kolac
19.06.11,18:11
Ahojte,

som student VS, chcem si zalozit zivnost + registrovat sa na danovom, co bude vlastne moja povinnost. Mam dve otazky:

1.) kolko € budem platit zdravotku, plati sa to mesacne alebo na rok do predu ? Platit to budem az na druhy rok ze ? Teda prvy rok nebudem nic platit.

2.) kolko € je maximalny rocny prijem, ktory nieje potrebne este zdanovat ?


ps: z praxe, su s tym velke peripetie, ist na prislusny urad a vybavit potrebne papiere ? Na co si davat pozor ?

Dakujem.
Xanti
19.06.11,16:18
Ahojte,

som student VS, chcem si zalozit zivnost + registrovat sa na danovom, co bude vlastne moja povinnost. Mam dve otazky:

1.) kolko € budem platit zdravotku, plati sa to mesacne alebo na rok do predu ? Platit to budem az na druhy rok ze ? Teda prvy rok nebudem nic platit. Platí sa 46,06 eur mesačne, tým že si študent VŠ tak si môžeš dať 0 € preddavky, ale pozor ak by si zarobil viac tak TI vznikne nedoplatok čo budeš musieť naraz vyrovnať.

2.) kolko € je maximalny rocny prijem, ktory nieje potrebne este zdanovat ? ročný príjem, z ktorého sa neplatí daň je 3559,30 eur. Všetko nad sa zdaňuje.


ps: z praxe, su s tym velke peripetie, ist na prislusny urad a vybavit potrebne papiere ? Nie za pár minút to zvládneš. Na co si davat pozor ?

Dakujem.
odpovede v texte modrým
kolac
19.06.11,16:26
dakujem za rychlu odpoved,

len nerozumiem co mam chapat pod tym 0 € preddavkom ? Este ma napadlo zdravotnym poistenim to hasne, alebo aj to socialne budem musiet platit, v tomto nemam celkom jasno.
Xanti
19.06.11,16:30
dakujem za rychlu odpoved,

len nerozumiem co mam chapat pod tym 0 € preddavkom ? Este ma napadlo zdravotnym poistenim to hasne, alebo aj to socialne budem musiet platit, v tomto nemam celkom jasno.
No zdravotné platí každý SZCO, preddavky vo výške 46,06 eur mesačne, ak je ZTP alebo invalidný tak platí 23,03 eur preddavky, a študenti si môžu zvoliť preddavky vo výške 0 eur.

CO sa týka SP, tak tam nemáš povinnosť nič platiť, minimálne do 1.7.2012 resp. do zmien zákona, lebo bohvie čo na nás vláda nachystá od 1.1.2012
kolac
19.06.11,17:03
takze ja ako student, nebudem musiet platit zdravotne poistenie ? prepac ak sa hlupo pytam.
Xanti
19.06.11,17:03
takze ja ako student, nebudem musiet platit zdravotne poistenie ? prepac ak sa hlupo pytam.
Ano presne tak, ty ako študent si môžeš zvoliť 0 eurové preddavky, ale potom pozor aby si nemal vysoké nedoplatky v júny.
kolac
19.06.11,17:05
na zaklade coho sa stanovuje potom ten nedoplatok ?
Xanti
19.06.11,17:06
na zaklade coho sa stanovuje potom ten nedoplatok ?
Na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a vlastne to je závislé od výšky príjmu aký si mal.
kolac
19.06.11,17:12
takze teoreticky budem platit, len pokial presiahnem nejaku hranicu prijmu ? a este jedna vec ked si poziadam o 0€ preddavok, musi mi to byt schvalene na zaklade nejakych kriterii, alebo kazdy student to dostane ?
veronikasad
19.06.11,17:15
takze teoreticky budem platit, len pokial presiahnem nejaku hranicu prijmu ? a este jedna vec ked si poziadam o 0€ preddavok, musi mi to byt schvalene na zaklade nejakych kriterii, alebo kazdy student to dostane ?
kolko máš rokov ?
kolac
19.06.11,17:16
22
veronikasad
19.06.11,17:28
22
pre účely zdr.poistenia si študentom do veku 30 rokov. Pri vybavovaní živ.listu nezaškrtávaj, aby ŽU za teba vybavil registráciu v zdr.poisťovni. Choď tam do 8 kal. dní od začiatku podnikania osobne a ako ti písala Xanti, urči si vymeriavací základ nula. Aký ročný príjem, resp. zisk predpokladáš z podnikania ?
kolac
19.06.11,17:39
tazko povedat, dajme tomu tych 3500€ ako tu uz bolo spomenute, co to pre mna znamena v suvislosti s tymi nedoplatkami na zdravotnom ?

