DANUS
11.01.06,15:29
Chcela by som sa spytat ci nevie nahodou niekto alebo sa niekde na internete nenachadza zoznam naco vsetko ma clovek pravo ktory ma DMO-detska mozgova obrna ma preukaz ZŤP a 70% priznanie. Podotknem ak to pomoze ze je to otec ktoremu bola priznana dcera do opatery a je na nu sam. Napr.rehabilitacie hradene, benzin, atsd.
rada
11.01.06,14:44
Je viac možností čo môže dostať, najlepšie by mali tento dotaz zodpovedať zamestnanci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí vydali rozhodnutie o ZŤP. Inak všetko je upravené v zákone č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci v platnom znení, len je strašne rozsiahly a treba sa v ňom zorientovať podľa choroby za ktorú bolo dievčatku priznané ZŤP.
DANUS
11.01.06,14:50
Dakujem za radu kde by som si mohla stiahnut ten zakon nasla som len zakon o socialnom poisteni nie o socialnej pomoci.

Dakujem
Simonab
11.01.06,15:02
Skús tu.
http://www.knihkm.cz/handy/texty/zspslov.htm
Ale naozaj je to veľmi individuálne čo mu priznajú. Určite sa musí pripraviť na nekonečné behačky a vybavovačky a presviedčanie soc. pracovníkov. Lebo oni ako keby dávali zo svojho. no možno nie všetci ale zatiaľ som sa nestretla s niekým kto by ich pochválil. Nechcem odrádzať, práve naopak určite sa to stojí aj za tú námahu, len aby malo dievčatko uľahčený život.
Heni
11.01.06,15:17
tu je zákon o sociálnej pomoci aj s prílohami, v ktorých sú tie diagnózy a nevyhnutné úkony, pri ktorých ZŤP potrebuje pomoc:
rada
11.01.06,15:23
Simonab, ja si myslím, že už to nebude také strašné keď už raz bolo zŤP a v dosť vysokom percente priznané. Podľa mňa úrad mal v predmetnom rozhodnutí aj uviesť na čo všetko má dievčatko nárok. To je však môj laický názor.
ajobs
11.01.06,15:41
Simonab, ja si myslím, že už to nebude také strašné keď už raz bolo zŤP a v dosť vysokom percente priznané. Podľa mňa úrad mal v predmetnom rozhodnutí aj uviesť na čo všetko má dievčatko nárok. To je však môj laický názor.

Áno, súhlasím, malo by to byť už v rozhodnutí.
Môže v zásade dostať opatrovateľský prípevok (§ 64a-6000 Sk, ak nemá iný príjem, môže byť 7500 Sk), § 64-príspevok na benzín vo výške 700 Sk, za určitých okolností aj nárok na príspevok na dopravný prostriedok.
Je potrebné detailne prečítať tento zákon (hoci je naozaj rozsiahly), mal niekoľko noviel - posledná bola s platnosťou od 1.9.2005, úplná verzia je aj na http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_zak_fr0.htm, do vyhľadávania v zákonoch treba zadať 195/1998 a pozrieť si Rek verziu zákona (1. v poradí).
Simonab
12.01.06,07:20
Nikto ti presne nepovie na čo všetko máš nárok. A mám to z vlastnej skúsenosti. Ty musíš vedieť čo potrebuješ ( aspoň oni to tak tvrdia ) a napísať to do žiadosti. Možno to už teraz toľko netrvá ja neviem. ja som to už vzdala. Ale je veľa takých, ktorí to potrebujú viac ako ja a tí to vzdať kvôli svojim postihnutým deťom nemôžu. Len uvediem príklad možno ti tým pomôžem. Kamarátka má rovnako postihnutého syna ( práve preto tá negatívna skúsenosť ). Nikto jej nepovedal na čo majú nárok musela si to pozisťovať od rodičov rovnako postihnutých detí. Iba jej povedali, že má nárok na invalidný vozík ( to že po teraz už neviem akom čase - rok, dva má nárok na druhý jej už nikto nepovedal a ona sa to dozvedela iba čírou náhodou ). Ale určite viem že si požiadala ( a aj dostala ) príspevok na auto, príspevok na stavbu bezbariérového RD, tuším jej preplácajú benzín, dostávajú nejaké plienky, najnovšie si požiadala o počítač ( keďže aj postihnuté dieťa má právo na štúdium ) a ďalej neviem musela by som sa jej spýtať ak ťa to ešte zaujíma.
DANUS
12.01.06,08:18
FDakujem velmi pekne robim to pre kamarata, ktory dostal dceru do svojej opatery kedze dievca s ktorym zil nejavi zaujem a on je sam sice pracuje ale nevie naco ma narok a ako na urady, este ze ma matku ktora mu pomaha.
Ak sa nieco da nejake zakony pripadne co ma robit, kde ma najst ziadosti, mozem mu vsetko postahovat z internetu aspon takto mu pomoct.
ajobs
12.01.06,13:41
FDakujem velmi pekne robim to pre kamarata, ktory dostal dceru do svojej opatery kedze dievca s ktorym zil nejavi zaujem a on je sam sice pracuje ale nevie naco ma narok a ako na urady, este ze ma matku ktora mu pomaha.
Ak sa nieco da nejake zakony pripadne co ma robit, kde ma najst ziadosti, mozem mu vsetko postahovat z internetu aspon takto mu pomoct.

