lubica2403
16.06.11,10:41
Rada by som sa poradila. Zákazníčka u nás na jar r.2010 kúpila detské gumáčky. Dnes sme od nej dostali správu o reklamácii - na podrážke sa urobila výrazná prasklina.Podľa fotografie, ktorú zaslala, je reklamácia oprávnená - aj keď ťažko povedať, či nebola spôsobená násilne , nesprávnm používaním a pod. O to ale teraz nejde. Zákazníčka žiada vrátenie sumy za gumáčky alebo ich výmenu za inú veľkosť.
Nebol by to problém,ale v bruchu mám nejaký blbý pocit, že je to tak trochu z jej strany špekulácia. Rok gumáčky používajú, po roku dieťaťu samozrejme noha vyrastie a potrebuje obuv o číslo väčšiu. Takže ja jej teraz v princípe mám poslať gumáky nové vo veľkosti aká sa jej hodí na ďalšiu sezónu zdarma?
Musím vybaviť reklamáciu vrátením plnej sumy,aj keď tovar bol používaný viac ako rok? Alebo jej jednoducho môžem povedať - pošleme vám rovnaký tovar - teda aj rovnakú veľkosť ? Ide mi len o princíp - neepáči sa mi,ak ma chce niekto zneužívať,aj keď "nejde o život" ako sa hovorí...
zubro85
16.06.11,08:56
no myslim ze je to spekulacia..

peniaze sa tusim vracaju az po troch reklamaciach rovankej zavady tak neviem ci to musis..

keby som bol ja v takej situacii tak by som asi chcel za inu velkost neaky doplatok
padro
16.06.11,09:08
len pozor pretoze ak jej tovar vymenis za nove, (cize neopravis) plati na to znovu 2 roky zaruka, nie len ten zostavajuci rok (osobne som sa tak popalil).. takze byt tebou tak jej vratim peniaze, respektive citim z toho spekulaciu tak jej dam tu istu velkost.
alessi
16.06.11,09:11
peniaze až po treťom raze tej istej chyby.

Osobne by som dal zákazničke tú istú veľkosť(reklamácia je výmena toho istého tovaru čiže nárok na inú veľkosť nemá). Skús sa jej opýtať že či tú istú veľkosť chce. podľa toho najlepšie zistíš či je to špekulácia.
A podľa rekl. poriadku(neviem presne citovať) máš to dať najprv opraviť a ak tá vada je neodstrániteľná až vtedy má nárok na výmenu. Ja by som to dal výrobcovi reklamovať nech to opraví. A až potom riešil prípadne výmenu alebo vrátenie.
jess
16.06.11,09:24
gumáky asi neopravíš (((
arizona
16.06.11,10:06
Este mas moznost zariskovat a reklamaciu neuznat .(asi vies posudit, ci je poskodenie umyslelne, alebo sa jedna o nejaku vadu materialu)
Zakaznicka ma potom moznost dat si tovar sama overit v skusobni,na vlastne naklady a ak by sa zistilo, ze ma pravdu ona,mohla by od teba vymahat naklady.

Ale ak tovar naozaj umyselne poskodila,snad bude mat obavy,aby sa to v tej skusobni nezistilo, takze do toho rizika nepojde.;)
lubica2403
16.06.11,10:08
Ďakujem vám za odpovede - opraviť sa to nebude dať. Pravdepodobne je reklamácia oprávnená - aj keď za vyše dva roky predaja sme na gumáky žiadnu reklamáciu mali 1 reklamáciu okrem tejto a išlo o chybu z výroby. Len mám pocit, že potom začala špekulovať - keď už mi tovar vymenia, tak nech za taký, ktorý znovu využijem ďalší rok. Hm, to by sa každému páčilo...
padro
16.06.11,10:37
ja som tiez trochu pritvrdil pri reklamaciach, ludia zial zacnu nejake tie vyhody zneuzivat, a takto to tiez nejde robit.
bubkoch
16.06.11,10:42
mozno blba otazka, ale ako reklamaciu zakaznika riesi predajca dalej u svojho dodavatela ?
padro
16.06.11,10:45
mozno blba otazka, ale ako reklamaciu zakaznika riesi predajca dalej u svojho dodavatela ?

