miko_15
16.06.11,15:42
Zdravim Vas,

mam takyto problem. Pred nedavnom som sa zamestnal s tym, ze som podpisal zmluvu, v ktorej stoji:
"Mzda zamestnanca je po dohode XY EUR..." Este som sa aj spytal, ci sa jedna o hrubu mzdu a tvrdili, ze ano.

Prisla mi prva vyplata s vyplatnou paskou, kde bola konecna mzda urcena nasledovne:

Zakladny plat (hlavny): XY Eur - bola to ta suma, ktora bola uvedena ako mzda v zmluve.

Z tejto sumy mi bolo odratane:
Odvody zamestnavatela 35,2%
Odvody zamestnanca 13,4%
Dan zo mzdy 19%

Problem je takyto: Nepaci sa mi, ze mi zo mzdy v zmluve, odratali 35,2% ako odvody zamestnavatela. Ved tie odvody sa stahuju z celkovej ceny prace a nie z hrubej mzdy.

Bol som aj za nasou mzdarkou a ta tvrdi, ze vsetko je v poriadku a mohol som sa tam obhajovat ako som chcel, nedala mi za pravdu.

Chcel by som sa spytat, ako postupovat?

Dakujem.
veronikasad
16.06.11,13:45
Zdravim Vas,

mam takyto problem. Pred nedavnom som sa zamestnal s tym, ze som podpisal zmluvu, v ktorej stoji:
"Mzda zamestnanca je po dohode XY EUR..." Este som sa aj spytal, ci sa jedna o hrubu mzdu a tvrdili, ze ano.

Prisla mi prva vyplata s vyplatnou paskou, kde bola konecna mzda urcena nasledovne:

Zakladny plat (hlavny): XY Eur - bola to ta suma, ktora bola uvedena ako mzda v zmluve.

Z tejto sumy mi bolo odratane:
Odvody zamestnavatela 35,2%
Odvody zamestnanca 13,4%
Dan zo mzdy 19%

Problem je takyto: Nepaci sa mi, ze mi zo mzdy v zmluve, odratali 35,2% ako odvody zamestnavatela. Ved tie odvody sa stahuju z celkovej ceny prace a nie z hrubej mzdy.

Bol som aj za nasou mzdarkou a ta tvrdi, ze vsetko je v poriadku a mohol som sa tam obhajovat ako som chcel, nedala mi za pravdu.

Chcel by som sa spytat, ako postupovat?

Dakujem.
"prilep" výplatnú pásku - s vymazanými osobnými údajmi. Ešte som nevidela výplatu zamestnanca, ktorému strhli odvody zamestnávatela.

Odvody zamestnávatela sú informatívny údaj a predstavujú cenu práce.
miko_15
16.06.11,14:26
"prilep" výplatnú pásku - s vymazanými osobnými údajmi. Ešte som nevidela výplatu zamestnanca, ktorému strhli odvody zamestnávatela.

Odvody zamestnávatela sú informatívny údaj a predstavujú cenu práce.

tak prikladam vyplatnu pasku.
Aby som troska ozrejmil jej obsah. Zakladny plat (hlavny): tu je uvedena hodnota z pracovnej zmluvy, kde je to uvedene ako mzda zamestnanca. Teda 900 Eur by mala byt moja hruba mzda.

Dalsie veci nie su az tak podstatne, dolezita je potom Sumarizacia. Pre dalsie upresnenie. Do prace som nastupil 16.5.2011, to znamena, ze som odpracoval 12 dni. Z tychto 12 dni vypocitali celkovu cenu prace ako alikvotnu ciastku z celeho mesiace, zodpovedajucu 12 dnom. Tuto celkovu cenu prace ale zjavne vypocitali z hrubej mzdy ako 900*12/20. Z tejto celkovej ceny prace potom strhli odvody zamestnavatela, odvody zamestnanca a dan zo mzdy a urcili cistu mzdu zamestnanca.

To je moj nazor na tuto vyplatnu pasku. Prosim, poskytnite mi Vase nazory na to, ako vypocitali cistu mzdu. Dakujem.
veronikasad
16.06.11,14:30
Vidíš, a je to presne tak ako som napísala.

