rakerian
17.06.11,20:38
Zdravím všetkých odborníkov.
(Nie som si istý či som túto otázku zaradil do správnej sekcie, ak nie tak ma prosím upozornite).
Sme spoločnosť sro a vlastníme 2 malé obchody na vidieku. Jedného z nich (potraviny) sa chceme "zbaviť" a to tak, že by sme ho radi prenajali fyzickej osobe s následným odpredajom. Dôvod na takýto postup je prostý - osoba, ktorej to chcem prenechať je naša predavačka a nemá dostatok financií na jednorázové odkúpenie. Chceli by sme sa dohodnúť tak, že spravíme inventúru a na jej základe vyčíslime hodnotu tovaru + pripočítame hodnotu zariadenia a celú túto sumu nám bude dotyčná osoba splácať napr. počas jedného roka. Po splatení jej bude patriť celá prevádzka.
Ako to však ošetriť právne i účtovne??
Prevádzka je v prenajatých priestoroch a zmluva znie na našu sro (takisto aj napr. zmluva s elektráraňami). Všetky povolenia sú na sro. Registračná pokladňa je na sro a prevádzka je evidovaná na daňovom i živnostenskom úrade na našu sro. Účtovne vedieme skladovú evidenciu spôsobom A, čoho hlavne by sme chceli zbaviť, pretože viesť takúto evidenciu v malých potravinách je dosť pracné.
Čo všetko a v akom poradí by sme mali urobiť. Ako čo najjednoduchšie vymyslieť spôsob predaja majetku (hlavne skladových zásob) a zbaviť sa tak pracnej evidencie tovaru?
Ďakujem všetkým za rady.
danushka
17.06.11,18:47
V prvom rade Vaša predavačka musí mať živnostenské oprávnenie.

Vypovedať nájom priestorov a novým nájomcom sa stane Vaša predavačka ako už FO alebo PO, ak s ňou prenajímateľ uzatvorí zmluvu o nájme. Predpokladám, že nie ste oprávnení prenajať priestory ďaľšej osobe, keďže Vám nepatria.

Odhlásiť sa z elektrární a prehlásiť nového odberateľa.

Vystaviť odberateľskú faktúru za tovar a evidovať ju v záväzkoch do splatenia.

Vystaviť odbereteľskú faktúru za zariadenie a evidovať ju v záväzkoch do splatenia.

Nový subjekt nemôže blokvať v ERP svoje obchody na Vašej kase.
rakerian
17.06.11,19:40
Takže niečo také ako prenájom prevádzky neexistuje? Myslím prenajať kompletne zásoby, zariadenie i pokladnicu.
danushka
17.06.11,20:07
Zariadenie sa dá prenajať, pokiaľ máte živnostenské oprávnenie tohto druhu.

A prenájom tovaru?...dúfam, že ste nemysleli vážne túto otázku:eek:.

Ak som dobre čítala zadanie, tak ste tam hovorili o rýchlom zbavení sa zásob.
Tovar ako taký, je určený na ďaľší predaj a i v prípade, že by ste rušili registráciu pre DPH, či rušili živnosť, úprave základu dane zo všetkých zásob sa nevyhnete.