Simi01
20.06.11,08:12
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu, v prípade trojstranného obchodu.

Firma z MR si u nás objednala tovar, ktorý sme nemali a tak sme ho objednali z DE. Ide teda o osoby, ktoré sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch a spĺňajú všetky podmienky trojstranného obchodu. Firma z DE nám vyfaktúrovala tovar bez dane, ktorý ale zároveň odoslala do MR. Aký dátum zdaniteľného plnenia máme použiť pri fakturácii objednávateľovi do MR? Ten istý ako firma z DE?
A keby bol tovar dodaný do MR nie firme ale súkromnej osobe ako konečnému spotrebiteľovi, už by nešlo o trojstranný obchod podľa §45, ale museli by sme sa prihlásiť v MR za plátcu DPH a odviesť daň?
Vyfaktúrujeme tovar s našim rabatom + cenu dopravy?

Ďakujem za odpoveď
IvoM
20.06.11,06:33
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu, v prípade trojstranného obchodu.

Firma z MR si u nás objednala tovar, ktorý sme nemali a tak sme ho objednali z DE. Ide teda o osoby, ktoré sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch a spĺňajú všetky podmienky trojstranného obchodu. Firma z DE nám vyfaktúrovala tovar bez dane, ktorý ale zároveň odoslala do MR. Aký dátum zdaniteľného plnenia máme použiť pri fakturácii objednávateľovi do MR? Ten istý ako firma z DE?
Takýto dátum sa na faktúre neuvádza, stačí uviesť dátum vystavenia faktúry §72.2e) prípadne aj dátum dodania ak je známy §72.2d)
A keby bol tovar dodaný do MR nie firme ale súkromnej osobe ako konečnému spotrebiteľovi, už by nešlo o trojstranný obchod podľa §45, ale museli by sme sa prihlásiť v MR za plátcu DPH a odviesť daň?
To závisí od hodnoty tovaru, tu by išlo o zásielkový predaj u nás je hranica pre registráciu podľa §6.1 35 000 EUR, aká je v Maďarsku si treba zistiť, ak ju neprekročíš tak normálne fakturuješ do MR so slovenskou DPH.
Vyfaktúrujeme tovar s našim rabatom + cenu dopravy?
Áno

Ďakujem za odpoveď
.
Simi01
20.06.11,06:56
Ďakujem za rýchlu odpoveď IvoM, ale tej súkromnej osobe nebudeme posielať my tovar, ale zase dodávateľ z DE plátca DPH len my mu ho budeme faktúrovať.
IvoM
20.06.11,11:13
Platí, to čo som napísal, ak nie je nutná registrácia z dôvodu zasielkového predaja v Maďarsku tak faktúra so slovenskou DPH, ak je nutná registrácia tak sa treba registrovať v MR a fakturovať s maďarskou DPH, v tomto prípade samozrejme o trojstranný obchod nepôjde.