explozia
17.06.11,10:28
Prosim o radu ,
Momentalne som zamestnana na dobu neurcitu ako vychovavatelka v skolskom klube. Od septemra 2011 by som mala menit zamestnavatela . Ako je to v takomto prípade s dobou pocas letných prázdnin?nie je mozne čerpat dovolenku? terajsi zamestnavatel mi tvrdi , že by bolo najlepsie rozviazat pracovny pomer dohodou od 1.7 . 2011 čo sa mi vsak velmi nevidí, pretože buduci zamestnavatel je ochotny ma prijat az 1. septemra 2011. Najlepsie by mi to vyhovovalo , keby som v terajsom zamestnani rozviazala pracovny pomer od toho datumu ako budem mat pracovnu zmluvu s dalsim zamestnavatelom . Ako postupovat? dakujem za radu
ivka70
17.06.11,08:49
Ty, ked das v mesiaci jun vypoved, vypovedna doba ti bezi od 1.7. do 31.8. Pocas vypovednej doby mozes normalne cerpat dovolenku, na ktoru ti vznikne narok do 31.8., cize 8/12 tvojho rocneho naroku na dovolenku tohto roka.
Ak ti nepokryje narok na dovolenku cele toto obdobie, je na zamestnavatelovi, aby ti prideloval pracu aj pocas prazdnin.

Takze ukoncit PP dohodou k 30.6. nemusis. Je len na tebe, ci sa budes chciet dohodnut, v kazdom pripade by si sa potom musela na 2 mesiace evidovat na UP, aby si bola poistencom statu a ten za teba platil zdravotne poistenie.
Sabadka
20.06.11,05:53
Prosim o radu ,
Momentalne som zamestnana na dobu neurcitu ako vychovavatelka v skolskom klube. Od septemra 2011 by som mala menit zamestnavatela . Ako je to v takomto prípade s dobou pocas letných prázdnin?nie je mozne čerpat dovolenku? terajsi zamestnavatel mi tvrdi , že by bolo najlepsie rozviazat pracovny pomer dohodou od 1.7 . 2011 čo sa mi vsak velmi nevidí, pretože buduci zamestnavatel je ochotny ma prijat az 1. septemra 2011. Najlepsie by mi to vyhovovalo , keby som v terajsom zamestnani rozviazala pracovny pomer od toho datumu ako budem mat pracovnu zmluvu s dalsim zamestnavatelom . Ako postupovat? dakujem za radu

Súhlasím s Ivkou ak sa na to pozerám z pozície zamestnanca. Ak sa však na to pozerám z hľadiska zamestnávateľa tak sa prikláňam k názoru riaditeľa(ky). Prečo by som platila niekoho 2 mesiace, ktorý mi od septembra nenastúpi, ale za tie dva mesiace mi odčerpe finančné prostriedky, ktorých je aj tak žalostne málo.
Ale ak by ste sa vedeli so zamestnávateľom dohodnúť na kompromise to by snáď bolo dobré pre oboch. Ak by si rozväzovala pracovný pomer dohodou k 30.6.2011 tak ti zamestnávateľ musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ak by si ukončila pracovný pomer k 31.8.2011 tak ako písala Ivka tak máš nárok na 8/12 z dovolenky, čo je 30 dní, čo ti tiež nepokryje dovolenku počas celých prázdnin, na to by si potrebovala mať 42 dní. Snáď keby ste sa dohodli, tak, že si vyčerpáš zostatok dovolenky a potom nech ukončí zamestnávateľ PP. V každom prípade sa budeš musieť na nejaký ten čas pred 1.9.2011 ísť evidovať na úrad práce, pretože nemáš dostatok dovolenky na pokrytie obidvoch mesiacov.
ivka70
20.06.11,18:34
Súhlasím s Ivkou ak sa na to pozerám z pozície zamestnanca. Ak sa však na to pozerám z hľadiska zamestnávateľa tak sa prikláňam k názoru riaditeľa(ky). Prečo by som platila niekoho 2 mesiace, ktorý mi od septembra nenastúpi, ale za tie dva mesiace mi odčerpe finančné prostriedky, ktorých je aj tak žalostne málo.
Ale ak by ste sa vedeli so zamestnávateľom dohodnúť na kompromise to by snáď bolo dobré pre oboch. Ak by si rozväzovala pracovný pomer dohodou k 30.6.2011 tak ti zamestnávateľ musí preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ak by si ukončila pracovný pomer k 31.8.2011 tak ako písala Ivka tak máš nárok na 8/12 z dovolenky, čo je 30 dní, čo ti tiež nepokryje dovolenku počas celých prázdnin, na to by si potrebovala mať 42 dní. Snáď keby ste sa dohodli, tak, že si vyčerpáš zostatok dovolenky a potom nech ukončí zamestnávateľ PP. V každom prípade sa budeš musieť na nejaký ten čas pred 1.9.2011 ísť evidovať na úrad práce, pretože nemáš dostatok dovolenky na pokrytie obidvoch mesiacov.

