšie mestá na Slovensku sú Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Nitra. Čiarku pred druhým (tretím a ďalším) členom píšeme aj keď je viacnásobný výraz spojený dvojitou (trojitou) spojkou (napr. i- i- i): Činmi sa meria aj vzťah k práci, aj vzťah k človeku , aj vzťah k vlasti. Dve rozličné príslovkové určenia sa čiarkou neoddeľujú: Schôdzka bude vo štvrtok v zasadačke. Niekedy sa ťažko rozlíši viacnásobný prívlastok od rozvitého. Príklad na viacnásobný: Bol to človek nepríjemný, zlostný a nemilosrdný. , na rozvitý: Je to súčasný slovenský spisovateľ. Čiarkami sa od vety oddeľujú voľné zložky vo vete. Takou voľnou vložkou môže byť prístavok, doplnok, vysvetľovacia alebo hodnotiaca vložka, oslovenie a citové výrazy. Tieto výrazy môže vypustiť z vety ak nenarúšajú vetný význam: napr. Elena, pravdaže, ma prekvapila nečakaným listom.
Čiarkou sa oddeľujú od vety aj vysvetľovacie výrazy, ktoré z nejakej príčiny stoja mimo vety. Napríklad: Všetky ovocné stromy, jablone, hrušky i čerešne, sme ošetrili hneď na jar.
V súvetí sa čiarkou oddeľujú vety vtedy , ak sa nepripájajú spojkou a. Uvedieme príklady na priraďovacie a podraďovacie súvetie: Jeden viac hovorí, jeden viac robí. V súvetí sa pred a píše čiarka vtedy, keď veta pripájaná touto spojkou nie je rovnocenná predchádzajúcim, ale im je nadradená. Obyčajne sa vtedy uvádza výrazmi typu a to, a tak, a teda: Oznámil som ti raz, že prídem a to ti malo stačiť. Čiarka sa pred a musí písať aj vtedy, ak je pri takomto a hranica výrazu voľne vloženého do vety, ktorý sa musí odlíšiť čiarkami. Príklady: Zbadali nás, žiaľbohu, a vyhnali. Pred porovnávacími spojkami ako a než sa píše čiarka len vtedy, keď uvádzajú celú vetu pred Príklad: Počíta ako maturant – Počíta tak dobre, ako keby mal matúru. Pred alebo a ani sa čiarka nepíše vtedy, keď pripájajú vetu, tak ako spojka a, teda v zlučovacom súvetí: Nič nevidel ani nepočul. – Na poradu môže prísť otec alebo môže prísť starší súrodenec. No naproti tomu sa čiarka píše pred alebo, pred ani aj pred a v takých prípadoch, keď nemajú zlučovací význam. Príklad: Alebo budeme slobodní, alebo všetci zomrieme.

Zdroj www.tahaky.sk

71/2/a hovorí: uvediem: jedno, druhé alebo tretie. Načo by tam bolo spojenie prípadne prevádzkárne JA to môžem uviesť.

NAtrite im to, ste veľmi inteligentný a vzdelaný.
marjankaj
16.06.11,20:58
Presne je to uvedené takto.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,

Ja to čítam takto.
a) Faktúra musí obsahovať meno a adresu sídla, adresu miesta podnikania. A ak má aj prevádzkáreň, tak aj adresu prevádzkárne.

Tak isto veta. Na lúke kvitli žlté púpavy, prvosienky, blyskáče, iskerníky.
Znamená to, že tam kvitli všetky vymenované kvety. A všetky žlté.

Možno ten § nie je celkom najšťastnejšie napísaný. Ale naťahovať sa kvôli takejto prkotine súdnou cestou sa každému asi nebude chcieť.
Daňový úrad to vyhodí, predpíše doplatiť daň a daňovník sa môže obrátiť na súd. Ktovie ako dopadne na našom nezávislom súde?:eek:

Jazykovedný ústav sa vraj raz vyjadril: Keď je to slovo uvedené v zákone, tak je spisovné. No možno sa na tých jazykovedcov spoľahnúť?:eek:
marjankaj
17.06.11,19:31
Tu je jeden klasický prípad ako sa naťahovať s DÚ.
Zjavne je to v rozpore so zákonom, ale firma váha, či sa bude súdiť.
Možno je pre ňu jednoduchšie dať pokutu (13*2000=26000 Sk) k náhrade zamestnancovi.:confused:

