Slučka
16.06.11,09:24
Ako sa vypočíta priemerná čistá hodinová mzda v školstve? Máme 8 -hodinový pracovný čas. Priemerný počet pracovných dní je 21,74.
21,74 x 8 = 174 , z toho vyplýva - čistá mzda(mimo daňového bonusu) : 174 = výsledok. Je to správne?
Ďakujem
veronikasad
16.06.11,07:47
Ako sa vypočíta priemerná čistá hodinová mzda v školstve? Máme 8 -hodinový pracovný čas. Priemerný počet pracovných dní je 21,74.
21,74 x 8 = 174 , z toho vyplýva - čistá mzda(mimo daňového bonusu) : 174 = výsledok. Je to správne?
Ďakujem
na aký účel to potrebuješ ?
Slučka
16.06.11,07:56
ide ako svedok na súd a vraj má nárok na preplatenie mzdy: je tam presne napísané: priemerný čistý hodinový plat po zrážke dane zo mzdy
veronikasad
16.06.11,07:58
ide ako svedok na súd a vraj má nárok na preplatenie mzdy: je tam presne napísané: priemerný čistý hodinový plat po zrážke dane zo mzdy
vypočítaš z priemernej hodinovej mzdy za predch. kal. štvrťrok - po odpočítaní odvodov a daní.
Slučka
16.06.11,08:01
Ďakujem
LenkaBr
13.07.11,07:05
vypočítaš z priemernej hodinovej mzdy za predch. kal. štvrťrok - po odpočítaní odvodov a daní.


Potešila som sa odpovedi, no medzitým som aj konečne došla k ZP.
A rada by som si veci ujasnila - par. 134 ZP, ods. 9 hovorí o tejto požadovanej čistej mzde:

"Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje."

Znamená to, že vopred vypočítam mzdu za júl 2011 a čistú mzdu, ktorá mi vyjde, delím počtom odpracovaných hodín (FPČ)? Smola je, že ešte neviem, či si trebárs do konca mesiaca nevezme zc dovolenku alebo nebude nejaký iný výpadok v odpracovaných hodinách... (?) Tak ako podľa vás? Potvrdenie mu mám dať dnes, vypočutý má byť 15/7.

Prosím o pomoc a vopred ďakujem :)
LenkaBr
13.07.11,11:50
Posúvam, nevie niekto poradiť?
ivka70
13.07.11,12:03
Potešila som sa odpovedi, no medzitým som aj konečne došla k ZP.
A rada by som si veci ujasnila - par. 134 ZP, ods. 9 hovorí o tejto požadovanej čistej mzde:

"Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje."

Znamená to, že vopred vypočítam mzdu za júl 2011 a čistú mzdu, ktorá mi vyjde, delím počtom odpracovaných hodín (FPČ)? Smola je, že ešte neviem, či si trebárs do konca mesiaca nevezme zc dovolenku alebo nebude nejaký iný výpadok v odpracovaných hodinách... (?) Tak ako podľa vás? Potvrdenie mu mám dať dnes, vypočutý má byť 15/7.

Prosím o pomoc a vopred ďakujem :)

Tato veta vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje
znamena, ze ak by sa napr. od 1.7. menila sadzba dane z 19% na 15%, tak tu priemernu hrubu mzdu z 2.Q zdanis 15% (a nie 19% ako platilo v 2Q)
pavlinka
13.07.11,12:06
V školstve sa neurčuje priemerny zarobok za kvartal .Vypočítaš funkčný plat deleno 21,74 deleno 8 hodín a maš hodinovú mzdu,asoň si myslím

až teraz som si všimla že chceš čistú hodinovu.Tak nie funkčný ale čistý mesačný plat/ mal by byť rovnaký vo verejnom záujme/ deleno 21,74 deleno 8
LenkaBr
13.07.11,12:22
Tato veta vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje
znamena, ze ak by sa napr. od 1.7. menila sadzba dane z 19% na 15%, tak tu priemernu hrubu mzdu z 2.Q zdanis 15% (a nie 19% ako platilo v 2Q)



Ďakujeeeem. Takže ideme na priemer druhého kvartálu :)
Krásny letný deň prajem!
ivka70
13.07.11,12:39
:)
LenkaBr
13.07.11,12:42
ešte jedna vec - preškrtávacie políčka:

Znenie je takéto: Ušlá mzda za prácu mu bude (nebude) zrazená z jeho mzdy.
Keďže bude mať ZC neplatené voľno a ak požiada o náhradu ušlej mzdy priamo políciu, čo označím v potvrdení? U mňa je to neplatený deň - čo však má spoločné so zrazením ušlej mzdy? Veď by ma to nemalo čo zaujímať, keď má nárok z polície.
Oni mu vyplatia len čistú mzdu bez odvodov? V SP mu preruším poistenia na tento jeden deň = nedostal by za tento deň dávky (v prípade výskytu).

