flector
19.06.11,11:23
Je možné prevádzkovať online automatizovaný IT systém (tj. IT systém NEVYUŽÍVAJÚCI k svojej priamej činnosti ŽIADEN ĽUDSKÝ POTENCIÁL) za predpokladu, že firma ktorá ho prevádzkuje nemá vydanú živnosť na konkrétnu službu, ktorú tento systém poskytuje automatizovaným spôsobom? :confused:
(Má však vydané živnosti na celú škálu vecí súvisiacich s IT a pod.)

Najlepšie bude keď uvediem hypotetický príklad na ilustráciu.

Tak povedzme: automatický prekladový online systém. Zvolil som tento príklad, pretože je to prvá vec ktorá ma napadla a verím, že dobre poslúži na ilustráciu problému. Nechcem teraz diskutovať o možnej kvalite takého systému, jeho limitoch, možnostiach realizácie, či o automatických prekladoch ako takých, atď. Zvolil som ho ako príklad, moja otázka je myslená skôr všeobecne a týka sa prevádzkovania všetkých IT systémov poskytujúcich služby založené na nejakom automatizovanom princípe.

Jednalo by sa teda o automatizovaný systém, ktorý by od 0 interne vyvinula spoločnosť, ktorá by ho aj prevádzkovala. Ako som už vravel, systém by k svojej činnosti priamo nevyužíval žiadny ľudský potenciál, tj. žiadny človek by prostredníctvom tohto systému priamo či nepriamo neposkytoval svoje prekladateľské a tlmočnícke služby (na ktoré je potrebná viazaná živnosť <-- a to dokonca pre každý jeden jazyk osobitne).
Tento IT systém by samozrejme ľudský potenciál využíval, avšak pri vývoji (resp. údržbe) software poháňajúceho systém, pri vývoji jazykových slovníkov, implementácii morfologických, lexikologických, poprípade fonetických (hlasový vstup/výstup) a pod. pravidiel, väzieb, atď. A samozrejme aj pri procese "samoučenia", kedy by systém automaticky (pochopiteľne za čiastočného ľudského dohľadu – pri údržbe a aktualizácii) vyhodnocoval, rozširoval a teda v konečnom dôsledku zlepšoval svoj jazykový potenciál na základe reálnej "skúsenosti".
Odozva výstupu od online zadania prekladu by predstavovala rádovo sekundy.

Otázky:
Bola by prevádzka takéhoto online systému – a to bez viazaného živnostenského opravenia na prekladateľské a tlmočnícke služby pre každý jeden osobitný jazyk obsiahnutý v systéme - v poriadku???
Ak:
Otázka 1.
By firma prevádzkovala tento plne automatizovaný online / webový prekladový a tlmočnícky IT systém bez (výrazných) obmedzení prekladov, úplne bezplatne a pre všetkých návštevníkov / používateľov. (Bol by to neziskový projekt.)

Otázka 2.
By firma prevádzkovala tento plne automatizovaný online / webový prekladový a tlmočnícky IT systém bez (výrazných) obmedzení prekladov, stále úplne bezplatne a pre všetkých návštevníkov / používateľov.
Avšak produkovala by zisk nepriamo z potenciálu používateľov systému - napr. pomocou predaja reklamy.

Otázka 3.
By firma prevádzkovala tento automatizovaný online / webový prekladový a tlmočnícky IT systém bez (výrazných) obmedzení prekladov, avšak služba by bola obmedzená spoplatnením.
Podotázka 3.a)
Napríklad predajom kreditov potrebných k prekladom, napr. 1000 zdrojových slov - 1 kredit, či pod.
Podotázka 3.b)
Alebo predajom časového obdobia prístupu ku webstránke. (Samotný automatizovaný preklad by bol úplne zdarma.)

Otázka 4.
Firma by systém predávala ako hotový (offline) produkt / software resp. licencie, po zakúpení bez obmedzení. + Plus nejaké aktualizácie, atď.
(Samotný automatizovaný preklad by bol taktiež úplne zdarma.)

(Tak toľko otázky, ešte raz podotýkam, že sa jedná o teoretický príklad ilustrujúci problém. Nechajme bokom probémy ohľadom možného zrealizovania, či nezrealizovania príkladu a jeho potencionálnej náročnosti.)

Prosím o odpovede.
Veľká vďaka.
blavaciko
19.06.11,09:44
podla mna by to bolo v poriadku, nakolko firma nefakturuje prekladatelske sluzby ale fakturuje nieco ako "pristup k online systemu"