Čistá mzda = hrubá mzda - odvody.

Celková cena práce a odvody zamestnávatela sú informatívny údaj.
(cena práce rovná sa hrubá mzda + odvody zamestnávatela). V pracovnej zmluve sa (zatial) neuvádza cena práce, ale hrubá mzda. Po zavedení superhrubej mzdy to bude inak.
miko_15
16.06.11,14:37
Vidíš, a je to presne tak ako som napísala.

Čistá mzda = hrubá mzda - odvody.

Celková cena práce a odvody zamestnávatela sú informatívny údaj.

ano s tymto suhlasim, ale povedz mi prosim, ako dostala tu hrubu mzdu. Z celkovej ceny prace - odvody zamestnavatela. Ale tu celkovu cenu prace dostala z mesacnej hrubej mzdy. A prave toto sa mi nezda. Ved predsa ak som odrobil 12 dni z mesiaca, pocitajme ze maj mal 22 pracovnych dni, tak hruba mzda za 12 dni by mala byt minimalne polovica z hrubej mesacnej mzdy, ktora je 900 Eur. Podla tejto vyplatnej pasky je ale hruba mzda 392 Eur, co nie je ani ta polovica. Toto je pre mna zahadou. Podla mojho nazoru je problem niekde v tej polozke Zakladny plat (Hlavny): 900 Eur.

Tuto sumu ako keby povazovali za celkovu cenu prace a nie hrubu mzdu.
veronikasad
16.06.11,14:41
Hrubú mzdu máš vypočítanú 900 : 176 (mesačný fond prac.času) x 76,8 (asi nemáš odpracované všetky hodiny, inak by tam malo byť 12x8=96 hod.)
miko_15
16.06.11,14:44
Hrubú mzdu máš vypočítanú 900 : 176 (mesačný fond prac.času) x 76,8 (asi nemáš odpracované všetky hodiny, inak by tam malo byť 12x8=96 hod.)

pracujem na 4/5 uvazok
veronikasad
16.06.11,14:46
pracujem na 4/5 uvazok= kolko hodín týždenne ? Ak ide o školstvo, tam ti neporadím, tam je asi iný výpočet hrubej mzdy ...
zk24
16.06.11,14:46
Snad tam nemam chybu.

do policka kam smeruje sipka napis hrubu mzdu z pracovnej zmluvy a mozes si skontrolovat ci je to dobre.

ak som sa nikde nepomylila

samozrejme hrubu mzdu aka ti prinalezi na ten mesiac (odpracovane hodiny, .... )
veronikasad
16.06.11,14:48
Zuzka, ale jeho pracovný pomer netrval celý mesiac, nejaký "zádrhel" je pri výpočte hrubej mzdy a fondu prac.času.
miko_15
16.06.11,14:49
= kolko hodín týždenne ? Ak ide o školstvo, tam ti neporadím, tam je asi iný výpočet hrubej mzdy ...

tyzdenne odpracujem 32 hodin a nie je to v skolstve.
zk24
16.06.11,14:49
Pozeram tu pasku a zle sa m ito cita, ale tam je ze odpracovane dni = 12?

Vies ze ked nemas odpracovany cely mesiac ze ti neprinalezi cela mzda, hej?
zk24
16.06.11,14:50
Veronika: strasne zle vidim tu pasku... :(
miko_15
16.06.11,14:51
Pozeram tu pasku a zle sa m ito cita, ale tam je ze odpracovane dni = 12?

Vies ze ked nemas odpracovany cely mesiac ze ti neprinalezi cela mzda, hej?

no jasne ze viem, to mi je uplne jasne. Otazka je, ako je mozne, ze ked som odpracoval 12 dni z mesiaca, co je viac ako polovica, je hruba mzda za 12 dni nizsia, ako polovica z mesacnej hrubej mzdy. nejak mi to nesedi.
zk24
16.06.11,14:54
no jasne ze viem, to mi je uplne jasne. Otazka je, ako je mozne, ze ked som odpracoval 12 dni z mesiaca, co je viac ako polovica, je hruba mzda za 12 dni nizsia, ako polovica z mesacnej hrubej mzdy. nejak mi to nesedi.