dakujem vsetkym za rady, cenim si to.
veronikasad
19.06.11,17:41
tazko povedat, dajme tomu tych 3500€ ako tu uz bolo spomenute, co to pre mna znamena v suvislosti s tymi nedoplatkami na zdravotnom ?

dakujem vsetkym za rady, cenim si to.
to je zisk, alebo tržby ? za kolko mesiacov roku 2011 ?
veronikasad
19.06.11,17:53
Poistencom štátu ako študent prestaneš byť a vznikne ti nedoplatok ako SZČO, keď tvoj vymeriavací základ (=zisk/2,14) presiahne sumu 329,06 x počet mesiacov podnikania.
kolac
19.06.11,18:02
myslim ze ide o zisk, planujem podnikat v oblasti tvorby webstranok, uz som tu mal temu davnejsie, tak pri tejto cinnosti nemam ziadne naklady - alebo si mozem teoreticky dat do nakladov, napr. kupu hardwaru a pod ?
priznavam ze mam chabe vedomosti v tomto odbore, je skoda ze sa ekonomika resp. podnikanie neuci na gymnaziach.
veronikasad
19.06.11,18:04
myslim ze ide o zisk, planujem podnikat v oblasti tvorby webstranok, uz som tu mal temu davnejsie, tak pri tejto cinnosti nemam ziadne naklady - alebo si mozem teoreticky dat do nakladov, napr. kupu hardwaru a pod ?
priznavam ze mam chabe vedomosti v tomto odbore, je skoda ze sa ekonomika resp. podnikanie neuci na gymnaziach.
ešte to skús "premeniť" na tržby, aby sme vedeli posúdiť tvoju povinnú registráciu v SP. Tam sa berú do úvahy tržby a že si študent nezohráva žiadnu rolu ...
kolac
19.06.11,18:10
myslim ze pri tejto cinnosti mozme brat do uvahy ze trzby = zisk, ozaj nemam ziadne naklady na tuto cinnost. Teoreticky velmi zriedka kedy, ak si potrebujem ja zas na danu cinnost niekoho zaplatit, ale tak dajme tomu ze moje naklady budu rocne do 300-500€, aj to som asi prehnal.
veronikasad
19.06.11,18:12
myslim ze pri tejto cinnosti mozme brat do uvahy ze trzby = zisk, ozaj nemam ziadne naklady na tuto cinnost. Teoreticky velmi zriedka kedy, ak si potrebujem ja zas na danu cinnost niekoho zaplatit, ale tak dajme tomu ze moje naklady budu rocne do 300-500€, aj to som asi prehnal.
paušálne výdavky ti nič nehovoria ?

Pokial suma 3500€ sú tržby, povinná registrácia v SP ti nehrozí ...
ivanval
19.06.11,19:02
Môžem sa opýtať, tiež som študent živnostník, mám 19 rokov, živnosť som zakladal v v marci...poistné neplatím ani do SP...ale ako to bude po roku ? Čo budem musieť platiť a čo nie ? ďakujem za ochotu...
Xanti
19.06.11,19:04
Môžem sa opýtať, tiež som študent živnostník, mám 19 rokov, živnosť som zakladal v v marci...poistné neplatím ani do SP...ale ako to bude po roku ? Čo budem musieť platiť a čo nie ? ďakujem za ochotu...
Ak tvoj príjem= tržby nepresiahnu za rok cca 3948,72 eur tak nebudeš ani od júla 2012 platiť odvody do SP.
veronikasad
19.06.11,19:05
Gabika, tá suma platila pre príjem v roku 2010.
Xanti
19.06.11,19:07
Veronika a aká platí teraz? :D
Ešte sa nedá povedať ... lebo vždy to vyhlasujú dosť neskoro. Takto to to má aspon cca približne.
veronikasad
19.06.11,19:08
Neviem to rýchlo nájsť, počítali sa z nej preddavky na ZP pre rok 2012 v RZZP za rok 2010.
Xanti
19.06.11,19:09
Veronika,
nemáme istotu, že to táto vláda nepomení všetko od 1.1.12 ... čo sa týka odvodov.
kolac
19.06.11,19:23
takze ak to zhrniem, pri mojich "kriteriach" nebudem musiet platit nic pausalne :)
ivanval
19.06.11,19:31
Aha. Takže ak tomu rozumiem dobre, tak pokiaľ budem študent (čiže pokiaľ budem na VŠ čo ja viem do 25), tak nebudem platiť ani do SP, ani zdravotné poistenie, pokiaľ sa budem držať do stanovenej hornej hranice prijmov, ktoré sú spomenuté vyššie ?

