Silvia7777
16.06.11,09:45
Dobry den,
sestra ma od 8 mesiaca psa - vipeta, teraz uz bude mat 1 rok. Nechala ho u rodicov na strazenie, je u nich uz par tyzdnov, ale vzdy ked vidi otca, tak brese az zavyja. Otec je vysoky, mohutny, ale nikdy mu nic zle neurobil. Ked nemal moznost uniku, tak sa nechal aj pohladkat, ale ked mohol ist, tak pobehoval okolo, dalej od otca a stekal. Reaguje sice na povely - prestan, nesmies, ticho, ale na druhy den sa to zopakuje a je to uz dost otravne. Ked nevidi otca, je ticho.
Da sa s tym nieco robit?
alaya1
16.06.11,08:00
Myslim, ze by sa otec s nim mal zblizovat pomalicky a motivovat ho odmenami.
napr. ak sa necha pohladkat- odmena, u psa samozrejme papanicko, napr. kusok syra, sunky, co ma najradsej.Opakovat to vuiackrat po sebe, ked zabrese nechat , aby tu odmenu videl no nedat mu, az sa skludni.
Druhy den to iste, pes si uvedomi, ze ked nebrese a pocuva, dostane odmenu. ja som obidvoch vsetko naucila na odmene, ani noviny na trest som nepouzivala a vychovala som ich.
Ide to velmi pomaly, ale treba byt dosledny. pes si zapamata, to sa neboj, ale ocakava odmenu. Niekedy to trva aj mesiace. tak vela zdaru a daj vediet.
mahony1
17.06.11,05:38
Zvierata vnimaju aj veci, ktore my ludia oznacujeme za "mimozmyslove". Je vela veci, ktore v tejto oblasti veda este nema preskumane. Je mozne, ze mu nieco vadi napr. na "aure" otca a v tom pripade tato averzia bude asi dlhodobejsieho charakteru. Je to len jedno z moznych vysvetleni - kedze sama nevidis ziadnu viditelnu logicku pricinu...
arizona
17.06.11,05:49
Mozno ma otec hrubsi, mohutnejsi hlas,toho sa obcas psy boja.
Mozno je to bez priciny, mozno mu to nieco pripomina, ty ani o tom nemusis vediet.
Nas pes si nevsima ludi za branou,mozu ich chodit aj stovky,ale ak ide nejaky chlap a rozprava hrubym hlasom,alebo skrikne, tak pes leti so stekotom k brane...:rolleyes:
účtovník 007
17.06.11,09:24
My máme známeho, ktorý v práci používal zbraň. Náš pes sa išiel zblázniť, keď prišiel k nám. Vrčal naňho, stále dobiedzal do rúk. Nevedeli sme si to najskôr vysvetliť, ale keď sa to stalo pri poľovníkovi, ktorý práve vtedy zbraň pri sebe nemal, prišli sme na to, že neznáša ľudí u ktorých cíti pušný prach. Bolo komické, ako to náš pes ľahko u kohokoľvek odhalil.
Známy prestal v práci používať zbraň a čuduj sa svete, po určitom čase náš pes okolo neho behá, nechá sa pohladkať, sedí mu pri nohách, a to celé roky nebolo možné.
Silvia7777
22.06.11,08:07
Tak stale nenastalo zlepsenie. Vraj, ak su rodicia sami doma, tak je ticho. Ked pridem domov ja, a otec len prichadza ku dveram, uz brese a potom stale, ked chodi po byte, otec ani nic nehovori, proste len prechadza bytom a ako ho ja nazyvam, pesik brese odusu. Dnes ma prist sestra, tak uvidime, co to bude.
alaya1
22.06.11,17:13
Silvia, ved sa to neda odstranit zo dna na den, mozno to potrva aj mesiace, mozno roky a mozno nikdy sa to nenapravi. Skoda je, ze psik nevie hovorit....
janka1710
22.06.11,17:26
môj zase breš na ľudí, ktorí majú vypité....je to taký radar na alkohol.... ja viem, kedy manžel vypil pivo,/ raz do roka/ vtedy nebreše, ale sa ide skryť, proste ho nevíta....ako inokedy ......zalezie pod posteľ....je to taký tester na alkohol...asi by mal chodiť s policajtmi....
Gina Er
22.06.11,17:35
"sestra ma od 8 mesiaca psa"
tam môže byť problém,že nemáte psíka od malička,ktovie,čo sa za tých 8 mesiacov stalo...
Dav
22.06.11,17:55
Možno sa len psík potrebuje ukázať, aký je on dobrý strážca a ako vie ochrániť ženy...
Možno zažil situáciu, keď muž, ktorého mu otec pripomína, reagoval tak, že psík považuje za potrebné upozorniť na "nebezpečenstvo". Aj keď otec ani pre vás, ani pre psíka, nepredstavuje nebezpečenstvo. Ale psík to musí pochopiť sám, okrem povelov aj zo správania sa ostatných členov domácnosti.
Bolo by dobré pozisťovať, čo všetko psík za 8 mesiacov zažil a dať mu pocit istoty v terajšej svorke. Vipety sú mimoriadne inteligentné a citlivé psíky, vyžadujúce láskavé a pokojné prostredie.
(Psíčkari, viem, že také sú VŠETKY psíky, ale kríženca vipeta s dalmatíncom mám doma už 10 rokov, pôvodom z útulku. Viem, ako postupne sme prichádzali na to, čomu dôveruje, čoho sa bojí, a v akej situácii ako reaguje. No, existuje odroda vychovaný pes, ale to nie je prípad mojej psej dámy)