violetta123
18.06.11,08:47
Neviem, či som dala tému do správnej sekcie...

Pri vychádzaní z parkoviska som buchla zo zadu do jedného auta. Je oškreté a trošku preliačené....Čakala som tam asi 20 min, ale nikto k autu neprišiel, tak som nechala za stieračom na seba kontakt.
Chcem sa spýtať, ako sa postupuje v takýchto prípadoch....som vodič-začiatočník a ešte som nič takéto neriešila.
Dám mu číslo svojej poistky a poisťovňa škodu uhradí?..Je to zdĺhavý proces a zložitý proces?
...A ak je auto a aj poistka napísaná na môjho otca, môžem to vybavovať ja? Alebo musí byť pritom on?On autom vôbec nejazdí, je len na neho napísané.

Ďakujem za odpovede.
bubkoch
18.06.11,07:02
hlavne do 15-dni nahlas udalost v poistovni kde mate PZP a tym to pre teba skoncilo ...
poskodeny ked sa ti ozve povies mu ze si udalost nahlasila poistovni, takze si moze nahradu skody uplatnovat tam.
btw: pevne dufaj ze nezavolal policiu, lebo by si bola v riadnom pruseri, dopravna nehoda, utek z miesta cinu, hrozilo by ti odobratie vodicaku na par mesiacov a mastna pokuta
Gina Er
18.06.11,07:04
hlavne do 15-dni nahlas udalost v poistovni kde mate PZP a tym to pre teba skoncilo ...
poskodeny ked sa ti ozve povies mu ze si udalost nahlasila poistovni, takze si moze nahradu skody uplatnovat tam.
btw: pevne dufaj ze nezavolal policiu, lebo by si bola v riadnom pruseri, dopravna nehoda, utek z miesta cinu, hrozilo by ti odobratie vodicaku na par mesiacov a mastna pokuta
veď sa nič nestalo,aký útek? nevolá sa náhodou polícia až pri nejakej vyššej sume škody?
bubkoch
18.06.11,07:06
veď sa nič nestalo,aký útek? nevolá sa náhodou polícia až pri nejakej vyššej sume škody?
nie
Gina Er
18.06.11,07:09
bubkoch
18.06.11,07:13
Gina Er
18.06.11,07:15
http://natankuj.sme.sk/c/5778371/ak-do-niekoho-narazite-na-parkovisku-nestaci-nechat-listok-za-stieracom.html

su na to rozne protichodne nazory, vid diskusia k clanku

kukni na môj link,je priamo z ministerstva....
violetta123
18.06.11,07:16
Nestrašte ma políciou.....neušla som...čakala som tam.
Bolo to parkovisko na sídliku mimo mesta pred obchodom a aj po dvoch hodinách keď som date išla tam to auto ešte stálo aj s mojim lístkom...tak dokedy som tam asi mala čakať? On tam asi parkoval, lebo nemal miesto pred panelákom...
bubkoch
18.06.11,07:17
http://www.minv.sk/?co-robit-v-pripade-nehody

Za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť (uvedené v nižšom odseku) ak
a) nie je splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti,
b) je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky alebo
c) sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

prave toto je kamenom urazu roznych vykladov ... ci majitel poskodeneho auta je alebo nie je ucastnik skodovej udalosti :)
Gina Er
18.06.11,07:20
Prvou podmienkou, ktorú musíte splniť, ak má havária zostať len škodovou udalosťou, je dohodnúť sa na vine.(priznala vinu,nechala svoje kontakty)

Účastník škodovej udalosti tiež nesmie odísť a musí bezodkladne zastaviť, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi, poskytnúť mu údaje o poistení a vyplniť správu o nehode.(nemala sa komu preukázať,nechala svoj kontakt)

Zákon tiež vyžaduje, aby ste sa zdržali požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobili opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Ak by ste ako účastník škodovej udalosti spôsobili niekomu škodu, kto sa osobne nezúčastnil zrážky, musíte ho bezodkladne upovedomiť o havárii a oznámiť mu svoje osobné údaje.(to urobila v rámci možností)