A ako je to s daňami z prijmu ? Chce odo mňa štát aspoň nejaké peniaze? :)
Xanti
19.06.11,19:33
Aha. Takže ak tomu rozumiem dobre, tak pokiaľ budem študent, tak nebudem platiť ani do SP, ani zdravotné poistenie, pokiaľ sa budem držať do stanovenej hornej hranice prijmov, ktoré sú spomenuté vyššie ?

A ako je to s daňami z prijmu ? Chce odo mňa štát aspoň nejaké peniaze? :)
Ale príjmom sa rozumie príjem tržby nie to čo očistíš od nákladov :D
A ak sa to toho limitu zmestíš tak pri paušalnych výdavkoch ani tam od teba štát nič neuvidí na daniach
pomôcka viď tu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html akurát v J9 treba zmeniť sumu na 3559,30 eur a vymazať poistku, nakoľko od tohto roka sa nedá uplatniť zníženie základu dane s pomocou poistky.
kolac
19.06.11,19:38
este sa spytam ja - ak nahodou presiahnem tych 3590€, tak budem musiet uhradit dan z tejto sumy + to nad ramec, alebo len z toho co je nad ramec ? To iste ma zaujma aj ohladne sp a zdravotky.
Xanti
19.06.11,19:40
este sa spytam ja - ak nahodou presiahnem tych 3590€, tak budem musiet uhradit dan z tejto sumy + to nad ramec, alebo len z toho co je nad ramec ? To iste ma zaujma aj ohladne sp a zdravotky.
Ak zarobíš 5000 eur a použiješ paušalne výdavky 40% tak to je cca 2000 eur paušal. Ostane ti základ dane 3000 e tj. ak použiješ nezdaniteľné minimum tak dan neplatíš ale tým že tvoje trzžby budú viac ako tých cca 3900 eur tak sa staneš povinným platcom odvodov do SP od 1.7.
a odvody do SP sú stanovené minimálne, takže bez ohľadu na to koľko máš nad cca 3900 eur tak zaplatíš rovnaké odvody do SP ako ten čo zarobil 10000 e
ivanval
19.06.11,19:44
Takže aby mi to bolo už na 100% jasné, na tieto veci som dosť nechápavý...

Ak ročne nepresiahnem sumu 3590€ (len tržby, nie tržby mínus výdavky) tak neplatím zdravotné poistenie, sociálnu poisťovňu ani dane ?

Trocha ma pletie hlavne to zdravotné poistenie, niekto vyšie tam písal, že za túto sumu sa berie "vymeriavaci základ" ...
Xanti
19.06.11,19:45
Takže aby mi to bolo už na 100% jasné, na tieto veci som dosť nechápavý...

Ak ročne nepresiahnem sumu 3590€ (tržby nie tržby mínus výdavky) tak neplatím zdravotné poistenie, sociálnu poisťovňu ani dane ?

Trocha ma pletie hlavne to zdravotné poistenie, niekto vyšie tam písal, že za túto sumu sa berie "vymeriavaci základ" ...
Bingo,
tak si to pamätaj. Ten VZ pre ZP je o dosť vyšší.
ivanval
19.06.11,19:59
Aha...takže kvôli SP si treba sledovať tržby aby boli do 3590€, kvôli dani si treba sledovať aby boli tržby mínus výdavky (samozrejme nemôžu prekročiť 40% teda) do 3590€ ak som konečne správne pochopil všetky príspevky vyššie...

A ako sa teda ráta ten vymeriavaci základ pre ZP, respektíve aká je to suma keď vravíš, že to je vyššie ?
KEJKA
19.06.11,20:03
podľa mňa nerozmýšľaš dobre. Sledovať sa to "oplatí" ak by sa ti príjmy pohybovali okolo tej hranice 3590 € - prekročiť ju o pár euracikov a potom nasl. rok cálovať, to by bola smola. Ale ak by si mohol zarobiť 2*3590 €, tak hádam neodmietneš "džob" kvôli odvodom, či?
kolac
19.06.11,20:10
takze ak presiahnem maximalnu ciastku pre odvody do sp a zdravotnej, tak od dalsieho roka budem platit cely rok aj napriek tomu, ze sa mi dalsi rok napr. prestane darit ? Potom by som mohol nejak zrusit zivnost a fungovat dalej ako nepodnikatel ?

a nedostalo sa mi odpovede na tu dan, ci sa bude platit dan len zo sumy nad ramec, alebo z celej sumy, dakujem :)
KEJKA
19.06.11,20:17
nad rámec, samozrejme.
ivanval
19.06.11,20:23
podľa mňa nerozmýšľaš dobre. Sledovať sa to "oplatí" ak by sa ti príjmy pohybovali okolo tej hranice 3590 € - prekročiť ju o pár euracikov a potom nasl. rok cálovať, to by bola smola. Ale ak by si mohol zarobiť 2*3590 €, tak hádam neodmietneš "džob" kvôli odvodom, či?