http://www.porada.sk/t96387-13-pokut-za-jedno-danove-priznanie.html
Lubo44
17.06.11,19:59
Ja v tom nevidím žiadny problém. Každý program teraz vie uviesť na faktúru dve adresy - jednu so sídlom ako odberateľ a druhú s miestom podnikania ako napr. príjemca, miesto doručenia a pod. Je to úplne bežne zaužívané v praxi.
stívko
23.06.11,04:53
Zdravim,
takže kedže my to nedalo dal som dopyt na drsr, aj ked to nie je zaväzné myslim že je to dosť šalamunsky napísané no rozumiem tomu tak že pokial máme prevádzku nahlasenú je to všetko OK...
tu je odpoved z drsr
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Náležitosti ako aj formu vyhotoveného dokladu, ktorým je pre účely DPH faktúra sú uvedené v § 71 ods. 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH. Pri každom dodaní tovaru alebo služby je platiteľ v lehote do 15 dní povinný vyhotoviť faktúru a to s náležitosťami podľa odseku 2 cit. ustanovenia. Zákon o DPH stanovuje základné a podstatné náležitosti, ktoré musí faktúra obsahovať. Jednou z podstatných náležitosti je aj meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo služby ako aj jeho identifikačné číslo pre daň. Na doklade je platiteľ povinný uvádzať také údaje, ktoré v súlade s § 31 ods.5 zák. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov... uviedol pri svojej registrácií.

JUDr. Danuša Staníková
sekcia metodiky daní
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobry,
chcel by som sa spytať, že ak je sídlo rôzne od miesta podnikania, aká adresa sa má uvádzať na faktúre, prípadne či sú adresy rovnocenné ??? Myslim z hľadiska DPH a aj Dane z príjmov.
srska
23.06.11,05:31
1.
ak faktúra a pokladničný doklad z erp sú rovnocenné daňové doklady, tak na faktúre môže byť uvedené len miesto podnikania. táto úvaha nie je správna

zo zákona o erp - §8 ods. 1 písm. i):
obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,


2.
doplnené:
sídlo - týka sa právnickej osoby
miesto podnikania - týka sa fyzickej osoby

čiže podľa môjho názoru:
ak faktúru vystavuje PO - uvádza sídlo
ak faktúru vytavuje FO - uvádza miesto podnikania
v oboch prípadoch môže (prípadne) uviesť prevádzkáreň

pri vydanom doklade z erp:
PO - uvádza sídlo + predajné miesto
FO - uvádza miesto podnikania + predajné miesto
v oboch prípadoch platí, že predajné miesto sa uvádza vtedy ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania
KEJKA
23.06.11,05:57
ak faktúra a pokladničný doklad z erp sú rovnocenné daňové doklady, tak na faktúre môže byť uvedené len miesto podnikania.


zo zákona o erp - §8 ods. 1 písm. i):
obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,
bratovi toto nepomohlo. Dostal pokutu, lebo na blokoch ERP mal adresu sídla, a oni chceli aj sídlo aj miesto prevádzky.
marjankaj
23.06.11,06:36
ak faktúra a pokladničný doklad z erp sú rovnocenné daňové doklady, tak na faktúre môže byť uvedené len miesto podnikania.


zo zákona o erp - §8 ods. 1 písm. i):
obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania podnikateľa a predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania,

Veď je to jasné
Teda majú tam byť:
1.obchodné meno
2. sídlo alebo miesto podnikania
3. predajné miesto, ak je odlišné od sídla alebo miesta podnikania.
Julča
02.08.12,07:23
Poprosila by som o radu ohľadom adresy sídla na faktúre. Sme FO SZČO ide mi ale o presnú adresu na dodávateľských faktúrach. Mám v živnostenskom liste miesto podnikania AB, ale je to úplne iná adresa ako trvalé bydlisko u FO, toto trvalé bydlisko ani nie je na živnostenskom liste uvedené. Máme asi 10 prevádzkarní, z ktorých len 1 sa zhoduje s miestom podnikania. Prosím o radu, cca 90% došlých faktúr nám chodí s adresou kde je uvedené miesto podnikania AB ako v živnostenskom liste, ale v 10% nám chodia došlé faktúry kde dodávateľ dáva do adresy miesto trvalého bydliska FO. Treba tých 10% dať dodávateľovi prerobiť. Podľa nás je správne uvádzať na faktúre miesto podnikania ako je uvedené v živnostenskom liste teda AB aj keď to nie je miesto trvalého bydliska.
Za rady ďakujem.
Tweety
02.08.12,07:33
Poprosila by som o radu ohľadom adresy sídla na faktúre. Sme FO SZČO ide mi ale o presnú adresu na dodávateľských faktúrach. Mám v živnostenskom liste miesto podnikania AB, ale je to úplne iná adresa ako trvalé bydlisko u FO, toto trvalé bydlisko ani nie je na živnostenskom liste uvedené. Máme asi 10 prevádzkarní, z ktorých len 1 sa zhoduje s miestom podnikania. Prosím o radu, cca 90% došlých faktúr nám chodí s adresou kde je uvedené miesto podnikania AB ako v živnostenskom liste, ale v 10% nám chodia došlé faktúry kde dodávateľ dáva do adresy miesto trvalého bydliska FO. Treba tých 10% dať dodávateľovi prerobiť. Podľa nás je správne uvádzať na faktúre miesto podnikania ako je uvedené v živnostenskom liste teda AB aj keď to nie je miesto trvalého bydliska.
Za rady ďakujem.
Zrejme tých 10% chodí na zlú adresu preto, lebo takéto údaje uviedol v obj. sám živnostník, treba zjednať nápravu.