Az na to, ze to, ze zamestnanec nema dostatok dovolenky, nie je problem zamestanca.
zamestnavatel je povinny mu pridelovat pracu, ak mu nemoze nariadit dovolenku, lebo na nu nema narok.
a co sa tyka odcerpavania financnych prostriedkov, zasa to nie jep roblem zamestnanca. Ak by ostal v skole aj po prazdninach, odcerpal by rovnake mnozstvo fin.prostriedkov.
To, ze odchadza je predsa jeho pravo a jeho slobodne rozhodnutie, ktore zamestnavatel musi akceptovat. A nemoze tu akceptaciu podmienovat "vydieranim" zamestnanca o nedostatku financnych prostriedkov.
A dalej zamestnanec moze mat aj nahradne volno a pripadne moze mat starsiu - vlanajsiu dovolenku.
Tezaurus
20.06.11,19:01
pripadne ak by zamestnavatel robil velke problemy, mozes byt pocas dni ked ti chyba dovolenka pn, pripadne si cerpat tzv. ,,paragrafy" Mas narok na 7plus7 paragrafov u kazdeho zamestnavatela. V ziadnom priapade by som to neriesila uradom prace, a to z dovodu praxe. Pretoze Ti bude chybat cely rok praxe.
Sabadka
21.06.11,04:40
Az na to, ze to, ze zamestnanec nema dostatok dovolenky, nie je problem zamestanca.
zamestnavatel je povinny mu pridelovat pracu, ak mu nemoze nariadit dovolenku, lebo na nu nema narok.
a co sa tyka odcerpavania financnych prostriedkov, zasa to nie jep roblem zamestnanca. Ak by ostal v skole aj po prazdninach, odcerpal by rovnake mnozstvo fin.prostriedkov.
To, ze odchadza je predsa jeho pravo a jeho slobodne rozhodnutie, ktore zamestnavatel musi akceptovat. A nemoze tu akceptaciu podmienovat "vydieranim" zamestnanca o nedostatku financnych prostriedkov.
A dalej zamestnanec moze mat aj nahradne volno a pripadne moze mat starsiu - vlanajsiu dovolenku.

Tušila som, že za môj príspevok ma ukameňujete:D

Znovu musím s tebou len súhlasiť, ja som napísala len veci z pohľadu zamestnávateľa. Neobhajujem zamestnávateľov, len som sa pokúsila vykresliť realitu v slovenskom školstve. Žiaľ prax potvrdzuje moje slová. V školstve je to o to horšie, že zmeny sa dejú v prevažnej väčšine vždy k 1. septembru a tomu predchádzajú dva mesiace prázdnin. Je len mizivé percento zamestnávateľov, ktorí pri odchode zamestnanaca k inému zamestnávateľovi prihliadajú na to aby mal zamestnanec plynulý prechod od jedného zamestnávateľa k druhému. Teda zhrnuté v skratke: "Ak chce odísť dohodou, v pohode, ale k 30.6. a čo bude s ním tie dva mesiace ma nezaujíma!"
Takže na toto som chcela poukázať a pripomenúť zadávateľke otázky, že sa môže stretnúť aj s takýmto postojom zamestnávateľa a pravdepodobne nebudem ďaleko od pravdy na základe jej príspevku.
Sabadka
21.06.11,04:44
pripadne ak by zamestnavatel robil velke problemy, mozes byt pocas dni ked ti chyba dovolenka pn, pripadne si cerpat tzv. ,,paragrafy" Mas narok na 7plus7 paragrafov u kazdeho zamestnavatela. V ziadnom priapade by som to neriesila uradom prace, a to z dovodu praxe. Pretoze Ti bude chybat cely rok praxe.

Aj to je jedno z riešení a keby išla na úrad práce, nebude jej chýbať celý rok praxe, len tie dni, ktoré by bola evidovaná. Nový zamestnávateľ jej od septembra pri určovaní platu aj tak bude brať do úvahy na určenie zvýšenia tarifného platu podľa odpracovaných rokov počet celých odpracovaných rokov k 31.12.2010 vrátane.
judita1971
21.06.11,07:17
Explozia, píšeš, že zamestnávateľ Ti navrhuje rozviazať pracovný pomer dohodou k 30.6.2011 - navrhuje Ti to, čo vyhovuje jemu - zamestnávateľovi. Ušetrí 2 mesiace finančných prostriedkov.

Postup nasledujúci:

1. ak ti to nevyhovuje, lebo sa nechceš ísť hlásiť na úrad práce, povedz mu to a navrhni rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 31.8.2011 - uvidíš či bude súhlasiť alebo nie.

Rozviazanie pracovného pomeru dohodou si totiž vyžadujú súhlas oboch dotknutých strán. Zamestnávateľ chce 30.6.2011 - zamestnanec nie - dohoda nie je možná. Zamestnanec chce 31.8.2011 - zamestnávateľ nie - dohoda nie je možná.

Ak sa nedohodnete - ostáva Ti dať výpoveď v zmysle zákonníka práce. Výpoveď musí byť písomná a doručená inak je neplatná. Takže konaj čo najrýchlejšie,
aby si v prípade, že sa nedohodnete na termíne rozviazanie pracovného pomeru dohodou , stihla dať výpoveď do 30.6.2011. Nezabudni si dať potvrdiť kópiu výpovede, že bola doručená. Výpovedná lehota ti začne 1.7.je dvojmesačná, pracovný pomer ti skončí 31.8.2011.

Pozor pri výpovedi, ak chceš, aby ti skončil pracovný pomer 31.8.2011, výpoveď musí byť doručená najneskôr do 30.6.2011, nie 1.7.2011 ...