prvak
17.06.11,13:13
Som zamestnaná ako pedagogický asistent a minulý rok som ukončila adaptačné vzdelávanie. Teraz som zaradená ako samostatný pedagog. zamestnanec pre kategóriu pedagogický asistent v 9 PT.
V ďalšom školskom roku budem pracovať ako učitelka pre II.stupeň ZŠ.
Požadované vzdelanie mám. Zamestnávateľ mi naznačil, že nakoľko nemám prax ako učiteľka, budem musieť absolvovať znovu adaptačné vzdelávanie. Čiže najskôr ma zaradí ako začínajúceho pedag. zamestnanca do 9 PT a po ukončení adaptačného vzdelávania môžem prejsť do 10 PT ako samostatný pedag.zamestnanec pre kategóriu učiteľ pre II.stupeň ZS. Má zamestnávateľ právo takto postupovať?
Sabadka
20.06.11,06:29
Som zamestnaná ako pedagogický asistent a minulý rok som ukončila adaptačné vzdelávanie. Teraz som zaradená ako samostatný pedagog. zamestnanec pre kategóriu pedagogický asistent v 9 PT.
V ďalšom školskom roku budem pracovať ako učitelka pre II.stupeň ZŠ.
Požadované vzdelanie mám. Zamestnávateľ mi naznačil, že nakoľko nemám prax ako učiteľka, budem musieť absolvovať znovu adaptačné vzdelávanie. Čiže najskôr ma zaradí ako začínajúceho pedag. zamestnanca do 9 PT a po ukončení adaptačného vzdelávania môžem prejsť do 10 PT ako samostatný pedag.zamestnanec pre kategóriu učiteľ pre II.stupeň ZS. Má zamestnávateľ právo takto postupovať?


Nie. Ak od septembra budeš pracovať ako učiteľka pre ZŠ a splňaš kvalifikačné predpoklady, tak ťa musí zamestnávateľ zaradiť do 10 PT ako samostatného pedagogického zamestnanca. Ty ako pedagogický zamestnanec si už adaptačné vzdelávanie absolvovala - predpokladám úspešne, takže nemáš ho na základe čoho opakovať. Zákon 317/2009 nerozlišuje pedagogickú prax podľa profesného zaradenia, ale hovorí len o pedagogickej praxi ako takej vo všeobecnosti. Pozri zákon 317/2009 § 28 a §36 všade sa hovorí len o začínajúcom pedagogickom zamestnancovi. Nikde v citovanom zákone nie je zmienka o tom, že by sa pedagogický zamestnanec zaraďoval do adaptačného vzdelávania podľa zaradenia. To by ako vyzeralo, že napríklad vychovávateľka s 20 ročnou praxou ukončí VŠ II. stupňa, bude splňať kvalifikačné predpoklady pre výkon činnosti učiteľa pre I. stupeň a riaditeľ ho po 20 ročnej pedagogickej praxi zaradí ako začínajúceho učiteľa:eek: