Sibiročka
28.05.14,19:41
Tak sťahovanie začalo a už ich mám zase vnútri, no mňa keď niekto sleduje si pomyslí :-)))) Hlásia zimu teda pre niekoho to zima neni ale pre mňa a plumky to veru je :-))) Už chcem letoo a nech trvá aspoň pol roka :-))
nikitka33
29.05.14,06:56
O mne si to musia susedia a teta co byva na druhej strane zahrady tiez mysliet svoje. :-))

Gina mi uz vykvitla. Mam krasne 2 kvietky a sfarbenie je uzasne, vona sa zacina pekne rozvijat. Potom sem vlozim aj foto, len este som nemala moznost odfotit ju fotakom cez den (zatial len mobilom a ta kvalita nie je bohvieco). A ten kvietok, co odpadol min. tyzden, sa mi rozvinul :D. Pridavam fotky:
Sibiročka
29.05.14,11:23
Je absolútne nádhernáááá či už spredu tak aj zozadu :-))) myslím si,že to bol dobrý výber. Vôňa ti čo pripomína ? prosím ťa koľko cm má kvet ? vyzerá veliký
nikitka33
30.05.14,11:37
Kvety na rastline maju 8 cm ale tento co odpadol bol vacsi a mohol mat aj 9 cm. Gina je naozaj zaujimava, farba sa meni postupne ale stale je intenzivna karminova az ruzova s oranzym stredom. Viem, ze zalezi od tepla aj mnozstva slnka. Len problem tu farbu spravne zachytit na fotak :-)))
Vona je velmi zaujimava, parfumova, sladko korenista. Neviem ju prirovnat k nicomu, co poznam. Ale trochu mi pripomina vonu jednej letnej kolekcie Yves Rocher (http://www.yves-rocher.sk/opaovacie_pripravky/monoi_de_tahiti).
Sibiročka
30.05.14,19:16
Jááj krása aj ja už chcem kvety :-)) A ja si tiež myslím že tie vône sa nedajú k ničomu prirovnať proste vonia ako pluméria :-)). Mn včera konečne dorazil vlhkomer super vecička meria aj PH a dokonca aj inzenzitu svetla. A z PH mojich plumérií som sa šokovala že medzi 7-8 a viac k 8 :eek: Normálne nechápem a pri tom nevyzerajú že sa im nepáči. Čo som sa dočítala kade tade tak samozrejme každý tvrdí niečo iné ale priemer z toho je že majú radi mierne kyslú čiže tých 6,5 plus mínus. To aby som im tam zamiešala ešte rašelinu alebo čo :confused:
Andrea1530
01.06.14,13:18
plumeria Candylemon- zasadena zo semienka
Andrea1530
01.06.14,13:21
teraz ma uz pomali 5 listkov, ale este trocha pockam kym ju presadim
nikitka33
02.06.14,07:09
Ahoj Andrea :-) Drzim palce s semenacikom, zatial vyzera velmi dobre. ;)
nikitka33
02.06.14,07:15
:) Super vecicka, takto multifunkcna. Mozno mam tiez malo kyslu zem a preto mi tie male nechcu poriadne rast. Myslim, ze pokial je zemina dobre priepustna a nezadrziava vodu, tak Plumkam vyhovuje. Tou raselinou by sa nemalo nic pokazit, nie?
Sibiročka
02.06.14,14:41
No nemalo by sa nič pokaziť hádam :-) ale nechápem to, v samotnej rašeline mi prístroj ukazoval ph 7 asi si pre overenie ešte kúpim tie papieriky a uvidím či neklame :-) Inak jedna plumérka ,dosť hrubý odrezok z minulého roka sa mi nezdala, prestala sa zobúdzať tak som ju vybrala zo substrátu a ona nemala žiadne korene !!! :eek: a to uz je v pôde celý rok a mala v lete veľa krásnych listov normálne ma šokovala. Tak som ju preventívne skrátila síce nebola mäkká ale koniec sa mne osobne nepáčil :D nechám ju preschnúť a pôjde druhý pokus. Viem, že niektoré zakoreňujú dlho ale že až takto dlho by ma nenapadlo :--- nevadí čovek sa stále učí niečo nové:) Tie tvoje malé majú aký názov ? Neni to odrodou že rastú pomaly ? A čím hnojíš?
Sibiročka
02.06.14,14:43
Andrejka ešte zopár rôčkov a hádam aj kvitnúť bude :)
Sibiročka
02.06.14,15:14
Pre zaujímavosť
Andrea1530
02.06.14,18:34
Posnažím sa aby dom jej dopriala všetko aby mi aj zakvitla, a akurat dnes som pozerála že už aj druhá plumeria Threeking ms tri lístky tak som rada že sa im darí u mňa.
nikitka33
03.06.14,06:32
Nikdy nevies aku zeminu vlastne kupis a akej je kvality, takze je mozne :). Ale myslim, ze ked sa darilo rastlinkam aj v tej, ktoru si mala doteraz, nemusis si robit velke starosti.
O takych odrezkoch som uz citala. Niektore Plumerie je velmi tazko zakorenit, su dost narocne na pestovanie. Nedavno som pozerala video, kde 1 spomenuli, ale neviem si teraz spomenut meno. Pamatam si len, ze pestovatelia ju velmi zhanaju a niektori predajcovia si za odrezok ci semienko pytaju aj 50USD. Vela stastia s 2. pokusom.

