WIDDA
18.06.11,14:10
Firma A kupila v r.2009 stroj na základe Kupnej zmluvy, kde dohodla splatkovy predaj. DPH si odpocitala pri nakupe, stroj zaradila do uctovnictva a odpisovala. Teraz požiadala o zmenu subjektu zakaznickej zmluvy, kde bude zmluvny vztah (splatky) postupeny na firmu B. Poprosila by som o pomoc, ako stroj z uctovnictva firmy A vyradit a zaroven co s DPH, ked si ju uz odpocital celu? Ma ju vratit? Na zaklade coho? S firmou B firma A neuzatvorila ziadnu zmluvu. Je povinná? Dakujem.
IvoM
20.06.11,05:58
Widda, na základe čoho chceš vyradiť stroj, ak správne rozumiem tak firma A kúpila stroj za ktorý platí postupne splátkami, takže je majiteľom stroja hneď, a to že po určitom čase bude tieto splátky platiť firma B nemá na to žiadny vplyv takže tu by podľa mňa mohlo ísť len o postúpenie záväzku, keďže nepíšeš nič o tom žeby firma A tento stroj firme B predala.
WIDDA
21.06.11,12:47
lesingová pracovníčk o termíne, že je stroj firmy A nechce ani počuť, je to ich majetok a že je jedno o akú formu leasingu ide, či finančný, operatívny alebo splátkový. Presviedčala nás, že stroj sa stáva po splatení automaticky majetkom firmy B, lebo preberá záručné právo. A že čo ma zaujíma firma A, tá dostane predsa Zmluvu o zmene subjektu, tak ako aj firma B a tým je to vyriešené, čo mám s tým predajom z A pre B, keď to nie je moje. To, že to zaúčtoval účtovník na úvod do majetku a uplatnil odpočet DPH z celej čiastky pre mňa trošku problém je, pretože to, podľa prijatej informácie leasingovky, neviem vysporiadať. Môžu si to zaúčtovať nasledovne?:
spoločnosť A na základe zmluvy o zmene subjektu:
082/022 (OC bez DPH)
551/082 (odpis zostatkovej hodnoty)-nedaňový výdavok
474/648 (zostatok neuhradených splátok)-nedaňový príjem
a čo celá uplatnená DPH???
spoločnosť B na základe zmluvy o zmene subjektu:
042/474 (výška zostávajúcich splátok+poplatok leasingu za zmenu)
022/042 -"-
474/221 (zostávajúce splátky leasingu až do vyrovnania)
do nákladov vo výške odpisov podľa odpisovej skupiny z OC
a kde mám DPH, ktorú si chcem uplatniť zo splátok??

Firma A má stroj v tomto prípade vyradený, tak nemá čo predať...
KEJKA
21.06.11,13:19
je to celé nejaké zmätočné, prečítala som si to dva razy a veru - nezapína mi. Ohlasujem sa len kkvôli tomu aby som tému posunula, resp. chcem zdôrazniť, že je veľmi dôležité hned na začiatku mať jasno v zmluvách a vo vzájomných vzťahoch.
"Čo je psáno, to je dáno".....tak nejako bratia Češi hovoria.
WIDDA
21.06.11,13:24
... v podstate, aký je bežný postup pri Kúpnej zmluve uhrádzanej splátkovým predajom z s.r.o. leasingovej spoločnosti, keď táto bola postúpená na základe zmluvy o zmene subjektu na inú s.r.o. Postup zmluvný pri obidvoch prvej s.r.o., aj pri druhej s.r.o. a účtovanie v obidvoch spoločnostiach...
KEJKA
21.06.11,13:29
tak to tu máš vyriešené 100-krát - teda leasing, to predsa nebudeme rozpisovať 101-ý raz.................
a ak je to kúpa na splátky, tak to nie je lízing ale kúpa na splátky a to sa účtuje rovnako, ako keby si to platila naraz napr. na základe faktúry so 14 dňovou splatnosťou.