casto krat strata pre predajcu...
bubkoch
16.06.11,10:47
casto krat strata pre predajcu...
preco ?
padro
16.06.11,10:50
napriklad dodavatel po roku uz neexistuje.
Gina Er
16.06.11,13:35
u výrobcu alebo dodávateľa si to reklamovala? ak to on zamietne,tak aj ja by som to zamietla a napísala jej,že výrobca reklamáciu zamietol....možno,keby musela tie gumáky poslať,tak by ju prešla chuť špekulovať....a ešte jedna vec,topánky nemusia vydržať dva roky,môžu byť zničené intenzívnym alebo nesprávnym používaním....
zubro85
16.06.11,19:28
....možno,keby musela tie gumáky poslať,tak by ju prešla chuť špekulovať....

toto sa mi uz par krat stalo ked chceli menit tovar, volaju ze chcu inu farbu vesiakov tak im vravim ok, poslite nam to na tu a tu adresu a poslite to ako poisteny balik lebo sa moze stat ze sa poskodi...

najlepsie bolo ked som to jednemu tak hovoril a on mi na to ja viem, som zamestnancom posty :D
Gina Er
17.06.11,12:04
toto sa mi uz par krat stalo ked chceli menit tovar, volaju ze chcu inu farbu vesiakov tak im vravim ok, poslite nam to na tu a tu adresu a poslite to ako poisteny balik lebo sa moze stat ze sa poskodi...

najlepsie bolo ked som to jednemu tak hovoril a on mi na to ja viem, som zamestnancom posty :D
:D:D:D
majkelx
19.06.11,12:02
Pritvrdit pri reklamaciach podla zakona?

Presne tak, musite ak chcete vytvarat zisk... Boli sme firma , ktora uznala takmer 100% reklamacii. Dam presny priklad-AC adapter resp. nabijacka ktora bola poskodena elektrickym skratom v sieti (Original DELL, ASUS).
To uz je minulost, boli sme nutení pritvrdit. Viete, vela zakaznikov zneuzivalo nasu ochotu, komunikaciu, skutocne mi bolo z toho aj smutno. davali sme nevidane zlavy na tovar, akcie oproti konkurencii az o 40% na ukor zisku, pretoze sme chceli doniest na Slovensko ceny, ktore tu nikdy predtym neboli a zatial ani niesu...Az po zisteni cisteho zarobku som urobil osobne graf a cisty zisk po uznani vsetkych reklamacii bol sokujuci! Bezocivy a zly zakaznici, ktori nas bombardovali velmi opakujem VELMI zarazajucimi e-mailami..musel som to stopnut. Prevzal som firmu do vlastnych ruk a pritvrdil som aj v obchodnych podmienkach. Opakujem, ziadne vymysli! Len pouzivam to, co mi dovoluje zakon o ochrane spotrebitela, niesu tam teda ziadne klucky (nemam to v sebe spekulovat).