Na tych cultivaroch ma zaujala hlavne posledna strana - Moragne family.... Vsetky tie kvietky vyrastli zo semienok materskej rastiny, tak preco tie uplne dolu su "odmietnute a nepomenovane odrody". :)
nikitka33
03.06.14,06:39
Moje male by mali byt jednoduche na pestovanie. Mam Maui Beauty, Abigail, Nebels Rainbow a Charlotte Ebert. So semienkami je to proste loteria. Niektore rastu ako zmyslu zbavene, ine strasne pomaly. Kludne to moze byt aj ten isty druh - napr. 1 Abigail sa mi tento rok konecne riadne prebrala a rastie (pekne vidim ako jej hrubne stonka), ine su stale rovnake. Maju 2-3 male listky ale inak nic. Mozem potom odfotit na porovnanie. :) Zatial ich hnojim s hnojivom vyvynutym na Plumky s vyrovnanym NPK 11-11-11 + seaweed extract. Viem, ze v podstate nie je idealne hnojivo a pozeram po nejakom, kt. ma pomer trochu iny a dodrzuje pravidlo 3:1:2 (napr. 9-3-6, 12-4-8).
nikitka33
03.06.14,06:45
Andrejka, tesim sa, ze sa im dari :-) A mysli aj na to, ze Plumerie zo semienok su nevyspytatelne. Vseobecne plati, ze by mali vykvitnut az o 4-5 rokov, ale su pripady, ked kvitnu aj po roku, dvoch ci troch. ;-) Dufam, ze sa ti aj rozkonaria.
Andrea1530
03.06.14,10:13
Nikitka33 to mas pravdu mám zasadené semienka ten iistí deň a rastu rozdielne pridám aj foto bola som prekvapená z toho.
Sibiročka
03.06.14,17:18
Ja plánujem vyskúšať 10:52:10 dosť ľudí to odporúča ,ale podľa mňa to má význam len u starších plumérií malé nepotrebujú toľko "fosforu" :D. U nás samozrejme nezoženieš také hnojivo (najbližšie je žltý kristalon 13-40-13) ale nemci ho majú,takže po výplate bude objednávka :--- a pre mladé plumky by som tiež hľadala hnojivo 3:1:2 a asi aj budem musieť začať lebo majú už ťažké dva mesiace :) A tie tvoje malé plumky,ktoré majú 2-3 lístky sú ako staré ? Lebo to je fakt málo listov
Andrea1530
03.06.14,17:42
Neviem aké sú staré rarastlinky vadí to?
Andrea1530
03.06.14,17:51
Tu sú sľúbené fotky
nikitka33
04.06.14,05:50
Andrejka, myslis ako stare su tieto rastlinky zo semienka alebo mas aj nejake velke Plumerie? Tie zo semienka vyzeraju vsetky dobre. Ked budes chciet hnojit, pouzi take hnojivo, kt. ma menej fosforu. Ako pise Sibirocka, male rastlinky nepotrebuju fosfor na kvet ale dusik a draslik na podporu rastu stonky, listov a korenov. S hnojenim zacni ked budu mat 4 prave listky. Ta tvoja najvacsia ma 3. ;)

Mojim velkym Plumkam tiez davam hnojivo 10:52:10, len davam pozor, aby ich to nespalilo, cize najprv ich poriadne polejem, chvilu pockam a az potom dam hnojivo. Malym davam to vyrovnane (zatial). Niektori pestovatelia si myslia, ze je to prilis vysoky pomer a odporucaju aj pouzivaju hnojivo s nizsimi hodnotami. A Plumky im aj tak kvitnu :D.

