like
19.06.11,22:50
Dobry vecer prajem, prepacte ak som to dal do zlej temy, ale nevedel som kam to mam zaradit. Za pochopenie dakujem :)
Takze moja otazka znie: Mozem nosit zo sebou papierove kopie penazi oznecene Vzor/Specimen ? Nebudu ma otravovat policajti pri kontrole ?
Nepytajte sa preco, proste to potrebujem v zamestnani, nieco sa skusa a s original peniazmi by sa to asi robit nedalo/resp bolo by to financne narocne a zbytocne.
samozrejme s tými peniazmi platit nebudem :)
Takze co vravite nato ?
Viem cudne znejuca otazka, ale aj taketo sa moze stat :)
Dakujem za kazdu radu.
video1983
19.06.11,20:56
moja otazka znie ze preco by ta mali kontrolovat? ak s tym chodis do banky tak je to asi nevhodne ale inak myslim ze problem nemal byt zalezi ake mas zamestnanie
marjankaj
19.06.11,21:18
Ty si potrebuješ nosiť robotu domov?:confused:
No ak sa ti raz podarí omylom zaplatiť takýmito bankovkami, tak to asi ťažko budeš vysvetľovať:eek:
avalik
19.06.11,21:20
ROZHODNUTIE EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY
z 20. marca 2003
o nominálnych hodnotách, špecifikáciách, reprodukcii, výmene a sťahovaní eurobankoviek z obehu
(ECB/2003/4)

Článok 2
Pravidlá o reprodukcii eurobankoviek

1. „Reprodukciou“ sa rozumie každé hmotné alebo nehmotné zobrazenie, ktoré znázorňuje celú eurobankovku alebo jej časť, ako je uvedené v článku 1, alebo časti jej jednotlivých prvkov výtvarného návrhu, okrem iného napr. farba, rozmery a použitie písmen alebo symbolov, ktorých zobrazenie
sa môže podobať alebo vyvolávať všeobecný dojem eurobankovky,
bez ohľadu na:
a) veľkosť obrazu; alebo
b) materiály) alebo techniku (-y), použité pri jej výrobe; alebo
c) či zobrazenie bolo alebo nebolo doplnené o prvky alebo ilustrácie, ktoré nepochádzajú z bankoviek; alebo
d) či výtvarný návrh eurobankovky, napríklad písmená alebo symboly, boli alebo neboli zmenené.

2. Reprodukcie, ktoré by si široká verejnosť mohla pomýliť s pravými eurobankovkami, sa považujú za nezákonné.

3. Reprodukcie, ktoré spĺňajú tieto kritériá sa považujú za zákonné, pretože nepredstavujú riziko, že by si ich široká verejnosť mohla pomýliť s pravými eurobankovkami:
a) jednostranné reprodukcie eurobankovky, ako je uvedené v článku 1, ak veľkosť reprodukcie je najmenej 125 % dĺžky aj šírky alebo najviac 75 % dĺžky aj šírky príslušnej eurobankovky, ako je uvedené v článku 1; alebo
b) obojstranné reprodukcie eurobankovky, ako je uvedené v článku 1, ak veľkosť reprodukcie je najmenej 200 % dĺžky aj šírky alebo najviac 50 % dĺžky aj šírky príslušnej eurobankovky, ako je uvedené v článku 1; alebo
c) reprodukcie jednotlivých prvkov výtvarného návrhu eurobankovky, ako je uvedené v článku 1, ak tento prvok výtvarného návrhu nie je zobrazený na pozadí, podobajúcom sa bankovke; alebo
d) jednostranové reprodukcie, zobrazujúce časť prednej strany alebo zadnej strany eurobankovky, ak táto časť je menšia ako jedna tretina originálu prednej strany alebo zadnej strany eurobankovky, ako je uvedené v článku 1; alebo
e) reprodukcie vyrobené z materiálu zjavne odlišného od papiera, ktorý sa vzhľadom nápadne odlišuje od materiálu, používaného pre bankovky; alebo
f) nehmotné reprodukcie, dostupné elektronicky na internetových stránkach káblovými, bezdrôtovými alebo inými prostriedkami, ktoré umožňujú verejnosti prístup k týmto nehmotným reprodukciám z miesta a v čase, ktorý si individuálne vyberú, ak:
— slovo SPECIMEN (VZOR) je vytlačené uhlopriečne cez celú reprodukciu vdruhu písma Arial alebo v inom druhu písma podobnom Arial; dĺžka slova VZOR je aspoň 75 % dĺžky reprodukcie a výška slova VZOR je aspoň 15 % šírky reprodukcie, a je v nepriehľadnej (matnej) farbe, kontrastujúcej s farbou prevažujúcou na príslušnej eurobankovke, ako je uvedené v článku 1, a
— rozlíšenie elektronickej reprodukcie v jej pôvodnej veľkosti nepresahuje 72 dpi (bodov na palec).

4. ECB a NCB po obdržaní písomnej žiadosti poskytnú potvrdenie, že reprodukcie, ktoré nespĺňajú kritériá podľa odseku 3 za predpokladu, že nemôžu byť mylne považované širokou verejnosťou za pravú eurobankovku, ako je uvedené v článku 1, sú zákonné. Ak je reprodukcia vyrábaná len na území jedného zúčastneného členského štátu, žiadosti uvedené vyššie sa adresujú NCB toho členského štátu. Vo všetkých ostatných prípadoch sa tieto žiadosti adresujú ECB.

5. Predpisy o reprodukcii eurobankoviek platia aj pre eurobankovky, ktoré boli stiahnuté z obehu alebo stratili svoj status zákonného platidla v zmysle tohto rozhodnutia.

----------------
Takze ja na tvojom mieste pozadujem od zamestnavatela doklad, ze kopie bankoviek, ktore mas pouzivat pri vykone prace a prenasat ich, su schvalene NBS.
like
20.06.11,08:51
dakujem za odpovede :)
takze ak splnam bod3, tak by s tym problem nemal byt? Na bankovkach, vsetkych je vytlacene uhlopriecne ze SPECIMEN velkym neprehliadnutelnym cervenym napisom.
Su vytlacene na normalnom beznom papiery... takze nepodobaju sa na ozajstne bankovky.
a teraz rozmyslam ze nemaju ani velkost normalnych, oficialnych bankoviek.
a kontrolovat som myslel napr nejaka namatkova kontrola od PZ. Vsetko sa moze stat, napr mal by som to v napadnom kufry na prenasanie penazi.
Takze podla vas mohol by byt s tym problem ?
dakujem.
avalik
20.06.11,11:22
like: neviem sice co skusate, ale nestaci ti nastrihany novinovy papier na velkost bankoviek?
- ak tvoje kopie vyhovuju bodu 3 tak by problem nemal byt
- este by som ich urobila na farebny papier a v tom pripade by uz vobec nemali "byt mylne považované širokou verejnosťou za pravú eurobankovku" ;)
like
20.06.11,12:23
robi sa jeden pokus, pri ktorom dochadza k znehodnoteniu papiera/konretne penazi v kufri.
Koly väcsej realistickosti sa pouzivaju papiere potlacene motivom eurobankoviek.
A tak momentalne musim nosit viac takychto ,,penaznych kufrikov,, so sebou v aute... a co ked by ma zastavili PZ.
A preto sa pytam, ako to pravne osetrit, lebo ja som nedostal k tejto ulohe ziadne pravne pokyny...
dakujem