M3G
11.01.06,21:39
Viem, že pozemky sa neodpisujú,
ale keď kúpim pozemok spolu s budovou, na zmluve nie je vyčíslené aká suma je pozemok a aká je budova, môžem to zaradiť do majetku a odpisovať ako celok? Alebo mám nejakým spôsobom zistiť cenu pozemku a zaradiť to ako pozemok zvlášť a budovu zvlášť?

Som už z toho hotový, za každú radu budem vďačný.
andrej_rv
11.01.06,20:51
Viem, že pozemky sa neodpisujú,
ale keď kúpim pozemok spolu s budovou, na zmluve nie je vyčíslené aká suma je pozemok a aká je budova, môžem to zaradiť do majetku a odpisovať ako celok? Alebo mám nejakým spôsobom zistiť cenu pozemku a zaradiť to ako pozemok zvlášť a budovu zvlášť?
Som už z toho hotový, za každú radu budem vďačný. Nemáte k dispozícii nejaký znalecký posudok na hodnotu budovy a pozemku ? Rozdelenie kúpnej ceny na budovu a pozemok v rovnakom pomere, ako je cena v znaleckom posudku, je všeobecne zo strany DÚ akceptovaná.
P.S. Pozemok sa v žiadnom prípade nemôže odpisovať, ani ako súčasť budovy.
Boneta
12.01.06,06:57
Ja som postupovala nasledovne:
- nakoľko v kúpnej zmluve nebola uvedená cena pozemku oddelene od ceny budovy, pri stanovení obstarávacej ceny budovy a obstarávacej ceny pozemku:
- vypracovanie znaleckého posudku
- v znaleckom posudku bol osobitne ohodnotený pozemok a osobitne budova
- zistenie percenutálneho pomeru kúpnej ceny medzi budovou a pozemkom v znaleckom posudku
- zistený percentuálny pomer bol použitý pri stanovení obstarávacej ceny budovy a obstarávacej ceny pozemku z kúpnej zmluvy
M3G
15.01.06,18:09
Vďaka,
podarilo sa mi získať znalecký posudok a percentuálnym podielom(znalecký posudok vs kúpna cena) som sa nejako dopracoval k cene za m2, potom ostatné už nebol problém vypočítať.