Olve_Eikemo
16.06.11,08:18
Dobry den, zalozil som si zivnost a chcel by som sa opytat nasledujucu vec. Mam 2 ucty jeden osobny a druhy podnikatelsky. Oba su prepojene s paypal. Zacinam podnikat v oblasti tvorby www, aplikacii a software.
Chcel by som si objednat napr: "reseller hosting" (na zaklade neho mozem spravovat a pridavat jednotlive domeny pre zakaznikov).

Takisto by som chcel nakupit software zo zahranicia cez paypal, ktory vyuzijem na tvorbu aplikacii. Otazka znie ako ich mam zaplatit a ako to zapisat do uctovnictva. Mam to previest cez paypal z podnikatelskeho uctu? Ake doklady si mam odkladat? A ak ano ako si to mam zapisat do uctovnictva? Budem pouzivat alfu. Dakujem za tipy a rady.
Dáša_
16.06.11,07:55
hlavne nezabudni na otázky okolo DPH - pri nákupe služieb zo zahraničia
Olve_Eikemo
16.06.11,10:27
Otazky ohladom DPH pre tu spolocnost?
alessi
16.06.11,10:30
pri obchodovani so zahraničím musíš byť platcom DPH
Olve_Eikemo
16.06.11,10:34
No ja nie som platcom DPH tak to som nevedel. Bez toho to teda nejde?
srska
16.06.11,10:38
pri obchodovani so zahraničím musíš byť platcom DPH
hej?
ako neplatca dph kúpim tovar z cn. tu preclím, zaplatím cú dph + clo, tovar mi uvoľnia do režimu voľný obeh, predávam a neplatcom som ďalej. tak ako?
alessi
16.06.11,10:43
a odrátavaš si tu dph z nákladov? resp. predávaš dalej s cenami "s DPH"?
Na obchod so zahraničím je tiež nejaký limit, strelím, 12000 eur ročne?? takže idem mrknúť na net ako je to s obchodom so zahraničím
Nevyznám sa. tiež by som chcel spolupracovať so zahraničím ale ešte nemám všetky info pokope.
Olve_Eikemo
16.06.11,10:48
Som myslel ze to bude jednoduchsie objednam si hosting na svoje meno zaplatim rocny poplatok cez paypal. Ja som vlastnikom tejto sluzby a zakupil som si uz cely balik. No a na SVK vystavim fakturu normalne ludom za webhostingove sluzby. Ale asi to tak nepojde:(
alessi
16.06.11,10:49
hold, štát nechce prísť o svoje peniaze.
srska
16.06.11,10:53
Som myslel ze to bude jednoduchsie objednam si hosting na svoje meno zaplatim rocny poplatok cez paypal. Ja som vlastnikom tejto sluzby a zakupil som si uz cely balik. No a na SVK vystavim fakturu normalne ludom za webhostingove sluzby. Ale asi to tak nepojde:(

no ja som voľakedy dávno kupoval artisteer 2 a platil som cez pp. čiastku mi odpísali z účtu v taba, faktúru mi extensoft inc. poslal do mailu a vybavené.
ešte k tomu pp - platil som s visa elektron a hneď to z účtu bolo stiahnuté.
Dáša_
16.06.11,11:01
je rozdiel medz tým, či v zahraničí nakupuješ ako neplatiteľ DPh tovar - to je v podstate v pohode (nie uplne, lebo treba sledovať limit podľa par 7



§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

v prípade služieb je to tvrdšie, ak nie si platiteľ a nakupuješ služby zo zahraničia, musíš sa skoro vždy registrovať podľa 7a


§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
srska
16.06.11,11:19
je rozdiel medz tým, či v zahraničí nakupuješ ako neplatiteľ DPh tovar - to je v podstate v pohode (nie uplne, lebo treba sledovať limit podľa par 7



