erik son
16.06.11,16:44
Dobrý deň, chcela by som sa niekoho spýtať, či je možné figurovať v sro ako konateľ a zároveň pracovať v úplne inej firme na HPP.
Ako je to z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Musím platiť 2x, alebo stačí keď mi to zaplatí súčasný zamestnávateľ. Chcem si založiť sro, ale zatiaľ, pokiaľ sa mi biznis nerozbehne, nechcela by som dávať výpoveď v súčastnom zamestnaní.
Ďakujem za odpove.
KEJKA
16.06.11,15:36
100x zodpovedané.
Konateľ môžeš byť, ale predmet činnosti sro by sa mal odlišovať od druhu momentálne vykonávanej práce. Spoločník aj konateľ v sro nemusia mať príjem, teda žiadne odvody sa vtedy neplatia.
erik son
16.06.11,19:21
ďakujem za odpoveď. Ja som sa na to pýtala viacerých, ale odpoveď som nedostala jednoznačnú. "nemalo by sa platiť"
Začínam, tak možno niektoré otázky budú pre vás starých podnikateľov banálne :))
erik son
16.06.11,19:22
ďakujem za odpoveď. Ja som sa na to pýtala viacerých, ale odpoveď som nedostala jednoznačnú. "nemalo by sa platiť"
Začínam, tak možno niektoré otázky budú pre vás starých podnikateľov banálne :))
KEJKA
16.06.11,19:40
viac surfuj na Porade, hľadaj témy, ktoré sa týkajú tebou riešených problémov.
alessi
26.06.11,04:59
Konateľ môžeš byť, ale predmet činnosti sro by sa mal odlišovať od druhu momentálne vykonávanej práce.
Dovolím si nesuhlasit. Môže mať rovnaký ale treba podpis z hpp od šéfa že môže vykonávať danú činnosť.
ekopo
26.06.11,05:12
stačí sa aspoň trocha zorientovať v zákonoch:
zákonník práce
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
avalik
26.06.11,06:22
Dovolím si nesuhlasit. Môže mať rovnaký ale treba podpis z hpp od šéfa že môže vykonávať danú činnosť.


Ano ale len v pripade ked podnika ako SZCO a podobne.
S.r.o. je pravnicka osoba a teda nie je dovod ziadat veduceho inej organizacie o suhlas na vykonavanie cinnosti. Ak bude len spolocnik a konatel bez prijmov (len s pripadnymi podielmi na zisku) tak zamestnavatela o tom nemusi informovat.
Ice dive
26.06.11,06:39
Ano ale len v pripade ked podnika ako SZCO a podobne.
S.r.o. je pravnicka osoba a teda nie je dovod ziadat veduceho inej organizacie o suhlas na vykonavanie cinnosti. Ak bude len spolocnik a konatel bez prijmov (len s pripadnymi podielmi na zisku) tak zamestnavatela o tom nemusi informovat.
no lenže ľudia sú všelijaký, a sro už býva zapísaná v ORSR t.j. informácia verejne dostupna, takže je lepšie ten súhlas mať, ako potom riešiť nejaký teplý bonz od kolegu a vysvetľovať porušenie precovnej disciplíny a pod..
KEJKA
26.06.11,07:00
investície môžu byť rôzne, teda zamestnanec môže investovať a založiť sro - je spoločníkom. Podľa mňa by však nemal byť konateľom, zvlášť, ak činnosť sro je podobná tej u zamestnávateľa. Ako spoločník nemusí nič oznamovať ani hlásiť, podľa mňa by potom musel hlásiť podávanie športky, nákup akcií, či ukladanie peňaí do podielových fondov...........
Konateľ už má sro "na krku" tam je namieste riešiť-oznámiť vznik tejto funkcie.
avalik
26.06.11,07:29
no lenže ľudia sú všelijaký, a sro už býva zapísaná v ORSR t.j. informácia verejne dostupna, takže je lepšie ten súhlas mať, ako potom riešiť nejaký teplý bonz od kolegu a vysvetľovať porušenie precovnej disciplíny a pod..


