lilli00
20.06.11,09:38
Dobry den,

momentalne som na materskej dovolenke (s 22 mesacnym dietatom) a poberam rodicovsky prispevok. Planovala som sa vratit do prace, no nakolko moj zamestnavatel zrusil moju pracovnu poziciu a ziadnu adekvatnu poziciu pre mna nema, podpisali sme dohodu o ukonceni pracovneho pomeru k 30.6.2011. Prosim, poradte mi, ako sa v tejto situacii zachovat. Rada by som sa prihlasila na urad prace a poziadala o davku v nezamestnanosti, ale ako poberatel rodicovskeho prispevku na to asi narok nemam, vsak? Bolo by riesenim poziadat o prevod materskeho prispevku na manzela a nasledne sa prihlasit na urad prace? Co musi manzel splnit, aby mu bol rodicovsky prispevok priznany? Z coho sa bude vypocitavat moja davka v nezamestnanosti, ked som od januara 2006 zamestnana, 31.7.2009 som nastupila na matersku dovolenku, od 12.02.2010 - 11.03.2010 som cerpala riadnu dovolenku na zotavenie u zamestnavatela, od 12.03.2010 som na rodicovskej dovolenke, pocas ktorej koncim pracovny pomer so zamestnavatelom k 30.06.2011 dohodou a urcitym odstupnym. Vopred dakujem za akukolvek radu!
lilli00
20.06.11,18:19
Najde sa niekto, kto poradi? Dakujem.
Andyke
20.06.11,20:41
Môžeš byť uchádzačom o zamestnanie a súčasne poberať rodičovský príspevok. Pozri aj : http://www.porada.sk/1588907-post2.html
http://www.porada.sk/t157537-p3-narok-na-podporu.html#post1772890

oprava príspevku :
§ 106 Zák o soc.poistení
Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých

a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.45b)
lilli00
21.06.11,10:47
to asi ano, ale podla info, ktore mi dali na soc. poistovni nemozem poberat dve davky subezne tzn. rodicovsky prispevok aj podporu v nezamestnanosti....
brčko
21.06.11,11:05
ak požiadaš o ukončenie poberania RP dnom 30.6.2011 a od 1.7.2011 požiada o RP manžel, tak od 1.7.2011 môžeš poberať podporu, ak budeš zaregistrovaná.
Na UP ti možno dajú podpísať niečo také, že o deti sa má kto postarať v prípade, že si najdeš prácu, tj. starostlivosť o dieti nemôže byť dôvodom neplnenia povinností voči úradu práce.

Poberanie RP a súbežne podpory v nezam. nie je možné vid myslím niekde cca § 106 zákon o soc.poistní

ak ti končí pp posledným dnom čerpania rd, tak predpokladám odvody do SP z toho nejdú (ak sa mýlim, prosím opravte ma). Pri zaregistorvaní 1.7.2011 na up sa ti podpora bude rátať z obdobia 1.7.2009-30.6.2011, tj. z 7/2009+ obdobia čerpania riadnej dovolenky.

nemusíš sa však evidovať hend od 1.7., ak ti trval pracovný pomer aspon 2roky, čo podla údajov trval. Ak sa zákony nezmenia, tak pri zaregistrovaní do 30.6.2012 ti stále nárok na podporu vznikne, ale to už vlastne pri zaregistrovaní tak, že obd. čerpania dovoleny nebude spadať do obdobia dva roky späť bude už z iného vym.základu (možno minima), resp. zákon sa môže meniť aj zásadnejšie.

