Chatár
18.06.11,13:24
Dobrý deň,

prosím o radu, podal som trestné oznámenie vo veci priestupku a obvodný úrad dal za povinnosť obvinenému uhradiť mi škodu. Jednalo sa o kúpu veci cez dobierku kde mi nebola dohodnutá vec doručená. Nakoľko mi škoda nebola uhradená, chcel by som sa informovať, aké mám najlepšie možnosti na získanie tejto sumy späť. Ide o čiastku do 200 euro, som fyzická osoba a taktiež aj obvinený.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Chobot
20.06.11,06:31
Dobrý deň,

prosím o radu, podal som trestné oznámenie vo veci priestupku a obvodný úrad dal za povinnosť obvinenému uhradiť mi škodu. Jednalo sa o kúpu veci cez dobierku kde mi nebola dohodnutá vec doručená. Nakoľko mi škoda nebola uhradená, chcel by som sa informovať, aké mám najlepšie možnosti na získanie tejto sumy späť. Ide o čiastku do 200 euro, som fyzická osoba a taktiež aj obvinený.

Za odpoveď vopred ďakujem.

Tak kto je obvinený? A z čoho?

Inak neviem, akú právnu silu má to rozhodnutie OÚ uhradiť škodu, ale len súd môže niekoho právoplatne zaviazať niečo uhradiť. Takže:

1. vyzvať dlžníka o vrátenie bezdôvodného obohatenia
2. ak tak neurobí - návrh na vydanie plat. rozkazu
3. po správoplatnení plat. rozkazu návrh na exekúciu
TinaL
20.06.11,06:46
On to myslel asi tak, že aj obvinený je FO. :) Tiež som najskôr nepochopila ako môže byť aj obvinený.
focalor
20.06.11,06:52
nepoznam presne znenie rozhodnutia o priestupku a o povinnosti nahradit skodu, ale mam za to, ze ak zabezpecis pravoplatnost a vykonatelnost rozhodnutia, je to v zmysle § 41 ods. 2 pism. f) Exekucneho poriadku exekucny titul a mozes sa obrati na exekutora na nuteny vykon tejto skody...
P.S. Z poskytnuteho popisu nie je vsak
mozne vyvodit jednoznacne zavery...
Chatár
20.06.11,17:32
Ja som poškodený, podal som na dotyčného na polícii trestné oznámenie a po vyše roku vyšetrovania, vypočúvania a pod. mi bolo doručené z obvodného úradu rozhodnutie kde vymerali podvodníkovy smiešnu pokutu, trovy a dali mu za povinnosť nahradiť mi škodu ktorú mi spôsobil do 15 dní. Aby som upresnil, jedná sa o internetového podvodníka ktorý zaslal veci pod falošným menom s falošným obsahom. Nakoľko mi peniaze nezaslal tak som mu napísal jednu výzvu kde som ho žiadal o úhradu a pohrozil mu exekúciou na ktorú taktiež nereagoval. Na úrade mi povedali, že z ich strany je to uzatvorené a niečo v tom zmysle, že ho môžem dať na exekúciu alebo na súd.

Toto je prvá vec, ktorú som musel riešiť, preto sa do takýchto sporov nevyznám a hľadám radu, čo bude najlepšie v takomto prípade urobiť.
focalor
21.06.11,05:47
tak podla toho napísaného platí môj príspevok vyššie, podať návrh na vykonanie exekúcie u niektorého exekútora, priložiť overenú kópiu rozhodnutia spolu s pečiatkou právoplatnosti a vykonateľnosti (to by mali dať na úrade, kde bolo rozhodnutie vydané) zaplatiť 16,50 € v kolkoch ako poplatok a ideš, problém môže byť ten, že od odsúdeného možno nebude vedieť exekútor vymôcť sumu a v tom prípade bude žiadať trovy exekúcie od teba, tým nechcem strašiť, len to uvádzam pre úplnosť...
Chatár
21.06.11,18:18
Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcel spýtať v akých čiastkách sa pohybujú tie trovy exekúcie, popr. skúsenosti s úspešnosťou takýchto exekúcii.
Chobot
21.06.11,22:41
Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcel spýtať v akých čiastkách sa pohybujú tie trovy exekúcie, popr. skúsenosti s úspešnosťou takýchto exekúcii.

Úspešnosť exekúcie závisí od toho, či povinný má prostriedky na účtoch v bankách, či má majetok, či má príjem zo závislej činnosti. Najľahšie je získať peniaze z účtu v banke. Ak povinný je nemajetná a nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, nemá príjem, tak vymožiteľnosť je veľmi malá.
focalor
22.06.11,05:31
trovy exekútora treba rátať od 50 € vyššie, často som sa stretol s tým, že trovy pri zastavení exekúcie pre nemajetnosť boli cca 200-400 €...
TinaL
23.06.11,08:52
Odmenu a náhradu súdnych exekútorov upravuje Vyhláška č. 288/1995 Z. z. v platnom znení (posledná novela bola 569/2008 Z. z.)
Chatár
30.08.11,21:56
Vedel by mi niekto poradiť dobrého exekútora v BA?