Wikz
17.06.11,10:03
Dobry den,

na porade som pomerne novy uzivatel ale uz teraz mi forum velmi pomohlo, ked som v starsich temach nasiel odpovede na niektore moje otazky. Na jednu vec by som sa vsak predsalen rad spytal pokial ma niekto skusenost.

V podnikani uz skusenosti mam, ale nie s nasledujucim druhom cinnosti:
S partnerom sme sa dohodli s istym zahranicnym vyrobcom(EU) na zmluve s nasou, firmou, ze budeme dalej sprostredkovavat ich vyrobky. Rozhodli sme sa, ze by sme niektore z nich radi dostali do maloobchodov a teda sa stali velkoobchodom. Povedzme, ze by sa jednalo o nejake velke obchody, supermarkety. Dodavali by sme tovar technickeho, mechanickeho charakteru, pomerne drahsi. Takze by som si s nejakym nakupnym oddelenim mal dohodnut schodzku pravdepobone cez email. Tu nastava moj problem, nikdy som sa takehoto jednania predtym nezucastnil a neviem co mam ocakavat a co mam mat pripravene a zaroven akym sposobom sa budeme dohadovat napriklad o cene alebo ci si mam pre nich pripravit nejake podmienky alebo ci budu ocakavat nejaku marketingovu podporu. Spolocnost co je platcom DPH samozrejme mam, internetovu stranku tiez(dufam uz tento tyzden), produkt odprezentujem rad akurat by som rad pocul nejake vase pstrehy alebo skusenosti comu sa vyhnut alebo na co byt pripraveny, predsalen to stretnutie bude urcite velmi dolezite. A zaroven by som sa chcel spytat, ci niekto nahodou neviete ake prirazky si priemerne supermarkety uctuju pri tovare technickeho druhu napr. elektronika alebo rozny mechanicky tovar urceny na pracu - to aby som si vedel predstavit koncovu cenu.

Vopred dakujem za odpovede.
Nokerla
17.06.11,17:03
Treba sa nakontaktovat priamo na vedenie spolocnosti.
Zavolat tam a dohodnut si termin schodzky. Samozrejmostou je poslat potom email s informaciami o vasej spolocnosti, o com stretnutie bude mensi profil spolocnosti, aby aj druha strana vedela s kym ma tu cest.
Samozrejme, ze kazdy obchodny riaditel ma svoju "pravu ruku", cize sekretarku, ktora navrhne veducemu/managerovi tvoj zaujem o schodzku.
Potom by mala dotycna sekretarka zavolat Tebe a povedat termin.
Ty sa musis prisposobit.
Co sa tyka prezentacie tovaru/sluzby, tak musia byt jasne stanovene podmienky, nesmies na stretnuti, len tak hutat a pozerat do plafona. Treba sa na to dokladne pripravit.
To vsetko co povies na stretnuti, musis im dat aj na papieri, aby si to mohli aj precitat, resp. aby na Teba nezabudli ked sa ozves o tyzden.
Idealne je zobrat so sebou aj produkt, ktory im chces prezentovat a musis presvedcit o vyhodach daneho produktu.
Cenu musis vediet uz pred stretnutim, ziadne take, ze im das vediet neskor. To povazuju, za amaterizmus.
Do prezentacie treba zahrnut vsetky dolezite veci napr. aj dopravu tovaru.
Na stretnuti sa nesmies opakovat a cela prezentacia by mala byt strucna a vystizna, kedze ich cas je drahocenny.
Musis byt pohotovy aj ked Ti polozia zaludnu otazku.

Vela zdaru.
danushka
17.06.11,18:05
Doporučujem poštudovať z dostupnej literatúry, ktorej je určite dosť o marketingu, obchodnej psychológii, reči tela, busines správaní, vyjednávaní.

Neoslovuj veľkých odberateľov, skús osloviť menších. Trúfnuť si na veľký busines sa dá vtedy, keď zvládaš ten malý.
derek191919
18.06.11,05:44
Ja som zasa niekde tu na porade čítal v diskusii od ľudí čo dodávajú pre reťazce, že ta zoberú ako dodávateľa ale že si pýtali aj niečo do obálky pre nich, hold asi im manažerske platy nestačia, Slovensko sa nezapre, každopadne držim palce, snaď na takých nenatrafíš.
Gina Er
18.06.11,06:50
nedoporučujem veľké obchodné reťazce....viem,ako sa tam zaobchádza s tovarom,nehovoriac o tom,že chcú nehorázne veľké množstvá,aby vyjednali čo najnižšiu cenu.tovar sa najprv naskladní do distribučného centra a odtiaľ sa zásobujú jednotlivé baráky.takéto niekoľkonásobné prepravovanie,vykladanie,nakladanie tovaru podľa mňa znehodnocuje tovar....vidím,ako nám chodí nabalený na paletách...a vidím,čo a koľko ľudia nosia na reklamáciu...priprav sa na to,že splatnosť faktúr je u nich 90 dní a určite budú chcieť prachy za to,na akom mieste bude Tvoj tovar vyložený,a či vôbec vyložený bude.
Wikz
18.06.11,11:44
Dakujem velmi pekne za pripomienky niektorych veci som si nebol vedomi. Tieto velke obchody mi vsak pridu ako jedina moznost este mozno nejake internetove obchody lebo ten tovar je trochu specificky.

Este by som sa chcel spytat, myslite, budu ocakavat nejaku marketingovu podporu odomna ako distributora, kedze ten produkt je pomerne novy a ta technologia este nie je u nas az tak zauzivana? Alebo im mam pripeavit nejake reklamne prospekty? Ale to asi supermarkete az tak netreba alebo co myslite?

Potom co sa tyka tej ceny mam si teda stanovit nejaku pevnu ktoru im oznamim ale zaroven mam byt pripraveny na zjednavanie a asi si aj urcit nejaku minimalnu cenu pri velkom odbere?

Este by ma dost zaujimalo to s tymi prirazkami supermarketov na elektroniku a podobny tovar technickeho charakteru pokial ma niekto predstavu. Lebo tazko sa mi tvori cena produktov ako takmer monopolnemu dodavatelovi tak by som sa chcel orientovat napriklad aj podla ceny pre spotrebitela. MSRP mi totiz pride trochu prehnane neviem teda este ako to poriesim.

A co sa tyka distribucie do jednotlivych prevadzok, verim, ze to si uz kazdy obchod zariadi sam nie? Staci ked im to dodam povedzme na sklad. A reklamacie predpokladam budu furt trieskat o hlavu mne a ja potom asi vyrobcom popripade si zriadim stredisko?

Je to trochu viac otazok ale budem rad ked odpoviete ktorukolvek. Dakujem :)