Ano, mas pravdu, ludia su vselijaky. Preco by mi mal moj zamestnavatel hovorit do toho, akym sposobom ja pouzivam svoj majetok (ZI)? Ved to, ze niekto je zapisany ako spolocnik alebo konatel, este neznamena, ze ma z tychto funkcii prijem. Podnikatelom je s.r.o. nie ja ako osoba a teda zamestnanec.
Ak stiham HPP a v pracovnej dobe si nevybavujem veci svojej s.r.o., ani nezneuzivam prostriedky zamestnavatela, tak kazedmu moze byt sumafuk co ja robievam po veceroch.

Bola by som rada, keby sa k tomu vyjadril aj nejaky pravnik. Dakujem.
Ice dive
26.06.11,07:52
Ano, mas pravdu, ludia su vselijaky. Preco by mi mal moj zamestnavatel hovorit do toho, akym sposobom ja pouzivam svoj majetok (ZI)? Ved to, ze niekto je zapisany ako spolocnik alebo konatel, este neznamena, ze ma z tychto funkcii prijem. Podnikatelom je s.r.o. nie ja ako osoba a teda zamestnanec.
Ak stiham HPP a v pracovnej dobe si nevybavujem veci svojej s.r.o., ani nezneuzivam prostriedky zamestnavatela, tak kazedmu moze byt sumafuk co ja robievam po veceroch.

Bola by som rada, keby sa k tomu vyjadril aj nejaky pravnik. Dakujem.
no poviem ti z vlastnej skúsenosti, ja som živnostník aj zamestnanec... zatial mna nikto nerieši, avšak mám kolegu, ktorý má cestovnú agentúru a predáva zájazdy...(je to sro a je v nej aj konateľom) nejeden kolega bol uz cez jeho agentúru na dovolenke... a ver tomu, že dosť ľudí vo firme na neho pozerá, cez prsty, že si dovolí mať aj iný príjem... (ľudia neriešia to, že ako spoločník a konatej je bez odmeny... - a že s tým má prácu po večeroch a pod..). zarážajúce je to, že ak sú nespokojný tiež majú tú možnosť niečo si založiť a rozbehnúť... ale to už nie závidieť je jednoduchšie...
zas na druhej strane celkom oddeliť sa to nedá, že teraz robím 8 hodín pre zamestnávateľa a neriešim nič ohľadom mojej sro a potom na fajront začnem podnikať...
avalik
26.06.11,08:00
no poviem ti z vlastnej skúsenosti, ja som živnostník aj zamestnanec... zatial mna nikto nerieši, avšak mám kolegu, ktorý má cestovnú agentúru a predáva zájazdy...(je to sro a je v nej aj konateľom) nejeden kolega bol uz cez jeho agentúru na dovolenke... a ver tomu, že dosť ľudí vo firme na neho pozerá, cez prsty, že si dovolí mať aj iný príjem... (ľudia neriešia to, že ako spoločník a konatej je bez odmeny... - a že s tým má prácu po večeroch a pod..). zarážajúce je to, že ak sú nespokojný tiež majú tú možnosť niečo si založiť a rozbehnúť... ale to už nie závidieť je jednoduchšie...
zas na druhej strane celkom oddeliť sa to nedá, že teraz robím 8 hodín pre zamestnávateľa a neriešim nič ohľadom mojej sro a potom na fajront začnem podnikať...

zavist je vsade ... ale ludia namiesto toho aby zdvihli zadky a nieco robili, radsej budu robit intrigy

... oddelit sa to urcite neda, ale predpokladam, ze pred sefom si nevybavujes telefonaty so svojimi klientami :)
dara
12.07.11,12:30
To by ste sa divili, koľko ľudí zneužíva svoje postavenie zamestnanca. Mala som možnosť stretnúť viacerých, dokonca jeden kolega si celý rok poza chrbát zamestnávateľa riešil svoje podnikanie resp. rozbiehal si ho, cez pracovnú dobu a používal k tomu všetky dostupuné pracovné prostriedky od telefónu až po služobné vozidlo, rok minimálne poberal plat a ešte si veselo podnikal na účet zamestnávateľa.