mimi
17.06.11,10:33
Dobrý deň,

píšem žiadosť o odpustenie platenia preddavkov daň z príjmu FO - kvartálne.

Neviem ale presne ktorý paragraf mám uviesť v žiadosti.

Ja by som dala: §34 ods. 4 Z.z. daň z príjmov, nakoľko FO nepredpokladá v roku 2011 také vysoké príjmy ako boli v roku 2010.

Je správne ten paragraf? alebo mám dopísať ešte nejaký?

Ďakujem
mimi
betka
17.06.11,18:59
Par. uvádzate na 100% správny.

Môžete požiadať o platenie preddavkov inak, ale nechcem Vás sklamať:

Správa daní a poplatkov:
§ 66
Preddavky
Na začiatok

(1) Preddavok je povinná platba na daň, ktorú je povinný daňovník platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa.

(2) Daňovník platí určený preddavok na daň

a) v prípadoch určených týmto zákonom alebo osobitným predpisom v lehotách a výške v nich ustanovených,
b) na základe rozhodnutia správcu dane.

(3) Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. 6ec) Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, 6ec) môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.

(4) Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň započítavajú na úhradu dane.

Nie je jednoduché predložiť finančnú a ekonomickú situáciu FO, JU je zložité a neviem si osobne predstaviť vypracovať eko. situáciu,
mimi
20.06.11,06:49
ďakujem za odpoveď. Klient sa rozhodol, že to chce skúsiť. Ja som tiež zvedavá čo od nás bude chcieť presne daňový úrad.
Pekný deň želám :-)
wallie
21.06.11,09:15
tá finančno -ekonomická analýza nemá presne predpísanú podobu, postačujúce je uviesť základné rozhodujúce údaje ako je
predpokladaná výška dane v zdaň. období, na ktorú sú platené preddavky, v JÚ treba vychádzať z príjmov a výdavkov od začiatku roka doteraz a prirátať ešte predpokladané dosiahnuté príjmy do 31.12 a z toho vyrátať predpokladanú daň, ak suma už uhradených preddavkov je vyššia ako táto predpokladaná daň, Daňový úrad nemá dôvod Vašej žiadosti nevyhovieť, vo finančnej analýze možno uviesť ako ďalšie informácie:

počet zamestnancov
obrat ku dňu podania žiadosti
hospodársky výsledok -zisk/ strata ku dňu podania žiadosti
iné dôvody stanovenia preddavkov na daň inak
Ivenka
21.06.11,09:59
V KE má predpísanú analýzu, žiadala som 3 roky dozadu a správkyňa bola nová-neznalá - tlačivo - body podľa ktorých som sa mala držať mi nedala a ......nič. Zamietli.
Ivenka
21.06.11,10:00
len toľko aby nevyšla práca nazmar
wallie
21.06.11,11:37
nešlo o žiadosť o odpustenie sankcie??? tam sa vyžaduje obšírnejšia analýza vrátane predloženia výpisov z účtov a množstva iných dokladov
mimi
23.06.11,15:48
Nie, nebolo to odpustenie sankcie. Je to žiadosť o odpustenie platenia preddavkov FO. Daňový úrad má lehotu 30 dní na rozhodnutie..takže ak do 30.6. nerozhodnú..tak zaplatíme prvé preddavky, pre istotu. :-) A počkáme si na rozhodnutie.