Albertova1
16.06.11,10:21
Ahojte všetci ! Zase tu mám problém : mám zamestnankyňu ktorá je PN od 28.9.2010, podala žiadosť o inv. dôchodok. V soc. popisťovni jej kázali, aby ukončila PN k 16.6.2011 - takže " je zdravá a môže nastúpiť do roboty ". Lenže ona nevládze a nechce nastúpiť do roboty. Rozhodnutie o inv dôchodku ešte nemá, na posudkovom nič nedostala s čím by preukázala, že aký má zdravotný stav, a teraz otázky moje : ako ukončiť PP ? Ona podá žiadosť o rozv. PP s dohodou, alebo ak donesie od lekára posudok, tak my rozviažeme PP s tým, že nemáme pre ňu inú vhodnú prácu ? Má nárok na odstupné a odchodné? Pokles bude mať až 80 % (zistila som neoficiálne )
Ďakujem za odpovede...
VERONIKA6
16.06.11,08:32
Podľa § 69 ZP má nárok na náhradu príjmu za 2 mesiace.

Pozri tu:
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/462749/Okamzite-skoncenie-pracovneho-pomeru-Zamestnanec
terezamaria
16.06.11,08:38
Ahojte všetci ! Zase tu mám problém : mám zamestnankyňu ktorá je PN od 28.9.2010, podala žiadosť o inv. dôchodok. V soc. popisťovni jej kázali, aby ukončila PN k 16.6.2011 - takže " je zdravá a môže nastúpiť do roboty ". Lenže ona nevládze a nechce nastúpiť do roboty. Rozhodnutie o inv dôchodku ešte nemá, na posudkovom nič nedostala s čím by preukázala, že aký má zdravotný stav, a teraz otázky moje : ako ukončiť PP ? Ona podá žiadosť o rozv. PP s dohodou, alebo ak donesie od lekára posudok, tak my rozviažeme PP s tým, že nemáme pre ňu inú vhodnú prácu ? Má nárok na odstupné a odchodné? Pokles bude mať až 80 % (zistila som neoficiálne )
Ďakujem za odpovede...

Trošku zvláštne, najprv jej povedali že je zdravá a Ty si zistila, že pokles bude nad 70 %.

Bude záležať od nej, ako sa novej situácii prispôsobí a ako bude chcieť postupovať.
Najlepšie by bolo, keby si sa opýtala oficiálne, od kedy bude mať priznaný invalidný dôchodok.

Pokiaľ by pani súhlasila s Dohodou o skončení pracovného pomeru, zaplatíš jej keď dostane oficiálne rozhodnutie o priznaní inv.dôchodku odchodné.
Pokiaľ s čistou dohodou nebude súhlasiť, dáte jej Dohodu § 60 ZP s výpovedným dôvodom podľa § 63, ods.1, písm.c/ ZP. Vtedy dostane odstupné, aj po predložení rozhodnutia zo SP odchodné.
Barbara
16.06.11,09:07
Terezka podľa mňa zdravá nie je, to jej povedali v SP, aby ukončila PN k 16.6.2011. Asi od 17.6.2011 bude poberať ID.
U nás na personálnom stačí,ak zamestnanec donesie z SP potvrdenie, že odvtedy a odvtedy bude mať priznaný ID, skončia s ním PP od tohto dátumu a vyplatíme mu odchodné.
J+K
16.06.11,09:13
Ak má ukončenú PN , buď nastúpi do práce a bude pracovať, alebo ak tvrdí, že nemôže zo zdravotných dôvodov, tak by som ju poslala k lekárovi a požiadala aktuálne o potvrdenie toho, či je schopná prácu vykonávať. Ak lekár bez problémov potvrdí schopnosť vykonávať prácu, nech nastúpi do práce alebo skončí dohodou. Ak neodporučí lekár prácu, tak si treba vyžiadať lekársky posudok a skončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov § 63 písm c.
terezamaria
16.06.11,09:15
Pre Barbara -Ja som reagovala na zadávateľku, ale to bola zrejme len jej uvodzovková úvaha.Keď dajú takéto potvrdenie, tak samozrejme.
Aspoň sa nemusí riešiť tá nekonečná doba, ktorá vznikne do priznania ID.:):):)
Mária27
16.06.11,18:50
Ja si myslím, že ked príde do práce, má pracovať, alebo si ona má zaobstarať papier o dôvode na inú prácu, nie si to zamestnávateľ vyžiadavať. Ak by v práci chcela len sedieť, urobila by som s ňou krátky proces.
Xanti
16.06.11,18:56
Ahojte všetci ! Zase tu mám problém : mám zamestnankyňu ktorá je PN od 28.9.2010, podala žiadosť o inv. dôchodok. V soc. popisťovni jej kázali, aby ukončila PN k 16.6.2011 - takže " je zdravá a môže nastúpiť do roboty ". Marodovala aj predtým? Od 28.9.2010 neprešlo ešte 52 týždňov.
Podľa mňa, kedže je kratšie nemocná ako 52 týždňov, tak ju vyzvali na ukončenie PN aby mohli ju prehodnotiť a posúdiť čo sa týka invalidity. Lenže ona nevládze a nechce nastúpiť do roboty. Nemá dovolenku, ktorú by si mohla vyčerpať? A potom môže ísť na dalšiu PN. Medzitým ju posúdia na SP, či má nárok na ID alebo nie. A vy sa rozhodnete, či ju budete dalej zamestnávať alebo s ňou ukončíte PP. Rozhodnutie o inv dôchodku ešte nemá, na posudkovom nič nedostala s čím by preukázala, že aký má zdravotný stav, a teraz otázky moje : ako ukončiť PP ? Ona podá žiadosť o rozv. PP s dohodou, alebo ak donesie od lekára posudok, tak my rozviažeme PP s tým, že nemáme pre ňu inú vhodnú prácu ? Ak donesie papier zo SP. Má nárok na odstupné a odchodné? Ak jej dajú ID tak má nárok. Pokles bude mať až 80 % (zistila som neoficiálne )
Ďakujem za odpovede...
Odpovede v texte modrým.
Xanti
16.06.11,19:04
A ešte som zabudla, ak bude invalidná dôchodkyňa tak potom jej nemôžete dať výpoveď, musíte o súhlas požiadať UP. Takže tam Vám ostane len dohoda.