Tie moje male maju rok a 4 mesiace :-)) ... min. rok v lete sa vsetky tvarili, ze uz idu zimovat a aj zimovali az do marca. Potom zacali pustat listy, mnohe vsak velmi pomaly. Zistovala som si, co robim zle ale len som sa uistila, ze som im dopriala vsetko ako treba. A musim sa zmierit s tym, ze z kazdeho semienka rastie rastlina svojim tempom.
nikitka33
04.06.14,06:18
Pridavam zopar fotiek mojej Giny, kt. je same prekvapenie. A som stale nadsena z tych kvetov. ... tie tmavsie su z obdobia, ked bolo teplejsie a mala slniecko. Najnovsi oranzovo-zlty kvet vykvitol vcera. :)
Sibiročka
04.06.14,16:08
Andrejka tvoje plumky vyzerajú pekne a zdravo ak budeš mať možnosť dať ich v lete von na slniečko tak to urob majú to radi ;)
Sibiročka
04.06.14,16:27
Nikitka , Gina je krásna, kvety mi pripadajú ako zo zamatu :-) proste čistá závisť :--- :D:D:D
a čo sa týka hnojiva samozrejme každý ma nejaký názor naposledy som čítala ako strašne odsudzujú ten vysoký fosfor že je to len jeden veľký biznis na predaj hnojív atď. Tvrdia že rastlina nemá šancu spotrebovať také veľké množstvo naraz. S tým by som aj súhlasila znie to logicky ale tak ohovorili tie hnojivá že mi to pripadalo ako vyjadrenie konkurencie :-) a možno aj bolo ;) Asi si každý musí vyskúšať sám čo mu u neho doma vyhovuje,verím tomu že okolité podmienky pestovania to ovplyvnia na 80% s hnojivom či bez neho :-)
Na Havaji rastú ako burina všade a už vidím domáci ľud ako pobehujú a hnoja hore dole :D:D:D Ale jedna veta sa mi od jedného pestovateľa vryla do pamäti " Je dôležité si uvedomiť, že Plumérie sú stromy a nie kry ani kríky" Čiže mi z toho vyplýva že úplne najlepšie by ich bolo treba niekde zakopať na záhrade aspoň na sezónu :-) Určite niečo vyskúšam a dám vedieť ako to dopadlo ;)
nikitka33
05.06.14,06:58
Ano, ma take voskove a pevne kvety. Paci sa mi ako menia farbu :-)), hoci som bola ocarena tou jej tmavo ruzovo-karminovou ci aka to je :). Cochvila sa otvoria dalsie 2 kvety.
S tym hnojivom je to fakt rozne. Mnohi rozumni (podla mna) pestovatelia tvrdia, ze pokial sa rastline dari s hnojivom, kt. pouzivas, nie je dovod ho menit. Ci uz ma vysoke hodnoty fosforu alebo nie :)
Nuz, na Havaji a v tropoch ma prirodzene prostredie a vieme, ze v pode sa rastlinam dari proste najlepsie. Urcite ich skus zasadit, ked je kam ;). Plumerie vydrzia aj nizsie nocne teploty a nemyslim si, ze by v lete mali klesnut pod 8 alebo 10 stupnov.
Sibiročka
05.06.14,09:34
Nikitka súhlasím s tebou vo všetkých bodoch :-) Zasadiť budem mať kam pokiaľ rozkopem trávnik ej to budú doma radi :D
nikitka33
05.06.14,10:19
Aspon bude menej plochy na kosenie :D
Andrea1530
05.06.14,11:28
Kolko listov by mala mat rastlinka , aby som ju mohla presadit? Ta moja uz ma 4 zdrave listky a piati uz raste.
Andrea1530
05.06.14,11:31
A otazočka kde by som mohla zohnat hnojivo pre plumerie? pretoze u nas v zahradkarstve este ani nepoculi o tejto rastlinke.
Sibiročka
05.06.14,16:37
