karfiol
18.06.11,10:52
Možno by som bol úspešnejší v sekcii Marketing, ale podľa mňa to patrí skôr do internetového podnikania, keďže ide o newsletter pre e-shop a tu je predsa len trošku špecifickejší marketing.

Používam open source riešenie Open Cart, ktorý síce má implementovaný Newsletter modul (viď prílohu), no nedokážem si v tom predstaviť vytvoriť ľahko a jednoducho nejaký newsletter, ktorý by aj vyzeral na úrovni. Chcem sa preto spýtať, ako riešite newslettery? Má váš e-shop tiež nejaký vstavaný modul s jednoduchým ovládaním alebo používate nejaké zadarmo riešenia (Mail Chimp som našiel) či nejaké komerčné riešenia?

Za všetky rady ďakujem.
rakerian
18.06.11,12:59
Otestoval som si kedysi niekoľko eshopových aplikácií a každá z nich obsahuje nejaký ten modul na newslettery. Väčšinou sú však robené tak, že užívateľ sa musí aspoň trochu vyznať v HTML aby si nejaký ten newsletter vedel vyrobiť.
V eshope, ktorý používam je rozhranie také ako na pripojenom obrázku. Je tam aj nejaký editor, v ktorom sa dá celkom pekne pracovať ako vo worde, ale nikdy to nebolo to čo som chcel. Keď som si testoval prvé newslettery, tak mi to v emailovej schránke ukázalo úplne ináč, než som si to vyrobil v tom editore. Nehovoriac o tom, že v prípade slovenskej diakritiky majú niektoré eshopy problém vytvoriť newletter tak, aby bol dobre čitateľný text aj v schránke užívateľa.

Keďže som však tak trocha programátor web stránok, tak som si potom newslettery začal vyrábať sám vo vlastnom editore, ktorý mám v počítači a do eshopu som si potom preniesol/prekopíroval len zdrojový kód, ktorý som odtiaľto potom odosielal.
Toto riešenie odporúčam. Na nete je isto kopa editorov, ktoré sa dajú stiahnúť a používať aj zadarmo a tvorca stránok sa ani nemusí vyznať v HTML kóde.

V každom prípade si to treba riadne otestovať poslaním newsletteru sebe i známym, aby Vám zreferovali, či vidia všetko OK, tak ako by to malo byť podľa Vašich predstáv.

A nie nepodstatná zásada pri newsletteroch je - vždy sa užívateľa pýtať, či chce dostávať newslettery a potom mu aj v newsletteri ponúknuť možnosť na odhlásenie (linku alebo spätný email).

A ešte malý náhľad na newsletter, ktorý posielam zákazníkom keď príde nový tovar:
http://shop.prospektor.sk/newsletters/newsletter201133.html
dragan.michal
18.06.11,15:13
Najdôležitejšie je dbať aby si mal newsletter vytvorený tak, aby sa zobrazoval korektne vo všetkých mailových klientoch (gmail, pokec, centrum - vsade sa zobrazuje newsletter inak, ak to nemás oddladene).
Co sa tyka externych sluzieb, mailchimp je zadarmo do 1000(myslim, ze teraz to zvysilo na 2000) kontaktov. Potom je potrebne prejst na platenu verziu. Dalej su tu sluzby ako smartemailing.cz a dalsie. Niektore su platene od kontaktov a niektore od poctu poslanych emailov. Takze si to vzdy dobre prerataj co sa oplati viac.
Taktiez je dobre mat verziu HTML a cisty text, nakolko nie vsetci maju povolene zobrazovanie html emailov. V dalsich maju zas zakazane zobrazovanie obrazkov, takze ich uzivatel potom musi povolit.
A hlavne meraj uspesnost newslletrov, to je dolezitejsie ako to, cez koho a ako to posielas. Mozes robit rozne A/B testovania atd. Niektore, napriklad prave mailchimp umoznuje prepojenie s Google Analytics, aby si vedel na co ludia klikali a zaroven aj meranie konverzii.
karfiol
18.06.11,17:59
Ďakujem za rady, HTML poznať až tak veľmi netreba si myslím, keďže tých WYSIWYG editorov je už dnes už naozaj veľa :-) Skúsim vykúzliť niečo v tom mojom editore priamo v e-shope a keď to nepôjde podľa predstáv, tak skúsim nejaký freeware HTML. Ešte raz díky moc za pripomienky.
dragan.michal
18.06.11,18:26
hlavne bacha na to, ze css musi byt sucastou mailu, nemozes nan odkazovat. Obrazky musia byt umiestnene niekde mimo a v newslettri uvadzas na ne plnu cestu