A ZP? Nejaké oznámenie o zmene??? Je platiteľom za tento deň štát, či ako?
ivka70
13.07.11,12:47
ešte jedna vec - preškrtávacie políčka:

Znenie je takéto: Ušlá mzda za prácu mu bude (nebude) zrazená z jeho mzdy.
Keďže bude mať ZC neplatené voľno a ak požiada o náhradu ušlej mzdy priamo políciu, čo označím v potvrdení? U mňa je to neplatený deň - čo však má spoločné so zrazením ušlej mzdy? Veď by ma to nemalo čo zaujímať, keď má nárok z polície.
Oni mu vyplatia len čistú mzdu bez odvodov? V SP mu preruším poistenia na tento jeden deň = nedostal by za tento deň dávky (v prípade výskytu).

A ZP? Nejaké oznámenie o zmene??? Je platiteľom za tento deň štát, či ako?

Zaskrtnes bude, lebo vy sa mu za ten den nechystate dat mzdu - takze mu ju strhnete.

Zamestnanec nebude mat neplatene volno ako take, neprerusujes mu poistenie v SP, ZP. To volno nebude mat zaplatene od zamestnavatela, ale nie je to neplatene volno.

Bude mat volno podla
§ 136Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

(2) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie. Náhrada mzdy od zamestnávateľa, u ktorého je v pracovnom pomere, mu nepatrí.

(3) Zamestnávateľ uvoľní zamestnanca dlhodobo na výkon funkcie v odborovom orgáne pôsobiacom u tohto zamestnávateľa za podmienok dohodnutých v kolektívnej zmluve a na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady po dohode so zamestnaneckou radou.



§ 137

(1) Verejná funkcia, občianska povinnosť a iný úkon vo všeobecnom záujme je na účely tohto zákona činnosť, o ktorej to ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis.

(2) Výkon verejnej funkcie na účely tohto zákona je plnenie povinností vyplývajúcich z funkcie, ktorá je vymedzená funkčným obdobím alebo časovým obdobím a obsadzovaná na základe priamej voľby alebo nepriamej voľby alebo vymenovaním podľa osobitných predpisov.

(3) Zamestnancovi, ktorý vykonáva verejnú funkciu popri plnení povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, môže byť z dôvodu výkonu verejnej funkcie poskytnuté pracovné voľno v rozsahu najviac 30 pracovných dní alebo zmien v kalendárnom roku, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(4) Občianska povinnosť je najmä činnosť

a) svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy,
....
LenkaBr
13.07.11,12:54
no už som z toho dočista jeleň - kdesi tu na porade bolo, že sa poistenie v SP prerušuje

Robím mzdy v MRP.
1.) Ako označím uňho tento deň?
2.) Aký je vymeriavací základ za tento deň do SP a ZP? Je odmeňovaný hodinovou mzdou.
3.) Oni mu vyplatia čistú mzdu (uvedenú v potvrdení) * počet hodín, ktoré strávi na vypočúvaní. Ja mu vyplatím čo ??? (je to v inom meste, čiže naozaj nebude v práci celý deň)
ivka70
13.07.11,13:10
no už som z toho dočista jeleň - kdesi tu na porade bolo, že sa poistenie v SP prerušuje

Robím mzdy v MRP.
1.) Ako označím uňho tento deň?
2.) Aký je vymeriavací základ za tento deň do SP a ZP? Je odmeňovaný hodinovou mzdou.
3.) Oni mu vyplatia čistú mzdu (uvedenú v potvrdení) * počet hodín, ktoré strávi na vypočúvaní. Ja mu vyplatím čo ??? (je to v inom meste, čiže naozaj nebude v práci celý deň)


1) je to volno bez nahrady mzdy podla par. 136 ods. (1)
(v MRP neviem :) )
- predstav si to napr. ako volno na praragraf po vycerpani 7 dni v roku ..... teda neplatene

2) do SP predsa nedavas VZ za kazdy den. VZ bude mat zo zvysku mesiaca
3) oni mu zaplatia cistu mzdu * 8 hodin, ty mu nezaplatis nic

snad to potvrdia aj ini, ale podla mna sa mu poistenie nema prerusit, ak je to volno podla 136