milmiz
17.06.11,22:21
Nevedeli by ste mi poradiť s touto otázkou?
Oponent mi napísal: Vaše odporúčanie zostavovať účtovnú závierku aj podľa IAS/IFRS ovplyvní nejakým spôsobom aj náklady spoločnosti?
a neviem či ovplyvní alebo nie.. sú z tým vyššie náklady? mám povedať, že áno, že zvýšia sa náklady so zostavovaním UZ podľa týchto štandardov?
Mladek
08.07.11,09:17
Dobrý den,

Nemůžu si pomoci, to je ale hloupá otázka.

Pokud tím myslí náklady na samotný účetní proces tak je samozřejmí že (pokud se IFRS má aplikovat správně) zrostou (a pokud se tím myslí vykázané nakladly na výsledovce, tak ta otázka je ještě hloupější).

Důvodem je že pokud se nějaká finanční správa má označit tak že byla sestavená podle IFRS, podle IAS 8.7 (http://circa.europa.eu/Public/irc/markt/markt_consultations/library?l=/accounting/consolidated_17102008/ifrs_consolidated_19/_SK_1.0_&a=d) se standardy a interpretace IFRS musí aplikovat na každý individuální případ (transakce, událostí či okolnosti). Toto v praxi znamená (minimálně) dvě účtové osnovy a každí případ účtovat dvakrát (jednou podle SAS a podruhé podle IFRS). Maximálně to může také znamenat dvě účetní teamy, dva softwary (pokud firma nemá SAP nebo podobně robustní systém) a dva auditory (pokud nechce používat čtyřku na svůj lokální audit).

Nebo možná ta otázka naráží na „závěrku podle IFRS“, kterou musí sestavovat soukromé firmy, který mají tu smůlu že sídlí na Slovensku (nebo Maltě) a mají dostatečně vysoký obrat (nebo splňují jinou z těch třech kriterií), aby museli „závěrku podle IFRS“ sestavovat.

V praxí (alespoň to mne zatím každá taková tvrdila) tito firmy pouze „konsoliduje podle IFRS“ a (pokud mají šikovného finančního ředitele) toto jsou schopní zvládnout za odpoledne.

Ale o takové závěrce se nedá tvrdit, plně odpovídá IFRS. Ne že to vadí. Protože se nařízení EC 1606/2002 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2002R1606:20080410:SK:PD F) vztahuje jen na veřejně obchodovaný firmy, soukromé firmy mohou IAS 8.7 klidně ignorovat a svou „závěrku podle IFRS“ sestavit třeba tak že vezmou své individuální závěrky podle SAS a „konsolidují“ je do formátu, který odpovídá vzorku, který uvádí přílohy k IAS 1. Pokud se tím neporušuje Slovenský zákon (co mne lidi který ho znají lépe než já běžně tvrdí), nic špatného na tom není. Ale o skutečnou finanční správy podle IFRS se také nejedná.

Proto, aplikovat IFRS, skuteční IFRS, bez nákladů na víc, nejde.

Ale dívat se jen na náklady vyžaduje tak hrubou ignoranci o širším obrazu, že to hraničí se demencí.

Žádná firma nesestavuje správu podle IFRS, protože jí to baví.

Firmy takové správy sestavují proto aby snížily náklady na kapitál.

Pokud taková správa umožní firmě umístit své akcie či dluhopisy na trh, její náklady na kapitál mohou klesnout tak výrazně, že by klidně zaplatily za šest SAPů a dvacet účetních teamů.

Aplikovat skuteční IFRS z jiného důvodu proto postrádá smysl.
lenka789
05.11.11,12:17
chcem si otvorit second hand a nemozem zohnat dodavatela poradi mi niekto