Stačí, aby ste aspoň jednu podmienku nesplnili(podľa mňa splnila všetko) a škodová udalosť sa začne považovať za dopravnú nehodu. K tej už treba volať policajtov. To zvyčajne znamená minimálne pokutu pre vinníka, v horšom prípade aj zadržanie vodičského preukazu.
bubkoch
18.06.11,07:27
Prvou podmienkou, ktorú musíte splniť, ak má havária zostať len škodovou udalosťou, je dohodnúť sa na vine.(priznala vinu,nechala svoje kontakty)

Účastník škodovej udalosti tiež nesmie odísť a musí bezodkladne zastaviť, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi, poskytnúť mu údaje o poistení a vyplniť správu o nehode.(nemala sa komu preukázať,nechala svoj kontakt)

Zákon tiež vyžaduje, aby ste sa zdržali požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobili opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Ak by ste ako účastník škodovej udalosti spôsobili niekomu škodu, kto sa osobne nezúčastnil zrážky, musíte ho bezodkladne upovedomiť o havárii a oznámiť mu svoje osobné údaje.(to urobila v rámci možností)

Stačí, aby ste aspoň jednu podmienku nesplnili(podľa mňa splnila všetko) a škodová udalosť sa začne považovať za dopravnú nehodu. K tej už treba volať policajtov. To zvyčajne znamená minimálne pokutu pre vinníka, v horšom prípade aj zadržanie vodičského preukazu.

v podstate moj nazor je podobny tvomu, ja som len pisal co jej hrozí ... a to ze tato hrozba je realna, svedčí mnozstvo vodicov, ktorí v rovnakej situácii dostali pokutu ako pisem v prevom prispevku
Stefan2005
18.06.11,07:31
http://natankuj.sme.sk/c/5778371/ak-do-niekoho-narazite-na-parkovisku-nestaci-nechat-listok-za-stieracom.html

su na to rozne protichodne nazory, vid diskusia k clanku


v diskusii je aj jeden veľmi dobrý názor (od Don Quijote):

"Myslím si, že názory pani Hráškovej a pána Novotného nie sú celkom v poriadku. V § 66, ods.5. zákona 8/2009 je totiž účastník škodovej udalosti definovaný ako "osoba, ktorá sa PRIAMO aktívne alebo pasívne zúčastnila na škodovej udalosti".
Majiteľ (vodič), ktorý svoje vozidlo nechal zaparkované na parkovisku, kde bolo poškodené iným vozidlom, podľa uvedenej definície nie je účastníkom škodovej udalosti. Na udalosti sa totiž nezúčastnil ani aktívne ani pasívne a už vôbec nie priamo, na udalosti sa nezúčastnil vôbec. Z toho dôvodu je veta "Jednoducho, musíte bezodkladne zastaviť vozidlo a preukázať vašu totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti" v danej situácii nezmyslom, pretože takáto škodová udalosť nemá žiadneho iného účastníka, len vodiča, ktorý spôsobil škodu.
V takomto prípade ide o spôsobenie škody osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti a povinnosti vodiča-vinníka sú uvedené v poslednej vete § 66, ods.6: "Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje."
Zhrnutie: ak dôjde k škodovej udalosti, ktorá má dvoch (alebo viacerých) účastníkov, musía si účastníci navzájom preukázať totožnosť, teda je nutná ich prítomnosť. Ak ide o spôsobenie hmotnej škody osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, čo je prípad poškodenia zaparkovaného vozidla, zákon prítomnosť tejto osoby na mieste udalosti nevyžaduje, ale vinník je povinný túto osobu bezodkladne informovať a oznámiť jej svoje osobné údaje. Túto povinnosť si môže podľa mňa splniť aj písomnou formou alebo telefonicky.
"
Halli
18.06.11,07:42
Neviem, či som dala tému do správnej sekcie...