Druhy pripad-chlapcovi odislo sluchadlo na velmi drahych sluchadlach spickovej znacky. Nie, neodislo, ale bolo prepalene! To znamena ze chlapec ic poskodil "prebasovanim"..tzv overboost efekt. Toto vsak nie je reklamovanie ale SERVIS! Pretoze nejde o vyrobnu vadu ani vadu materialu, servis si budem platit z vlastneho vrecka, teda ja-obchodnik a nie spotrebitel.vyrobca nam taktiez neuzna tento druh reklamacie, tak isto ako o preruseny kabel pri jacku sposobeny nosenim.
Toto je uz minulost taktiez...jednoducho, z konania slovenskych zakaznikov mi je smutno velakrat az si povzdychnem. Na takychto zakaznikov si treba davat pozor (ide vacsinou o teenegerov alebo o ludi s "gramblavymi rukami" a s e-shopmi komunikuju akoby islo o nejake študentské AUKRO , bol by som zvedavy ci takyto chlapec by komunikoval tak isto v nejakom NAY Elektrodome. Prepacte, nedavam si servitku, pretoze keby som dal uryvok aspon z jedneho e-mailu, tak by sme ho oznacili ako trestny cin:-))) Ja som za, aby sme urobili nejaku stranku, kde by sme MY ONLINE PODNIKATELIA, RESP.MAJITELIA E-SHOPOV ZVEREJNOVALI MENA VSETCI DOKOPY. Kto s tym zacne? Ja? Mozem...Kto sa prida?
camozzi
19.06.11,13:07
Tiez som bol nuteny pritvrdit a obchodne podmienky a reklamacny poriadok som dal vypracovat pravnikom s dorazom na legislativu a nemoznost pre zakaznika legalne obist obchodne podmienky. Vysledkom tejto snahy bol 20 stranovy dokument - zmluva uzatvarana na dialku a k nej dodadok: odoslanim objednavky objednavky zakaznik cestne prehlasuje, ze sa oboznamil s VOP a je si vedomy nasledkov tohto nepravdiveho vyhlasenia. Za vratenie pouziteho tovaru si uctujem 10% za kazdy den pouzivania, administrativny poplatok pri nespravnom uplatneni reklamacie 50 eur...
Najviac ma nas*re, ked idem s reklamackou, ktora je ocividne neopodstatnena od zakaznika za vyrobcom na konzultaciu, aby som bol kryty a on v pohode vymeni kus za kus. Na jednej strane si nechce kazit meno, ale na druhej sa takto zakaznici nevychovavaju. Preslo mu raz, potom druhy raz a potom mam na krku samych "pacientov" a spekulantov. Na Slovensku nestaci vyjadrenie vyrobcu k reklamacii ale treba na to odborny posudok nezavislej organizacie. Samozrejme, taketo posudky nie su zadarmo a ich cena neraz presiahne cenu vyrobku a aj preto sa s reklamackami nikto nenatahuje. Neviem si predstavit kto lepsie sa vie k zavade vyjadrit ako ten, kto vyrobok vyrobil...
Mal som zakaznicku, ktora si kupila kozenu trekovu obuv. Velmi uspesny model vyrobcu, ktory sa uz niekolko rokov vyrabal a za 50 eur to bol vdacny kus topanky. Vyuzila lehotu 7 dni na vratenie (co by ma nestvalo), ale do recenzie napisala, ze s modelom nebola spokojna kvoli jeho ciernej farbe a ze dnes sa uz pouzivaju aj ine farby. Ze mala na vyber z dalsich 200 modelov uz nenapisala...
Dalsi si kupoval znackove kolieskove korcule. Asi po 5 dnoch prisli korcule spat a v nich reklamacny list. Zakaznik opisoval vadu ako "koliesko sa uvolnilo a ja som spadol, pricom sa poskodil aj noz. ziadam vratenie kupnej ceny". Z mojho pohladu verdikt jasny: reklamaciu neuznavame, zakaznik je povinny si pred jazdou kontrolovat dotiahnutie srub na kolieskach. Opat pre istotu sli korcule distributorovi. Korcule prisli spat - opravene! Reklamaciu sice neuznali, ale v ramci znacky dostal novy noz (bezne stoji 80€) bezplatne a vsetko mu este nastavili. Tie korcule vyzerali ako nove. Poslal som zakaznikovi. Ten je nespokojny, lebo on chce vratit peniaze spat a ako to, ze sme reklamacku neuznali, ale pri tom sme mu korcule opravili a on chce naspat poskodeny noz a vyhraza sa SOI a sudmi... Mal som tazke srdce na distributora, lebo aj mu vysli v ustrety aj tak huci, ze je nespokojny. Dnes lutujem, ze som mu tie rozj*bane korcule neposlal spat bez opravy.
Takto by som mohol pokracovat a pokracovat. Mozno by to bolo na knihu :) Podnikanie na webe ma naucilo jedno: dobrosrdecnost sa nevyplaca.
Gina Er
19.06.11,13:16
dobrosrdecnost sa nevyplaca nie len na webe,ale všeobecne :-(
majkelx
19.06.11,13:39
Pacila sa mi veta, "ze takto sa zakaznici nevychovavaju". Ano presne tak...nasa firma ich rozmaznala, ze mohli reklamovat vsetko. A zneuzili to ako som pisal hore.