v prípade služieb je to tvrdšie, ak nie si platiteľ a nakupuješ služby zo zahraničia, musíš sa skoro vždy registrovať podľa 7a
záleží aj na tom: kde v zahraničí nakupuje (územie eú, mimo eú) lebo platí aj §4
Olve_Eikemo
16.06.11,11:27
Tak ako to teda urobit aby to bolo najvyhodnejsie a v ramci zakona?
srska
16.06.11,11:52
Tak ako to teda urobit aby to bolo najvyhodnejsie a v ramci zakona?
najlepšie je sa registrovať podľa §4 ods.4 . (ak máš ešte teplý žl)
ale: čaká ťa skoro 30 dňová tortúra od doručenia žiadosti o registráciu na tvojom dú lebo - musíš dokázať správcovi dane, že si zdaniteľnou osobou, ..... a k žiadosti o registráciu musíš doložiť aj vyplnený dotazník (pozri dotaznik.pdf) .
keď dú posúdi tvoju žiadosť o dobrovoľnú registráciu a záver bude taký, že ano - tak ti pridelia identifikačné čííslo pre dph (sk1234567890) .
Olve_Eikemo
26.06.11,13:53
Ja si myslim ze prispevok a priklad s artisteer je tiez v pohode. Nevidim dovod podla mna az takto komplikovane to riesit. Napr. si chcem objednat odbornu literaturu zo zahranicia napr. z amazonu a zaplatit cez paypal. To musim tiez takto vybavovat? Zda sa mi to totalne zbytocne zlozite.
mr2
16.07.11,15:37
zdravim, nechcem zakladat novu temu, ak chcem len hosting objednat od USA spolocnosti tak taktiez musim sa stat platca DPH? to budem platca DPH aj na Slovensku alebo len specialne pre tieto pripady? dakujem
flector
17.07.11,07:20
mr2

Nemusíš, pretože:

USA != Iný členský štát EU

Registrácia podľa §7a je nutná iba pri dodaní, alebo prijatí služby od spoločností usídlených v iných členských štátoch EU.

Inak, je zaujímave, že často sa po nete šíri dezinformácia s ktorou sa neustále stretávam.
Že obchodovanie so zahraničím (myslené celým svetom) sa automaticky rovná registrácia podľa §7, §7a.
NIE! To nie je pravda!
Platí to iba pri obchodovaní s inými členskými štátmi EU. <-- A to je dosť podstatný rozdiel!

Ak by si aj bol registrovaný podľa §7a, tak na Slovensku a v štátoch mimo EU by si naďalej vystupoval ako neplatca DPH.
Inak, byť registrovaný podľa §7a nieje skutočné platcovstvo DPH.

Ak ťa to zaujíma prehľadaj rôzne témy je tu tejto problematiky okolo registrácie podľa §7a kopa.
mr2
17.07.11,07:40
flector dakujem
srska
18.07.11,03:57
mr2

Nemusíš, pretože:

USA != Iný členský štát EU - to nesedí, lebo podľa §2 ods.2 písm.d) zakona 222/2004je USA tretia krajina

Registrácia podľa §7a je nutná iba pri dodaní, alebo prijatí služby od spoločností usídlených v iných členských štátoch EU.

Inak, je zaujímave, že často sa po nete šíri dezinformácia s ktorou sa neustále stretávam.
Že obchodovanie so zahraničím (myslené celým svetom) sa automaticky rovná registrácia podľa §7, §7a.
NIE! To nie je pravda!
Platí to iba pri obchodovaní s inými členskými štátmi EU. <-- A to je dosť podstatný rozdiel!

Ak by si aj bol registrovaný podľa §7a, tak na Slovensku a v štátoch mimo EU by si naďalej vystupoval ako neplatca DPH.
Inak, byť registrovaný podľa §7a nieje skutočné platcovstvo DPH.

Ak ťa to zaujíma prehľadaj rôzne témy je tu tejto problematiky okolo registrácie podľa §7a kopa. usa
flector
18.07.11,05:08
USA != Iný členský štát EU - to nesedí, lebo podľa §2 ods.2 písm.d) zakona 222/2004je USA tretia krajina


???

Môžeš to prosím ťa viac rozvinúť čo tým, že to podľa teba nesedí chceš povedať?

Veď:
Práve, že USA je tretia krajina.
A iné členské štáty EU sú (Všetky členské štáty Európskej únie – Slovenská republika)

Tak čo sa ti nepáči na: (?)
USA != Iný členský štát EU

A povinnosť registrácie podľa § 7a vzniká keď:
(Dodáva, alebo príjma službu z iného členského štátu (EU))



§ 7a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
Tak fakt nerozumiem čo chceš povedať.

Trvám na svojom, že registrovať sa nemusí pretože:
USA nie je Iný členský štát EU!