Andrejka ja už som plumérky so štyrmi lístkami presadila ,ale hlavne preto lebo som mala v jednom kvetináči tri .Záleží v čom ich máš zasadené podľa fotky ich máš po jednej takže si nezavadzajú a ak sú v dobrom substráte tak sa nemusíš ponáhľať majú dosť miesta :-)
Čo sa týka hnojiva u nás originál na plumérie nezoženieš,ale podľa mňa na tvoje malé ti stačí keď povieš,že potrebuješ hnojivo na rast a zosilnenie malých rastliniek oni ti už poradia,na kvet zatiaľ nepotrebuješ hnojiť. Až tak v 2,5 -3. roku by som plumky začala prihnojovať hnojivom na kvet. To je len môj názor možno ti druhí poradia niečo iné :-)
nikitka33
06.06.14,11:50
Suhlasim. Nemusis ich vobec presadzat. Buducu jar mozes skontrolovat ake maju korene. Ak uz budu trochu vytrcat zo spodu, presad ich do o nieco vacsieho kvetinaca.
Myslim, ze aj to hnojivo je v poriadku tak ako Sibirocka pise. Ja som si objenala to 11-11-11 spolu s jednou polrocnou rastlinkou (z Ciech) a to druhe 10-52-10 (z Nemecka) k dalsej rastlinke. Ak by som ich nemala, tiez by som siahla po niecom tu u nas. Pravdu povediac prave pozeram po nejakom u nas dostupnom hnojive s nizsim pomerom fosforu (pre moje male Plumerie). Potrebujem ich nejako prebrat k zivotu. :)
Tu cesku stranku nemozem najst, neviem ci ju len zmenili alebo ci prestali s predajom. Ak by som ju nasla, napisem.
nikitka33
06.06.14,12:00
tak predsa zmenili web stranku: http://weloveadenium.webnode.cz/plumeria-rubra/
Andrea1530
06.06.14,14:26
dakujem za rady, tak skusim nieco zisit v zahradkarstve........
Andrea1530
11.06.14,12:36
no ako som predpokladala neviem zohnat hnojivo v tomto pomere 10-50-10 a ani 10-52-10, 11-11-11 vie mi niekto poradit ako zakupim take hnojivo? cez internet sa mi nic nepodarilo najst, vsetko bolo z nizkym obsahom dusika alebo fosforu.......
Sibiročka
11.06.14,17:49
u nás nekúpiš ale keď chceš hnojiť také malé s vysokým fosforom tak objednaj z nemecka
http://www.frangipani-kaufen.de/Frangipanierde---Plumeriaerde--Pflanzsubstrat/
Andrea1530
11.06.14,19:12
Ďakujem pozriem sa na to :)
nikitka33
12.06.14,05:45
Pripadne napis tej babe z we-love-adenium (sheridanracing@gmail.com), ci stale ma hnojivo s vyrovnanym pomerom.
Alebo mozno skus hnojivo na palmy a kaktusy alebo niektory Kristalom s nizkym pomerom fosforu.
bandi1977
17.06.14,10:12
Ja Vás všetkých zdravím. Teraz som objavil vašu debatu. Mám 11 plumérií vypestovaných zo semiačok. Sú tak od 30 do 80 cm. Majú 2 roky ale ešte sa mi nerozkonárili. Čo robím zle.
nikitka33
17.06.14,11:30
Ahoj,
nic nerobis zle, Plumky casto rastu tymto stylom. Len malokedy sa rozkonaruju prirodzene, same od seba. Bezne plati, ze sa rozkonaria pri 1. kvitnuti alebo pri zrezani. Mne sa zatial rozkonarila len ta, co mi teraz kvitne.
Tiez to zalezi aj od toho ake Plumerie mas a ci patria k dobre sa rozkonarujucim Plumeriam. Hlavne treba trpezlivost a ak mas odvahu zrezat tie 80 cm, mozes skusit. Ale ak dobre vidim, 1. rastlinka na obr. vyzera, ze uz bola zrezana a pustila len 1 konarik. Tak mozno treba, aby zosilneli a zhrubli.
bandi1977
17.06.14,12:01
Ahoj.