dalšia možnosť je zaregistovať sa na up, no neprehodiť RP na manžela, poberať ho nadalej (aj to je možné, len samozrejme paltí, že starostlivosť o deti nie je dôvod neplnenia povinností voči up). V takom prípade by ti začali vyplácať podporu až po ukončení poberania RP (pozastavili by poberanie podpory z dôvodu poberania RP) a vo výške, ktorá sa vyráta z obdobia dva roky pred prvotným zaregistovaním (tj. pri zaregistovaní 1.7.2011 z obdobia, ako som už uviedla). Ale samozrejme budeš musieť všetky povinnosti uchádzača o zaemstnanie plniť. Tam je možno tiež riziko, že sa nejako zmení zákon, no to už by bolo potom o prechodných ustanoveniach,či by si to ty poberala podla terajšieho zákona.
lilli00
21.06.11,11:12
pochopila som to spravne, ze, v pripade ze za 06.2011 dostanem odstupne a nejaku financnu odmenu na ktorej som sa dohodla, nebude sa to pocitat do vypoctu podpory v nezamestnanosti, nakolko cerpam rodicovsku dovolenku?
Od noveho roku sa uz platia odvody aj z odstupneho...
Oplatilo by sa potom v mojom pripade nastupit tento mesiac do zamestnania a vycerpat si napr. jeden den dovolenky?
brčko
21.06.11,11:17
brcko, pocho[pila som to spravne, ze, v pripade ze za 06.2011 dostanem odstupne a nejaku financnu odmenu na ktorej som sa dohodla, nebude sa to pocitat do vypoctu podpory v nezamestnanosti, nakolko cerpam rodicovsku dovolenku?
Od noveho roku sa uz platia odvody aj z odstupneho...

netvrdím na 100%, ale ak máš prerušené poistenei v soc.poistovni, tak sa neplatí z dôvodu prerušenia poistenia nič. Len ak by si čerpala riadnu dovolenku alebo pracovala pred ukončením PP, ale ak by to bol len napr. 1den velký význam by to nemalo pri zaregistrovaní 1.7.2011, lebo tam máš aj iné dlhšie iné obdobia s vym.základom.

ale ten vz nech ešte niekto odsúhlasí, lebo to je len podla môjho čítania zákona, žiadne články som k tomu nečítala a draka nemám.

DOPLNAM:
ten 1den čerpania dovolenky by sa ti oplatil v prípade, že by si sa evidovala na up v čase, kedy by do dvoch rokov pred zaregistrovaním nespadalo už obdobie čerpania riadnej dovolenky a v bol by v rozhod. období len tento 1den s vym.základom.
No hlavne zmena zákona je myslím rizikom, ked nevieme aký bude paltiť zákon v čase tvojho zaregitrovania naup a požiadania o podporu.
lilli00
21.06.11,11:29
netvrdím na 100%, ale ak máš prerušené poistenei v soc.poistovni, tak sa neplatí z dôvodu prerušenia poistenia nič. Len ak by si čerpala riadnu dovolenku alebo pracovala pred ukončením PP, ale ak by to bol len napr. 1den velký význam by to nemalo pri zaregistrovaní 1.7.2011, lebo tam máš aj iné dlhšie iné obdobia s vym.základom.

ale ten vz nech ešte niekto odsúhlasí, lebo to je len podla môjho čítania zákona, žiadne články som k tomu nečítala a draka nemám.

DOPLNAM:
ten 1den čerpania dovolenky by sa ti oplatil v prípade, že by si sa evidovala na up v čase, kedy by do dvoch rokov pred zaregistrovaním nespadalo už obdobie čerpania riadnej dovolenky a v bol by v rozhod. období len tento 1den s vym.základom.
No hlavne zmena zákona je myslím rizikom, ked nevieme aký bude paltiť zákon v čase tvojho zaregitrovania naup a požiadania o podporu.

takze ak som pocas materskej dovolenky dostala doplatenu v 10/2009 odmenu vo vyske 700 EUR a 01/2010 tiez rocnu odmenu 800 eur, nebude sa to do vypoctu pocitat? V ostatnych mesiacoch, v ktorych uvadzas, ze sa z nich bude pocitat podpora som mala maxim. VZ, takze takto by mi mohla vyst maximalna podpora?
brčko
21.06.11,11:32
takze ak som pocas materskej dovolenky dostala doplatenu v 10/2009 odmenu vo vyske 700 EUR a 01/2010 tiez rocnu odmenu 800 eur, nebude sa to do vypoctu pocitat? V ostatnych mesiacoch, v ktorych uvadzas, ze sa z nich bude pocitat podpora som mala maxim. VZ, takze takto by mi mohla vyst maximalna podpora?

pozri výplatnú pásku, odvádzali ti z tejto odmeny odvody? (stretla som sa s prípadom, že odviedli ale obvykle predpokladám neodvádzajú) a to z dôvodu, že počas poberania materského nie je povinnosť odvodov, vid § 140 myslím ods.1 Zákona o soc.poistnení (aj ked vzhladom na ročnú odmenu sú aj iné názory, tj. záleží, ako to urobila vaša mzdárka).
No a teda záleží, čo ti mzdárka uvedie na doklad pre soc.poisťovnu o vym.základoch v rozhodujúcom období pre nárok na podporu.