vidim ze mas nejakych 392 za tych 12 dni. A kolko je tam ta celkova hruba mzda zmluvna? 800? 900? Nevidim to dobre :(

Uz vidim v tom druhom tvojom popise, ze 900. Idem pre kalkulacku :D
veronikasad
16.06.11,14:56
no jasne ze viem, to mi je uplne jasne. Otazka je, ako je mozne, ze ked som odpracoval 12 dni z mesiaca, co je viac ako polovica, je hruba mzda za 12 dni nizsia, ako polovica z mesacnej hrubej mzdy. nejak mi to nesedi.
Reklamuj výplatu u mzdárky, nie je správny výpočet - ale nie preto, že máš strhnuté odvody zamestnávatela.

Je zle vypočítaná hrubá mzda. Základná mzda je delená plným fondom prac.času a vynásobená počtom skutočne odprac.hodín. Možno je to len chybným nastavený mzdového SW.

správny výpočet by mal byť :

900/140,8 x 76,80 = 490,91€ (za predpokladu, že máš 32 hod týždenný prac.čas rozvrhnutý na 5 dní v týždni).
zk24
16.06.11,14:57
Reklamuj výplatu u mzdárky, nie je správny výpočet - ale nie preto, že máš strhnuté odvody zamestnávatela.

Je zle vypočítaná hrubá mzda. Základná mzda je delená plným fondom prac.času a vynásobená počtom skutočne odprac.hodín. Možno je to len chybným nastavený mzdového SW.

správny výpočet by mal byť :

900/140,8 x 76,80 = 490,91€ (za predpokladu, že máš 32 hod týždenný prac.čas rozvrhnutý na 5 dní v týždni).

900 / 22 * 12 / 5 * 4 = 392,73 € presne.
Kedze hvori ze ma 4/5 uvazok. Asi ma v pracovnej zmluve napisanu sumu za plny uvazok, a nie je tam vykrateny /5*4

Uz len zistit, co je napisane presne v zmluve. Ci je tam celkova suma za cely uvazok a ze sa bude kratit uvazkom, alebo uz tych 900 € je kvazi vykratenych, a mzdarka to vykratila dvakrat.
Ako stoji zmluva?
miko_15
16.06.11,15:00
900 / 22 * 12 / 5 * 4 = 392,73 € presne.
Kedze hvori ze ma 4/5 uvazok. Asi ma v pracovnej zmluve napisanu sumu za plny uvazok, a nie je tam vykrateny /5*4

Uz len zistit, co je napisane presne v zmluve. Ci je tam celkova suma za cely uvazok a ze sa bude kratit uvazkom, alebo uz tych 900 € je kvazi vykratenych, a mzdarka to vykratila dvakrat.
Ako stoji zmluva?

v zmluve je urcite uvedena suma uz za 4/5 uvazok.
veronikasad
16.06.11,15:01
Ešte som urobila jeden prepočet a vyšla mi mzda, ktorú máš na páske. Suma 900 € je pri 40 hod. prac.čase. Pri pracovnom čase 32 hod. týždenne je upravená - 900/176*140,8 = 720€

Potom výpočet mzdy za máj :

720 / 140,8 x 76,8 = 392,72€ - čo je suma, ktorú máš na páske ako hrubú mzdu.

A záhada je vyriešená.
veronikasad
16.06.11,15:02
v zmluve je urcite uvedena suma uz za 4/5 uvazok.
určite nie - viď prepočet nižšie.
zk24
16.06.11,15:03
Ešte som urobila jeden prepočet a vyšla mi mzda, ktorú máš na páske. Suma 900 € je pri 40 hod. prac.čase. Pri pracovnom čase 32 hod. týždenne je upravená - 900/176*140,8 = 720€

Potom výpočet mzdy za máj :

720 / 140,8 x 76,8 = 392,72€ - čo je suma, ktorú máš na páske ako hrubú mzdu.