Pri vychádzaní z parkoviska som buchla zo zadu do jedného auta. Je oškreté a trošku preliačené....Čakala som tam asi 20 min, ale nikto k autu neprišiel, tak som nechala za stieračom na seba kontakt.
Chcem sa spýtať, ako sa postupuje v takýchto prípadoch....som vodič-začiatočník a ešte som nič takéto neriešila.
Dám mu číslo svojej poistky a poisťovňa škodu uhradí?..Je to zdĺhavý proces a zložitý proces?
...A ak je auto a aj poistka napísaná na môjho otca, môžem to vybavovať ja? Alebo musí byť pritom on?On autom vôbec nejazdí, je len na neho napísané.

Ďakujem za odpovede.

Klobúk dole pred takými ako ty, ja som si našla na mesačnom aute zodretú celú bočnú stranu cez obidvoje dvere a nikdy sa nedozviem kto to bol...stalo sa to pod hypermarketom v garážach a to mám malé autko a z každej strany som mala dosť miesta...vyzeralo to na nejakého paka na jeepe s bočnými nástupnicami, ktorému nestačí jedno parkovné miesto.:rolleyes:
Verím,že Ti to dopadne dobre.
violetta123
18.06.11,08:24
HALLI - ďakujem, keby si vedela, aké mám z toho nervy, lebo vôbec neviem, ako sa takéto veci riešia

Takže, prosím vás....za predpokladu, že ten človek na mňa nezavolá políciu, ozve sa mi a bude sa chcieť normálne dohodnúť na uhradení škody cez poistku, tak ako to prebieha????
Mám to ja nahlásiť mojej poisťovni....alebo pôjdeme spolu do tej poisťovne .....a nejaké papiere vypisovať?.....Z akej poistky sa to hradí?
bubkoch
18.06.11,08:31
HALLI - ďakujem, keby si vedela, aké mám z toho nervy, lebo vôbec neviem, ako sa takéto veci riešia

Takže, prosím vás....za predpokladu, že ten človek na mňa nezavolá políciu, ozve sa mi a bude sa chcieť normálne dohodnúť na uhradení škody cez poistku, tak ako to prebieha????
Mám to ja nahlásiť mojej poisťovni....alebo pôjdeme spolu do tej poisťovne .....a nejaké papiere vypisovať?.....Z akej poistky sa to hradí?

ved to mas jasne napisane v #2:
hlavne do 15-dni nahlas udalost v poistovni kde mate PZP a tym to pre teba skoncilo ...
poskodeny ked sa ti ozve povies mu ze si udalost nahlasila poistovni, takze si moze nahradu skody uplatnovat tam.
violetta123
18.06.11,08:35
ved to mas jasne napisane v #2:
hlavne do 15-dni nahlas udalost v poistovni kde mate PZP a tym to pre teba skoncilo ...
poskodeny ked sa ti ozve povies mu ze si udalost nahlasila poistovni, takze si moze nahradu skody uplatnovat tam.

Stačí len to?......A keď som si nezapísala značku? Ja som bola v takom strese, že som nevedela, čo mám robiť.....
bubkoch
18.06.11,08:47
Stačí len to?......A keď som si nezapísala značku? Ja som bola v takom strese, že som nevedela, čo mám robiť.....
jaaaj, tak to si pekne pockaj kym sa ozve poskodeny a dohodnite sa ze pojdete do poistovne spolu ...
ale aj tak si daj pozor na 15-dnovu lehotu a ked sa neozve, chod do poistovne a nahlas to aj bez identifikacnych udajov poskodeneho auta (s tym ze cakas kym sa ozve poskodeny a dalsie udaje nahlasis dodatocne) ...
lebo je aj taka moznost ze poskodeny caka aby ta vytrestal tym ze mu skodu zaplatis z vlastneho vrecka ked udalost nenahlasit v zakonnej lehote
Halli
18.06.11,18:08
HALLI - ďakujem, keby si vedela, aké mám z toho nervy, lebo vôbec neviem, ako sa takéto veci riešia

Takže, prosím vás....za predpokladu, že ten človek na mňa nezavolá políciu, ozve sa mi a bude sa chcieť normálne dohodnúť na uhradení škody cez poistku, tak ako to prebieha????
Mám to ja nahlásiť mojej poisťovni....alebo pôjdeme spolu do tej poisťovne .....a nejaké papiere vypisovať?.....Z akej poistky sa to hradí?

