annysien
19.06.11,12:42
Dobry den, pisem za svoju staru mamu, ktora sa ocitla v nie velmi prijemnej situacii. Na zaklade dedickeho konania ( v r. 99) po jej zoznulom manzelovi sa spolu so svojimi troma dcerami rozhodla,ze dom v kt. byva zdedi jej syn, kedze si to stary otec takto prial ale neexistuje ziaden zavet.Bolo to len z dobrej volej starej mami a dalsich surodencov, predsa nemuseli s tym suhlasit. Surodenci nemali medzi sebou nikdy ziaden problem, preto suhlasili. Az donedavna bolo vsetko v poriadku, starka zila sama, v dome ma dozivotne pravo, syn sa tam nezdrziaval, az pred dvomi mesiacmi tam nastahoval svoju dceru( babkinu vnucku )s manzelom a tromi detmi. Babku psychicky tyraju, kricia po nej, ignoruju ju, ohovaraju po dedine. Starka nam pravidelne minimalne dva razy do tyzdna s placom telefonuje, stale je to nieco ine. Vnucka ju naposledy sotila a vykrikovala veci kt. nie su ani pravdou, vyhadzovala ju z domu. Dom starka musela za dva tyzdne pripravit aby sa tam mohla vnucka nastahovat, neprisli jej z nicim pomoct, musela vypratat dve izby a teraz si dokonca vymenili zamok. Starka nevie ako dalej, syna by chcela bud vydedit alebo zmenit rozhodnutie. Az teraz zistila aku velku chybu urobila. Pritom syn jej nikdy s nicim neprisiel pomoct, skor to bolo opacne. Nevieme ako starkej pomoct, za tie dva mesiace je neskutocne znicena a niekedy mame pocit, ze skonci na psychiatrii.
Dakujem velmi pekne za pomoc a radu.
Eulalia
19.06.11,11:14
V prvom rade popíš, aký je presný právny stav. V prvej vete hovoríš, že "na základe dedičského konania" a ďalej "žiadny závet neexistuje". Kto je v liste vlastníctva napísaný ako majiteľ domu?
Mimochodom, prečo nijako nereagujú na túto situáciu ďalšie starkine deti? Ak by chceli, tak si tri baby veľmi ľahko poradia s bratom aj jeho podarenou dcérenkou.
Erzebeth
19.06.11,13:27
Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?
Dáša_
19.06.11,13:48
Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?

dom nebol v BSM? babka nemá svoj podiel v dome? Ten svoj podiel darovala?
alebo dom bol vyhradne dedkov?
annysien
19.06.11,14:00
Tym zavetom som myslela, ze stary otec nezanechal ziaden zavet ale za svojho zivota spominal, ze dom nech dostane syn a dceri sa podelia o pozemky. Stara mama teda na zaklade dedickeho konania dala dom synovi. S tym listom vlastnictva som si ale nie velmi ista, opytam sa na to starkej. Je uz zufala a pravidelne telefonuje len mojej mame, ze co ma dalej robit a ako to vsetko zmenit. Aj dalsie dve dcery zdielaju podobny nazor, brat sa totiz to velmi zmenil a so svojou dcerou si nevedel rady, tak ju "supol na krk" starkej. Je to vlastne moja sesternica, viem o tom, ze byvala najprv u svojich rodicov a potom niekde po podnajmoch, no nikde nevydrzala dlho - uz aj to o niecom svedci. Starka zatial nechce aby sme ju pred nou obranovali, boji sa aby to potom nebolo este horsie. Moja mama spolu so sestrami sa snazili stretnut s bratom a o celej situacii porozpravat, aby dohovoril dcere aby sa spravala aspon troska slusne, no bezuspesne. Dcera sa samozrejme brani, ze nic z toho nie je pravda a on veri jej. Telefony uz pre istotu nezdviha. Preto nevieme ako dalej postupovat, na koho sa obratit.
Katy a R
19.06.11,14:02
dom nebol v BSM? babka nemá svoj podiel v dome? Ten svoj podiel darovala?
alebo dom bol vyhradne dedkov?

Spravili dohodu pri dedičskom konaní - robieva sa to. Dom je už výlučne vo vlastníctve syna. Ale ako vidíme, nie vždy je to najšťastnejšie riešenie:mee:.
Akonáhle ide o majetky, dobré vzťahy sú fuč:mee::mee: Len dúfam, že nie vždy je to tak :confused:;):)
annysien
19.06.11,14:06
Starkej syn je od roku 1999 vlastníkom domu, ktorý získal dedičstvom. To, že sa ostatní dedičia zriekli svojho podielu v jeho prospech dnes už nemôžu zmeniť. Treba brániť starkej právo na doživotné bývanie. toto právo tam má a aj jej vnučka si musí uvedomiť, že dom takto zdedili a ona tam išla s tým vedomím bývať. Treba jej to pripomenúť a ak to nepochopí, pripomínať aj s pomocou úradov. Čo ostatné jej deti?

Aj ostatne deti spolu s mojou mamou sa snazili s bratom stretnut, telefonovat mu, no uz pre istotu nereaguje. Sam si totiz so svojou dcerou nevedel rady, byvala totiz aj u neho no potom odisli do podnajmu, tak do dalsieho a teraz zrejme pre financne problemy sa nastahovali k starkej. Moja mama mu par krat volala a povedal, ze nevie co ma s nou robit a teraz pre istotu uz nedviha ani telefon. Ignoruje celu situaciu. Ako som uz pisala, ani on ani jeho deti k starkej nemaju ziaden vztah kedze ju nikdy pokial si nepamatam nenavstevovali.
Mária27
19.06.11,14:06
Ak bolo doživotné právo bývania zriadené starkej na celý dom, teda nebola vymedzená pre ňu napr. len jedna izba, starká nemusí súhlasiť s tým, aby tam býval niekto iný. Môže žiadať vypratanie domu.

Ak by sa dohodli, môže zostať v dome bývať mladá rodina, možu zrušiť vecné bremeno za náhradu: kúpia starkej iné bývanie, alebo jej budú platiť niekde nájom, alebo ju vyplatia jednorazovo.
arizona
19.06.11,16:53
Aj ostatne deti spolu s mojou mamou sa snazili s bratom stretnut, telefonovat mu, no uz pre istotu nereaguje. Sam si totiz so svojou dcerou nevedel rady, byvala totiz aj u neho no potom odisli do podnajmu, tak do dalsieho a teraz zrejme pre financne problemy sa nastahovali k starkej. Moja mama mu par krat volala a povedal, ze nevie co ma s nou robit a teraz pre istotu uz nedviha ani telefon. Ignoruje celu situaciu. Ako som uz pisala, ani on ani jeho deti k starkej nemaju ziaden vztah kedze ju nikdy pokial si nepamatam nenavstevovali.
To je teda ozaj podareny synacik!
On si s deckom nevie rady, tak ju hodi na krk starej zene,ktora mu darovala cely svoj majetok...:rolleyes:

Asi by bolo dobre,aby tam nabehla ostatna rodina, pekne, svorne a narobila poriadky.

Mozes blizsie vysvetlit,ako vlastne syn prisiel k celemu domu?
Zdedili surodenci /+ matka/ polku po otcovi ,tej sa spolocne zriekli v prospech brata a matka svoju ostatnu cast synovi darovala nejakou darovacou zmluvou? Alebo ako to bolo?