(Ak je v tom podľa vás ešte nejaká iná zrada, ktorú vidí srska, alebo aj niekto iný ... vyjadrite sa prosím. Vďaka)

Resp. že registrovať podľa § 7a by sa musel ak by dodával, alebo príjmal služby od / pre *firmy / podnikateľa* z iného členského štátu podľa § 7a.
(*) Ak by prijal, alebo dodal službu nepodnikateľovi tak by sa registrovať nemusel ani v takom prípade (aj keď by ten človek / nepodnikateľ bol z iného členského štátu)!

Tj. registrovať podľa § 7a sa musí v prípade obchodovania s (a výlučne iba s) podnikateľmi z krajín:
(Všetky členské štáty Európskej únie – Slovenská republika)

Všetky ostatné zahraničné krajiny sú tretie krajiny a kvôli týmto krajinám potreba registrácie podľa § 7a (ani iného § čo sa týka zahraničia, výkazov s tým spojených, atď.) nevzniká.
Olve_Eikemo
04.12.11,10:53
Ja som tiez dospel k zaveru ze sa netreba registrovat. Je tu vsak este jeden problem a sice ako si to fakturovat. Za niektore sluzby je vystavene len potvrdenie z PayPal o tom ze dana platba prebehla. Teda ziadny legitimny doklad, ktory plati v nasom uctovnictve nie je vystaveny. Vo vypise podnikatelskeho uctu je napisane ze ta polozka odisla formou paypal. Nakupujem vela takychto veci (knihy, software) atd, ale ziadat od Americana aby mi vystavil fakturu je vesmirna poziadavka. Existuje daka moznost ako si to nahodit do jednoducheho uctovnictva?

Dalsim problemom je napr. zaplatenie PPC kampani (Google Adwords) ked nie som platca DPH. Problem nastane hned pri registracii, kde ma clovek na vyber 2 moznosti:

1. sukromne ucely - posielaju faktury s DPH, ale nemoze sa kampan pouzit na obchodne ucely
2. firemne ucely - posielaju faktury automaticky bez DPH

Ked som neplatca tak nemam v podstate moznost ziadneho vyberu. Je tu nejaka moznost?
predavac
25.12.11,20:02
Nie som odbornik, cize tymto byrokratickym veciam sa rozumiem asi tak ako ty :)
Ale keby mi chcela nahodou prist nejaka danova, zivnostnenska, alebo neviem aka kontrola, tak im ako doklad o mojej odchadzajucej platbe bude musiet stacit moj vypis z paypalu, pretoze jednoducho iny doklad mi nikto ani nedal. Neviem, ci to bude problem, ale proste aky iny doklad im mam ukazat, ked ziadny nemam?

Ku google adwords, ja som riesil podobne veci a z toho ako som to pochopil ja, je to asi takto:
Ak sa regnes ako sukromna osoba a budes to platit zo sukromneho uctu, a google ti na to nepride a neblokne ta, tak mas pokoj od slovenskych uradov a DPH. Akurat si to nebudes moct davat do nakladov.
Ak si to chces davat do nakladov, tak sa musis zaregistrovat podla $7a (prijem sluzieb z inych EU krajin) a bohuzial sa nevyhnes podavaniu suhrnneho vykazu a doplateniu DPH slovenskemu danovemu uradu. Co nechapem, je preco to EU nevyriesi nejak automaticky, ze by som tu DPH mohol zaplatit automaticky vtedy, ked platim za tu sluzbu; cize zaplatit rovno cenu sluzby + DPH, a nie ako idiot, platit za sluzbu a potom stvrtrocne hladat, co som kedy platil a doplatit z toho dan. Proste eurospky socializmus v praxi.... podme skomplikovat vsetko, co sa da.
Olve_Eikemo
29.12.11,22:42
Ako ani nevrav som z toho totalne vytoceny. Adwords by mal jednoznacne automaticky vytvarat faktury z DPH pre neplatitela DPH s vyuzitim na komercne ucely. Nerozumiem preco to tak nie je. Je to hanba na to ze je rok 2012 za chvilu. Co sa tyka toho Paypal tak ten doklad nestaci. Ale ako som uz pisala ziadat od nejakeho giganta v USA faktury je nemozne. Najhorsie je na tom to, ze ja komunikujem a spolupracujem hlavne zo zahranicim keby som sa mal spoliehat na Slovenskych zakaznikov som uz davno na ulici.