Roman 70
18.06.11,11:00
V decembri 2010 som si objednal vozidlo,jeho výroba trvá 3 mesiace. Vystavili mi k nemu faktúru s dátumom 27.12.2010. Riadne som ju zaúčtoval a vznikol mi nadmerný odpočet. Vozidlo mi dodali 1.4.2011. Teraz mi nariadili kontrolu a nechcú mi uznať nad. odpočet, nakoľko tovar bol dodaný až v ďalšom kvartáli.Som kvartálnym platcom DPH a chcem sa spýtať, či daňový úrad koná správne. Vraj si odpočet DPH môžem uplatniť až po dodadní tovaru a nie vtedy, keď je vystavená faktúra. Ďakujem
KEJKA
18.06.11,09:12
faktúru vystavili na základe platby? -máš nárok na odpočet. Alebo je to zálohová faktúra bez platby? - nemáš nárok na odpočet.
Roman 70
19.06.11,03:59
Je to riadna faktúra, ale som ju neuhradil nakolko dátum vystavenia faktúra a dátum úhrady už nemusí byť totožný. V 2007 som kupoval auto rovnako, tiež faktúra bola vystavená skôr, ako mi vozidlo dodali a ten istý daňový úrad mi nadmerný odp. uznal. Teraz DÚ sa opiera o to, že dátum dodania tovaru je rozdielny od dátumu na faktúre.
KEJKA
19.06.11,04:20
nemôžeš to brať ako pravidlo, aj ľudia na DU sú rôzni a od r.2007 sa tiež niečo naučili. Riadna faktúra nie je riadna faktúra, ak tovar nebol dodaný. DU má pravdu.
marjankaj
19.06.11,06:02
Je to riadna faktúra, ale som ju neuhradil nakolko dátum vystavenia faktúra a dátum úhrady už nemusí byť totožný. V 2007 som kupoval auto rovnako, tiež faktúra bola vystavená skôr, ako mi vozidlo dodali a ten istý daňový úrad mi nadmerný odp. uznal. Teraz DÚ sa opiera o to, že dátum dodania tovaru je rozdielny od dátumu na faktúre.

Rozdielny od akého dátumu? Na faktúre nebol dátum dodania tovaru? Alebo je taký istý ako dátum vystavenia faktúry?




§71
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.
Roman 70
19.06.11,06:11
datum vystavenia faktury a datum dodania tovaru je zhodny 27.12.2010 , ale nakolko uz auto nebolo na sklade museli ho vyrobit, co trva 3 mesiace a vozidlo mi bolo odovzdane 1.4.2011. Prave o datum skutocneho dodania sa DU opiera.
KEJKA
19.06.11,06:16
samozrejme že sa opiera a opiera sa správne. Tá faktúra je fikcia, Dátum dodania značí to čo značí, že vám niečo DODALI, ale v skutočnosti nedodali. Neviem, čo ti nie je jasné. Máš to vyššie odcitované aj v zákone.
Roman 70
19.06.11,06:25
este by som sa chcel spytat coho sa potom tyka §49 ods 2 a pretoze na DU odd. pre styk s verejnostou mi tvrdia, ze podla tohto mam narok na nad. odpocet
KEJKA
19.06.11,06:58
máš nárok na odpočítanie dane, ale ide o obdobie, nie o spochybnenie nároku. §§ treba vnímať vo vzájomnej súvislosti.
napr. by si mohol skôr argumentovať §49, ods.1.
lenže platí
§ 19 Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

a tento základ nebol dodržaný a preto DU faktúru neuznáva. Už sa to stalo aj u iného klienta a nepomohol si, aj ked tam boli aj iné dôkazy o skutočnom dodaní, DU využil prostriedky miestneho zisťovania a odpočet neuznal.
mimotemy
ak sa ti moja odpoved nehodí, tak OK, ale to neznamená, že je nevhodná. Žiaľ, v tomto prípade ťaháš za kratší koniec.
marjankaj
19.06.11,20:42
este by som sa chcel spytat coho sa potom tyka §49 ods 2 a pretoze na DU odd. pre styk s verejnostou mi tvrdia, ze podla tohto mam narok na nad. odpocet

No nevykašleme sa na teba?:confused:
Človek sa ti snaží poradiť a ty mu dáš nevhodné.:eek:
Za dobrotu na žobrotu.:cool:
Roman 70
20.06.11,04:06
Ja som rád, že mi radíte, ale ani tie kontrolórky sa nevedia zhodnúť, jedna mi to chce uznať a druhá nie, asi má každá iný zákon, alebo neviem, ale každopádne ďakujem.
marjankaj
20.06.11,07:00
Ja som rád, že mi radíte, ale ani tie kontrolórky sa nevedia zhodnúť, jedna mi to chce uznať a druhá nie, asi má každá iný zákon, alebo neviem, ale každopádne ďakujem.

Takže nakoniec si to odskáče KEJKA. Ešteže jej nemôžeš dať pokutu.:eek::rolleyes:
Roman 70
20.06.11,09:08
Nie to určite nie, ale ďakujem ešteraz.