Oni boli zrezané všetky. Niektoré odrezky sa dokonca podarilo úspešne presadiť. A tie druhy: Coral Orange, Chompoo Pan, Imperial, Pinwheel.

Rozmýšľam že ich všetky dám von na chalupu, lebo v kancelárii je pre nich málo miesta.

Mám aj púštne ruže (Adenium Obesum) ale tam mi nejako usychajú konce listov a neviem prečo...

Dobrý obchod na semiačka Karel Neoral, ČR

http://www.rostliny.net/eshop.php?Send=1#.U6A7NXY08g8

Ja ich mám odtiaľ a úspešnosť klíčenia 80 %.
nikitka33
17.06.14,12:49
Ak mas tu moznost, urcite ich daj von... pobyt na slnku im velmi prospeje. :) Neviem ako ich letnis, ale mozno aj to im chyba(?) . Nuz ale, Plumerie zo semienok su kapitola sama o sebe... rastu si vlastnym tempom:). Tieto rastlinky nemusia byt vobec ako materska. Niektore rastu velmi rychlo, ine zase pomaly, ine vykvitnu hned 1. rok, niektore ani po osmich. Taktiez farba kvetov nemusi vobec zodpovedat farbe materskej rastliny. Tie nazvy pri semienkach su len orientacne (aby sa vedelo, z kt. Plumerie su).
Skusim nieco pozret k tym druhom. Imperial (Crown) mam aj ja :) Asi 3 rocny, rastlinka ma 29 cm a 6 cm obvod.
Adenium nepestujem, tak neviem. Ale vacinou konce listov schnu (a hnednu) ked su prepolievanie.
Sibiročka
17.06.14,13:39
Ajoj bandi :-)
Veru ako hovorí Nikitka nič nerobíš zle, pri plumériách ozaj neplatí to že keď ich zrežeš zákonite sa rozkonária (ako zvyknú ostatné rastlinky :-) ) Sami sa rozhodnú. Jedna moja staršia bola trojitá a minulý rok ju vietor zhodil a zlomil sa jeden konárik. Vyrástol odtiaľ zas len jeden aj ten rastie pomalšie ako ostatné. Musíš veru počkať kým budú kvitnúť. :-)
Čo sa týka názvov správne by si mal písať že máš sadenice Coral orange,Chompoo pan atď. Aj keď budeš mať kvet úplne rovnaký ako materská rastlina stále to bude len jej sadenica,pretože The Plumeria Society of America tvrdí : "DNA genetické štúdie ukázali ,že sadenica je iná ako rodičia, bez ohľadu na to, ako veľmi kvety pripomínajú rodiča."

Tak to asi bude pravda :-)) A inak nato že majú dva roky vyzerajú dobre (tipla by som im viac :-) ) Ale ja by som ich rozhodne presadila do väčších kvetináčov a keď ich dáš na chalupu von ej to sa potešia :-)
Zatiaľ papa
Sibiročka
17.06.14,17:16
Celadine odrezok kvitne a vonia :-)
nikitka33
18.06.14,05:22
No teeeda :) Muselo byt super to sledovat, hlavne z noveho odrezku. Celadine? Ako vonia? Citrusovo? :D
Tak a toto presne dokaz, ze z odrezkov netreba davat prec vyrastajucu stonku na kvety. :cool:
bandi1977
18.06.14,06:14


Ahojte.



Ešte do piatku to musia vydržať a hurá na chalupu.:)



 



Sibiročka píšeš, že by si ich presadila. Môžem ich aj teraz? Či mám počkať do jari? Ozaj keď budú vonku aké miesto im mám nájsť a ako často polievať lebo tu v RS bývajú horúce letá....:cool:

bandi1977
18.06.14,11:23
Tu sú ďalšie dve krasavice :)
Sibiročka
18.06.14,13:47
Nikitka to mi ver akú veľkú dilemu som mala keď rozkvitol prvý kvet tak si hovorím ešte jeden a potom to zrežem a takto dilemujem už po štvrtý kvet :-))) Má korienky ale slabšie viem že je to tým kvetom ale keď odrežem možno budem čakať na kvety dlho a takto ich aspoň vidím už teraz (aj keď sa ešte trošku môžu zmeniť) vôňa je príjemná citrusová :-)
Sibiročka
18.06.14,13:48
bandi v akom jazyku píšeš ? :-)))) nerozumiem :-)))) skús ešte raz :-)))
bandi1977
19.06.14,05:28
Ahojte.

Sibiročka ja som iba dal sformátovať a urobilo z toho to čo je vyššie...

Písal som, že ešte do piatku musia vydržať a potom hurá na chalupu. Písala si, že ich mám presadiť. Môžem aj teraz, či mám čakať do jari. Keď budú von aké miesto im mám nájsť a ako často ich polievať ? Lebo tu u nás v RS sú letá horúce....