Dobrosrdecnost sa vyplaca az do momentu, kym celu tvoju filozofiu a etiku "nenaburaju" minimalne traja zakaznici. Stare dobre pravidlo- tri krat a dost!
Potom nastane v hlave skrat a vsetko nabera rychle tempo, obchodne podmienky a reklamacie, no najma nechut komunikovat s takymito....xxx. ale uraza to teba ako tvorcu webstranky a najma tvoje dusevne vlastnictvo. Nie ego...ale vykonanu pracu.
majkelx
19.06.11,13:41
No na druhej strane...sme velmi maly trh a jeden takyto zakaznik ti dokaze urobit taku antireklamu ze potom budes po sudoch nahanat ty jeho. mylim sa? Tie reklamacie..vyjst v ustrety jednemu, to znamena urobit nadstandardny krok pri uplatneni reklamacie a druhy...bohuzial. Tak isto si treba vazit zakaznikov, ktori nakupuju viackrat a tych je dost. Pre takych ponukame nadstandard. Etika...

P.S-Toto forum je vynikajuce. Moje nove hobby, som tu medzi ludmi ktori riešia presne to iste čo ja a myslím si, že si dokážeme aj medzi sebou pomôcť...dúfam:-)
camozzi
19.06.11,13:47
No na druhej strane...sme velmi maly trh a jeden takyto zakaznik ti dokaze urobit taku antireklamu ze potom budes po sudoch nahanat ty jeho. mylim sa?
Nemylis sa ALE treba si polozit otazku: Je pre mna ako obchodnika rentabilne bojovat o zakaznika, ktori mi prinasa stratu v podobe reklamacii a vecnych ziadosti o vymenu tovaru? Aj ked mu zakazdym vyhovies, nikdy sa ti nezavdaci v podobe sirenia dobreho mena obchodu.
majkelx
19.06.11,14:00
Je pre mna ako obchodnika rentabilne bojovat o zakaznika, ktori mi prinasa stratu v podobe reklamacii a vecnych ziadosti o vymenu tovaru? Aj ked mu zakazdym vyhovies, nikdy sa ti nezavdaci v podobe sirenia dobreho mena obchodu.

Ano, presne tak..plný súhlas. No a ešte k tomu pridám. že sa ti môže šíriť dobré meno tzv. "dobrý (zo strany zákazníka) zlý (zo strany obchodníka) obchodník" - "to je super obchod, nevadi, pokazis, daju ti nove..v pohodičke:) Mal som skutočne dobré úmysli.
Nie, nevyplatí sa, radšej stratím jedného ako celý trh:-) zaplatím na účet sumu(nemusím ale radšej áno) a tým naša spolupráca končí. Nikdy viac.
camozzi
19.06.11,14:11
No ja o takch nevdacnych zakaznikoch hovorim, nech idu nakupovat do Tesca. V znackovom obchode takych nechcem.
padro
19.06.11,15:07
ja som tiez takto na zaciatku riesil reklamacie vsetko som uznaval, nad ramec toho co som musel, ale samozrejme dodavatel mi povedal ze on mi nic neposle nove proste to nemam uznavat, a povedal mi ze OK teraz to mate par ks tak sa to este nezda ale ked sa vam to rozbehne tak viac prerobite ako zarobite, jednoducho ste prilis makky musite pritvrdit, na ten telefonat si pametam dobre.
bubkoch
19.06.11,15:27
no zislo sa tu predajcov požehnane .. nevravim ze nemate ciastocne pravdu a ze sa nenajdu v radoch zakaznikov spekulanti, ale zasa odtial potial ...
mna ako zakaznika vase problemy so znechutenym dodavatelom nezaujimaju ... na mojej strane je zakon, a ked raz je reklamacia opravnena, mate smolu a potlacim to aj pred sud ak bude treba ... inak vas nic nenauci nepredavat šmejdy a dodavatelov/vyrobcov nic nenauci vyrabat kvalitne ...

