20lucka201
16.06.11,12:43
Zdravím poraďáci.

Situácia je taká, že vlani som prebrala jednu firmu. Nevedela som, že firma každý rok dostáva nenávratný príspevok od štátu na základe výmeru pôdy. Keďže vlani neprišli peniažky, o dotáciách som nič netušila, že vôbec také dačo mala firma dostať...
Minulý týždeň prišli peniažky na účet, aj za rok 2010 aj za tento rok. Otázkou je, či mám podať dodatočné daňové priznanie a priznať si tam príjem (výnosy budúcich období) , alebo mám klasicky zdaniť v tomto roku, kedy som o tejto skutočnosti aj dozvedela. (doklad - rozhodnutie o dotácií prišlo koncom mája)
Za skorú odpoveď vám vopred ďakujem !!
betka
16.06.11,20:21
Postupy v JU:

§ 18
Dotácie

(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky.

ZDP:

17/3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


f) dotácia poskytnutá na obstaranie odpisovaného hmotného majetku v zdaňovacom období, v ktorom bolo o nej účtované vo výnosoch podľa osobitného predpisu;1) táto dotácia sa zahrnie do základu dane počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 a vo výške odpisu podľa § 27 alebo § 28 alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie na obstaranie tohto majetku,

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,

A do tretice drsr:

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fmp_dotacie.pdf&rct=j&q=dot%C3%A1cie%20drsr&ei=gWX6TeKoDcbOsgbRgfnLDw&usg=AFQjCNFfgjmaYzpCf0phS0O1dztHvij_GQ&cad=rja

Nejdem sa rozpisovať, pokyn je jednoznačný