Aron
30.08.04,21:18
Vie mi niekto poradiť, aký bude daňový dopad pri prechode z JÚ na PÚ od 1.1.2005? ďakujem za rady.
mudroš
03.09.04,10:39
Upravuje to opatrenie NF SR. V zásade je potrebné si uvedomiť, že po otvorení účtovných kníh v PU sa ako výnos zaúčtuje aj
- zásoby ktoré boli zaplatené (platba sa uplatnila ako daňový výdavok)
- poskytnuté preddavky (ktoré boli uplatnené ako daňový výdavok)
- pohľadávky, ktoré ba v PU boli účtované ako výnos

a ako náklad záväzky, ktorých úhrady by bola v JU uznaná za daňový výdavok.

Je toho viac, treba si to pozrieť v oparení MF SR.
Aron
04.09.04,04:45
Mudroš, ďakujem za info. Len stále mi to nie je jasné. Pri otváraní účtov v PÚ od 1.1. používam na otvorenie účtov zásob, pohľadávok a záväzkov začiatočný účet súvahový voči príslušným súvahovým účtom. Nákladové a výnosové účty sa na začiatku obdobia neotvárajú. Ak to správne chápem, vlastne až počas používania sa mi dostávajú zásoby do nákladov, ale pohľadávky a záväzky už len uhrádzam, takže by už nemali vstupovať do nákladov a výnosov. Chápem to správne, alebo mi ešte niečo ušlo?
bepo
04.09.04,06:46
Ved do nakladov ty ihned idu vsetky nezaplatene zavazky k 1.1.2004 ktore v JU neboli nakladom a tak isto do vynosov pohladavky ktore neboli prijmom
Dagmar Cierna
04.09.04,09:20
do Trendu som poslala podrobny clanok ako postupovat pri prechode zo sustavy jendoducheho uctvonictva do sustavy podvojneho uctovnictva, mal by vyst niekedy v polovicke oktobra, je tam uvedeny aj priklad pre lepsiu orientaciu...
Heni
04.09.04,16:18
nedal by sa ten článoček "zavesiť" aj sem?

vopred veľká vďaka :o
accad
04.09.04,19:05
Pani Čierna, vítam Vás na PORADe. S Vašimi príspevkami sa stretávam na predplatenom prístupe na stránke TRENDu. Určite budete prínosom pre PORADu. Dúfam, že svojími názormi a príspevkami budete jednou z ďalších múdrych hláv na tejto stránke. S pozdravom Edita
ANNA
06.09.04,06:05
Rada by som si ten článok prečítala, no asi budem musieť počkať. Ja tiež už rozmýšľam ako čo najjednoduchšie prejsť z JU na PU. A až také jednoduché to asi nebude. Skúsim to zjednodušiť:
V JU:
uzavrieť knihy
V PU:
vytvoriť účtovný rozvrh
prevod zostatkov podľa jednotlivých účtoch ( zásoby 112, pokladňa 211, pohľadávky 311, záväzky 321....) so súvzťažným zápisom 701. Rozdiel medzi účtami majetku a záväzkov 491.
Očistenie uhradených zásob v prospech účtu 681. Záväzky za zásoby spotrebované 581.
Kristína
10.09.04,06:20
Dnes som si prečítala správu, že parlament schválil novelu zákona o účtovníctve, v rámci ktorej FO živnostníci - platitelia DPH nebudú povinní viesť podvojné účtovníctvo po 1.1.2005. Novela sa schválila včera, t. j. 9.9.2004, ale nič podrobnejšie nebolo v správe napísané.