A záhada je vyriešená.

to je ten prepocet na styri patiny, co davam hore.
Teraz by bolo zaujimave vediet citaciu zmluvy
veronikasad
16.06.11,15:05
Dopracovali sme sa k rovnakému výsledku dvomi spôsobmi ...
zk24
16.06.11,15:07
:) ja na dni, ty na hodiny :) Piseme moc subezne, a potom jedna odpisuje kym druha pise :)
miko_15
16.06.11,15:07
určite nie - viď prepočet nižšie.

urcite ano :) to som riesil uz minule, ked som mal problem s pracovnou zmluvou, na ktoru taktiez omylom uviedli zlu sumu. Vtedy som bol za nimi a povedali mi, ze dostali zle podklady a zmluvu mi upravili na 900 Eur za 4/5 uvazok. To znamena, ze zajtra si to tam pojdem vydiskutovat. V kazdom pripade, velmi pekne dakujem za vyvedenie z omylu, ze som bol ochudobneny o odvody zamestnavatela. Teraz mi to je uz jasne.
veronikasad
16.06.11,15:08
urcite ano :) to som riesil uz minule, ked som mal problem s pracovnou zmluvou, na ktoru taktiez omylom uviedli zlu sumu. Vtedy som bol za nimi a povedali mi, ze dostali zle podklady a zmluvu mi upravili na 900 Eur za 4/5 uvazok. To znamena, ze zajtra si to tam pojdem vydiskutovat. V kazdom pripade, velmi pekne dakujem za vyvedenie z omylu, ze som bol ochudobneny o odvody zamestnavatela. Teraz mi to je uz jasne.
Daj vedieť, ako to dopadlo - naozaj môže isť aj o chybné nastavenie mzdového SW.
zk24
16.06.11,15:09
urcite ano :) to som riesil uz minule, ked som mal problem s pracovnou zmluvou, na ktoru taktiez omylom uviedli zlu sumu. Vtedy som bol za nimi a povedali mi, ze dostali zle podklady a zmluvu mi upravili na 900 Eur za 4/5 uvazok. To znamena, ze zajtra si to tam pojdem vydiskutovat. V kazdom pripade, velmi pekne dakujem za vyvedenie z omylu, ze som bol ochudobneny o odvody zamestnavatela. Teraz mi to je uz jasne.

Tak drzim palce nech pochodis a nech ti doplatia co maju. Chyby sa stavaju. Vsetci sme len ludia. Aj software je len clovek :)
miko_15
16.06.11,15:12
to je ten prepocet na styri patiny, co davam hore.
Teraz by bolo zaujimave vediet citaciu zmluvy

zmluvne strany sa dohodli, ze mzda zamestnanca je stanovena na 900 Eur mesacne s tym, ze jej vyska bola dojednana podla ustanovenia par. 121 ods. 2 Zakonika prace uz s prihliadnutim na pripadnu pracu nad cas.

nie je to tu presne uvedene ale po ustnej dohode to bolo uvedene ako mzda za 4/5
srska
16.06.11,15:14
zmluvne strany sa dohodli, ze mzda zamestnanca je stanovena na 900 Eur mesacne s tym, ze jej vyska bola dojednana podla ustanovenia par. 121 ods. 2 Zakonika prace uz s prihliadnutim na pripadnu pracu nad cas.

nie je to tu presne uvedene ale po ustnej dohode to bolo uvedene ako mzda za 4/5
nech ti dajú dodatok k zmluve aby to bolo pre obe strany jasné.
miko_15
17.06.11,07:49
tak a je to vyriesene :)

Tak, ako si vravela, chyba bola v systeme. Problem nastal uz pri podpise zmluvy, kedy som zbadal, ze mzda, uvedena v zmluve, nie je taka, ako sme sa dohodli ale boli to 4/5 z tej, ktoru som mal dostat. Isiel som na personalne a tam zistili, ze im dali zle podklady a oni vyratali z tych 900 Eur cast 4/5. Nasledne zmluvu upravili na dohodnutych 900Eur mesacne za 4/5 uvazok. Do systemu ale tato zmena nebola evidovana a tak to pocitalo mzdu z hodnoty 720 Eur. Dakujem Vam za vase rady :)
zk24
17.06.11,10:03
Super