Vôbec sa nenervuj, na to budeš mať ešte more príležitostí, nič hrozné sa nestalo, denne sa stávajú iné tragédie, tak kľud, urob, čo ti radia chalani..poistku máš aj na takéto prípady.
violetta123
19.06.11,05:43
BUBKOCH...ešte jedna otázka, prosím ťa.....A ako postupovať, ak by poškodený chcel uhradiť väčšiu škodu, ako som mu spôsobila?......Keďže to bude slovo proti slovu...to už je asi moja smola, že?
zk24
19.06.11,05:52
BUBKOCH...ešte jedna otázka, prosím ťa.....A ako postupovať, ak by poškodený chcel uhradiť väčšiu škodu, ako som mu spôsobila?......Keďže to bude slovo proti slovu...to už je asi moja smola, že?

On musi ist so svojim autom na obhliadku, pripadne zavolat poistneho likvidatora. Ten urci aka skoda bola sposobena. Ak si mu oskrela naraznik, darmo bude nahlasovat ine nefunkcnosti. A vsetky uhrady pojdu z tvojej poistky, ty nebudes platit nic, takze sa nemusis bat, aj keby si dal prelakovat skrabanec ktory tam ma uz pol roka. Jemu poistovna aj tak neuhradi celkovu skodu, ale iba nejaku cast.
Ice dive
19.06.11,06:00
On musi ist so svojim autom na obhliadku, pripadne zavolat poistneho likvidatora. Ten urci aka skoda bola sposobena. Ak si mu oskrela naraznik, darmo bude nahlasovat ine nefunkcnosti. A vsetky uhrady pojdu z tvojej poistky, ty nebudes platit nic, takze sa nemusis bat, aj keby si dal prelakovat skrabanec ktory tam ma uz pol roka. Jemu poistovna aj tak neuhradi celkovu skodu, ale iba nejaku cast.
no záleží od veku auta, ak je napríklad do 5 rokov a nie je nadmerne opotrebované, škoda bude uhradená celá... bez zníženia o amortizáciu vozidla...
nič sa neboj Violetta, že budeš platiť viac, nakoľko v zmysle občianskeho zákoníka sa uhrádza vzniknutá škoda a tú za teba platí poisťovňa t.j mal 8 ročný blatník dostane zaplatený 8 ročný... to že si namontúje nový je zhodnotenie vozidla... ak by chcel nejaké peniaze navyše jedná sa už z jeho strany o bezdôvodné obohatenie...
violetta123
19.06.11,06:00
zk24-----ok, ale stále je to len tvrdenie proti tvrdeniu, lebo na to nemám svedkov.....čo ak on bude tvrdiť, že som mu napr. rozbila svetlo alebo niečo, čo si on potrebuje dať vymeniť, ale s tým som ja už nemala nič spoločné?
Ice dive
19.06.11,06:05
no niektoré poisťovne volajú na obhliadku aj vinníka aj poškodeného a obzerajú obe vozidlá a porovnávajú výšku poškodenia, hrany karosérie a pod... t.j.ak máš poškodený nárazník napr. vo výške 30 cm od zeme, od by mal mať poškodenie v rovnakej výške ak by mal rozlámané svetlo vo výške 50 cm, je jasné, že nehoda sa tak ako ju vzájomne deklarujete nestala... (každý účastník hovorí niečo iné...) a poisťovňa na základe toho zamietne celé plenie... t.j. ak bude špekulovať môže sa stať že nedostane preplatené nič od poisťovne a ani od teba...
bubkoch
19.06.11,06:11
BUBKOCH...ešte jedna otázka, prosím ťa.....A ako postupovať, ak by poškodený chcel uhradiť väčšiu škodu, ako som mu spôsobila?......Keďže to bude slovo proti slovu...to už je asi moja smola, že?