Skús pozrieť aj túto stránku, sú tam rôzne zákona zo sociálnej sféry
http://www.employment.gov.sk/DIS/main.htm, a priložený dokument - zmeny v sociálnej politike od 1.1.2006.
DANUS
13.01.06,06:32
Velmi pekne vam dakujem vcera som vsetko studovala, pripravila, ak nieco sa podari este najst budem povdacna, chcela by som este to som tam vcera nenasla, prispevok na benzin, nejaku ziadost alebo podklady
Simonab
13.01.06,07:06
Hľadala som aj ja ale tiež som nenašla. Mám jednu takú žiadosť doma, len škoda nemám skener. Pokúsim sa ju dáko dostať do počítača a potom ju sem prilepím, ale až keď príde syn zo školy lebo ja som na to antitalent. Ale na UPSVaR by ti ju bez problémov tiež poskytli.

Ajobs musím uznať, že teraz sú tie informácie o inom ako voľakedy. Stačí sa pozrieť na internet, len keď ja som sa tomu doteraz bránila. Ale chlapci ma presvedčili, že je to dobrá vec. No a teraz som sa zamilovala do Porady a nikoho k počítaču nepustím.
dari1
13.01.06,07:14
niekolko stranok s udajmi - tlaciva tu asi nenajdes, mne davali iba rozne prefotene.... ale je tam myslim v celkom zrozumitelnej forme popisane, co potrebujes
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventId=463
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catID=13&eventID=964
http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventId=843
doporucujem pri pisani ziadosti co najviac dodrziavat terminologiu, co bola pouzita v zakone , aj ked nam ako obycajnym ludom to znie hrozne, ale pri styku s uradnikmi je to dolezite.
Prajem vela zdaru.
ajobs
13.01.06,08:05
Ajobs musím uznať, že teraz sú tie informácie o inom ako voľakedy. Stačí sa pozrieť na internet, len keď ja som sa tomu doteraz bránila. Ale chlapci ma presvedčili, že je to dobrá vec. No a teraz som sa zamilovala do Porady a nikoho k počítaču nepustím.

PC a internet sú super veci, používam ich od času, keď sa prvýkrát objavili na Slovensku, a nemôžem si ich - napriek tomu, že som človek v strednom veku - vynachváliť.
A Porada je super. :)
Simonab
13.01.06,08:21
PC a internet sú super veci, používam ich od času, keď sa prvýkrát objavili na Slovensku, a nemôžem si ich - napriek tomu, že som človek v strednom veku - vynachváliť.
A Porada je super. :)

To máš teda pravdu. Ja si sem sadám hneď ako chalanov vychystám do školy a zbadám sa až keď zazvoní telefón alebo treba nakŕmiť hladné krky.
Ale to už sme mimo tému. Sorry.
DANUS
13.01.06,12:09
Tiez som si zvykla pouzivat internet ale ako zistujem pre tazko zdravotne postihnutych je tak malo informacii a ak hej tak nezrozumitelnych ze az, ale aj tak dakujem pozeram aj ja na internete ale ak by ste mali nejake info prosim dajte vediet.
rada
13.01.06,14:19
odporúčam www.epi.sk - občianske minimum - pomoc a podpora zdravotne postihnutým občanom; www.employment.gov.sk - občan v sociálnej politike - pomoc a podpora zdravotne postihnutým občanom. Väčšinou je to všetko všeobecné viac-menej citácie zo zákona. Ako bolo už spomínané súčasťou posudku mali byť aj navrhnuté formy kompenzácie, pretože ich poskytnutie by malo byť odporučené odborníkom. Bez toho sám človek asi ťažko zistí na čo má a na čo nemá nárok.Chcem tým povedať, že napr. občanov zťp- celiatik nemôže požadovať napr. kompenzácia zvýšených výdavkov napr. s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a pod. Ale určite má nárok napr. na diétne stravovanie. Niekde som počula, že zťp sú oslobodený aj od platenia diaľničných známok, niektorí neplatia mesačný poplatok za telefónnu stanicu, dokonca nižšie poplatky za televízor.
Mimochodom ten benzín spadá pod kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla.
Evaman
08.02.06,09:33
Nemáte prosím niekto skúsenosť s tým, či osoba s diagnózou DMO II.stupňa musí pre posúdenie invalidného dôchodku mať vykonané IQ testy? Mám totiž známu, ktorá má takéto dieťa a revíznej lekárke nestačí posudok vydaný psychiatričkou špeciálne na tieto účely. Je už z toho zúfalá za tento posudok už zaplatila 300,- Sk. Za ďalšie vystavenie IQ testov si pýta ďalšých 400,-. A to nehovorím , že mala doniesť posudky aj od ortopéda, neurológa . .
Veď u dieťaťa s DMO II. stupňa je predsa zrejmé , že IQ predsa nemôže mať 150. Myslím, že je to zrejmé z tabuliek a miera funkčnej poruchy je jasná.
Neviete kde by som našla všeobecný "cenník" za poskytnuté lek . služby a koľko si vôbec môžu lekári pýtať za takéto vystavenie dokladov?
Budem vďačná ak poradíte.
metodcader
09.03.06,19:28
Ak má dieťa MFP 70%, predpokladám, že bolo hodnotené podľa prílohy č. 4 zákona 195/98 Z.z. kapitola V.2.c. 70-90%, v takomto prípade je možné žiadať okrem preukatu ZŤP kompenzácie zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva podľa prílohy č. 12, I.b, je možné požiadať o príspevok za opatrovanie. Čo sa týka kompenzácii súviciacich s prepravou, či už ide o príspevok na benzín atd., ste neposkytli dostatok ďalších informácii.
Eulalia
25.03.06,16:39
Ak niekto z Vás potrebuje konkrétnu radu z oblasti sociálnej pomoci pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) ozvite sa, pomerne dobre túto problematiku poznám, môžem poradiť.
pista52
30.03.06,14:18
Skús vyhľadať stránku www.obcan.sk a prejdi na Životné situácie,nájdeš tam Kompenzácia pre ťažko zdravotne postihnutých