Záver-treba si ujasniť o čo ide a neriadiť sa len názvom zmluvy ale aj jej vecným obsahom.
WIDDA
21.06.11,13:58
je to leasing, ale nie financny leasing... tento tu rieseny este nebol
KEJKA
21.06.11,17:30
žiaľ píšeš o splátkovom predaji - a to leasing určite nie je, aj keby sa tak stokrát v zmluve pomenoval.
Operatívny l. to tiež nie je, kedže ste ho kupili do vlastníctva.............
kým nebudú jasné právne vzťahy, tak riešenie bude len iluzorne............
WIDDA
21.06.11,18:30
..ale skuste to povedat pracovníkovi leasingovej spolocnosti, ze to nie je leasing...
pri účtovaní som napísala účet 474, ale má byť 479 dlhodobé záväzky...
je to bežný postup...
v leasingovej spoločnosti sme dostali formulár pre A "Žiadosť o zmenu subjektu zákazníckej zmluvy " a pre B "Formulár na vykonanie zmeny subjektu pre podnikateľské subjekty". Zmluvný vzťah A má momentálne s leasingovou spoločnosťou na základe Kúpnej zmluvy, ktorej formou splátkového kalendára spláca kúpnu cenu. Zmena bude na základe Zmluvy o zmene subjektu.
Čo mi z toho vyplýva pre A a aj pre B? Mne sa zadanie zdá jasné, len riešenie by som poprosila od niekoho, kto sa s touto formou už v praxi naozaj stretol... praktické riešenie... dík
KEJKA
21.06.11,19:17
ale ved to podľa mňa nie je komplikované. tie formuláre sa vypíšu, záväzkový vzťah prejde na B - to predsa chcete. Splátky doplatí B.
Ostatné si vyriešia a a B medzi sebou tak, že A vyfakturuje-predá auto B a B si ho dá do majetku.
A-pohľadávka z faktúry vyrovná sa čiastočne zápočtom, a zvyšok sa zaplatí, alebo odpíše, podľa toho aký zosttaok tam bude.
B-nadobudne na základe faktúry majetok-zaradí a odpisuje, časť faktúry alebo celú vyrovná prevzatím záväzku 321/479 a bude ho splácať.
Veľmi schematicky, ale riešenie to je.
Zostáva problém postúpenia záväzku a jeho účtovania, daňového vysporiadania a asi vzniknú aj iné otázky............
WIDDA
22.06.11,10:33
Kejka, ďakujem za odpovede... ešte doplním informácie.. napriek tomu, že je stroj v spoločnosti A prevzatý na základe kúpnej zmluvy, je to zo strany leasingovej spoločnosti len pomenovaná zmluva.. v podstate, A je iba držiteľom a majiteľ je vždy leasingovka, až do dosplácania... Pri postúpení záväzkov - douhrádzania kúpnej ceny (bez DPH) firmou B, táto preberá z pohľadu leasingovky vlastnícke právo... A nemôže predať stroj, lebo nie je jeho a hlavne (z určitých dôvodov), nemôže ani nič predávať... ešte raz, môžem teda Zmluvu o prevode subjektu zaúčtovať nasledovne:
v A - 551/082 odpis
022/082 vyradenie
479/648 - zostávajúce splátky...
tu mám však problém, čo s celkovou odpočítanou DPH pri zaradení... od spoločnosti B chce spoločnosť A, iba aby dosplácala kúpnu cenu, na ktorú ona už nemá prostriedky..
v B - 042/479 obstaranie vo výške prijatého záväzku neuhradených splátok
479/221 postupne pri splácaní splátok
absentuje mi tu však DPH, ktorú si nemá ako uplatniť z nákupu stroja a pritom splátky spláca z celkovej ceny aj s DPH podľa spoločnosti A.
WIDDA
25.09.11,16:05
nevie mi niekto s tym poradit?
hlavne, akym sposobom prevziat stroj z A do B, v akej vyske, co s DPH?