pre teba su dalsi postup a tvrdenia poskodeneho irelevantne ... po nahlaseni udalosti v poistovni je pre teba cela vec uzavreta a dalej s nou uz nemas nic spolocne bez ohladu na to co poskodeny tvrdi a pozaduje ...
nahlasenim udalosti poistovni ona za teba prebera a riesi celu vec s poškodenym
violetta123
19.06.11,06:34
ok, chápem.....
A ja keď to nahlásim do poisťovne do tých 15 dní, aj on má nejakú lehotu, dokedy si môže nárokovať uhradenie?......
Ice dive
19.06.11,14:24
ok, chápem.....
A ja keď to nahlásim do poisťovne do tých 15 dní, aj on má nejakú lehotu, dokedy si môže nárokovať uhradenie?......
áno má v zmysle občianskeho zákonníka si môže škodu uplatniť do troch rokov po roku v ktorom vznikla poistná udalosť... t.j. do roku 2014
violetta123
19.06.11,17:35
áno má v zmysle občianskeho zákonníka si môže škodu uplatniť do troch rokov po roku v ktorom vznikla poistná udalosť... t.j. do roku 2014

Až 3 roky? Akože o 2 roky môže ísť do poisťovne a tvrdiť, že som mu pred 2 rokmi urobila toto a toto? A to ako budeme dokazovať, čo sa pred 2 rokmi stalo? Lebo zatiaľ sa mi on neozval...
bubkoch
19.06.11,17:40
Až 3 roky? Akože o 2 roky môže ísť do poisťovne a tvrdiť, že som mu pred 2 rokmi urobila toto a toto? A to ako budeme dokazovať, čo sa pred 2 rokmi stalo? Lebo zatiaľ sa mi on neozval...
moje nervy ... kedy konecne pochopis ze po nahlaseni udalosti v poistovni sa ta uz cela vec netyka a nemas s nou nic spolocne ???
violetta123
19.06.11,17:45
moje nervy ... kedy konecne pochopis ze po nahlaseni udalosti v poistovni sa ta uz cela vec netyka a nemas s nou nic spolocne ???
BUBKOCH---ja to chápem....ja sa len pýtam na detaily....rada by som to mala z krku a vysvetlila otcovi, že som to dala do poriadku, lebo on z toho spravil takú tragédiu, že mám chuť už nikdy do auta nesadnúť .....
Inak som ti veľmi vďačná za tvoje rady.
Stefan2005
23.06.11,09:13
Klobúk dole pred takými ako ty, ...

Som si včera na túto nedávnu poklonu spomenul, keď som sledoval otáčanie vozidla Renault Traffic pre zdravotným strediskom...

Vodičovi sa napriek viacnásobným manévrom nepodarilo otočiť auto do želaného smeru, tak si zvolil nacúvanie k autu stojacom na mieste vyhradenom pre invalidov. Točí volant, cúva, točí, cúva - až narazí do zadných dverí staršej Lady, označenej osobitným značením. Kúsok dopredu, zase cúvanie, ďalší náraz do auta - teraz už vytočil auto správnym smerom a napriek vehementnej gestikulácii asi 3-4 prítomných svedkov stúpil na plyn a odišiel akoby sa nechumelilo... Pohotová pani mobilom odfotila ŠPZ vinníka, podľa reklamy na aute zavolali do firmy, vodič sa za pol hodiny vrátil späť, kde na neho čakal majiteľ - starší pán cca 65-70 rokov, podopierajúci sa dvoma barlami. Reakcia vodiča - čo si vymýšľajú - veď on jasne videl v spätnom zrkadle, že ešte má 20 cm, to musel urobiť niekto iný...
Až keď sa pridali aj očití svedkovia (počkali spolu so starším pánom), že tak zavolajú políciu a oni potvrdia skutok, bol ochotný si vymeniť údaje...
Materiálna škoda na aute poškodeného nebola veľká, nemajetková a morálna je o to väčšia - arogantný prístup šoféra, resp. nemožnosť používania auta počas opravy človekom, ktoré je na auto odkázaný...