Jana1303
17.06.11,09:54
Dobrý deň, prosím všetkých poraďákov o pomoc:
Fyzická osoba, platca DPH, vedie JÚ, má vo firme auto na leasing od 09/2009 (žiada DPH) ktoré má splácať do 08/2012. Teraz na aute je velká porucha, oprava by bola nákladná a preto rozmýšľa, že by auto vrátil späť - odstúpenie od leasingu a zobral by od tej istej leasingovej spoločnosti nové auto. Prosím o pomoc čo by mal robiť z daňového hľadiska? Treba robiť opravné daňové za r. 2009 a 2010 a ako je to s DPH?
betka
17.06.11,09:09
17/(24) Základ dane nájomcu v zdaňovacom období, v ktorom došlo

a) k porušeniu podmienok finančného prenájmu podľa § 2 písm. s), sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 ods. 8 v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil ako vlastník podľa § 27 alebo § 28,
b) po skončení nájmu okrem finančného prenájmu ku kúpe prenajatej veci za kúpnu cenu nižšiu, ako je zostatková cena, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 27 alebo § 28, sa upraví o rozdiel už uplatneného nájomného v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnil vlastník podľa § 27 alebo § 28.

26/(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

21/e) výdavky (náklady) presahujúce limity ustanovené týmto zákonom alebo osobitnými predpismi15) a výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi, 103)

Nové auto, nový leasing
Jana1303
17.06.11,10:19
...ďakujem.........
petulka1891
25.04.12,11:28
Dobry den,

chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu, citala som tu vsetky prispevky ohladom predcasneho ukoncenia lizingu, ale akosi som to nepochopila, nemohol by mi to niekto skusenejsi vysvetlit tak „polopate“ prosim.
Uctujem v JU / iba 2 roky/. Ide mi o to ako mam zauctovat predcasne ukoncenie lizingu v JU a tiez ako to spravne uviest do DP za rok 2011.- myslim tu upravu ZD

15.07.2010 sme zobrali na leasing osobny automobil ( OC bola 9.373,82 €),
za rok 2010 som uplatnila odpisy vo vyske 980,- eur.

23.12.2011 sef predcasne ukoncil lizing a zaplatilo sa: nesplatena cast istiny, poplatok za predcasne ukoncenie, odúročený ušlý zisk v sume 6.557,68 € - prosim ako to mam zauctovat – do akych poloziek to ide?
Tiez by ma zaujimalo ako je to s odpismi, tie si nemozem uplatnit pretoze auto nebolo v majetku k 31.12., tak? Takze v roku 2011 nebudem vobec uctovat o odpisoch,alebo..?


No este by som sa chcela opytat ako sa chape ten §17 ods.24 o uprave zakladu dane, nemohol by mi to niekto napisat na konkretnych cislach, ja som to akosi nepochopila, alebo skor si nie som ista, ci to chapem spravne – ako si to mam vypocitat.
Velmi vas prosim o radu, nepoznam nikoho kto by mi v tomto pripade poradil.

este by som chcela dodat, ze to auto sa hned po prepise predalo FO, ci to nieco ovplyvni..

Dakujem
petulka1891
26.04.12,09:37
Dobry den,

chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu, citala som tu vsetky prispevky ohladom predcasneho ukoncenia lizingu, ale akosi som to nepochopila, nemohol by mi to niekto skusenejsi vysvetlit tak „polopate“ prosim.
Uctujem v JU / iba 2 roky/. Ide mi o to ako mam zauctovat predcasne ukoncenie lizingu v JU a tiez ako to spravne uviest do DP za rok 2011.- myslim tu upravu ZD

15.07.2010 sme zobrali na leasing osobny automobil ( OC bola 9.373,82 €),
za rok 2010 som uplatnila odpisy vo vyske 980,- eur.

23.12.2011 sef predcasne ukoncil lizing a zaplatilo sa: nesplatena cast istiny, poplatok za predcasne ukoncenie, odúročený ušlý zisk v sume 6.557,68 € - prosim ako to mam zauctovat – do akych poloziek to ide?
Tiez by ma zaujimalo ako je to s odpismi, tie si nemozem uplatnit pretoze auto nebolo v majetku k 31.12., tak? Takze v roku 2011 nebudem vobec uctovat o odpisoch,alebo..?


No este by som sa chcela opytat ako sa chape ten §17 ods.24 o uprave zakladu dane, nemohol by mi to niekto napisat na konkretnych cislach, ja som to akosi nepochopila, alebo skor si nie som ista, ci to chapem spravne – ako si to mam vypocitat.
Velmi vas prosim o radu, nepoznam nikoho kto by mi v tomto pripade poradil.

este by som chcela dodat, ze to auto sa hned po prepise predalo FO, ci to nieco ovplyvni..

Dakujem

Prosim nikto mi neporadi?
242micro
19.05.12,11:15
Dobrý den,

prepacte neviem zalozit novu temu....tak píšem sem, vie mi prosím vás poradit niekto, že ....mám auto na leasing CSOB, splácam ho vpoctate len tretí mesiac, dá sa urobiť tak že auto vrátim firme od ktorej som kupoval, a vyberiem si iné?? to čo som bral na CSOB leasin stálo 20 000 euro..to čo by som chcel stojí 12 000.?? dakujem Vám