no až teraz čítam, že máš maximum. SAmozrejme aj podpora by mala byť potom maximum. Ale samozrejme pri podpore je tých maxím viac, iné bolo v r.2009,2010,2011 pre odvod a iné je pre nárok na podporu (je nižšie ako pre odvod, je to 3násobok priemernej mzdy, pre odvod je to 4násobok)
lilli00
21.06.11,11:48
pozri výplatnú pásku, odvádzali ti z tejto odmeny odvody? (stretla som sa s prípadom, že odviedli ale obvykle predpokladám neodvádzajú) a to z dôvodu, že počas poberania materského nie je povinnosť odvodov, vid § 140 myslím ods.1 Zákona o soc.poistnení (aj ked vzhladom na ročnú odmenu sú aj iné názory, tj. záleží, ako to urobila vaša mzdárka).
No a teda záleží, čo ti mzdárka uvedie na doklad pre soc.poisťovnu o vym.základoch v rozhodujúcom období pre nárok na podporu.

no až teraz čítam, že máš maximum. SAmozrejme aj podpora by mala byť potom maximum. Ale samozrejme pri podpore je tých maxím viac, iné bolo v r.2009,2010,2011 pre odvod a iné je pre nárok na podporu (je nižšie ako pre odvod, je to 3násobok priemernej mzdy, pre odvod je to 4násobok)

vyplatne pasky bohuzial nemam, lebo zamestnavatel mi ziadne pocas rodicovskej a mterskej dovolebnky neposielal. vyziadam si ich. Kazdopadne dakujem za rady!!
brčko
21.06.11,11:58
vyplatne pasky bohuzial nemam, lebo zamestnavatel mi ziadne pocas rodicovskej a mterskej dovolebnky neposielal. vyziadam si ich. Kazdopadne dakujem za rady!!

to už si môžeš dať v zamestnaní potvrdiť toto tlačivo a budeš to mať isté*:
http://www.socpoist.sk/616/1567s

predposledné
lilli00
21.06.11,11:59
vyplatne pasky bohuzial nemam, lebo zamestnavatel mi ziadne pocas rodicovskej a mterskej dovolebnky neposielal. vyziadam si ich. Kazdopadne dakujem za rady!!

takze uz som to overila v mzdovej uctarni, z tych odmien sa odvody neplatili, ani z odstupneho a odmeny pri ukonceni prac. pomeru sa odvody platit nebudu tzn. nebude sa to zohladnovat ani pre vypocet davky v nezamestnanosti.
lilli00
21.06.11,12:21
pozri výplatnú pásku, odvádzali ti z tejto odmeny odvody? (stretla som sa s prípadom, že odviedli ale obvykle predpokladám neodvádzajú) a to z dôvodu, že počas poberania materského nie je povinnosť odvodov, vid § 140 myslím ods.1 Zákona o soc.poistnení (aj ked vzhladom na ročnú odmenu sú aj iné názory, tj. záleží, ako to urobila vaša mzdárka).
No a teda záleží, čo ti mzdárka uvedie na doklad pre soc.poisťovnu o vym.základoch v rozhodujúcom období pre nárok na podporu.

no až teraz čítam, že máš maximum. SAmozrejme aj podpora by mala byť potom maximum. Ale samozrejme pri podpore je tých maxím viac, iné bolo v r.2009,2010,2011 pre odvod a iné je pre nárok na podporu (je nižšie ako pre odvod, je to 3násobok priemernej mzdy, pre odvod je to 4násobok)

a ako zistim trojnasobok priemernej mzdy pre nárok na podporu v nezamestnanosti v r 2009 a 2010? Vie mi niekto poradit?
brčko
21.06.11,12:26
a ako zistim trojnasobok priemernej mzdy pre nárok na podporu v nezamestnanosti v r 2009 a 2010? Vie mi niekto poradit?

myslím od 1.7.2011 sa bude brať pre maxim. podporu priem. mzda z r.2010, no neviem, aká bola, no v r.2009 bola cca 745eur (r.2010 asi 769eur).

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
Andyke
21.06.11,12:33
lilli00
21.06.11,15:32
Este raz dakujem vsetkym za rady!!!