Ja som si ani nevšimol ako to skomolilo text - už ho nebudem formátovať :) :)
nikitka33
19.06.14,08:28
Ja by som ju tiez nechala kvitnut. Ved prave kvety su to najkrajsie. :-) Nerez zatial, do zimy je este daleko, takze bude mat cas riadne pustit korene a zosilniet. Myslela som si, ze bude citrusova ;-)... ale len preto lebo si myslim, ze je to Celadine. hihi
nikitka33
19.06.14,08:40
Naozaj sranda, co urobia mäkčeňe a dĺžne :)
Podla mňa ich môžeš ešte presadiť, nemalo by im to vadiť. Ale nedávaj ich do oveľa vačších kvetináčov.
A to polievanie prispôsob tak, ako to budú rastlinky vyžadovať. Niekto odporúča aj v lete zálievku len raz do týždňa a pravidelne rosiť. Ale keď uvidíš, že potrebujú vodu (vednú listy, stonka je viac vráskavá, zem presušená), kľudne ich zalej. Len sa uisti aby zemina nebola ešte vlhká. Plumérie majú rady rosenie... na listoch, aj povrch zeminy, vlhkosť v lete to je ich :-) Dávaj potom pozor aby si im nerosil listy keď budú na silnom slnku alebo večer, keď sú teploty nižšie (to by zase vrch stonky mohol vraj zacat černieť).
Sibiročka
21.06.14,16:27
Vítam milovníkov plumérií na mojej novej stránke

https://www.facebook.com/PlumerieSK
Andrea1530
23.06.14,10:27
mam taky problem list plumerie mi zacal nejako zltnut viete mi poradit co s tim co to sposobuje? a to uz su take krasne jedna ma viac ako 10 cm uz a ta druha co je na fotke je mala ale pustila druhu vetvicku z boku.
nikitka33
23.06.14,12:42
Myslim, ze problemom bude caste zalievanie. Ako casto ich polievas a rosis? Rosenie je v poriadku. Avsak zemina musi byt dostatocne sucha, nez ich opat polejes.
Minule leto mi urobili niektore semienka to iste.... dosiahli 8-10 cm a pomaly pustali listky (ako ked idu zimovat). Mas ich aj vonku na slniecku?
Andrea1530
23.06.14,13:32
aj ja som myslela nato ze casto polievam....ale polievala som ich vzdy len vtedy ked sa mi zdalo ze je substrat suchy, pozerala som to vzdy....a rosenie ? to som doposial nerobila.....a nemam ich vonka iba pred balkonom na stojane kde na ne pekne svieti slniečko, bojim sa ich dat von , ved je vseliake pocasie teraz......a tťeraz staci ak necham preschnut substrat viac?
Sibiročka
23.06.14,17:01
Andrejka ja si myslím že si z toho nerob veľkú hlavu kým rastú nové lístky nejaký ten zo spodu si môže dovoliť odpadnúť :-) robia to ja tie moje
nikitka33
24.06.14,09:42
To rosenie je len take plus. Ak nerosis, nic sa nedeje. Vidim, ze davas pozor na to polievanie :-) ... pokial nezacina stonka zltnut, tak by malo byt vsetko ok.
No a tie moje, kt. pustili vsetky listy minule leto sa tento rok opat prebrali. Sice opat rastu pomaly a maju 2-5 listov, ale co uz. So semienkami treba trpezlivost. Ak ti aj opadaju vsetky listy, ale vidis, ze spicka ma nove vyhonky a stonka je v poriadku (nezltne), nemusis sa strachovat. Neviem sice preco to robia, ale vedia prezit zimu aj ako 10 centimetrove.
Andrea1530
24.06.14,16:05
Tak to som rada zatial vyzeraju vporiadku, pekne rastu, a aj zdravo vyzeraju......a stale rastu nove listocky , a ta jedna je taka krasna velka , som aj prekvapena lebo kazdy tu pisal ze pomakli rastu so semienka a tato kazdym dnom je väcsia a krajsia.
nikitka33
25.06.14,06:19
To ma mrzi, ze sme ta takto "postrasili" s pomalym rastom. Semienka si rastu svojim tempom a kazde inak. A mozem ta uistit, ze prave rastlinky zo semienka casto rastu ovela rychlejsie ako rastliny z odrezkov. Niektore maju po 2 rokoch aj 50 cm. V mojom pripade to vsak neplati .. netusim preco :D a iny pestovatelia ma uistili, ze sa to stava a nemam si s tym robit hlavu pokial rastlinka vyzera ok a ma na vrchu nove vyhonky.