Mam zivnost uz par mesiacov a vychadza mi to okolo tej hranice ze sa budu pohybovat moje prijmy...samozrejme pracu neodmietnem, ale predpokladam, ze to bude niekde v okoli, tak si to budem sledovat urcite pozorne aby som nemusel ako vravis platit kvoli par euram...

Ale fakty v tom mojom poslednom prispevku sedia vsetky presne teda ? A kolko je este ta hranica na platbu zdravotneho poistenia ?
kolac
19.06.11,21:53
kolko sa plati socialne poistenie ? nasiel som nieco taketo, ale moc tomu nerozumiem:
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-januara-2011/924s
ivanval
19.06.11,22:10
kolko sa plati socialne poistenie ? nasiel som nieco taketo, ale moc tomu nerozumiem:
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-januara-2011/924s

mna zaujima, ze od kolko rocne sa plati...minimalne je cca. 46€...
kolac
20.06.11,05:23
ivanval:

Ak tvoj príjem= tržby nepresiahnu za rok cca 3948,72 eur tak nebudeš ani od júla 2012 platiť odvody do SP.

46€ sa plati zdravotne, ci socialne ma rovnaku taxu ?
Xanti
20.06.11,06:28
ivanval:


46€ sa plati zdravotne, ci socialne ma rovnaku taxu ?
No sociálne na tento rok je 109,07 eur. Do SP sa platí viac ako do ZP.
ivanval
20.06.11,06:45
OK...no a od akej hranice ročne sa platí ZDRAVOTNÉ poistenie ?
veronikasad
20.06.11,07:11
OK...no a od akej hranice ročne sa platí ZDRAVOTNÉ poistenie ?
ak tvoj zisk(nie tržby) dosiahne sumu 329,06 x 2,14 x počet mesiacov podnikania, prestaneš byť ako študent poistencom štátu. To platí v prvom roku podnikania. V ďalšom roku budeš platiť preddavku podľa základu dane, ak ti vyjdu z RZZP vyššie ako 3€.

Ak neprekročíš vymeriavací základ poistenca štátu, zaplatené preddavky ti po zdanení ZP vráti po vykonaní ročného zúčt.zdr.poistenia.
kolac
21.06.11,14:12
este mam jednu otazku, ako zivnostnik budem musiet viest aj nejake uctovnictvo ? Je nutnost mat aj podnikatelsky ucet v banke ? Cital som ze je to vhodne, ake vyhody ma ? Alebo mozem zostat u svojho studentskeho uctu ?
Xanti
21.06.11,14:15
este mam jednu otazku, ako zivnostnik budem musiet viest aj nejake uctovnictvo ? No si to predstav budeš musieť, bud zjednodušenú daňovú evidenciu, alebo paušalne výdavky alebo jednoduché účtovníctvo alebo podvojné ... aké si len vyberieš ..
Je nutnost mat aj podnikatelsky ucet v banke ? Nie je nutné mať podnikateľský účet. Cital som ze je to vhodne, ake vyhody ma ? Alebo mozem zostat u svojho studentskeho uctu ?Môžeš.
v texte modrým :D
andyd17
26.07.11,19:40
Dobry vecer!
Tiez hladam uz davno odpoved na moju otazku. AKo som precitala tuto temu ciastočne som aj dostala odpoved, len nerozumiem s červeným:

"ak tvoj zisk(nie tržby) dosiahne sumu 329,06 x 2,14 x počet mesiacov podnikania, prestaneš byť ako študent poistencom štátu. To platí v prvom roku podnikania. V ďalšom roku budeš platiť preddavku podľa základu dane, ak ti vyjdu z RZZP (http://) vyššie ako 3€.

Ak neprekročíš vymeriavací základ poistenca štátu, zaplatené preddavky ti po zdanení ZP vráti po vykonaní ročného zúčt.zdr.poistenia."

Dobre to chápem, že ked neprekročím hranicu cca 700 eur mesačne zisk, tak nebudem platiť v prvom roku zdravotne, kedze som studentka. V dalsom roku budem platit - ale ako - ked napríklad budem mat príjmy-výdavky=300 eur. Tak z tejto sumy platím zdravotne, bez ohladu kolko je minimum-46,07? A ked nedosiahnem tu hranicu, ani na to minimum, tak potom mi vratia tie peniaze podla RZZP? Dobre to chapem? A tiez nerozumiem tie 3eura?

Bola by som velmi vdacna, keby ste mi vedeli poradit. Vopred dakujem! Pekny vecer!
Andrea