mne napr. minuly rok presne 1 mesiac pred koncom 2-rocnej zarucnej doby prestal fungovat autofokus na objektive ... z nicoho nic, isiel len na manualne ostrenie ... dost som mal obavu ako to predajca vyriesi (kupoval som ho v megafoto) ... tak som zbalil objektiv, doklady a poslal do prolaiky ... o tyzden sa vratil opraveny, prečisteny, dokonca gratis vymenili aj akusi foliu prednej čočky, lebo na nej bola ryha (to som vobec nereklamoval)
padro
19.06.11,15:40
bubkoch ale to sa asi nerozumieme, my nemame nic proti reklamacii vramci zakona... este raz a dobre si to tu precitaj, my sme riesili reklamacie daleko nad ramec zakona, lenze na SK plati podaj niekomu prst a vezme ti celu ruku..
majkelx
19.06.11,15:44
bubkoch ale to sa asi nerozumieme, my nemame nic proti reklamacii vramci zakona... este raz a dobre si to tu precitaj, my sme riesili reklamacie daleko nad ramec zakona, lenze na SK plati podaj niekomu prst a vezme ti celu ruku..

Dakujem za vysvetlenie. Nevedomosť zákona neospravedlňuje. A my sa jednoznačne riadime podľa zákonov.
O tomto je celá vetva v tomto fóre. Nemožno si prečítať jednu vetu, potom celá pointa nemá zmysel.
Aj ja som bol donedávna iba "konzument" teda zákazník. A keď sme pri tom, som stále zákazník, pretože nakupujem. Ale keď niečo svojvoľne pokazím, tak nesiem následky len ja.

Apropo, proti solventným zákazníkom nemáme nič.
My sa tu skôr bavíme o solventnosti zákazníkov. O solventnosti obchodníkov je toho na nete určite viac. Musíme sa brániť, každému to prajem byť živnostníkom. Potom má človek iný pohľad na svet.
avalik
19.06.11,15:45
zalezi ako mas urobeny reklamacny poriadok, urcite by som len na zaklade fotografie neposielala nahrady rovnaky tovar ani nevracala peniaze.

nech ti tie gumaky posle, posud to. je rozdiel fotka a original.

len treba dosrzat 30 dnovu lehotu.

§18 zakona 250/2007 o ochrane spotrebitela:
...
(6) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil počas prvých 12 mesiacov od kúpy, môže predávajúci vybaviť reklamáciu zamietnutím len na základe odborného posúdenia; bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia nemožno od spotrebiteľa vyžadovať úhradu nákladov na odborné posúdenie ani iné náklady súvisiace s odborným posúdením.

(7) Ak spotrebiteľ reklamáciu výrobku uplatnil po 12 mesiacoch od kúpy a predávajúci ju zamietol, osoba, ktorá reklamáciu vybavila, je povinná v doklade o vybavení reklamácie uviesť, komu môže spotrebiteľ zaslať výrobok na odborné posúdenie. Ak je výrobok zaslaný na odborné posúdenie určenej osobe, náklady odborného posúdenia, ako aj všetky ostatné s tým súvisiace účelne vynaložené náklady znáša predávajúci bez ohľadu na výsledok odborného posúdenia. Ak spotrebiteľ odborným posúdením preukáže zodpovednosť predávajúceho za vadu, môže reklamáciu uplatniť znova; počas vykonávania odborného posúdenia záručná doba neplynie. Predávajúci je povinný spotrebiteľovi uhradiť do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady. Znova uplatnenú reklamáciu nemožno zamietnuť.