Dokonca ani s tym kvitnutim nie su vsetci za jedno. Cize tiez sa nedrz tvrdenia, ze zo semienka ti vykvitne po 3 - 5 rokoch. Je to opat individualne. Moze vykvitnut po roku, po troch aj siedmich.... ;)
Sibiročka
02.07.14,19:05
No ono tých prvých 5-6 lístkov rastie pomerne rýchlo ale potom sa nejak zabrzdia :-) Aj moje to tak robia :-))
Andrea1530
08.07.14,08:53
No baby kedže sa tak dobre dari mojim plumeriam tento raz vyskušam vypestovat Adenium obesum- pušnu ružu, už som sa skontaktovala z jednou pani ktora ich pestuje , koli semem a sadeničkam a skusim ich zasadit......raz ma muž zahluší za tie kvety čo mam doma.
nikitka33
08.07.14,10:39
Potom nam daj vediet ako rastu male Plumky ked uz budu mat tych 5-6 prvych listov. :) A drzim palce s Adenkami. Tiez su krasne ked kvitnu :)
Andrea1530
11.07.14,17:45
Tak teda pridávam veľkosťi mojich plumerii. Prvá najväčšian má 16 cm a 5 lístkov šiesti teraz rastie, druhá má 10 cm a 6 lístkov a tá tretia má 6 cm a 8 lístkov a všimla som si že pustila druhý konarik z boku. Pridávam aj foto. Zatiaľ sa im pekné darí.
Kmaya
24.07.14,06:50
Ahojte plumeriu som začala pestovať pred dvoma rokmi. Zasadila som semiačko len jedno a vyrástla mi krásna rastlina. Už je približne 50 cm vysoká a má nádherné veľké listy. Tento rok by mi mala kvitnúť už konečne. Takto na leto som ju dala von do prednej záhradky kde na ňu nesvieti silné svetlo a darí sa jej veľmi dobre. Rozhodla som sa že si ešte objednám semienka a budem ju pestovať vo viacerých črepníkoch. Ak by sa mi to podarilo veľmi rada sa podelím o rastlinky. Pekný dník
Sibiročka
22.08.14,19:54
Moja Elsie :-)
Dag-Iova
02.09.14,18:05
Dobrý večer, Soňa- ďakujem za túto stránku,
som veľmi rada, že som stránku "objavila". Mám pár semenáčikov- asi 1 mesačných. Neskôr chcem kúpiť tak dve rastliny z Planticy. Uvidíme semien 20/17 semenáčikov-zmes. Min rok ma "zahaltovali", že to je len pre skleníky, vysoké, teraz sa nedám odradiť, žijem s kvetinami. Som už v dôchodku a - len striedam druhy kvetov.
Sibiročka
04.10.14,17:59
Pestovanie pod led svetlom
Andrea1530
09.10.14,12:41
Moje plumerie teraz akurát tak vyzerajú ako keby boli vypestované z odrezkov, krásne sa im dari , sem tam zhodia list ale okrem toho sú zdravé, jednu som musela presadiť neviem ci som urobila dobre, ale musela som, trčali jej veľmi korene. Bude im asi pol roka a tá najväčšia ma už viac než 20 cm, tak sa neviem dočkať kedy zakvitne.
Sibiročka
15.10.14,11:12
Ahoj Andrejka podľa mňa čím väčší kvetináč pre semenáčky tým lepšie. Keď porovnám plumérie zasadené v lete do zeme s tými v kvetináči majú dvakrát také veľké korene.Takže si vlastne dobre urobila :-) A ešte aj teraz rastú ? Je dosť možné že ti ani "spať" nepôjdu :-)
čo si myslím že je pre semenáčky prvý rok ich života lepšie :-) prajem aj naďalej úspešný "chov" :-)))))
Andrea1530
26.11.14,14:17
Chcem sa opytat... urobim zle ak teraz presadim plumeriu? Je velka a myslim ze by potrebovala presadit......este stale nezacala zimovat, vzdy rastie a ma krasne litky.
Ivka Peťovská
26.11.14,17:31
ahojte žienky..ja som úplne na vás zabudla..mali sme toho veľa..svadba..škola, robota,...a teraz čakame i babatko :))))) takže moje plumky som už dala zimovať do zimnej záhrady..pomaly listočky opadajú..